Keresés

Részletes keresés

madarbarat Creative Commons License 2010.01.23 0 0 1862

Jaj! Beh örülök.

És akkor kellene valamit a kedves lurkóidnak is küldeni. De mit is?

Sikerülhet eltalálni valamelyik kedvencét?

talán a...

 

páva: az álmoskönyvek szerint pávával álmodni annyi, mint hivalkodó, magamutogató emberrel kerülni kapcsolatba.

 

 

páva(2) v. kék páva (Pavo cristatus - Common Peafowl): a →TYÚKALAKÚAK rendjébe, a fácánfélék családjába, a valódi fácánok alcsaládjába tartozó, Európában parkok ékesítésére tartott 0,9-2,3 méter nagyságú impozáns madár, mely Indiából (a Himalája oldalából) v. Ceylonból került hozzánk.

A kínaiak a dölyfösség jelképének tartják, s úgy vélik, hatásos a villámcsapás, ill. a gonosz tekintet ártása ellen. Az egyik kurd szekta istenként tiszteli (→Melek Tawus). Fotó: Annette Cutts - http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm - és Horst Bielfeld -

http://www.horst-bielfeld.de/

A hinduk szent állata és India nemzeti jelképe.

A hím fején 20-24 különleges (hosszú, csupasz szár végén apró kerekded, fémfényű zászló) tollból álló bóbita v. korona van. Ennek formája alapvetően eltér a →PÁVÁK nemzetsége másik fajánál mutatkozó koronától.

A fej, a nyak és a begy fémfényű kék, aranyos, zöldes lazúrral.

A hát tollai rézvörössel szegélyezett zöldek, s ez a szín a far felé átmegy kékbe. Az evezők barna rajzolatos sárgák. A szárnyfedőkön sötétzöld csíkozás ragyog. A test alsó része fekete.

A pávahímnek érdekes módon nem a farktollai, hanem a FARKFEDŐI HOSSZABBODTAK MEG! Ezek zöld, kék és bronz színekben ragyognak. A foszlott zászló végén kápráztatóan szép az ún. pávaszem rajzolat.

A valódi farktollak csak a díszes farkfedők támasztására szolgálnak. A hímek a 1400-1600 mm hosszú uszállyal együtt 1800-2300 m nagyságúak.

Téved, aki azt hiszi, hogy e hosszú farkdísznek csak a tetszelgésben van szerepe. Ti. a ragadozók, egyebek között a tigris rendszerint hoppon marad, ha pávára veti magát.

Hátulról jól látszik, hogy nem a farktollak hosszúakA hosszú farktollak (farkfedők!) megtévesztik, s azokra vetődve be kell érnie néhány - igaz, nem mindennapi, de mégiscsak - tollal.

 

A szárnyhossz 440-500 mm. A valódi farok csak 400-450 mm hosszú. A testsúly 4100-5400 g.

A tojók 900-1300 mm nagyságúak és a tollazatuk is sokkal szerényebb: sárgás, szürkésbarna. A mellén és a hasán sötétbarna, de izabell színű mintázattal díszítettek a tollak.

A tojó bóbitája kisebb, és pávaszemes tollai nincsenek. A torok és a fejtető itt fehér.

Az írisz barna. A csőr és a láb barnás szaruszínű. A szárnyhossz 400-420 mm. A farok mindössze 325- 375 mm. A tojók testsúlya 2700-3800 g.

A fiatalok fején egészen kicsinyke a korona, a tollazatuk izabell és világosbarna, de feketés barnával spriccelt. A mell krémes fehér.

Az 1 éves kakasok feje és nyaka kék. A mellük fekete és zöld.

A 2 éves kakasoknál kezd kialakulni az uszály, de akkor még nem mutatkozik a tollak végén a jellegzetes pávaszem. A kakasok "farka" - helyesebb uszálynak nevezni - 6 éves korukra alakul ki teljes pompájában.

Már az ókorban tenyésztették, s a nagy lakomákon tollában sütve szervírozták. A pávanyelv különleges csemegének számított. A farktollaiból a fáraók legyezője készült.

pávaEgy kakasra 3-4 tojót lehet számítani. A tojó a 3-8 barnás fehér v. krémfehér izabell tojását (61-76 x 43-59 mm közöttiek) partoldalakba, bokrok alá rakja, s áprilisban üli meg.

pávapár

A csibék 28-31 napra kelnek.

páva csibe

A pávák a szaporodásukat tekintve nagyban hasonlítanak a fácánokhoz.

