Keresés

Részletes keresés

lipovánok Creative Commons License 2023.06.25 0 0 75

No az  nagyonis jó,  ha nem vagy garázda állat

Eddig úgy véltem, nem csak az a garázda állat,

aki az ostobát a falra keni, hanem az is, aki azt

mondja:  "az ostobát a falra kenni szoktam én."

De ha mégsem vagy garázda,  csak troll,  az jó.

Előzmény: fhrfl (74)
fhrfl Creative Commons License 2023.06.25 -1 0 74

Szerintem nem vagyok garázda állat. Persze, neked úgy is tűnhet. 

Előzmény: lipovánok (73)
lipovánok Creative Commons License 2023.06.24 0 0 73

Te amúgy garázda állat vagy?

Nem biztos hogy így van, de

valamelyest így tűnik nekem.

Előzmény: fhrfl (72)
fhrfl Creative Commons License 2023.06.24 -1 0 72

Lekvárt kenyérre, az ostobát meg a falra kenni szoktam én. 

Előzmény: lipovánok (71)
lipovánok Creative Commons License 2023.06.24 -1 1 71

Undorító aljasság

Előzmény: fhrfl (69)
lipovánok Creative Commons License 2023.06.24 -2 0 70

Hülyetrollság. Fúúj!!

Előzmény: fhrfl (67)
fhrfl Creative Commons License 2023.06.24 -1 0 69

Aha, csak ugye a becsületes fizikus (nem fizika) kimondja, hogy tévedhet ( = amit tud, az tévedés is lehet). 

Kész szerencse, hogy te geológus vagy, de pusztán emiatt nem akarlak belekötni a betonba (pedig nagy poén lehetne). 

Előzmény: Elminster Aumar (68)
Elminster Aumar Creative Commons License 2023.06.24 -1 2 68

Tudod mit, provokátroll?

Kössél a betonba!

Előzmény: fhrfl (67)
fhrfl Creative Commons License 2023.06.24 -1 0 67

Becsületes fizika? 

Becsületes fizikus inkább, ugye? 

Ha beismeri, hogy tévedhet, akkor beismeri hogy esetleg nem igaz, amit mond. 

A fizika nem beszél, oké? 

Előzmény: Elminster Aumar (65)
Elminster Aumar Creative Commons License 2023.06.24 -1 1 66

"A topic erről szól, a megismerés elvi lehetőségéről vagy lehetetlenségéről, nem pedig a te antivallás propagandádról, amit itt is nyomsz."

 

Hogy a vallás NEM megismerési módszer, az nem "antivallás propaganda".

 

Mellesleg a megismerés egyik alapvető eleme a VISSZAELLENŐRZÉS. Hogy ha valamiről kialakítottunk egy mentális modellt, akkor ellenőrizzük, hogy a modell előrejelzései megfelelnek a valóságban történő dolgoknak. Ha nem felelnek meg, akkor módosítunk a kitalált modellen. Erről szól a tudomány, és ez az amit a vallás nem csinál. Azaz ha a valódi, hiba és tévedésmentes megismerés a cél, egyetlen módszer van: tudományos kutatás.

Előzmény: ketni (63)
Elminster Aumar Creative Commons License 2023.06.24 -1 1 65

"Nagyon jó, csak én nem vallásokról beszéltem. 

Természettudományokról, oké?"

 

A természettudományok BECSÜLETESEK. Elismerik, hogy hibázhatnak és főleg saját maguk kijavítják a felismert hibáikat!

EZ AZ, AMI A MEGISMERÉS FOLYAMATÁBAN KULCSFONTOSSÁGÚ!!!!

 

Ezzel szemben a vallások soha a büdös életben nem ismerik be, hogy tévednek, inkább bukik az adott hitetés. Ami azt jelenti, hogy a természettudományokkal szemben a vallások NEM MEGISMERÉSI MÓDSZEREK. Hogy mik, az messze vezetne.

 

Tehát az igazság megismerésére marad egyetlen egy lehetőség: a természettudományok. Mivel azok maguk korrigálják, ha esetleg valamit tévesen állapítottak meg.

Előzmény: fhrfl (62)
polária Creative Commons License 2023.06.24 -1 0 64

Az EGO és az EGOIZMUS két külön fogalom.

ketni Creative Commons License 2023.06.24 -1 0 63

Thougst: "Mármint, miképp döntöd el, hogy megismertél egy a megismerésedtől és a megismerésed mikéntjétől függetlenül létező összefüggést és miképpen döntöd el, hogy képes vagy ezt eldönteni?"

 

A topic erről szól, a megismerés elvi lehetőségéről vagy lehetetlenségéről, nem pedig a te antivallás propagandádról, amit itt is nyomsz.

Előzmény: Elminster Aumar (53)
fhrfl Creative Commons License 2023.06.24 -1 0 62

Nagyon jó, csak én nem vallásokról beszéltem. 

