Keresés

Részletes keresés

telajos Creative Commons License 2010.03.07 0 0 2289
A magam építette O-V-2-es kis audionnal, egy minimál antennával (véglegesenek egy "hosszúdrótot" tervezek) olasz, román és legfőképpen lengyel fónia és CW adásokat tudok fogni. Furcsamód magyart még nem kaptam el. Másfél hete működik a rádió.
Előzmény: Superb_ (2288)
Superb_ Creative Commons License 2010.03.07 0 0 2288
És mit szoktatok hallgatni? Én tegnap főleg Indiát, Iránt, Kínát.
Janosz Creative Commons License 2010.03.05 0 0 2287
Nem kaptam el Tőled a fertőzést, mert már pozitív voltam. :)
Nem ez volt az első, de nem is az utolsó rádió, amit megpróbálok működőképessé tenni! :) Csak itt már minden mechanikai és érintkezési hibát megcsináltam, mégse szólt rendesen.
De a rádióhallgatásnak még mindig megvan ugyan az a hangulata, mint régen, és sokkal jobb, mint a TV, meg azok a bugyuta TV műsorok.
Amúgy az ide vezető út, hasonló az én esetemben is. Még régen az Urbán elektronikából rendelt erősítőm rengeteg ideig használtam, aztán jött a CB korszak, majd a rövidhullámú rádiózás (ott csak természetesen hallgatózás, morze kód fejtés, stB). :) a jövő még a VHF/UHF...
De addig is várom a két új szerzeményem, egy Grundig Yachtboy 210 N, és egy Salute 001 (EuroMatic 001).
Előzmény: telajos (2285)
Qqberci Creative Commons License 2010.03.04 0 1 2286
Igen tiszteletre méltó, ha egy bölcsész elektronikával (is) foglalkozik.
Előzmény: telajos (2285)
telajos Creative Commons License 2010.03.04 0 0 2285
Szia, Janosz! Őszintén örülök, hogy tudtam segíteni! De lehet, hogy egy nagyon súlyos fertőzéshez segítettelek, segítettünk hozzá ezekkel a tanácsokkal. (Bár lehet, hogy már túl vagy ezen.) A magam példájából tudom. Detektoros rádiók építésével kezdtem még gyerekkoromban (felcseperedve nem a szakmába vágó, bölcsész végzettséget szereztem, ám a híradástechnika bűvölete megmaradt), majd reflex és szuper rendszerű rádiók építésével folytattam, aztán QAD 405-ös tarnzisztoros, majd csöves hi-fi következett, végül régi rádiók felújítása (Tünde, BZS, Guliver, BR-ek, stb.) Szóval, látlak magam előtt, amikor feldübörgött a VEF... Ritka élmény, ugye?! Én most az amatőrsávok vételére alkalmas vevők építését tervezem, így keverdtem ide a fórumra is, a VEF-es átalakítás keresése okán. Már építettem egy O-V-2 rendszerű kis audiont a 40 és 80 m-es sávra ez is szép élmény amikor megszólal...
Előzmény: Janosz (2281)
Janosz Creative Commons License 2010.03.04 0 0 2284
Áááá nem alakítom. Ahhoz van egy Realistic DX-440 (Sangean 803a) Ez csak azért kellett, hogy újra működjön még vagy 40 évig :):)
Előzmény: gyula 68 (2283)
gyula 68 Creative Commons License 2010.03.03 0 0 2283
Gratula. Most már jöhet a többi átalakítás az ssb vételhez az lessz az igazi , további sok sikert!Gyula b.
Előzmény: Janosz (2282)
Janosz Creative Commons License 2010.03.03 0 0 2282
Nos kicseréltem az összes elkót, és újra dübörög a VEF 206! :)
Igazából csak egy 10 uF-os volt hibás, azzal kezdtem, de a többinek se ártott szerintem.
Köszönöm a segítséget telajos!
Előzmény: Janosz (2281)
Janosz Creative Commons License 2010.03.03 0 0 2281
Hali telajos!

