Végre valaki egyetért velem. :D Én is számoltam tetőt csak ott nem volt térdfal. Ezért is érdekelne, ezt bezzeg nem tanították meg a suliba. :S Te sem tudsz küldeni ilyen tervet?
Csak hogy senki ne legyen tévedésben, a térdfal vasalása függ: - tető hajlás, térdfal magassága, a felső és az alsó koszorút összekötő oszlopok távolsága, a tető önsúlya, az adott területen alkalmazható hóteher ( általában 0,8 KN/m2) a széltehertől ( épület magasság és tető alakja alapján) valamint az ezeknek a terheknek a biztonsági tényezővel beszorzott értékétől (bt: 1,2- 1,5 az MSZ és az Eurocode függvényében) <-- ez mind a függőleges terhelés hatására vízszintes erőt eredményez--- > erre kell bevasalni a térdfalat! Sehonnan nem tudtam szerezni térdfal vasalási tervet, ezért kértem volna valakitől aki már építkezett és van statikai terve hogy lássam rajzon, de ha nincs akkor nincs. Üdv
Valaki tudna küldeni térdfal statikai tervet hogy lássam hogy néz ki? Ill arról is jó lenne hogy hogy van bekötve a monolit lemezbe a térdfal oszlop... milyen hosszan nyújtják be a felsővasalást?
Az lehet... legalabb megnyugtattal:) Mondjuk a csavarokat nem huzogattuk meg, de pl. a talpszelemen mar epiteskor el lett takarva (belulrol, kivulrolt tavaly ilyenkor szigeteleskor).
attol van, hogy nem egyenletes a surusege a szalaknak, igya zsugorodas sem. a balfele mondjuk a fanak inkabb a belseje volt, suru gyurukken, a jobbfele meg a kulseje, ritkabb gyurukkel. a jobbfele jobban zsugorodik, de a balfele nem engedi, ezert hosszaban megnyilik.
statikailag nem szoktak vele foglalkozni, a harom kisebb deszka egymason ugyanolyan eros mint az egy vastagabb.
Nalunk nyirodas jelei vannak egyes tartoelemeken (kicsit ferde, egymassal parhuzamos repedesek, nem ernek szeletol szeleig). Latta statikusunk ketszer is, latta az acs is, es azt mondtak, hogy ez igy normalis, ne torodjunk vele... Sajna most takartuk el a szigetelessel, ugyhogy max. ha talalok korabbi fotot rola akkor tudom megmutatni. Na most akkor kinek higgyen az ember...
Nem megcsavarodott a fa, hanem egységesen dőlt kifelé. (lehet én fogalmaztam rosszul mert én is elcsavarodásnak írtam.. hisz végülis a többi szelemenhez képest elcsavarodott. De önmagához képest nem nagyon deformálódott. Szépen egységesen megindult kifelé.)
Ez annyiban róható fel a vizességnek, hogy a kiszáradáskor összement, és a leszorító anya távol került a fától. -én hibáztam, mert nem néztem rá nyáron is.
itt egy rajz:
persze a fa alja a saroknál megrogyott, de nagyjából tartotta a négyzet formát. simán beláttam a menetesszárig, tehát nem volt leszorító erő.
NeomatiK! Igen. Nem a csavarokkal volt gond. (a koszorú kiöntésekor kerültek a helyükre, tehát nem lehettek lazák) Viszont olyan rémképeim voltak, hogy talán megnyúltak... bár így utólag ez elég vicces, hisz hamarabb préselődött volna be az anya+alátét a szelemen közepébe, minthogy a 12-es vas megnyúljon.
Szóval okuljon mindenki, hogy legalább az első nyáron érdemes újra meghúzni a csavarokat. És a kisebb elcsavarodásba sem kell beletörődni. Vissza lehet húzni egy-két alapcsavarral.
Persze, mert tavasszal "még rigó fütyült rajta"... Szerintem ez gáz, ilyen fát nem szabad még beépíteni, mert száradás közben - a mellékelt ábra szerint - mindenféle deformációkat is elszenved a fa, pl. csavarodik.
Laza csavar: amikor felraktuk a szelement a koszorúra, úgy rácsavartuk az anyát a menetes szárra, hogy az alátét belepréselődött a fába. Pár hónap múlva (tavasszal) megint húztam rajtuk. Most meg (fél év múlva) olyan lazák voltak, hogy kézzel tudtam csavargatni. Ezek szerint nyáron száradt ki rendesen a fa.
Az utólag beüthető csavar: (alapcsavar)
egy 25-30cm hosszú 12-es vastagságú menetesszárat képzelj el. (csatoltam egy képet) A kúp alakú bevágásban egy titángyűrű volt. (vagy az olcsóbbakon alumínium-gyűrű)
Nem lóg ki csavar síkjából, így befelé szépen be tudod ütni. Viszont amikor meghúzod felül az anyát, a csavartest megindul a betonból fölfelé, és a kúp végződés miatt elkezdi szétfeszíteni a gyűrűt.
700 kiló húzóerőt mondtak a boltban. (ha 8 centi mélyen van a betonban)
Közben történtek fejlemények szelemen-csavarodás témában:
Mindenki mondta, hogy ez a mozgás természetes, úgyhogy hónapokig nem néztem rá a fára...Aztán október végén jött a hidegzuhany. Az egyik szelemen 15-20 fokkal volt elcsavarodva a többitől. (a többinél csak a szokásos ujjnyi rés látszódott)
Vettem egy csomó utólag befúrható szelemen rögzítő csavart, (darabja 700Ft) és befúrtam őket a fán át a koszorúba.