 A család állandóan keres, kutat, ezért inkább csak nagy szabad területeken érzi jól magát.

A páva az éjszakát szívesen tölti fák magasabb ágain. Magvakat, zöldeleséget igényel, és örömmel veszi fel az útjába kerülő rovarokat is. A csibéktől nem sajnálhatjuk a lisztkukacot sem.

A fehér színváltozat

Pavo cristatus var. alba

rendkívül ritka, s ezért értékesebb is.

Ugyanezt lehet elmondani a kevésbé látványos másik mutációjáról, a →feketeszárnyú páva

Pavo c. mut. Nigripennis (feketevállú),

és a →tarka páva változatokról

mutáció

Pavo c. mut. multicolor.

A sokszínű v. tarka (multicolor v. harlekin) ismeretes a feketevállú az ezüst és az opál változatnál is.

Ezen túl még leírtak kávészínű, barack (peach), jade oaten, továbbá midnight színváltozatot is, melyek megtekinthetők a http://www.ilpollaiodelre.com/pavoni.htm honlapon.

Tudni kell azonban, hogy a pávakakas meglehetősen hangos. Van, akit a hangja komolyan zavar. Erre a tartásánál okvetlenül számítani kell.

A Budapesthez közeli Ócsán, Scsinyovszky Ferencnél szép tenyészállománynak van rendszeresen szaporulata (Ócsa Pf. 17.)

(Árgusz-páva)

 

pávadaru
: a darufélék családjának egyik nemzetsége (Balearica). Erős törzsű

Előzmény: molnarmarcl (1861)
molnarmarcl Creative Commons License 2010.01.23 0 0 1861
Köszönöm a köszöntést és a képet! (Csak csendben jegyzem meg, hogy ezek a madarak voltak kissrác koromban a nagy álmom, amikor Dathe Handbuch des Vogelliebhabers-ét olvasgattam szorgosan)
Előzmény: madarbarat (1843)
madarbarat Creative Commons License 2010.01.21 0 0 1860
 

  • telasco: gesztenyeszíntorkú törpepinty (Chestnut-throated Seedeater),

  • torqueola: fehérnyakörves törpepinty (White-collared Seedeater),

  • zelichi: ma már S. cinnamomea.

     

  • Sporopipes
    : a szövőmadarak családjának egyik nemzetsége, a →barkós szövőmadarak v. veréb-asztrildák. A nemzetség 2 fajt számlál.

    • frontalis: →akácia-szövőmadár v. rozsdásnyakú szövőveréb (Speckle-fronted Weaver),

    • squamifrons: →bajszos díszpinty v. pikkelyes szövő (Scaly Weaver).

       

    Sporopipinae
    : a díszpintyfélék, más rendszerekben a szövőmadárfélék családjának vitatott alcsaládja, a →barkós szövőmadarak v. veréb-asztrildák. Egyetlen nemzetség (→Sporopipes 2 fajjal) tartozik ide.

     

    sportcélú állattenyésztés
    : az állattenyésztésnek az az ága, amely az állatok sportteljesítményét hivatott növelni. Ezen a téren vannak kisebb jelentőségű irányzatok, mint pl. a versenyagár-tenyésztés. Míg mások a mai napig nem veszítették el teljesen kapcsolatukat a haszonállat-tenyésztéssel, mint pl. az ügetőló-tenyésztés.

    A madárvilág képviselői közül - nem beszélve a sportcélú betanításról: solymászat - a sportcélú állattenyésztés alanyaiként egyes baromfifélék (harci kakasok; →indiai viador típus), a strucc (versenyfutás), a kanári (énekverseny), a kormorán (halászat), s legfőképpen a házi galamb jöhet szóba.

    Utóbbiak között az ún. →dobosok és a →röpgalambok mellett a →postagalamb jelentősége napjainkban sem elhanyagolható. Itt a cél korábban a hadászati hírvivőként teljesített szolgálatban a megbízhatóság növelése volt.

    Gyakorlatilag olyan galambokat próbáltak kitenyészteni, amelyek a legkedvezőtlenebb időjárási ...

     

    És ezt találjuk a Madárbarát-lexikonban, ha a Sporopipes felől közeledünk.

    madarbarat Creative Commons License 2010.01.21 0 0 1859
     

    bajszos bukkó (Nystalus radiatus - Barred Puffbird): a bajszos bukkók különös

    nemzetsége 4 fajának egyike felül gesztenyebarna, alul barnássárga tollazattal, melyen a tollak hegyén mutatkozó fekete díszítés szép pikkelyes mintázatot alakít ki.

