A nagy szárazságtűrűk a galagonya, kökény, vackor meg a potyószilva (mirabolan) na meg amit írtak a mandula. Amúgy ami van a határban azok szárazságtűrőek. Én az alföld egyik legszárazabb helyén élhetek. de ezek vannak a határba meg dió (kiskorában kell túlélni bár igaz mindenre is), "nemes" körte meg "nemes" alma. Érdekes alma viszonylag sok van bár tény nem sok termést hoznak, "persze valamit valamiért"
Igaz ezeknek a fáknak a kulcsa az hogy legyenek magoncok. (Vagy legalábbis helybe vetett magonc és úgy ráoltani.)
Tavaly szerintem mi éves csapadékunk nem volt 500 mili...
"illetékes szerv" visszaírt, hogy ők nem az agrárszektor.hu-t veszik irányadónak, hanem a törvényt,
és hogy az alapján kell talajvédelmi terv. :)) :(
emlékeztetett, hogy a létező ültetvényeket bejelenteni MOST már csak szankcióval lehet,
újaknál meg kötelező a talajvédelmi terv. a 2018. dec. 31. előtt létesült gyümölcsös tulajdonosai így bizonyára tömegesen fognak tódulni (kérem a szankciót!!!), ha eddig csak töredéke jelentkezett...
(és ezt még decemberben kedélyesen el is mesélte... :)
ÉRDEKES, hogy a határidő letelt (2018. dec. 31.) és a témára semelyik (online) újság nem repült rá, egyetlenegy címet sem találni: "büntet a hivatal", "megkezdték az illegális ültetvények felkutatását"...
szóval nagyon "szép" és nehéz helyzetet termtettek. és hogy miért nem volt és akar sok ismerős jogkövető lenni? mert egyszerűen nem tud.
1. ha valaki pl. olyan növényt akar (= AKAR!) telepíteni, ami nincs is a nemzeti fajtajegyzékben...
(a jujubától indult el ez a történet)
2. elriasztó történetek (hiteles forrásból): dióst szeretett volna valaki telepíteni, ott, ahol a terület mellett szépen díszlettek és teremtek a szőlőben a diófák. a hivatal nem engedélyezte...
3. pl. 3.500 nm-es miniültetvényt akarsz csinálni. egy csomó pénzbe, időbe-energiába kerülne az engedélyeztetés... és csak 0,1 Ha-ral léped túl a határt... (szerintem indokolatlanul alacsony ez a határ, legalább 1 Ha kellene, hogy legyen.)
...akkor nagggyon jó, hogy a média (ezt a cikket más is átvette) arról ír:
"a bejelentéséhez nem kell csatolnimellékleteket, így sem talajvédelmi tervet, sem ökológiai alkalmassági igazolást, sem a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal határozatát a terület gyümölcs termőhelyi kataszterbe sorolásáról."
értem én, hogy a talajvédelmi terves ember biztos mond hasznosakat,
na de ezt 50.000 Ft-ért ne tegye, köszönjük szépen.
MIKÖZBEN Magyarorszégon és a világon talajrombolás folyik, lásd túlzott talajművelés (szántás kontra no tilling technológia és permakultúra) tárcsázás, műtrágyázás... oda kellene kivonulnia a talajvédőnek...
"Jelentős könnyítés az is, hogy a bejelentéséhez nem kell csatolnimellékleteket, így sem talajvédelmi tervet, sem ökológiai alkalmassági igazolást, sem a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal határozatát a terület gyümölcs termőhelyi kataszterbe sorolásáról. Tehát nem kötelező a kataszterbe sorolási eljárás lefolytatása, kivéve akkor, ha egy elnyert pályázat erre kötelezi a telepítőt."
DE! nekem a járási hivatal illetékese azt mondta, talajvédelmi terv kell a bejelentéshez is...
NAGY A KÁOSZ a hivatalban!
("Gyümölcsültetvény termőhelyi kataszterbe nem sorolt területen is telepíthető, így abban az esetben, ha csak saját anyagi forrásait használja fel a gazdálkodó egy ültetvény létesítéséhez vagy fenntartásához, nem kötelező a terület termőhelyi kataszterbe sorolása. Ha viszont egy támogatási jogcím miatt erre kényszerülünk, akkor a termőhelyi kataszterbe vonásra irányuló kérelmet a Nébih-hez lehet formanyomtatványon benyújtani.")
illetve a megfelelő gyümölcsmennyiséghez szükséges a víz. persze, ha nem árutermő ültetvény, csak hobbikert, és nem élet-halál a mennyiség (és a megtérülés), akkor elképzelhető öntözés nélkül... az első 2-3 év után! ha eleinte nem lesznek öntözve, több fa nyáron ki is pusztulhat... (talajtól is függ, stb.) víz hiányában viszont lehet, h a stressz miatt a betegségekre is fogékonyabb lesz...
itt van pl. a datolyaszilva, amit igénytelen növényként "reklámoznak", de korántsem az. imádja a vizet, a tápanyagot is nagyon kívánja. nagy (akár 30-40 dekás) lédús gyümölcseihez a vizet, a szerkezetének kinövesztéséhez honnan venné a tápanyagokat?
Indián banánt 3-4 éves koráig eléggé öntözni kell, különben nem megy semmire, vagy ki is pusztul,
tehát nem vízmentes fa, sőt. Igaz, utána már -mit utd tenni- elvan öntözés nélkül is. Ill. dombos területen gond lehet a szél, a paw szélre érzékeny (nagy levelek...).
Ez nem azonos az engedélyezetetéssel. Az pont a nébih oldalán olvasható, hogy 2018 februártól nem kötelező az engedélyeztetés, sőt még a gyümölcs kataszterbe való besoroltatás sem. De persze ajánlott, ha támogatást, stb. akar a telepítő. DE ha jujubát, pawot ültet, az nincs benne a nemzeti fajtajegyzékben, így nem támogatást, hanem se..berúgást kaphatsz maximum.
JA. csak éppen a bejelentést csak úgy fogadják el, ha nincs talajvédelmi terv. (mi persze hasznos is lehet.) díjak: 7000 Ft igazgatási szolgáltatási díj, ill. a szakértő díja, ami akár nettó 50.000 Ft +labor is lehet: http://talajvedelmitervek.hu/
"50 000 forinttól 200 000 forintig terjedő bírságot kell fizetni annak, aki a gyümölcsültetvényt bejelentés vagy engedély nélkül, vagy a telepítési bejelentésben vagy engedélyben foglaltaktól eltérően telepíti."
DE ha a nébih oldalon egyértelműen írják:
"A gyümölcs ültetvények telepítése a továbbiakban nem engedély köteles."
Nem engedély, de bejelentés köteles. Elég nagy a zűrzavar ebben az ügyben. A járási hivatal illetékese azt mondta, a bejelentésre kötelesek NAGYOBB része nem tette meg a bejelentést 2018-ban... Honnan tudja? Mert csak néhány bejelentés érkezett, de ő maga is több telepítésről tud.
Kicsit a kutak engedélyezéséhez hasonlítható a történet...
Sziasztok ! Teljesen antitalentum vagyok a kertészkedéshez, de nyugdíjas koromra hozzá jutottam egy nagyobb domboldali teljesen kiöregedett szőlő területhez, ahová gyümölcsfákat telepítenék ( gondolom segítséggel ) . Az öntözési lehetőség, és a napi ottlét kevésbé megoldott. Várom építő javaslataitokat.