Köszönöm a jóindulatú tanácsokat. Valóban sok a "free download" csábítás. Egyébként mind a chesscom, mind a lichess megvan, sőt mindkettőn nemcsak "sakkozgatás" megy, hanem profi nemzetközi mesterek is (fizetésért persze) működnek.
( sejtelmem sincs milyen sakkprogramról van szó és milyen célra, de ha csak sakkozgatni kell, itt https://www.chess.com/hu/play vagy konkurense a https://lichess.org/ , amiket telepíteni se kell. )
A legjobb ötletem, hogy telepítsen az olvtárs egy (pl. Ubuntu) Linuxot, még ha valamiért esetleg nem is települ automatikusan sakkprogram, a disztróban azért van: https://packages.ubuntu.com/search?keywords=chess
azért léteznek freeware programok. a baj hogy sok fizetős program a "free download" trükkel próbálkozik abban a reményben, ha az illető már egyszer letöltötte és telepítette a programját (ami csak lite vagy demo módban fut alapból) akkor hajlamosabb kicsengetni érte a pénzt, mint másikat keresni meg le/fel telepíteni..
"free download sakkprogramot töltöttem le, nincs zsarolás, nincs vírus,"
Ja.
És persze az e-mailben jelentkező nigériai herceg tényleg a családja hatalmas vagyonát szeretné a segítségeddel felszabadítani az állam és a bankok lefoglalása alól...
Amíg vannak naiv becsaphatók, addig lesznek gátlástalan szélhámosok, akik "ingyen" dolgokkal palizzák be a szellemileg egységsugarúakat.
Software Informer has blocked this file as it may be harmful:If you wish to proceed, copy the URL above and paste a link into your browser. Scanned for viruses on Jul 5, 2023. 1 of 75 antivirus programs marked the program as suspicious.
mindig is kíváncsi voltam a Linuxra, de de annyira sok mindent kellene tudni hozzá, hogy soha nem jutottam el a telepítéséig
chatgpt/
Linux egy nyílt forráskódú, Unix-szerű operációs rendszer család, amely a Linux kernelen alapul. A Linux kernel-t eredetileg Linus Torvalds készítette el 1991-ben. A Linux kernel szolgál az operációs rendszer alapjául, és különböző Linux disztribúciókkal vagy egyszerűen "distrokkal" együtt alkot teljes operációs rendszereket.
A Linux jellemzői közé tartozik:
Nyílt forráskód: A Linux nyílt forráskódú licenc alatt terjed, ami azt jelenti, hogy a forráskódja szabadon hozzáférhető a nyilvánosság számára. A felhasználók megtekinthetik, módosíthatják és terjeszthetik saját változataikat.
Kernel: A Linux kernel az operációs rendszer magja, kezeli a hardver erőforrásokat és biztosítja az alapvető szolgáltatásokat a rendszeren futó egyéb szoftverek számára.
Disztribúciók (Distrok): Különböző szervezetek és közösségek csomagolják a Linux kernelt további szoftverekkel és segédprogramokkal, hogy teljes operációs rendszereket hozzanak létre, amelyeket disztribúcióknak vagy distroknak neveznek. Például az Ubuntu, a Fedora, a Debian és a CentOS.
Többfelhasználóság és többfeladatos működés: A Linux támogatja a több felhasználót és lehetővé teszi több folyamat egyszerre történő futtatását, ami egy erős és hatékony választássá teszi mind a személyes, mind a szerveres felhasználás számára.
Nyitottság a forráskód iránt: A Linux következetesen támogatja azokat az elveket, hogy a felhasználóknak szabadon hozzáférhetnek a forráskódhoz, módosíthatják azt, és megoszthatják a változtatásaikat.
Biztonság: A Linux erős biztonsági funkcióiról ismert. A felhasználói engedélyek, a hozzáférési vezérlők és a rendszer tevékenységeinek ellenőrzésének képessége hozzájárul egy biztonságos számítási környezethez.
Stabilitás és megbízhatóság: A Linux széles körben használatos szerverkörnyezetben a stabilitása és megbízhatósága miatt. Sok webkiszolgáló, adatbázis és kritikus infrastruktúraelem Linuxon fut.
Parancssori és grafikus felhasználói felület (CLI és GUI): A Linux mindkét lehetőséget kínál, parancssori felületet és grafikus felhasználói felületet is. A parancssor hatékony és erős az tapasztalt felhasználók számára, míg a grafikus felhasználói felületek könnyebb kezelést tesznek lehetővé.
A Linux népszerűvé vált nemcsak szerver operációs rendszerként, hanem személyes használatra szánt asztali környezetként is. Számos eszközben használják, ideértve a szervereket, számítógépeket, beágyazott rendszereket és mobil eszközöket is (az Android operációs rendszer a Linux kernelen alapul).
" Ez, valamint az általános „strapa” hatása a Voyager-1-nél mostanában kezdett aggasztó jelenséget produkálni: a kb. 1,6 millió km/órás sebességgel száguldó szonda repülésiadat-gyűjtője – FDS) és telemetriai egysége (TMU) közötti kommunikációs problémák miatt a szonda egy ideje csak ismétlődő, értelmetlen bináris üzeneteket küld a Földre 24 milliárd km távolságból. A mindössze 160 bit/másodperc(!) sávszélességgel küldött adatok egyébként 22,5 óra alatt érik el a Földet, egy üzenetváltás, a számítógépek átprogramozása így 45 órába kerül. "
Volt olyan is, hogy illetékes elvtárs nem volt hajlandó elvégezni a napi egy-két adatbevitelt.
