Keresés

Részletes keresés

Herthinho Creative Commons License 2010.05.02 0 0 2877
Miért, lelép?
Honnan az infó?
Előzmény: m1sery (2876)
m1sery Creative Commons License 2010.05.01 0 0 2876
Üdv!

Tudtok arról valamit, hogy az éppen csak idejött Digi miért lép le kis városunkból?
juhyajka Creative Commons License 2010.05.01 0 0 2875
ma van az első szombat este, mióta az összes tábla kint van. Meglátjuk, mi lesz reggelre. Sajnos ez tényleg igaz, az első a lerúgás lesz. Azt már könnyebb, mint firkálgatni...
Előzmény: Tytan112 (2874)
Tytan112 Creative Commons License 2010.05.01 0 0 2874
Érdekes, hogy nekem is beugrott a vandalizmus amikor megláttam... az első "zseni" meglátja és már be is indul a rendszer: "le tudom-e rúgni?" vagy "adj valamit firkálni".
Bízzunk benne, hogy nem így lesz.
native99 Creative Commons License 2010.05.01 0 0 2873
Én várok kb. egy évet a véleménnyilvánítással. Majd meglátjuk, hogy a vandálok, az időjárás, a kosz stb. milyen hatással lesznek rájuk.
juhyajka Creative Commons License 2010.05.01 0 0 2872
Igazat adok, mert tényleg láttam valahol olyat, ami legalább 1.5, 2 méter... és néhány elég hülye helyre került. Igaz, hely sincs.
Előzmény: futoz (2870)
Csabikuci85 Creative Commons License 2010.05.01 0 0 2871
Nekem bejönnek az új táblák, már régen szükség lett volna rájuk. Nem is hivalkodóak. Az hogy balesetveszélyes helyen vannak, attól függ honnan nézzük. Ha valaki terepjáróba vagy tehergépjárműben ül, az kilát fölötte, aki Formula1-es autóba, annak pechje van.:-)
Évek óta nagyon sokan a városban balesetveszélyes és tiltott helyen parkolnak, mert vagy nem tudnak parkolni és a könnyebb megoldást választják, vagy lusták 20 méterrel többet sétálni. Engem ez jobban bosszant, mint a néhány helyen a körültekintést akadályozó táblák.
Előzmény: juhyajka (2869)
futoz Creative Commons License 2010.04.30 0 0 2870
A gond az, hogy elég balesetveszélyes lett sok kereszteződés miatta.
Előzmény: juhyajka (2869)
juhyajka Creative Commons License 2010.04.30 0 0 2869
2
3
Nekem bejönnek :)
Szerintem már ez is kellett, legalábbis javít a város hangulatán, a turisták által alkotott képen. És talán ezentúl nem áll meg annyi autós megkérdezni, merre is van ez-az. Nem mintha nem élvezném :)
Ha mégis nem lenne kép, miről beszélünk, tessék pár.

rechnung Creative Commons License 2010.04.30 0 0 2868
http://hetivalasz.hu/itthon/feri-ne-hulyeskedj-nem-mindenki-orul-gyurcsany-visszateresenek-28964/
Előzmény: native99 (2866)
rechnung Creative Commons License 2010.04.30 0 0 2867
Az ötletet jónak tartom de ami nekünk sajnos nagyon nem megy a kivitelezés sajnos kritikán aluli!!!
Előzmény: Tytan112 (2865)
native99 Creative Commons License 2010.04.30 0 0 2866

Az MSZP meg akar újulni, de nem képes kitörni a sör és virsli bűvköréből. Tisztújítás lesz náluk, demokratikus párt lévén választási lehetőséget is biztosítanak: sör-virsli.

 

Május elsején ez rendben is van, de például húsvétkor én inkább sonkát kértem:-)

 

Tytan112 Creative Commons License 2010.04.30 0 0 2865
Vélemények az új "utcatáblákról"?
Én jónak találom az ötletet, ez is hozzátartozik egy város képéhez (nekem a köztéri óra is, talán egyszer az is lesz). Nem jártam még körbe eléggé a várost, így nem tudom van-e mindenhol, de a Fő út környékén vannak táblák (igaz nem mindegyik látható elsőre mondjuk egy autóból, de annyi baj legyen :) )
rechnung Creative Commons License 2010.04.30 0 0 2864
Meg jött a pravda.BB visszavonult?HJ gurítja a hordót!
ajkait Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2863
Ugye! :)
Előzmény: native99 (2862)
native99 Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2862
A terminológia valóban nem is olyan egyszerű dolog. Például a veszprémi püspökök lakhelye biztosan megfelelne a kastély fogalmának, mégis püspöki palota a neve. Ráadásul egy ideje nem is püspök, hanem érsek lakik benne:-) 
Előzmény: ajkait (2858)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2861

Mi az, hogy kastély?

