Szeretném megkérdezni hogy a peren kívüli egyezség pénzbeli kártérítés esetén a bíróságon követelt összegének a hányadát szokás felajánlani ami még tisztességes ajánlat. Van erről valami írásos vagy íratlan szabály?
Kártérítési per esetén - természetesen nyertesség esetén tudtommal a pernyertes kártérítése adómentes.
Ha a pert kiváltandó peren kívül egyeznek meg a vitás felek egy vélhetően kisebb összegben - az adóköteles, vagy éppúgy adómentes mint a perbéli kártérítés?
A peren kívüli egyezség adott esetben lehet a perben követelt összeg, vagy jog is, ha biztos nyerőnek érzed a helyzetet pl. az állammal szemben, mert akkor az alperes még úgy is nyer, hiszen a perköltséget legalább nem kell megfizetnie, te viszont biztos lehetsz benne, hogy pernyerés esetén fizetni fog. Viszont ha olyan személyt perelsz, aki vagy nem tud, vagy nem is akar fizetni, legalábbis annyit, amennyit követelsz tőle, akkor jobb alábbadni, ugyanis a kevesebb is több mint a semmi. Mert meglehet, pert ugyan nyersz, de pénzt nem látsz sőt, még te fizetsz.
Neked kell tudnod, hogy megéri-e a perbe belemenni, vagy még előtte, nulla perköltséggel egyezségre jutni.
Soha ne feledd, neked a bíróság adott esetben nem pénzt ad, hanem igazat és általában azt sem ingyen.
Az egyezségkötési folyamat egy piaci alku, kölcsönös kompromisszumokat kell és lehet tenni, amely minkét félnek kielégítő eredménnyel zárja le a pert.
Egyébként a perköltség vonatkozásában is van rossz és jobb permegszüntetési módozat, ezeket is érdemes majd végiggondolni, ha egyezségi tárgyaásra kerül sor.
Kedves újmóni, ha értelmeset nem tudsz szólni csak beszólni akkor el lehet menni. Tessék! Nem kell itt maradni. Ha a bíró megkérdezi hogy peren kívül meg akarnak e egyezni akkor a tárgyalás helyszíne, illetve mint tanúként a bíróság miért ne folytathatná le a peren kívüli egyezség megkötését? Főleg ha a bíróság azzal kezdi a mondandóját hogy megállapodnak e peren kívül. Szóval kérem azt aki hajlandó a tapasztalatát megosztani. Köszönöm.
Peren kívül a perben követelt összeg hányadát szokás felajánlani peren kívüli egyezségnek? Van ennek valami írott, vagy íratlan szabálya? A peren kívüli egyezséget a tárgyaláson is le lehet folytatni?