Egyiptomnak sem kell az IMF ortodox gazd-pol tanácsa.
Ezzel az IMF megszoritó csomagját elutasitó országok száma immáron legalább négyre nőtt. Argentina, Izland, magyarország után Egyiptom is az unortodox gazdaság-politikát folytatja.
Skandináviában az ötvenes évektől alakult ki az állammonopol kapitalizmus jelenlegi rendszere. Mindenhol elismerték a magántulajdon sérthetetlenségét, de korlátozták a termelési eszközökkel való rendelkezés szabadságát. Svédországban és Norvégiában a magánbankok vállalati részvényvásárlási lehetőségeit szűkítették, a magánbiztosítókat kötelezték arra, hogy eszközeiket állami kötvényekbe és ingatlanokba fektessék. A háztulajdonosokat korlátozták a bérleti díjak emelésében, az épületek megsemmisítésében. A tengerparti telkek tulajdonosainak szabad kijárást kellett birtokukon keresztül a partra biztosítani. A gazdaság élénkítéséhez a nemzetközi szervezetekbe való belépéssel is hozzájárultak (OECD, EFTA, IMF, Északi Tanács). Az igen magas adójövedelmek birtokában élénk befektetőpolitikát folytattak, melyet több évre előre megterveztek. Ez lehetővé tette a munkaerőpiac ellenőrzését is. Támogatták a továbbképzéseket, segítették az egyenletes munkaerő-elosztást, szervezték a munkaerő importját. A szociális gondoskodásban Svédország volt az élenjáró: bevezették az általános betegbiztosítást, megújították a nyugdíjrendszert.
Felemelték a munkanélküli segélyt, melynek vásárlóerejét - a nyugdíjhoz hasonlóan - az állam szavatolta.
Fejlett még a korszerű, nagyüzemi állattartás is. A világgazdasági versenyben a magas munkabér miatt nehezen állják a versenyt a riválisokkal. A magas adó a gazdagok egy részét arra ösztönzi, hogy más államot válasszanak lakóhelyül. A bevételek csökkenése a jóléti kiadások megnyirbálásához vezetett. A szociális állam fenntartása egyre több nehézségbe ütközik. Az ország 1995-ben tagja lett az Európai Uniónak.
Talalj ki jobbat a kapitalizmus helyett akkor! Ja, hogy az nem megy mint láttuk 1919/1945 óta.
Már hogy ne menne?
Nézz körül A SKANDINÁV ORSZÁGOKBAN.
Mert 200 eve, a vilagon mindenutt igy megy ez. De még előtte is az ókortól biza ha nem volt pénz akkor mindig előbb az embereket bocsájtották el
Hogy menne igy?
A leépitéssel operáló cég managementje kitehet egy táblát a nyakába ezzel a felirattal:
Hülye vagyok mint a segg,
de legalább jól éltem..
---
Magyarra leforditva: a cég amely egyszer már elért egy piaci poziciót, képes volt termelni x mennyiségű hasznot, az feladja a terepet, ergo, beismeri, hogy a menedzsmentje egy kalap sz.rt sem ér, mert képtelen a megújulásra, nem tudja kezelni a megváltozott helyzetet, képtelen ahhoz alkalmazkodni és megfelelni az új kihivásoknak.
Talalj ki jobbat a kapitalizmus helyett akkor! Ja, hogy az nem megy mint láttuk 1919/1945 óta.
Már hogy ne menne?
Nézz körül A SKANDINÁV ORSZÁGOKBAN.
Mert 200 eve, a vilagon mindenutt igy megy ez. De még előtte is az ókortól biza ha nem volt pénz akkor mindig előbb az embereket bocsájtották el
Hogy menne igy?
A leépitéssel operáló cég managementje kitehet egy táblát a nyakába ezzel a felirattal:
Hülye vagyok mint a segg,
de legalább jól éltem..
---
Magyarra leforditva: a cég amely egyszer már elért egy piaci poziciót, képes volt termelni x mennyiségű hasznot, az feladja a terepet, ergo, beismeri, hogy a menedzsmentje egy kalap sz.rt sem ér, mert képtelen a megújulásra, nem tudja kezelni a megváltozott helyzetet, képtelen ahhoz alkalmazkodni és megfelelni az új kihivásoknak.
