AZ SB Live 5.1 azért jó választás, mert mindenféle rendszer alá lehet hozzá drivereket találni. Igaz, "nem hivatalosan", de az orosz fejlesztésű kX Driver kiválóan működik még Windows 7 és Windows 10 alatt is (és ebben még ASIO támogatás is van!).
A telepítés után csak a Game port marad ismeretlen eszközként, de még ahhoz is létezik egy másik, külön "nem hivatalos" driver, ami mindenféle rendszer alá felmegy (ehhez a DanielK névre keress rá a gúgliban). Így a kártya minden porcikája hasznosítható.
Nekem is van két E-MU-m (1212M és 1820M), amit most is használok még Windows 7 alatt (bár velük a Windows 10 alatt már baj van).
Az egyik PC-mben az E-MU mellett van az SB Live, és hasonlóan állítottam be, ahogyan te is tervezed, sőt, harmadikként van egy külső FireWire csatlakozós Echo AudioFire 4 is. (Plusz a zeneszerkesztéshez egy UAD-2 Octo DSP.) Az SB Live van kiválasztva alapból a Windows-ban, de ha bekapcsolom az Echo-t, akkor automatikusan átvált rá (ha kikapcsolom, akkor visszavált az SB-re). Ez Windows 7 és Windows 10 alatt is könnyen beállítható (sőt, XP alatt is, de ott kissé bonyolultabb összehekkelni). Továbbá az E-MU digitális SPDIF kimenete az Echo bemenetére van rákötve, így azt is ennek a füleskimenetén hallgatom (mert sajátja nincs).
Mellettük az alaplapi hangkártya is telepítve van, bár abból csak a mikrofonbemenetet használom a Skype-hoz.
Plusz USB-vel alkalmanként egyéb hangeszköz (pl. egy Focusrite Scarlett és egy HardSID, illetőleg midibillentyű).
Emellett még más kártyák is telepítve vannak (pl. Leadtek WinFast videodigitalizáló és tévétuner).
Három külön partíción él együtt háromféle Windows (XP + 7 + 10), és mind működik, sőt, még egy negyedik, DOS-os partícióm is van, retrózáshoz (az SB Live még ott is telepítve van).
A profi célú funkciókat azzal tudod minden mástól elválasztani, hogy a zeneszerkesztő vagy hasonló szoftver esetén az ASIO drivert állítod be, ami a Windows saját dolgaitól független.
Tudom, hogy nem igazán jó helyen kérdezem ezt a kérdésemet, de nem szeretnék külön topic-ot nyitni neki.
Dilemmába vagyok. Számítógépet szeretnék összerakni, zeneszerkesztésre. Anno régebben zenélgettem én is (beat-eket csináltam, hip-hop, trip-hop stílusban), volt masterkeyboardom (egy Alesis) és a zeneszerkesztő szoftver + E-MU 2 dsp chip-es pci-eos hangkártyám. Igen tudom, nem nagy számok ezek, de ez kb. 8 évvel ezelőtt volt, ha nem több.
No de visszatérve a főkérdésemre. Ugye gépet szeretnék összerakni. Szeretnék egy 4 magos DSP chipes hangkártyát. Ez kimondottan a zeneszerkesztéshez. Ehhez szeretnék majd monitorhangfalat és monitorvezérlőt/monitor erősítőt.
Továbbá szeretnék egy "normál" hangkártyát (pl: Creative Soundblaster, vagy Asus Sonar.... stb.) kimondottan csak zenehallgatásra (esetleg filmezésre). Tehát nem produkcióra, hanem visszaadásra. Erre lenne kötve erősítő és hangfalak.
Tehát egy gépházban lenne ez a két hangkártya (és ugye ott van még az alaplapi integrált hangkártya harmadiknak is).
Dedikált videokártya nem lenne a PC-ben.
A kérdés. Hogy tudom azt megoldani, hogy ne legyen gubanc a rendszerben, mert tudtommal a Windows csak egy hangkártyát kezel. Na most meg lehet-e azt csinálni, hogy pl: megnyitom a zeneszerkesztő szoftvert és ott beállítom, hogy a dsp-s kártya legyen használatban? A Windows (és a médialejátszó progik) pedig a sima hangkártyát használja? (Az alaplapi-t pedig gondolom, le kell tiltani).
Hét éves a topik, de a kérdésem ugyanaz. Nyáron fogok új gépet venni. Nyilván jobb lenne egy "rendes" hangkártya, de mennyivel?