Természettudományokról, oké? 

Előzmény: Elminster Aumar (53)
fhrfl Creative Commons License 2023.06.24 -1 0 61

Arra mondod, hogy HISZed, aminek az ellenkezőjéről lehetetlenség téged meggyőznie bármely embernek, vagy bármely jelenségnek."

 

Persze, ebben csak annyi a hiba, hogy ezt te mondod rólam, nem én állítom. 

Előzmény: lipovánok (55)
fhrfl Creative Commons License 2023.06.24 -1 0 60

Nocsak

 

Tehát, ha mindegyik természettudomány kizárja a tévedés lehetőségét, akkor minden természettudós olyan ostoba fafejű, hogy nem látja be a tévedéseit?

Új színt hozol a tudományos közösségről alkotott vélemények közé. 

 

Előzmény: lipovánok (54)
ketni Creative Commons License 2023.06.24 0 0 59

"Emellett az én központi kérdésem inkább az én az elképzeléshez való viszonyulására irányulna... Ha ez tisztázott, akkor jön, hogy gyakorlatilag hogyan építem fel az elképzeléseimet."

 

Ez egy nagyon szövevényes história.

Az elképzelésem valamiről elsősorban érdekvezérelt, különféle késztetések határozzák meg.

Nem is tudom, hogy egyáltalán van-e olyan, hogy "tárgyilagos" hozzáállás, meg "elfogulatlan" helyzetértékelés.

Ezek a dolgok attól függenek, hogy kit milyen indulatok ösztönöznek, mire hajt az illető.

Ez nem igazán tudatos dolog, csak hisszük, hogy az.

Előzmény: Siphersh (12)
ketni Creative Commons License 2023.06.24 0 0 58

"No de röviden a saját gondolataimból: tudom egy lokális minimum a gondolkodás folyamában, amit valameddig stabilnak érzünk"

Ez így tökéletes!

Előzmény: BeR (11)
ketni Creative Commons License 2023.06.24 0 0 57

"Mármint, miképp döntöd el, hogy megismertél egy a megismerésedtől és a megismerésed mikéntjétől függetlenül létező összefüggést és miképpen döntöd el, hogy képes vagy ezt eldönteni?"

 

Ezt a valóság dönti el.

Ha szembe mész vele meghalsz, ha nem, akkor életben maradsz.

Minden természetes szelekció ezen az elven működik.

Előzmény: Thoughts (2)
ketni Creative Commons License 2023.06.24 0 0 56

"1. Mindenki tud mindent és senki nem tud semmit..."

Ezt a következő képen értem:

Elég nagy az önbizalom, csak megalapozatlan.

 

"2. Mindenki a saját valóságában él, ebből következik, hogy mindenki csak szubjektíven tudja megélni azt"

De a sok szubjektív világmodellnek vannak érintkezési pontjai egymással, ami azt jelzi, hogy a valóság és a szubjektivitás közelít egymáshoz. Ez az alkalmazkodás alapvető feltétele.

"3. Ahhoz, hogy látható legyen a rendszer, felül kell emelkedni rajta"

Ez itt a bökkenő! Mivel ez lehetetlen, akkor milyen módszer lehet itt célravezető?

Lehetséges-e egyáltalán megismerni a teljes valóságot?

"4. Amit tud az egyén, azt későbbi fejlődése érdekében lehet, hogy el kell vetnie, ez a fejődés alapja."

Ha tudásnak azt nevezzük ami működik a valóságban, akkor azt valójában tökéletesítjük, de nem vetjük el, csak leszűkítjük az érvényességi körét. Kivéve, ha eleve hasznavehetetlen volta gyakorlatban.

A sík Föld működik a tudás és a gyakorlat egy szűk sávjában. A gömb Föld ezt nem írja felül, csak kiterjeszti a tudás felhasználhatóságát a valóság egy nagyobb körére.

Előzmény: Cypher0 (24)
lipovánok Creative Commons License 2023.06.24 0 0 55

Arra mondom, hogy tudom, aminek az ellenkezőjéről lehetetlenség meggyőznie bármely embernek, vagy bármely jelenségnek.

 

Arra mondod, hogy HISZed, aminek az ellenkezőjéről lehetetlenség téged meggyőznie bármely embernek, vagy bármely jelenségnek.

Előzmény: fhrfl (49)
lipovánok Creative Commons License 2023.06.24 0 0 54

"Vajon melyik természettudomány zárja ki a tévedés lehetőségét? "

 

Mindegyik. Ugyanis egyik sem állítja, hogy ma még úgy véljük, hogy a neutron nehezebb mint a proton, de ez még később változhat.

Soha nem változhat ez később, trollpajti.

 

 

"Most akkor ki lehet-e mondani, hogy amiről azt mondják, hogy "tudjuk", az talán/esetleg/neadjisten tévedés?"