Csak ezután mertem hozzányúlni az eredeti menetes-szárakhoz, amik a koszorúból álltak ki. (és már ezek is el voltak ferdülve) -Azt hittem, hogy egyszerűen kihúzta őket a koszorúból a tető súlya, ezért nem mertem meghúzni őket a plusz csavarok berakása előtt.
De nem a súly volt a gond! A csavarok egyszerűen lazán voltak.
Hihetetlen, hogy így összemegy a fa. (szerencsére csak az egyik ötméteres szelemen csinálta ezt... a többi nem csavarodott el ilyen szinten. Bár a csavarok ott is lazák voltak)
-pedig tavasszal átnéztem a csavarokat.... de a nyár már kimaradt. (az egész tető tavaly télen készült)
Egy jó hír azért van: az ácsok állításával ellentétben vissza lehet billenteni az elferdült szelement. A többinek is adtam plusz csavarokat. Az ujjnyi rés eltűnt.
Annyi pontod lesz az összesítésben, amennyi pénzed megmarad a hídépítés során, tehát minél sporólósabban kell megépíteni.
Az elefántok már csak ilyenek :D Egyik pályát az elefánt miatt nem tudtam befejezni, talán pont ezt a 21-est. 2 elefánt átszállítódott, de a harmadik nem akart, pedig a pálya ugyanaz volt. Muszáj voltam teljesen átépíteni a pályát.
Ja nem akartam kilepni a sikertelen palyarol, de ha megjeygzi majd megnezem otthon, hogy hol tartok. Tetszik egyebkent, csak a mostani hidjaim mind osszedolnek, vagy be se tudom fejezni penzhiany miatt. Az elefant nalam gurulni szokott:)
Ha elindítod, akkor START GAME, majd látsz egy 1-est, arra kell kattintani (ha jól emlékszem, akkor így volt), tehát az első pályától kezdesz. Ha azt megcsináltad, akkor jön a 2-es, majd 3-as stb pálya. Ha kilépsz és valamikor később visszalépsz, akkor emlékszik rá, hogy melyeket csináltad meg, ezek is benne lesznek a felsorolásban és a következő pálya is, amit nem csináltál még meg (de ennél a következő pálya számánál nincs pénz írva, mivel még nem csináltad meg). Gondolom, hogy az IP cimet jegyzi meg, mert én a cookikat szoktam törölni és mégis emlékszik rá, hogy hol hagytam abba.
Van téli részleg, meg challenge is. Még nem fürkésztem át teljesen, lehet hogy van több is.
Először a könnyebb pályák vannak. Széfet meg elefántot kell áttolni a hídon :))
Hát ez nálunk egy beadandó házi, aztán ha eljut az ember a vizsgáig (az sem könnyű....) akkor a vizsgán 1000% hogy igénybevételi ábra az lesz, és még ahoz kell húzni valamilyen tételt. 15:15-től pont ebből a témakörből írok Zárthelyit, szurkoljatok.... Mondjuk ezt valamivel könnyebbnek tartom mint az előző zh-t (Rácsos szerkezetek rúderőinek számítása csomóponti & átmetsző módszerrel), de ennek is vannak buktatói.
Ha ez a mai ZH meglesz, meg ezt a házit beadom, akkor mehetek vizsgázni, jó lenne!!!!
nem mondom hogy felreerted, de mondjuk ugy hogy nonkomformista modon fogalmazol.
a fodem egy olyan szerkezet, aminek elsodleges feladata hogy sikban eloszlo terhelest viseljen.
ha pl rateszel egy valaszfalat, akkor az nem 2D hanem 1D eloszlo terheles. az ilyen viselesere a gerenda nevu szerkezet szolgal. hogy a gerenda elhelyezkedesileg benne van a fodemben, az reszletkerdes.
a mestergerendadat ala kellene tamasztani a ket vegen. statikus megmondja milyen keresztmetszetu beton pillerrel. alapozas is kell annak a pillernek, de az elfer a foldben. a falban meg hohidat okoz a pth38 teglahoz kepest, kell ra plusz hoszigeteles es kesz. ha a plusz szigetelessel nem fer el a 38 centiben, akkor valamerre ki kell logjon, nincs mese. vagy belul lesz egy kiallo piller a falon, vagy kivul lesz akar csak hungarocellbol egy kiallo piller. vagy pont ott lesz egy belso fal (valaszfal), amit kcsiit vastagabbra veve el is tunt az egesz.
ezert csinaljak ugy, hogy elobb talald ki az alaprajzot, aztan majd utanna tervezunk fodemet meg tetot. mert akkor mar latszik, hogy a belso falak kozul melyiket lehet tartofalnak hasznalni, melyiket nem, hol lehet pillert eldugni, stb.
Ez bennem is felmerült, láttam is már ilyet. Nem másztam fel a tetőre, de kb 0,3*1m-es keresztmetszetűnek nézett ki, de itt más is közrejátszhatott ennél a brutál keresztmetsztnél. Viszont ha van egy ilyen pilléreken nyugvó betongerenda, akkor valószínűleg a legszélső pillérnek is vasbetonból kell lenni. Ami azt jelenti hogy a külső falat meg kell szakítani a pillér miatt, hőhidat is okozna. Esetleg még befelé a fal mellé lehetne tenni. De akkor ugyanott vagyunk, mint kezdetben, hogy lehet-e a terhelni így a födémet Nem egyszerű ez a popszakma :D