Tegnap este rövidrezártam a C72-es 10 uF-os kondit, és egyből megjött a hang!
Ma már megvettem az összes kondi helyett az újat. Csak mára már tized akkorák lettek :)
Majd este kiforrasztom őket. Köszi mégegyszer a segítséget!
Előzmény: telajos (2278)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.02 0 0 2280
Üdv.!

Köszönöm a válaszokat a kérdésre! A rádióamatőr topikban található antenna elég durva :) Végülis az egyik kisebb elektronikai üzletben adtak egy huzalt, ami passzol a kimenethez is. Nem is gondoltam volna elsőre, hogy a rádiózás segítségével is hatékonyan gyakorolhatok nyelveket..

k_b
Janosz Creative Commons License 2010.03.02 0 0 2279
Szia!

Ne mentegetőzz, a hozzászólásod nagyon sokat segít! Este nekiállok megnézni az általad leírt dolgokat.
Köszi mégegyszer a részletes magyarázatokat! :)
Előzmény: telajos (2278)
telajos Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2278
Janosz! Most akadtam erre a fórumra, a VEF-átalakítás kapcsán keresgéltem, s hozott a Googl, közvetlenül a "Rövidhullámú rádiózás" "alkönyvtárba". Elolvasva kérdésedet rögtön válaszoltam is, mivel itt nem láttam üzenetet a problémádra. Tovább nézelődve aztán kiderült, hogy a Rádióamatör "főkönyvtárba" már sokan küldtek neked tanácsokat. Olyasféléket, mint én. A demodulátor diódát még érdemes lenne kicserélni egy OA 1160, vagy 1161-re. Szóval nem akartam felfedezni a spanyoviaszt, csupán később találtam meg a válaszokat. Lajos
Előzmény: Janosz (2264)
telajos Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2277
Szia! Köszönöm az újabb választ!!! Lajos
Előzmény: gyula 68 (2276)
gyula 68 Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2276
Szia! Már nem ngyon emlékszem a kapcsolás átalakitásra hisz kb.30 éve volt (én most 70 vagyok!) csak a finom hangolást okvetlen ajánlom a ssb re nehéz lenne pontosan ráállni! Azt hiszem én nem foglalkoztam az érzékenység szabályzással csak a külső oszcit csináltam a ssb miatt!Nagyon sokáig használtam de azért később vettem egy sangean ats 909 et!Ezen külön usb lsb állás van 40 Hz es finom hangolással freki kijelzéssel! Volt hogy egymás mellé tettem a vef és a sangeant , a vételben nem vallott szégyent a vef 206!Sőt talán jobb is volt!Üdv. Gyula b.
Előzmény: telajos (2275)
telajos Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2275
Szia! Köszönöm a gyors választ! Ha nekifogok, kereshetlek esetleg kérdéssel? Például, a leírásban ( '75 januári Technika 14. oldalán) lévő érzékenységszabályzó átalakításában számomra nem világos az átalakított szabályzó két 560 ohmos ellenállása közé jelölt -Us (a negatív tápra kellene kötni ezt a pontot?). Üdv: Lajos
Előzmény: gyula 68 (2274)
gyula 68 Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2274
Szia! Én még annak idején megcsináltam, de csak úgy tudtam vele állomásra állni mivel a hangoló mechanika kicsit lóg hogy (dióda meg talán 10 pf körül)finomhangolót kellett hozzá építeni amit a hangszin potival szabályoztam! Így már nagyon jó lett sokáig használtam!Üdv. Gyula b.
Előzmény: telajos (2273)
telajos Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2273
Szia, Janosz!
Több oka lehet, hogy halkan szól a VEF 206-osod. Mindenekelőtt azt kellene tisztázni, hogy a végfok működik-e normálisan. Ha van valamilyen hanggenerátorod, akkor a hagerőszab. poti (R 30)közép kivezetésére adj jelet, mondjuk 400 Hz-et. Ha nincs műszerd, akkor egy csupasz csavarhúzó is megteszi úgy, hogy a fémrészét fogod. Ha erős jelet, vagy zúgást hallasz, melynek hangerejét is tudod szabályozni a potival, akkor a végfok jó. Ez esetben előbbi fokoztaokban kell a hibát keresni. Pl. a demodulátor dióda is ludas lehet halk hangért, ha "elfáradt", esetleg kiszáradt a C85 pozíciójú 20 mikrós csatoló kondi. Ha a kevéske hang esetleg morgós, kásás, akkor az 500 mikrós szűrőkondik cseréje is segíthet. Az AGC szabályozásnál is lehet hiba. Ez az R43-as 560 ohmos ellenállás mérésével nézhető meg. És még egyéb is előfordulhat. Régi készülékekenél sajnos sok a szívási lehetőség. Különösen a kiszárdat, kapacítás vesztett elkók miatt. HA MÁR VEF. Valaki megcsinálta már az e fórumon is emlegetett, a Rádiótechnikában (1975. januári szám) megjelent átalakítást CW, SSB üzemre? Én már vagy tíz éve játszom a gondolattal, de még nem léptem meg. Ha valaki már túl van rajta, s megosztaná átalakítási élményeit, az bizonyosan nekem is adna egy lendületet.
Előzmény: Janosz (2264)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2272