Én azt mondanám, hogy ortodox gazd-pol az, amit a megvásárolt közgazdászok hangoztatnak, elvárnak egy adott helyzetben.
Az unortodox pedig ennek ellenkezője, tehát amikor a döntéshozók nem követik az elvárt és hangoztatott receptet, hanem saját elgondolásaik szerint cselekszenek.
A gazdaság bonyolult dolog. Minden mindennel összefügg, minden mindenre hatással van és mindig másképp.
Heracleitos, görög filozófus mondta, 'kétszer nem lphetsz ugyanabba a folyóba', nos, ez a bölcsesség a gazdaságra is igaz.
Éppen ezért hülyeség az ortodoxia. Mert ami tegnap meg ma bevált, az nem biztos, hogy holnap is beválik. Egyébként is:
A tanult közgazdasági alaprecipék egész garmadája bizonyult tévútnak a történelem során.
Az unortodox problémamegoldás számomra abban merül ki, hogy a valóságos helyzetet elemezve keresünk kiutat olyképpen, hogy vagy az eddig bevált sémákat alkalmazzuk, vagy azokat megváltoztatjuk (reszelünk a kulcson), vagy merőben új megoldásokat keresünk, attól függően, hogy a helyzet éppen mit kiván meg.
Talalj ki jobbat a kapitalizmus helyett akkor! Ja, hogy az nem megy mint láttuk 1919/1945 óta.
Mert 200 eve, a vilagon mindenutt igy megy ez. De még előtte is az ókortól biza ha nem volt pénz akkor mindig előbb az embereket bocsájtották el (pl. zsoldosok, épitőmunkások) nem pedig fizessük őket tovább plusz es költsünk fejlesztésre. Ki érti ezt?
Argentína képes volt visszafizetni a több mint 6 milliárd dolláros IMF hitelét, gazdasága meredek növekedési pályára állt (3. leggyorsabban bővülő gazdaság a világon), és összességében a jelenlegi, krízisekkel tarkított időszakban is stabilnak látszik.
Igazad van, a Világbankot kihagytam, mivel a 20-ból 1 milliárd euró volt a részesedése a keretből, ráadásul végül azt le sem hívhattuk volna, mert nem született végleges megállapodás.
Szóval maradjunk annyiban, hogy a Világbank ebben végül nem vállalt részt, és az EU-nak még lógunk, ahogy írtam is.
Ebben benne van a súlyozott átlagban a te adataid szerint is 3,5% körüli IMF teher (2,076 milliárd SDR-re 2,71 százalék, további 1,038 milliárd SDR-re 3,71 százalék, 1,099 milliárd SDR után pedig 4,71 százalék, az annyi, mint az egészre egységesen felszámolt 3,47%), meg unortodox Eltolcsy által felvett 8%-os kamatú kötvény is. Szóval fejezd abba a ferdítést, a saját adataiddal cáfoltad magad.
Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója előző nap közölte: utoljára figyelmezteti az argentin kormányt, hogy december 17-ig közölje a valódi inflációs és növekedési adatokat, különben szankciókra számíthat. Az argentin statisztikai hivatal szerint az elmúlt 29 hónapban havi egy százaléknál kisebb volt a pénzromlás, a fogyasztók szerint viszont ennek legalább a kétszerese , éves szinten akár 25 százalék feletti is lehet.
"Ez az utolsó sárga lap nekik. Remélem, el tudjuk kerülni, hogy piros lapot kelljen bemutatni, de ha nem igazodnak a szabályokhoz, nem a valódi adatokat közlik, akkor (azt kell mondanom, hogy) minden játékos egyenlő, nem számít, milyen jól futballoznak" - jelentette ki Lagarde.
Fernández az ENSZ Közgyűlése ülésszakán felszólalva kigúnyolta a kormányának szóló figyelmeztetést: "hazám nem labdarúgóklub, hanem szuverén ország, amely önállóan hozza döntéseit, és nem hajlik meg semmilyen nyomás alatt, nem beszélve a fenyegetésekről. A 30-as évek óta nem volt ilyen súlyos gazdasági és politikai világválság" - szögezte le, hozzátéve: nem tűr el kritikát egy olyan szervezettől, amely "bűnrészes volt Argentína egy évtizeddel ezelőtti gazdasági összeomlásában, és szerepe volt az Európát és az Egyesült Államokat jelenleg sújtó bajok kialakulásában is". Méltóság, nemzeti büszkeség
A populista politikus váltig hangoztatja, hogy Argentína kilábalása a bő tíz évvel ezelőtti államcsődből csak azért volt lehetséges, mert az ország vezetői "ellenálltak a külföldi nyomásnak", és "a nép érdekét nézték". "A gazdag országok nem partnereket vagy barátokat akarnak, csak beosztottakat és alárendelteket.