    Fotó: Peter Sheikhli - http://www.design2d.co.uk/

     

    bajszos cinege
    : a →barkós cinege (Panurus biarmicus) népies neve.

     

    bajszos díszpinty v. pikkelyes szövőmadár (Sporopipes squamifrons - Scaly Weaver - Schnurrbärtchen): a Kalahári sivatagban és Dél-Afrika száraz területein él ez a 10 cm nagyságú madár (régen Estrilda, ami a cseh elnevezésében is megmaradt), mely a fészeképítés módja alapján a díszpintyek, a viselkedése (leginkább az udvarlási szokásai) alapján a szövőmadarak közé tartozik.

    bajszos szövőMauersberger beszámol arról, hogy a bajszos díszpintyek a kísérletek során rendkívül vízigénytelennek bizonyultak: 62 napig bírták víz nélkül, s közben a testsúlyuk nem csökkent.

    A fejtető csíkos, pikkelyes rajzolatú, a két barkócsík pedig a német nevét igazolja. Angol nyelvterületen pikkelyes szövőmadárnak nevezik. Nálunk az említett Mauersberger nyomán a német elnevezés tükörfordításaként vált a faj neve ismertté, de mint a nemzetségnév arról egyértelműen árulkodik, ma már a bajszos díszpinty valójában bajszos szövőmadár.

    Fotó: Nigel Dennis - www.nigeldennis.com

     

    bajszos füzike
    : →vastagcsőrű füzike (Phylloscopus schwarzi - Bartlaubsänger - Radde's Bush Warbler).

     

    bajszos harkály
    (Dendropicos namaquus - Bearded Woodpecker): a harkályfélék 24 cm nagyságú Etiópiától a Dél-Afrikai Köztársaságig.

    A csőr szürkésfekete. A fejtető pirosa fekete tarkócsíkban folytatódik.

    A széles szemöldökcsík fehér, a széles szemcsík barnás fekete, a hosszú bajusz újra fehér, de e színek egymástól nem határozott vonallal válnak el, hanem "szálkás" cikkcakkosak, ami nem igazán látványos.

     

    Kedves dpes!

    Nyilvánvaló, hogy igazad van. Köszönöm a hozzászólásodat. Rávilágít, hogy nem csak az fontos, hogy honnét olvasunk először egy madárról, hanem az is, hogy nyomon kövessük a faj besorolása körül zajló viták eredményét.

    Előzmény: dpes (1858)
    dpes Creative Commons License 2010.01.21 0 0 1858
    Szervusz!

    Ezen a fotón pikkelyes szövőmadarak (Sporopipes squamifrons) vannak.
    Előzmény: madarbarat (1843)
    madarbarat Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1857

    Kedves Necó!

    Értem, de még mennyire, hogy értem. Magam is így voltam, míg Hegedüs Zsolt nem segített - tőle van a Paint program. Úgy veszem ki, hogy neked ilyen nincs. Sebaj! Elvileg bármely képszerkeszővel lehet kisebbíteni a képet.

    Feltételezem, Microsoft Office Picture Manager-ed van.

    (Ez hivatalból jár a Windows-hoz)

    Na ott a szerkesztés funkcióban az utolsó előtti sor a

          Képméret módosítás

    menűben az

          Átméretezés.

    Oda kattintva előbukkan a negyedik sorban az

          Eredeti méretek adott

          százaléka:

    ott a görgetősávval állíthatod a százalékot.

    Alatta ellenőrizheted a

          Méretbeállítások összegzésénél, hogy a parancsodra mi történt.

    Lásd: Új méret

    és el ne felejtsd leokézni, mert akkor kezdheted előlről.

    2. A program egy egyszerűbb lehetőséget is kínál, ez a legalsó sorban a - + csúszka, amivel nem csak kisebbithetsz, hanem nyagyíthatsz is

    Ez esetben is le kell okéznod a műveletet!

    3. a harmadik kisebbítési lehetőség a parancsorban van - vagyis be se kell menned a szerkesztésbe) 

    a Visszavonás Mégis parancsnyilaktól jobbra közvetlenül. Ott százalékban meghatározva változtathatod a képet.

    De semmiképpen ne vedd ezt noszogatásnak. Csak és kizárólag arról van szó, hogy Zsolton kívül Küzmös Csaba is volt kedves segíteni nekem - és én komoly késztetést érzek, hogy továbbadjam. Meg aztán általában véve is: segíteni jó érzés!