 

Mi az, hogy kúria?

 

Mi az, hogy vita?

 

Mi az, hogy Ajka?

 

Mi az, hogy magyar?

 

Mi az, hogy ember?

 

Mi az, hogy Föld?

 

Mi az, hogy Nap?

 

http://www.indavideo.hu/video/A_Kozmosz_-_1_resz

dogo32 Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2860
Katély vagy kúria? Talán nem ez a lényeg.Tény,hogy az ajkaiak katélynak hívták.Valóban lehetett volna - az elbontás helyett másra is használni,de alapterülete és elrendezése miatt korlátozott lehetett volna a felhasználás.Én is láttam még,igaz akkor már lerobbant állapotban volt,ahogy akkor egy ajkán szereplő humorista mondta a seriff háza.
Előzmény: native99 (2854)
ajkait Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2859
Talán erre gondolsz:



És akkor az emléktábla a szülőházáról:

Előzmény: rechnung (2851)
ajkait Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2858
Az épület neve Nirnsee kastély. PONT. Jómagam sem neveztem másnak, a jellegéről volt szó, mikor egy kúriához hasonlítottam.
Van nekünk egy Szőlőhegyünk is. Expedíciókat ugyan nem indítanak rá (van helyijárat ugye :) ), még csak amatőr teljesítménytúrázók sem szokták ostromolni. De hegy az. Igaz kicsit kisebb, kicsit laposabb, de a mienk :)
Előzmény: native99 (2856)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2857
A (Nirnsee) kastély vagy kúria vitában nem kívánnék érdemben megnyilvánulni,

 

mert titkos szerelmem a söjtöri Festetich-kastély,

 

viszont Ajka múltjáról - és benne a vitatott megítélésű építményről - nagyon szép fotókat lehet találni Hartinger Ottó honlapján.

native99 Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2856

Kedves Ajkait!

Mivel apám, nagyapám és minden ajkai kastélynak hívta az épületet, aki ismerte (minden bizonnyal a te ajkai őseid is), én a magam konzervatív módján maradok ennél a kifejezésnél, mint ahogy az üveggyári kastély esetében is. Te természetesen hívhatod kúriának, ha akarod, bár még soha nem láttam leírva, hogy Nirnsee-kúria:-)

Előzmény: ajkait (2855)
ajkait Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2855
Kedves native99!

Bár nem az én hozzászólásomra írtad, de én voltam az első, aki bátorkodott a Nirnsee kastélyt kúriának nevezni. Úgy érzem, hogy számodra a kúria kifejezés lealacsonyító, esetleg pejoratív megnevezés Ajka egykor volt talán legjelentősebb épületére. Nem annak szántam, egyáltalán nem.
Az én értékrendem, tanulmányaim alapján a nevezett épület a maga földszintes/padlásteres egy tömbös mivoltában bizony jóval közelebb áll a kúria fogalmához. Ha a kastély szót említjük, akkor nekem Keszthely, Gödöllő, Fertőd, Schönbrunn vagy Versailles jut eszembe. Tény, hogy a XIX század környékén ezek a kifejezések jóval közelebb kerültek egymáshoz, kicsit tán össze is mosódtak, de azért a különbség így is megállapítható.
Mondom ezt úgy, hogy én bizony láttam még állni, vannak róla élő emlékeim bőven.
Írom ezt a szívemben olyan lokálpatriotizmussal, hogy az 1750-es évek közepéig bizonyítottan visszavezethetőek ajkai és csékúti gyökereim.
Előzmény: native99 (2854)
native99 Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2854
Aki falusi kúriának akarja beállítani a Nirnsee-kastélyt, az valószínűleg nem látta, vagy csak már lepusztult állapotban, a bontása előtt. Én sem állítom, hogy világra szóló épület volt, de egy gazdag (országgyűlési képviselő), világlátott család lakott benne. Az ő alkalmazottjuk volt Fekete István. A bontás előtt egy részében a rendőrség működött, a másik része óvoda volt, a parkja a Béke utcától a Torna-patakig tartott a mai Posta, autóbusz pályaudvar, Hild park helyén.   
Előzmény: dogo32 (2852)
native99 Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2853

Mesterházy és ballib. barátai már kevernek. A Fidesz-KDNP azért kapott 2/3-ot többek között, hogy az olyanokat eltávolítsák a hatalomból, mint például az MNB elnökét, aki meghatározza Magyarország monetáris politikáját, közben a saját pénzét Cipruson tartja.

A nemzetközi pénzügyi szervezetek is jobban járnak, ha nem ilyen emberek irányítják a bankokat. Erre már amerikában is rájöttek a pénzügyi válság után.

 

Más.