"Többé nem a vállalatok mondják meg az argentin elnököknek, hogy mit tegyenek, hanem meg kell hajolniuk egy olyan kormány akarata előtt, amelynek a nép szükséglete az első" - mondta. Argentína szabadabb mint valaha a nemzetközi adósságszolgálati kötelezettségektől - jegyezte meg.
"Azért büntetnek bennünket, mert rossz példát mutatunk; mi vagyunk a példa rá, hogy lehetséges külső gyám nélkül is országot építeni" - hangoztatta az argentin elnök.
Egyébként az sem teljesen igaz, hogy kifizettük. A kölcsönt az EU és az IMF együtt adta, kb. 2/3-1/3 arányban. Az IMF részét kifizettük, de az EU részének kb. fele még hátravan. Ha jól tudom, 2016 a lejárat.
A devizatartalékunk (mert észrevehető valutatartalékunk nagyon helyesen egyáltalán nincs, csak szólok)
Bebaxna ha nem lenne!
Deviza: Egy adott ország pénznemében nevesitett követelés.
Valuta, egy adott ország pénze.
-------
MAGYAR TÁVIRATI IRODA
Közel 400 millió euróval nőtt az MNB valutatartaléka
A Magyar Nemzeti Bank valutatartaléka 389 millió euróval nőtt a harmadik negyedévben. Az MNB jelenleg 14,5 milliárd euró tartalékkal rendelkezik. A növekedés nagy része devizaadósság kezeléséből, adódik.
"a betétállományuk 10-szeresét helyezhetik ki hitel gyanánt"
Nem pontos, Magyarországon ez az arány 50-100-szoros jelenleg. Nézd meg a jegybanki rendeletet a kötelező tartalékrátáról, 1-2%.
"gyurcsány volt a miniszterelnök és hatalmas központi hitelfelvételek mellett 3-7 % volt a gazdasági visszaesés"
Megint mellé, Gyurcsánynak egyetlen bukó éve sem volt tudtommal. 2009 nagyobb részében, amikor a 6,7 százalékos visszaesés volt, Bajnai volt a miniszterelnök. Nagyon rossz memóriád van, ne erőltesd. (Egyébként 2009-től eltekintve 2012-ben volt a legnagyobb a visszaesés, pedig akkor már nem is volt külső tényező, ami indokolta: http://www.ahkungarn.hu/fileadmin/ahk_ungarn/Dokumente/Wirtschaftsinfos/HU/Statistik/Konjunkturdaten_hu.pdf)
"Gyurcsány évei (2004-2008)" pedig itt rendre: 5,0 4,2 4,1 0,3 1,1 az utolsó teljes éve is pluszban, pedig októbertől már mély visszaesés volt. Igaz, ez egy főre jutó GDP, de az legfeljebb század százalékokat számít. Forrás: http://www.ksh.hu/docs/hun/eurostat_tablak/tabl/tsdec100.html
Szóval még Gyurcsány is jobban teljesített, semmivel sem jobb körülmények között. Ez van.
"a valutatartalékunk soha nem látott magasságokba szökött, nem döglött éhen senki, a minimálbér 67 rugóról 100 fölé kerekedik jövőre, stb, stb.
Nem mondom, hogy nem lehetne jobb, de a sárból már legalább felálltunk.
IMF nélkül."
A devizatartalékunk (mert észrevehető valutatartalékunk nagyon helyesen egyáltalán nincs, csak szólok) kevesebb, mint amikor megbukott a maszop, és azért csak ennyivel, mert újabb kölcsönöket vettünk fel.
Szóval gyakorlatilag az van, hogy most épp az IMF kölcsön összegét használjuk fel (meg persze az elcsórt manyup 3 ezer milliárdot, ami mellett a forintadósság egyébként szintén nőtt még így is).