AM Loop antenna:

Ez el fog gondolkodtatni!!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=6HRZcTL15ZA

Előzmény: Törölt nick (2265)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2271
Mostanában ritkán járok arrafelé, a mozgalmi munka ugye...Én is vidéken folytatom az ideológiai harcot.
Előzmény: schlumberger (2269)
gyula 68 Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2270
A rádióamatőr topik 19435 hsz. van egy jó antenna nézd meg lehet hogy olyat keresel ???Üdv. Gyula b.
Előzmény: Törölt nick (2265)
schlumberger Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2269
Kedves fred főkörvezető et, ideje lenne egy ideológiai sörözésnek. Mi van a döglött sündisznóval? Kérdem én, mint vidíki.
schlumberger Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2268
Illetve a fene tudja, baj-e?
Előzmény: schlumberger (2267)
schlumberger Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2267
Az a baj, hogy a hidegháború múltával egyre kevesebb a rövidhullámú broadcast...
Előzmény: Törölt nick (2265)
schlumberger Creative Commons License 2010.03.01 0 0 2266
Fogj egy pár méter hosszú drótot, csupaszítsd le a végét fémtisztára, dugd az antennacsatlakozóba, és kész. Hacsak nem 30 m-rel a föld alatt vagy, netán egy ipari üzem hegesztői okádják rád a szikrát. Ennyi.
Az antenna ninél hosszabb, és minél magasabb, annál jobb. Műsorvételhez elegendő ennyi tananyag, azt gondolom.
Előzmény: Törölt nick (2265)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.28 0 0 2265
Üdv!

Mostanában elkezdett izgatni a rövidhullámú rádiózás. Egy Panasonic Hi-Fi áll rendelkezésemre, de sajnos nincs hozzá AM antennám :(
Valaki tudna nekem segíteni abban, hogy hol lehet ilyen natennát találni? A neten már kerestem, de nem adott találatokat.

Előre is köszönöm!
k_b
Janosz Creative Commons License 2010.02.27 0 0 2264
Fúúú találtam otthon egy VEF-206-ost! Nagyon jól működik tisztogatás után, csak egy gondja van: Max hangerőn is nagyon halk.
Rendesen működik a hangerőszabályzó, halkít szépen, de a maxon is olyan, mint máshol 10%.
Kipróbáltam mindent, amire gondolni tudtam:
-körbenéztem benne leszakadt forrasztás után, de nem találtam
-megtisztítottam az összes csatlakozást (forgódobét is)
-a hangerő potit szétszedtem, kipucoltam, hogy ne sercegjen
-elemről és tápról is halk
-külső antennával is
-megnéztem a hangszórót, nem szorul
-lemértem a tápfeszt, 9V stabilan
-elgondolkoztató, hogy a két 4,5V-os izzó is elég gyengén világít, sötétben se használható.