Szerintem arra a táblára valami olyasmi van írva, hogy itt állt az a ház, amelyben Fekete István lakott:-) 

Előzmény: Grachow (2845)
dogo32 Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2852
Ajkán "történelmi városközpontról" nem lehet beszélni,legfeljebb tört.faluközpontról.A kastély,amire egyesek nosztalgiával emlékeznek,egy jómodu falusi kúriának nevezhető talán.A környező utcák pedig sajnos,egy-két kivételtől eltekintve,régi,rosszállapotú,szűk utcákkal összekötött falusi részek voltak.Egy megoldás lehetett volna,ha másutt építik ki a városközpontot,de mivel itt volt a templom és az átvezető főutak kereszteződése,ide került a kp.is.Az,hogy az épületeket az igénytelen és fantáziátlan szocreál stílusban építették meg,az a kor jellegzetessége.Sok példát látni a volt szoc.országokban,pl: Németország keleti felében,de Csehországban és már a szlovákoknál is,hogy megfelelő fantáziával,de a kor jellegének megőrzésével fel lehet ezeket az épületeket újítani.A fő probléma az talán,hogy ezek többsége magántulajdonban van,és akarat és tőke hiányában olyanok amilyenek.Másutt jelentős mértékben részt vesz ebben az állam.DE!Miért lenne az baj,ha ezeket - természetesen felújítva  - így őriznék meg az utókornak.M.on legalább tíz olyan városközpont van,amiket hasonló módon alakítottak ki,de ott sajnos a régiek letarolásával. Mi ezt megúsztuk.
rechnung Creative Commons License 2010.04.29 0 0 2851
A lámpáknál van egy oszlop amire azt írták itt állt Fekete István szülőháza.
native99 Creative Commons License 2010.04.28 0 0 2850

Ha fizikailag nem is szülötte, de íróként Ajkáról indult:-)

Szerintem a községháza is megérdemelte volna a túlélést.

Előzmény: ajkait (2849)
ajkait Creative Commons License 2010.04.28 0 0 2849
Kedves evets!

Egy dologban maximálisan egyetértek veled: a kastély lebontása bizony hiba volt. A többihez viszont lenne néhány gondolatom.
Már maga a kastély sem volt igazán impozánsnak nevezhető épület. Más helyeken egy ilyen épületet talán kúriának hívnának, kastélynak semmi esetre sem. Körülötte impozáns épület nem nagyon akadt, Ajkának nincsen történelmi múltja, egy falusi képet képzelj el a mai belváros helyén. Ebből az is következik, hogy ha meg is maradt volna ez centrum, annak turisztikai vonzereje egyenlő lenne a nullával.
Hogy ezt a 80-as évek végének városvezetése tette-e? Egy szóval: nem. Ekkora Ajka jelenlegi városképe már réges-régen kialakult. A belváros mai képét meghatározó épületek (Városháza, Hotel, Zenit, stb) a 70-es évek első felének szépen sikerült termékei. Maga a Nirnsee Kastély még így is viszonylag sokáig állta a sarat a beton közepén, csak 1980-81-ben bontották el.
Szóval biztosan mindenki jobban örülne egy történelmi jellegű belvárosnak, de lássuk be, ehhez az egész történelmet át kellene írni.
Hogy valami kis aktuálpolitikát is kapcsoljak még ezekhez a gondolatokhoz (mert ahogy nézem ezen a topikon enélkül nincs érdemi hozzászólás (: ), minap nézegettem városunk egyik képviselőjelöltjének honlapját. Egy rövid részt had másoljak ide tőle:
"Ön is jól tudja, hogy Ajka, a szocializmus egyik "csodája", mely egy letűnt, átkos kor emlékét őrzi - nemcsak a a jóízlést mellőző szocreál építészet remekeivel, melyek patinás épületek helyén, olyan műemlékek lerombolásával nőttek ki a földből, mint a Nirnsee-kastély és a hozzá tartozó arborétum, vagy éppen városunk szülötte, Fekete István szűlőháza, melyeknek már nyomát sem találni..."
Egy apró hiba csúszott a gondolataiba. Vajon mi lehet az?



Előzmény: evets (2843)
rechnung Creative Commons License 2010.04.28 0 0 2848
sőt ez csak átmeneti gyengülés az elemzők 255 eurót jósolnak!

Más:A Kossuth utca gyalázatosan néz ki!!!(És még nincs nagy szél)A piroskával szembeni két kockaházat szigetelik és ha ez nem lenne elég még a"marcitízesek"közül a középsőt.Nejlon zacskók nikecell darabok szerteszét kosz, mocsok.Olyan mint ha esne a hó ahogy hordja a szél az apró nikecell darabokat.Rokonsághoz mentem látogatóba és már telefonban panaszkodtak és mikor szembesültem elborzadtam!
Előzmény: native99 (2847)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!