     

    Előzmény: neco (1851)
    madarbarat Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1856

    Ami a zöldeleséget illeti, ilyen hideg, télidőben is nyújt a kert lehetőségeket.

    Én pl. naponta tépek a kertből a madaraimnak tyúkhúrt és lelkesen fogyasztják is

     

    Tyúkhúr

    Gondolom ezt az árnyékkedvelő, apró, a talajon elterülő növényt mindenki ismeri. A kertészek gyomnak tekintik, mi madarászok pedig ne resteljünk lehajolni érte . persze csak olyan helyről gyűjtsük, ahol nem permeteztek.

    Másik fontos kér tanács,

                      1. akkor adjuk be a kalitba, amikor a fagyból felengedett;

                      2. vannak tenyésztők, akik friss kelésű fiókákat etetető szülőktől a zöldeleséget megvonják, mert tapasztalataik szerint a zöldeleség hasmenést okozhat a kicsiknél. 

    Előzmény: m regina (1852)
    madarbarat Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1855
    Költőpárnak legalább 40X60 alapterületű, 40 cm magas kalit dukál. Alkalmazhatunk kívülről ráakasztható 16X15X25 cm-es odút 4-4,5 cm-es röpnyílással. (És lásd később!)

    Míg a hullámos papagáj az eredeti költőhelyén évente kétszer fészkel, a domesztikált európai változat tenyészérett párjaitól szinte folyamatos költést, évente 3-4 fészekaljra lehet számítani.

    3-12 fehér tojás lehetséges egy-egy fészekaljban, amelyeket a tojó két naponként tojik, és a második tojástól megül.

    Ezért a kelés eléggé egyenetlen az első és az utolsó fióka között akár 20 nap (!) differencia is lehet.

    Így előfordul, hogy a legidősebb fióka már tokosodik, a legfiatalabb pedig még fel sem törte a tojását. E jelenség a domesztikáció következménye, s az ember segítségét igényelheti.

    Konkrétan: a legerősebb fiatalokat át lehet adni dajkaságba egy kisebb számú, de vele egykorú, erejű fészekaljba. Vagy ha ilyen nincs, akkor a leggyengébbeket egy korban, erősségben hozzájuk jobban illő csapatba tegyük!

    http://www.youtube.com/watch?v=EwPP6Z-XAJU&NR=1

    Makai Pál, az egyik leggyakorlottabb hullámos-tenyésztő több tíz költőpárral tenyésztett, s a fészekaljakon belüli eltéréseket rendszeresen korrigálta a jelzőgyűrűvel ellátott fiókák cserélgetésével.

    A hullámos papagáj egyáltalán nem veszi ezt zokon, s néha lehet módunk kifigyelni a szokatlan, ám a csőr alakulása miatt praktikus etetési technikáját: a szülők a kicsiket hátukra fordítva tömik meg begytejjel, ill. a begyben felpuhított magvakkal.

    A fiókák felneveléséhez az állati fehérjeellátás érdekében tojásos lágyeleséget kell folyamatosan biztosítani a szülőpárnak.

    Van, aki 2:1 arányban összekevert főtt tojás sárgájával és tejben áztatott zsemlyével (nem ragadhat, ezért tanácsos kinyomkodnunk az összekeverés előtt) fedezik a szükségletet.

    Ha a fehérjeellátásban zavar mutatkozik, akkor a fiókák rendellenesen fejlődnek. Ennek egy, nem teljesen tisztázott megjelenési formája az ún.→francia vedlés.

    A fiókák a 17-18. napon kelnek. Az 5-6. napon nyílik a szemük, 10-14 napos korukban aktuális a gyűrűzésük.

    A 30-35 napos fiókák, teljesen kitollasodva jönnek elő az odúból. A kiszíneződés cc. 6-8 hónapos korra fejeződik be, amikorra gyakorlatilag ivaréretté válnak, de 9-10 hónapos kor (→tenyészérettség) előtt ne fogjuk hullámost tenyésztésbe.

    A hímek és a tojók egyaránt előfordulnak valamennyi színváltozatban, de a két ivart mégis könnyű egymástól megkülönböztetni, mert a hímek orrviasza (néhány színváltozat kivételével) kékes, a tojóké pedig hússzínű v. szürkés.