Van valakinek tippje mit nézzek még meg? Itt a kapcsolási rajza
Köszi előre is!
Janosz Creative Commons License 2010.02.27 0 0 2263
Köszi! :)

Antenna kérdést még fontolgatom, mivel lenne hely 10-15 méter longwire-nek is.
Most nagyon belebolondultam a Grundig Satellit-be, meg a Panasonic RF4800-ba, csak kérdés, hogy jobbak-e ezek egyáltalán a mostani DX440-nél. Mivel iszonyat áruk van a pénztárcámhoz mérve, rizikósnak tartom megvenni, majd rájönni, hogy többet nem tud, csak szebb és nehezebb.
Szóval szerinted van értelme ilyenekbe beruházni?
Bár legjobban egy szélessávú vevőt szeretnék, de azok még drágábbak, ahogy nézegettem. Kíváncsi lennék mi folyik VHF-en és UHF-en.
Sajnos a Talco CS3-om, amit a piacon vettem, nem akaródzik semmi értelmeset venni, igaz nincs is hozzá jó antennám, meg elég körülményes a frekvenciákat programozni. :)
Előzmény: Törölt nick (2262)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.26 0 0 2262

Szia! Nekem "táskarádiónak" nem pár hete egy Sony ICF 2001-em van, szintén folyamatos hangolású. kHz-ről kHz-re lépteve nekem is "elpislan" egy kicsit. Szerintem ez PLL sajátosság.

Ha egy CB-n tekergeti az ember, ott is van egy nagyon kis csönd.

Érdemes ezzel megbarátkozni.

 

Van persze olyan világvevő, ami nem döccen meg, amiben "tekerős" VFO vagy PTO van, nekem anno a Kenwood R1000 nagyon tetszett, és irtózatos füle volt.

 

Külső antennának jó a pencsi, lehet, hogy még sok is. Én most a kis bot antennájával veszem 3.768-on Győrből a hazai amatőrt, ahogy egy debrecenivel beszélget. Külső antennával esetleg túlvezérelhető lehet, ha nem hangolt.

Ideje kipróbálni a "magnetic loop" cuccot, sok a zaj a szobámban.

Előzmény: Janosz (2261)
Janosz Creative Commons License 2010.02.26 0 0 2261
Sziasztok!

Van egy Realistic DX440-es világvevőm, teljesen korrekten működik, csak kicsit zavarm, hogy ha KHz-enként léptetem, mindig elhallgat egy pillanatra, így nincs meg ugye az az analóg érzés, mikor a forgókondit tekered... Kérdésem, hogy létezik-e világvevő rádió ilyen analóg tekerővel?

Nézegettem a Grundig Satellit és Panasonic RF4800-4900-akat, tudom elég borsos áruk van, de ezek úgy működnek? Illetve van-e olyan világvevő, ami már talán nem is világvevő, de jóval nagyobb frekvenciasávot fog át (nem áll meg 30Mhz-nél).

Esetleg ezek a "komolyabb" áru világvevők érzékenyebbek? Jobbak? A jelenlegi DX440-emet egy külső nagy Penetrátor antennával használom, ami tudom, hogy nem a legjobb, mert egy "longwire" kéne, de ezzel is sokkal jobb, mint a beépített horgászbot, azzal csak leverek mindent a szobában. :)
Superb_ Creative Commons License 2010.02.26 0 0 2260
Én tőlük vettem de személyesen az Oktogonnál lévő boltjukban.

http://www.fotexnet.hu/conrad_s171/page/item/193180/vilagvevo_radio_roadstar_tra_2350p

Jellemző, hogy szépen szólt a rádió fm-en a kipróbáláskor, pedig pinceszinten működik a bolt...

Lehet, hogy itt olcsóbb? elta 3569-re keress:
http://www.dabtuner.hu/egyebek_all.htm#ora
Előzmény: Törölt nick (2258)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!