Komolyan, ilyenkor a programozó kénytelen pszichológus és szociológus lenni. Emberi lustaság is van a dologban, de az önmagában kevés a probléma megértéséhez.
Tegyük fel, hogy a feladattal megbízott személy mindig elrontja valahol az adatbevitelt.
Ez nem egy alkatrészbolt, ahol naponta százával írják a számlákat. Több hónapos átfutási idők vannak.
Mit lehet csinálni, ha az ilyen megerőltető és fárasztó munkában valaki rendszeresen téved?
Az egyszerű megoldás, hogy törli az adott rekordot, és újra beírja.
Van egy másik lehetőség is, hogy kilépünk a kötött adatbeviteli folyamatból, és megengedjük, hogy bármit módosíthasson. Ennek is van egy nagy veszélye. (Ezt ráadásul egy építkezésen is láttam, szóval nem számítógép specifikus.) A figyelmetlen ember nem azt javítja ki, ami rossz. Hanem ahelyett egy másik jót is elront. Akkor már két javítandó rekord van.
(Egyszer még nekem is sikerült véletlenül egy egész táblát átírni, mert elfelejtettem megadni a feltételt. De szerencsére előtte volt egy mentés, amiből helyreállítottam.)
"Általában ez nem így mûködik. A felhasználó az, aki akar valamit. És amit akar, ahhoz vagy megvannak az inputok a jelenlegi folyamatban, vagy tisztázva van hogy ki és mikor fogja a plusz inputokat bevinni. Én még nem találkoztam olyannal, hogy egyszer csak valaki felkiáltott volna, hogy üres a kimutatás mert senki nem tölti az ehhez szükséges adatokat."
.
Jó, akkor most képzeld el azt a helyzetet, hogy egy cég évek óta használ egy ügyviteli-vállalatirányítási szoftvert, de jön a minisztériumtól egy újabb rendelet, hogy ezután - jó esetben a következő évtől, rosszabb esetben már ezév végén (ami egy külön gubancos eset) - ezt és ezt a szigorú kimutatást is be kell részükre küldeni ilyen és ilyen tartalommal és formában.
Erre mennek a program eredeti készítőihez (élő szerződés folyamatos karbantartásra, követésre), hogy van ez az új kimutatási kötelezettség, na erre ide ni, kellene nekik egy új menüpont, amit majd adott év végén az illetékes manager elvtárs megnyomik, és a nyomtató lökje ki a beküldendő dokumentumot.
Na most, ha ilyenkor a programozó nem szól, hogy drága testvéreim az Úrban, azt ugye tudjátok, hogy akkor év végén az a kimutatás csak úgy jön ki ebből a programból, hogyha a szükséges adatok közül azokat, amiket eddig nem kellett bevinni a napi munka során, ezután valahol valaki beviszi az adatbázisba, és a kért új menüpont mellett mi erre is létrehozzuk a módosítást a megfelelő helyeken, a beviteli részeknél, de nekik meg az lenne a feladatuk, hogy erre a plusz bevitelre jelöljék ki a munkatársakat, és utasítsák őket, hogy ezután a napi munkájukat eszerint, ezekkel az adatbevitelekkel végezzék.
Tehát a kérés egy új menüpont, mert ugye a dolgok ilyen egyszerűek - és ilyenkor el kell magyarázni, hogy de nem, és nekik is lesz ezzel még munkaszervezési feladatuk.
Előfordul olyan is, hogy a felhasználó akar valamit. Meg minden egyéb eset is előfordul.
Erről könyvet lehetne írni, mint különféle esettanulmányok gyűjteményét.
Pillanatnyilag három problémás ügyfelünk is van.
Az egyik vontatókötelekkel foglalkozik. Neki el kellene magyarázni, hogy a gitáron a húr hangja nem attól függ, hogy melyik helyre rakod fel. Azt gondolja, hogy a nálunk lévő random vontatókötél ugyanolyan, mint amivel majd ő dolgozik.
A másik szeretne egy vizsgálóeszközt kapni, amit személyesen használna. Néha az a gyanúm, hogy a diplomáját az ecserin vette, ha van neki egyáltalán. Még nem tudja, hogy minden valószínűség szerint pofára fog esni, nem kicsit. Mert a saját magunk részére készített vizsgálóeszköz is egy kalap fabatkát sem ér.
A harmadik ügyfelünk egy kiegészítő berendezést szeretne kapni, már hónapok óta várja. De az egy nagy cég, elosztott feladatokkal és felelősséggel. A bürokraták nem vették észre, hogy a kivitelezőnek nincs minősítése tarvezésre, a tervezőnek pedig semmiféle minősítése nincs.
Általában ez nem így mûködik. A felhasználó az, aki akar valamit. És amit akar, ahhoz vagy megvannak az inputok a jelenlegi folyamatban, vagy tisztázva van hogy ki és mikor fogja a plusz inputokat bevinni. Én még nem találkoztam olyannal, hogy egyszer csak valaki felkiáltott volna, hogy üres a kimutatás mert senki nem tölti az ehhez szükséges adatokat.