    Tenyésztése, szaporítása gyakorlatilag a papagájok közül a legkönnyebb. A kezdők madara, mert a több évtizedes történelme során teljesen háziasodott, és a nem is mindig tudatos szelekció eredményeként nem csak a színváltozatok rendkívül széles skálája jött létre, hanem a populáció teljesen idomult a tartási körülményekhez.

    Előzmény: m regina (1852)
    madarbarat Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1854

    Kedves m regina!

    Már sokszor volt szó a kedves hullámosokról. Ajánlom figyelmedbe STALKER-FAN-nak adott válaszokat, illetve a vele folytatott eszmecserét: lásd 1494-93-as hozzászólásoktól.

    A kérdésedre konkrétan válaszolva a szaporulatnak a következő feltételeit tudnám hirtelen összekapni:

    1. a három madár közül kellene legalább 1 fiúnak és 1 lánynak lennie;

    2. mindkettő legyen ivarérett (még inkább tenyészérett!);

    3. legyenek egészségesek, szaporodásra kész kondícióban (tenyészkondíció);

    4. bár hullámosoknál ezzel nem szokot gond lenni, feltétele a szaporodásnak a hím és a tojó kölcsönös szimpátiája;

    5. legyen költési alkalmatosság (ez hullámosnál zárt odú, faforgács  alommal);

    6. nyugodt hely, élősködőktől, macskazavarástól mentes hely...

    Hát hirtelen ennyi. De nehogy megijedj, azért a valóságban a dolog viszonylag egyszerű.

    Amit még hozzáfűznék - ha jó gazdájuk akarsz lenni: készülj fel csíráztatásra és lágyeleség készítésére, juttass nekik zöldeleséget.

    Szerintem mindezekről is esett itt, ezen a fórumon szó. ha bármely témában valamiről szeretnél olvasni, használd a lap (ezen az oldalon is fellelhető) 

    Keresés

    programját a bal oldali oszlopban megtalálod, s a 2.0 "csillaggal" jelzett ablakba írd be a keresőszót, Ok-ézd le a szürke gombbal, s meglátod fog adni találatot.

    Ha nem boldogulsz, szívesen segítek továbblépni, a többi látogató is szokott adni jó ötleteket.

    Még kényelmesebb lehet, ha kérsz egy MADÁRBARÁT-LEXIKONT

    ABBAN EGYEDÜL IS ELBOLDOGULSZ. Nem kell megijedni - ingyenes.

    Írd meg a

    madarbarat-lex@freemail.hu email-címre a neved, postai címedet és postázok neked egy cd-t - reményeim szerint az valamelyest hozzájárulhat, hogy jobb madarász, gondosabb madárgazda legyél!

    Ui.:

    gondolom, a nemek megkülönböztetése nem gond

     

     

     

    violaszín opalin tojó Tojó (violaszín opalin)

     

     

    sárgaszárnyú zöld hím Sárgaszárnyú zöld hím
    Előzmény: m regina (1852)
    madarbarat Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1853

    Imre barátom Kelenhegyről értesített, hogy az FN-en érdekes cikk található egy budapesti uhuról:

    http://www.fn.hu/tudomany/20100115/szarkak_tamadjak_pesti_oriasbaglyot/

     

    Bizonyság rá két fotó, az egyiket (Lendvai Csaba követte el) bemásolom:

     

    Lendvai Csaba: UHU
    m regina Creative Commons License 2010.01.15 0 0 1852
    üdv van 3 rom hullámos papagájom!és lehet hogy kelteni fognak!azt hogyan lehet észre venni hogy költeni akar a lány?mert az enyém hord be a fészeknek valót!és meddig költ?és meddig gondozza őket? mivel kell etetni a fiókákat?
    neco Creative Commons License 2010.01.15 0 0 1851
    ...sz'al ami kicsi, azt meg tudom mutatni, de a versenyről, az eredményhirdetésről csak "nagy" képek készültek.
    neco Creative Commons License 2010.01.15 0 0 1850
    ...naja...! ....csak hát nem a képfeltöltéssel van nékem gondom, hanem ezzel: "Én praktikusan az asztalra szoktam feltenni a behívandó képek másolatát (PAINT PROGRAMMAL CSÖKKENTETT VÁLTOZATBAN - TUDNIILLIK 512 KBÁJTNÁL NAGYOBB MÉRETET A FÓRUMON NEM TUDNAK KEZELNI!!!), következésképpen az asztal kínálatát fogadom el."

    szóval ez az "asztalra feltett, paint programmal csökkentett változat" nékem s'etét ló az'istállóbanéjfélkor..... :(
    Előzmény: madarbarat (1848)
    neco Creative Commons License 2010.01.15 0 0 1849
    Köszönjük az elismerést!
    ....egyben már most meghívlak a következő versenyre, ami Csömörhöz nem is olyan messze, Albertirsán lesz megrendezve 2010 dec. 28-29.-én.
    Előzmény: madarbarat (1847)
    madarbarat Creative Commons License 2010.01.13 0 0 1848

    Képet feltenni?

