Minden amit az újra előtérbe kerülő megújuló energiaforrások eltüzelésére alkalmas készülékekről tudni érdemes, hogyan kell kiválasztani, hol lehet kapni, hogy lehet csinálni
Ha meg a ház közepén van a kéményed ,nem fasza látvány az sem, mikor kicsap rajta a kátrány, bűzlik ám az rendesen, azt meg festheted, azon a bontás segit.egy példa: http://www.erdkemenysepro.hu/kepek/romos-kemenyek/katranyos-2
És mit akarsz bűvészkedni vele?kibélelni? mekkora lesz az átmérőd?megemeled magasságilag?:)ahogy gondolod. nézz utánna, olvass, kérdezz több embert, de szerintem egyszer csináld meg és legyen biztonságos, és célszerű.Én elfelejteném.
akkor még: a most meglévő 14X14-es kéményt esetleg lehet tovább bűvészkedni korr csővel? megmondom őszintén, teljesen stabil, és jó, nem nagyon szeretném csak úgy lerombolni...
Szerintem vedd figyelembe a szabványt, nagyon nagyon sokan állnak át vegyire, mit fog csinálni az állam, adóztat és szabványt ellenőriztet, szerintem nem két évre tervezel. A kéményseprő átvétel csak 9805 forint.az önkorihoz ne jelentsd be, ott csak akkor van gáz ha feljelent mert oda megy a füst.:):)):na azoknak meg 20 ezret kell fizetni illetéket.
NA akkor ökör szabály. Bármely kazánhoz, legyen az 16 kw/h is KICSI A 14*14es kémény legyen az 12 méter. Én tapasztalatból nem kötnék semmilyen 14*14 es kéménybe az nem arra való, persze annó azt terveztek minden házhoz, csak azt nem mondták hogy a salgó nagy teatűzhelyet kötheted bele. Figyelj tapasztalat egy 35Kw/h kazánom volt belekötve még annó egy 14*14-es 12méter kéménybe, a vége 2 év után FÜST azaz olyan füst hogy még a hálóba a parketta alólt is, tüzoltók kétszer az nap meg had ne soroljam, ne éld meg. Jó tanács, ha kéményed kicsivel nagyobb - persze huzatilag - azt tudod pillangózni de a kicsit nem tudod tunungolni csak plussz energia bevitellel.
na ez az... a gyártó jómunkásember azt írta, hogy 14X14-es kéménnyel 6méteren elmegy ... a kisiparit úgy értsd, hogy legálisan gyártják egy fasza kis műhelyben, de boltba nem kerül belőle...
Kisipari:):):):)azaz maszek? végül is mindegy. olvass vissza és nagy átlagnak vedd a 200/5,5-6 métert vagy 160/8-10 métert persze ez kör alapterületű szereltkéménynél igaz.De egy 20x20 kémény füst felülete kb egyforma egy átmérő 200éval hiába hogy nem egyforma az alapterület, egy kör keresztmetszetű kéményben a meleghatására egy cirkuláció megnöveli a huzatot.
Nem a KW/h teljesítmény a mérvadó sosem. A gyártó a termék leírásában megjelöli a teljesítményt a kazán hatásfokát és huzat igényét, ezek olyan tényezők amit a számításkor figyelembe vesznek. Egy nagy átlaggal számolhatsz 20Pa-os huzatigénnyel, de ez is változó gyártótól függően.pl. Egy elöbb emlitett 45/37KW/h SF6 Solid+ 6 tagos kazán huzatigénye 20 Pa, egy 20/16 KW-os Buderus kazáné úgy szintén, az utóbbi minimum előirása átmérő 160mm 8méter magas kémény, de ezt tudja 200mm/5,5 méteren is.A solide+, avagy solitech (ua) minimum kémény magassága 160 átmérőnél 10 méter, lásd itt már változik, de a számitásokból kiderül hogy ua olyan 200/5,5 méteres kémény tudja.