 

Bizonyos állításokra nem lehet kimondani, ugyanis abszolút helyesen tudjuk azokat, hisz nem tévedés.

 

 

Most akkor ki lehet-e mondani bizonyos bibliai állításokról,  melyekről azt mondják a fundik, pl. te, hogy "tudjuk", az talán/esetleg/neadjisten tévedés?

Ki lehet.

 

Előzmény: fhrfl (52)
Elminster Aumar Creative Commons License 2023.06.24 -1 1 53

Vajon melyik vallás zárja ki a tévedés lehetőségét?

 

MINDEGYIK!

Azt hazudják a nagyonhinniakarók párásan csillogó szemébe, hogy konkrétan az a vallás birtokolja a "tévedhetetlen isteni igazságot", hiszen az Úr, a Fia, az Úrangyala, Moroni, vagy éppen Xenu nyilatkoztatta azt ki a vallásalapító hitető szélhámosnak, úgyhogy az bizonyosan igaz míg világ a világ.

 

 

...csak aztán az adott vallás eltűnik a történelem süllyesztőjében, mivelhogy a tudás és a társadalom változik, és egyre többen látják, hogy a vallás "igazságai" hamis hülyeségek. De maga a vallás nem változtathatja meg a hittételeit, mivel akkor elveszítené az arcát és kiderülne, hogy eddig hazug hülyeséggel etette a hívőket. Így is, úgy is bukik. A vallások nem tudnak változni, nem képesek a tévedéseiket korrigálni: ha ragaszkodnak az ősi ostobasághoz, akkor elbuknak, de ha beismernék hogy hazudtak korábban, akkor is elbuknak. A romjaikon meg max felnő egy féltucat újabb hitető hamis vallás, amelyek hittételei nem olyan látványosan térnek el a világ ismereteitől, mint az elbukotté.

 

 

Előzmény: fhrfl (52)
fhrfl Creative Commons License 2023.06.24 -1 0 52

Vajon melyik természettudomány zárja ki a tévedés lehetőségét? 

Nem ismerek ilyet. 

Most akkor ki lehet-e mondani, hogy amiről azt mondják, hogy "tudjuk", az talán/esetleg/neadjisten tévedés?

 

 

 

 

fhrfl Creative Commons License 2022.03.08 -2 0 51

tárgyas <Vmely tényt, adatot, cselekvési módot> közvetlen tapasztalat, helyes ösztön alapján, értesülésből v. tanulás útján értelmével felfogva eszében tart; ismer, ismerete van róla, tisztában vele.

   - Ezt szem előtt tartva írtam, hogy mire alkalmazom, amikor a szó jelentéséről beszélünk.

Próbáltam nem a slendrián "tudom" -ra vonatkoztatni.

Előzmény: Cleaning Cloths (50)
Cleaning Cloths Creative Commons License 2022.03.08 -1 0 50

Tévedésben vagy.

 

A TUDÁS az igazolható vélekedés.

 

Tehát ha nem tudod igazolni, akkor csak hit, vagy téveszme, vagy kényszerképzet.

 

 

Előzmény: fhrfl (49)
fhrfl Creative Commons License 2022.03.08 -1 0 49

Arra mondom, hogy tudom, aminek az ellenkezőjéről lehetetlenség meggyőznie bármely embernek, vagy bármely jelenségnek. Amire az életem felteszem. Nem kivagyiságból, nem hazárdírozásból, hanem mert tudom, hogy adott dolog igaz.

Előzmény: Siphersh (-)
Siphersh Creative Commons License 2002.01.07 0 0 48
Ebben minden bizonnyal igazad van. Azt véltem viszont észrevenni ezirányú megfigyeléseim során, hogy mivel az általam felvetni próbált kérdés meghatározásánál fogva alapvetőbb, vagyis megalapozó érvényességű kell hogy legyen, minden további kérdésfeltevés jelentése, érvényessége ez által lehet meghatározott. Vagyis ha nem tisztázzuk, hogy mit értünk tudás alatt, akkor nem tudhatjuk, hogy egy dologról beszélünk -e, mikor felteszünk egy olyan kérdést, ami ezt a szót tartalmazza.
Előzmény: 798081 (47)
798081 Creative Commons License 2001.12.22 0 0 47
Igazad van, elnézést, módosítok:

Nem alapkérdés, csak felmerült valahol a topic folyamán. De úgy gondolom, hogy a tudás fogalmának megértésében sokat segíthet annak tisztázása, hogy mi az amit biztosan tudhatunk. Ha mellékvágány akkor sem vesztünk semmit, mert a kérdés önmagában is érdekes.

Siphersh Creative Commons License 2001.12.22 0 0 46
Nem. Itt most nem arról volna szó, hogy mit tudunk, és hogyan; vagyis hogy mi igaz, és mi nem, és mennyire igen, vagy milyen értelemben nem, hanem hogy

mit érthetünk a tudás fogalma alatt.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!