Viszonylag kezdő vagyok még LaTeX ügyileg, és tulajdonképpen csak azt szeretném, hogy soha, semmit ne válasszon el nekem. Lehet, hogy ez egy egyszerű kérdés(?), de én eddig csak olyat találtam, ahova egyenként be kell írni, hogy melyik szót ne válassza el. Tud esetleg valaki valami parancsot vagy ilyesmi? Előre is köszi.
Megoldást keresek a következőre. Új gépem van, amin Vista és Ubuntu 8.04 fut. Az a gondom, hogy az elválasztás a listaelemekben (item[EZT NEM VÁLASZTJA EL]) nem műxik se egyik oprendszeren sem. Még a régi doksikban is hibásan fordul le, pedig ezek anno jók voltak...
Üdv! Ismét én vagyok egy kis kihagyással... Termékeny ez a lista... :) Még az előző levelm problémája is áll, de most egy újabb: HOgyan tudok felsorolás, vagy több bekezdés mellé úgy képet beilleszteni wrapfiguréval, vagy mással, hogy ne legyen a kép alatt a szöveg ugyanoly keskeny, mint a kép mellett. Mert most úgy néz ki, és ez nem használható. Minden ötletnek örülök! Minden jót! Va
Szisztok! Van valakinek eklképzelése, hogyan tudom megvalósítani azt, hogy nem tudom úgy beállítani a rendszert, hogy a > maketitle parancs után a orábban begépelt címet ne előre, hanem a szerző neve után > helyezze. Hogyan tudom a cím elemeinek sorrendjét változtatni? A LaTeX > kézikönyv (Panem 2004) úgy látom erről semmit nem ír. Köszönöm az esetlehges válaszokat! Valek
Nagyon megköszönném, ha tudna segíteni valaki. Windows alatt használok LaTeX-et (tehát MiKTeX-em van), körülbelül két éve gyötörjük egymást, de betűtípust még nem sikerült installálnom. Most nekigyürkőztem az embertelen procedúrának, vettem egy jó útmutatót (Matthew Amster-Burton-ét, 0.99-es verzió), és aszerint jártam el. Fordításkor még nem volt semmi gond, nem adott hibaüzenetet, viszont az áhított betűtípus nem jelenik meg egyik dokumentumtípusban sem. Ha pdftex-hel fordítok, az Adobe Reader ezt üzeni megnyitáskor:
Valamelyik betűtípus nem található az Erőforrások szótárban -- helyette Helveticát használ a rendszer.
OK, gondolom, valami beágyazási gond van, majd megoldom. Nézzük a DVI-t: a YAP a következőt írja:
Making PK font: C:MiKTeXMainmiktexbinmakepk.exe --verbose pglr8r 600 600 magstep(0.0) ljfour Trying to make PK font "pglr8r" (at 600 DPI)... "makemf" --verbose "pglr8r" "ttf2pk" -q -t "pglr8r" makepk: "pglr8r.pk" could not be created.
Loading 'cmr10' instead.
Utolsó lehetőségként .ps-be fordítok, majd ps2pdf12-vel csinálok pdf-et. Megint valami új: a betűtípus messze az áhítottól, valami beteges Courier-féle, de teljesen összevissza betűközökkel, irtó ocsmányul.
Van-e valakinek ötlete, hol lehet a hiba? A segítséget előre is köszönöm!
Magamnak valaszolok, hatha mast is erdekel :)
1. buta voltam es az elvalasztas beallitasahoz a texconfig-ot kell hasznalni!
2. a ezen a cimenle van irva a megoldas.
Hogyan veszem ra latex baratunkat, hogy a float-okat (figure, table) a dokumentum vegere tegye, mindegyiket kulon lapra?
Nem akarom kezzel atrakni a forrasban.
Ket problemam van a
innen szerzett magyar.ldf-el e huhyphen.tex fileokkal.
1. Hiaba teszem a disztribucionak megfelelo helyre a huhyphen.tex filet es editalom att a tex languaga.dat filejat, megsem akar elvalasztani.
2 Minden forditaskor az alabbi hiba
Köszi szépen a tanácsokat.
Ki fogom majd őket próbálni. A doga.tex mintájára akarok csinálni egy tanmenet.tex-het is, oda kell a táblázat cellákba tördelt szöveg.
2 hasabos szedes:
vagy valahol kiadod a parancsot, hogy \twocolumn,
vagy ugy kezded eleve, hogy \documentclass[twocolumn, ....]{article}
Tobbsoros tablazat cella:
a tablazat oszlopai lehetnek:
c,l,r, illetve p, attol fuggoen, hogy kozepre, balra, jobbra igazit, vagy az utolso, hogy egy paragrafust (bekezdest) rakjon a tablazatba.
Ekkor meg kell adni egy szelesseget is,
kb igy, hogy p@{2cm}. Neked ezen utobbi kell.
Ekkor persze az egesz oszlop olyan lesz.
Masik megoldas a minipage kornyezet hasznalata.
Ennek argumentumkent meg kell adni a szelesseget.
Ez olyan valami ami kivulrol olyan mint egy igen nagyra nott karakter, akarhova lehet tenni, belulrol pedig olyan mint egy kulon oldal.
van \input, illetve \include parancs, mindkettonek az argumentuma a file neve.
A kulonbseg, hogy az include az mindig lapdobast rak be a file utan, es ott asszem nem kell .tex-et irni a file vegere, de ebben nem vagyok biztos.
Amugy semmiben sem vagyok 100%, de ha nem is pont igy akkor kis probalgatas utan menni fog.
Nemrég kezdtem el foglalkozni a TeX-hel. A TeX kezdölépések címü könyv alapján tanultam meg a program (nyelv) használatát, ahol a legtöbb dolog nagyon jól le volt írva.
Arról viszont sehol sem találtam benne információt, hogy hogyan kell a szöveget egy oldalon több hasábba tördelni. Arra sem tudtam sajnos még rájönni, hogyan kell egy dobozban, vagy egy táblázat cellájában elhelyezett szöveget több sorba tördelni. (természetesen automatikusan)
Ha valaki segíteni tudba nekem ezekben az ügyekben, azt elöre is megköszönném.
Egyébként készítettem egy doga.tex állományt, amely tartalmaz néhány makrót dolgozatok, feladatlapok egyszerü megformázásához. Extraként összegzi a szerezhetö pontokat, és kiszámolja a ponthatárokat. Ha valakit érdekel, szívesen elküldöm neki.
Na ezzel kapcsolatban egy újabb kérdésem jutott az eszembe. Hogyan lehet elintézni, hogy a doga.tex állományban lévö makrókat ne kelljen mindig bemásolgatni fájl elejére. (valami hasonlóra gondolok, mint a C-ben az #include)
A TeX-esek szervezetének végső neve: MaTaCs.
Bővebb információ:
http://neumann.math.klte.hu/~ludens/matacs/hirdetes.html
Minden TeX és LaTeX felhasználót szívesen látunk az új Egyesületben.
Árpád
Jobb ötletem van. Használjátok a hun.comp.text.tex hírcsoportot. Ha nem használtatok még ilyet, akkor a http://groups.google.com/groups?group=news címrl keressetek rá a hun.comp.text.tex "szóra".
Jó lenne, ha egy állandó hely lenne, ahol meg lehetne vitatni a TeX-es és LaTeX-es problémáinkat és ötleteinket. Szeretném, ha ez a téma idevonzana sok (La)TeX-elot. (Hogy miért pont a linux témakör alatt? Csak. Mert én azt használom.)