a cserépkályha a teatűzhely az nem KAZÁN, más és más, felépítésileg is meg teljesítményileg meg szerkezetileg is.Egy teatüzhely füstcsövét kilógathatod mint egy üstház csövet az elmegy. De a kazán az nem egy sparhelt. Az égéstermék tömegárama sokkal de sokkal nagyobb mint az általad emlitett cserépkályhájé. HA láttál már cserépkályhát belülről akkor eltudod képzelni hogy miért tekergetik benne a füstöt, na ez fűt. De nem kell 80-90 fokra fűteni vele vizet, nem is lehet, de a kazánba kell. Tehát ha nem akarod megfolytani és nem akarod elkátrányositani a kéményed és kazánod akkor mindezeket vedd figyelembe. A kémény elkátrányosodás veszélye, szükület majd leszakad egy darab ha még kibir menni rajta a füst, lepottyan alul elkapja a kis lángcsóva, kimész megnézed égig ér a kéményed.Szerintem ne éld meg.
Sose a rostélytól nézd. Hatásos kémény magasság a füstcső bekötéstől számít. Ez alatti dolgok nem javítanak a huzaton és nem is mérvadó, vizszintes szakaszon lehet benne akár 90fokos könyök is nem ront a huzaton de függőbe egy 90es kanyar már huzat rontó tényező.Ezért is javasolják a lehető legrövidebb (1m vizszintes) bekötést a kéménybe és max 1db 90fokkal.
Szia.Szerintem azt felejtsd el.abba max egy 8Kw-os kandallót, de annak is nagyobb a huzatigénye. Indulj ki abból hogy egy Solid+ SF6 huzatigénye (45/37,5KW/h) durván 20Pa. Ezt a 20 Pa-t egy átmérő 200mmes szerelt kémény 5,5m hasznos kémény magasságnál kelégiti, de úgy hogy a füst cső szakaszba semmilyen függőleges bekötés nincs. Tehát mindenegyes könyök a kazán után a kémény bekötésig(függőlegesen) huzat csökkentő tényező.A kémény hő és áramlástani méretezésnél a két szélsőséges hőmérsékleten vizsgálják.-15 és +15 foknál. HA mind a két értéknél a számítások hozzák a 20 Pa-t akkor tökéletes és nyugodtan aludhatsz. A kazánnak az égéshez oxigén kell és huzat, az utóbbival együtt valósul meg a tökéletes égéshez a feltétel, ha mindez csökken és jelentősen akkor ne csodálkozz ha nem tudod 60fokra fűteni a kazánod vizét.
Csak a saját tapasztalatomat tudom elmondani, viszonyításnak lehet jó. Nekem 200-as átmérőjű saválló cső 5 méter magas és max 30KW-ig vette át a kéményseprő. A kazán rostélyától 6 m a magasság.
lehet tudod, de azért elmondom, hogy: az ország elég tróger környékén lakom, és itt a nagy ászok azt mondják, nem szalma, hanem kukoricaszár bála az igazi tuti anyag bálás kazánba...
Köszi a választ! Akkor ha jól számolom, az esetemben olyan 70q körül számolhatunk, ez esetben is vállalható a fogyasztásom. Természetesen ez vizesen érkezett és nálam száradt, tehát a vételi súlya lehetett akár 90-100q is. Szombaton kaptam egy fuvar gyönyörű akácot méteres szálakban, átlag 8-10 cm átmérővel, nagyjából 13-14 űrméter 88ezerért fuvarral.
Nekem 130m2 -re (38 porotherm, 1.4 ablakok, szigetelés csak a födémen) elfogyott 4m3 bükk és kb 10q raklap. + 300m3 gáz. Ez kb 90 ezer Ft. Tavaly elment 2500m3 gáz vegyes nélkül. Ez kb 290 ezer ft. A kazán (20KW celsius) gyakorlatilag egy szezon alatt visszahozta az árát. Negatívum, hogy hideg (18C) házba értünk haza, és ugye a vegyessel melózni kell) De valamit valamiért.