Régen játszottam az AASF-el, és ott csukott szemmel is tudtam követni az emberek mozgását, csak a hangok alapján. Mostanában megint játszok, igaz más játékokkal, de ezt nem tapasztalom. Az alaplapi hangkártya a ludas? Vagy a játékok (mw2 pl.) nem elég kicsiszoltak?
Tehát... ha le akarom cserélni az alaplapi hangkeltőt - mert érdemes(?) -, akkor mire cseréljem?
Agybaj:
Nem, nekem az undorító ALC650 van integrálva, de nem használom, négycsatornás SB128 van helyette.
A DS3D-t biztosan kezeli. Ezenkívül A3D 1.0, EAX1.0, HTRF.
"8738-4 uses HRTF 3D extension technology to enhance traditional HRTF 3D positional
audio by substituting two-speaker system by four or six"
"CMI 8738 6-Channel PCI Sound Card. ... channel high performance sound card you get those
six channels PLUS a SDDIF digital input AND support for HRTF 3D positional"
"Newest 6-channel PCI sound card (CMI8738-6CH) from C-Media Technology"
Szerintem tudsz venni belőle 6 csatornásat, csak keresgélned kell egy keveset. (SPeti?)
Mmmmh... CMedia 8738... az előző gépemben is olyan volt (mondjuk nem integrált), vissza is sírom... (bár most már ötcsatornás kéne)
Ja, hogy valami érdemlegeset is hozzászóljak a topichoz:
A szépen szólás feltétele nem az állat hangkártya, hanem a jó hangfal! (Meg fogsz lepődni, hogy szólnak a játékok meg a zenék, ha a kis vackok helyett pl. 1*űbb hifi-toronyra kötöd a gépet... <-ez nem Ricsinek szólt, hanem az indító kérdésre firkantottam.) A nem integrált hk-k abban jobbak, hogy ált. hardveresen támogatnak valamilyen (jó esetben több) hang-API-t, az alaplapiak meg az nVidia SoundStorm (MCP-T) kivételével szoftveresen, és semmi szabványt nem ismer még egy 5.1-es sem.
Rics, neked ez a 8738-as van integráltban? Az kezel D3D-t meg HRTF-et?
(kezdodjenek az erdembeli hozzaszolasaim)
velemenyem szerint az alaplapi hangkartyak nagyon vacakok es sok feladatot ratukmalnak az alaplapra es a procira es ez elveszi az idot az oprendszertol. peladaul a midi a processzorban megy szoftverszintibol, raadasul a szoftverszinti az oprendszer szolgaltatasakent fut ugyhogy ha nem kap eleg idot akkor jo pontatlan lesz.
Viszont kérdés:
Mitől jó neked egy hangkártya. Elég, ha működik vagy vannak igényeid is?
SB Live, Terratec az olcsóbbak közül, ami házi használatra jó, ha zenélni kell, akkor viszont nézz át a Midi asztalra és legyen jó nagy bankszámlád. :-)
Szia!
Ha másért nem, azért tartsd meg a lájvodat, mert az alaplapi hangkártyák túlnyomó része (ha nem tévedek, az MCP-T-s Nvidia Nforce kivételével) színtiszta szoftveres megoldás, azaz semmilyen 3D-s hang APIt nem kezelnek le. Jó, oké, nekem is ötcsatornás az alaplapi hangkártyám, meg van digi ki- és bemenete is, de sem az EAX, sem a DS3D, sem a Sensaura sem a mittoménmilyen hangszabványokat nem ismerik - vagyis a proci erejét használják fel a "csatornázásra" (asszem, de erősítsen meg egy csatorna-kutató!)
Persze kérdés, hogy nem-e fog összeveszni a hangkártyád az új alaplappal, de próba cseresznye.
Asszem az alaplapi csak digiten ad ki 5,1-et. Akkor a kérdés már el is dőlt. Egyébként általában az integrált cuccoknál jobbak az SB-k.
Az Asusoknál tisztességesen kikapcsolhatók az alaplapi cuccok, nem másznak vissza maguktól.
Segítsetek légyszi: jelenleg egy SB Live 5.1 kártyám van, a közeli napokban veszek egy Asus P4P800 DeLuxe alaplapot, amin van integrált hangkártya. Melyik a jobb minőségű? Megtartsam-e az SB Live-ot, vagy van olyan jó az alaplapi is? DVD-zésre, mp3 hallgatásra használom, zenét nem szerzek, átlagos minőségű erősítőm, hangfalam van.