    Nem ördöngösség:

    1. a hozzászólás ablaka alatt (ahová én is most írok) keresd meg a három feliratot

    Licensz:

    Új kép:

    Új link:

    2. a középső kettőspontja után van egy keskeny ablak, a végén  Tallózás feliratú gombbal - erre kattints rá!

    3. megjelenik az Adja meg a feltöltendő fájlt ablak

    legfelül a

                     Hely:

    pozicionálási lehetőségével.

    Én praktikusan az asztalra szoktam feltenni a behívandó képek másolatát (PAINT PROGRAMMAL CSÖKKENTETT VÁLTOZATBAN - TUDNIILLIK 512 KBÁJTNÁL NAGYOBB MÉRETET A FÓRUMON NEM TUDNAK KEZELNI!!!), következésképpen az asztal kínálatát fogadom el

     

    EZÚTTAL UGYE STILSZERŰEN EGY HARZI ROLLERT KÉSZÍTETTEM ELŐ

    4. A tallózás gombtól jobbra abba az ablakba amely fölött a

                   Kép felirata

    szöveg jelent meg, beírom a kép nevét (ezt nem kötelező megadni!)

    5. majd rákattintok az ablak melletti

                  Feltölt

    feliratú gombra - minek eredményeként a tallózás gomb alatt megjelenik a feltöltendő kép. Ettől balra

                (image1)

                beszúrás

                törlés

    válaszási lehetőség mutatkozik

    6. naná, hogy a beszúrást választom - és a kép rögtön oda kerül, ahol a szövegbeírás során a kurzort hagytam.

    Ha ez a hely nem megfelelő, akkor a képre kattintasz és ekkor megjelenik a kép kerete a sarkok és az oldalfelezők mutatásával, a kurzorkeresztre változott.

    7. ha a kereszt megjelent a képen akkor a bal egérgombot lenyomva tartva mozgathatod a képet...

    Már persze, ha közben nem vert ki a víz és nem fogadtad meg, hogy többé soha nem próbálkozol - csak már ezen lennél túl.

    Aztán megnyugszol és ha legközelebb újra felvetődik a probléma már egyre jobban fog menni. Sőt hamarosan rájössz, hogy a dolog tulképp mindenütt így működik.

    Jaj!!!!!

    ha mégse sikerült, akkor úgy jártál. mint én legelőször:

    A sárga keret alatt, amelyben eddig dolgoztál van egy ígéret:

    A hozzászólás elküldése előtt elolvastam és elfogadom a jogi szabályzatot.

    (Na ugye azt senki se veszi komolyan és boldogan röpül tovább. PEDIG!!!!!)

    MÉG ELŐBB RÁ KELLETT VOLNA KATTINTANI A

              Mehet

    gombocskára.

    Hát ennyi.

    És hidd el, megcsinálni sokkal egyszerűbb, mint leírni.

     

    Előzmény: neco (1846)
    madarbarat Creative Commons License 2010.01.13 0 0 1847

    Kedves Gábor!

    Szívből gratulálok, és minden elismerésem a többieknek is!

    Egyszerűen csoda, hogy sikerül felélesztenetek az énekversenyek szép hagyományát.

    Barátsággal

    Lengyel Tibor

    madarbarat@rubicom.hu

    Előzmény: neco (1846)
    neco Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1846
    ...próbáltam képeket is feltenni, de túl nagyok, az átméretezéshez meg hülye vagyok.
    ...sőt! A link beszúrása se megy :(
    No mindegy. Ezen a honlapon: "http://rollerkanari.mlap.hu/" az "O.B.2009" menüpontban találtok képeket a versenyről.
    neco Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1845
    Kedves Tibor!

    az alábbiak történtek Szegeden....

    a kollekciók versenyében :

    I. helyezett Neubrandt Gábor 6. kollekció 351 pont.





    II. helyezett Maróti Béla 12. kollekció 35o pont.






    III. helyezett Gergely André 7. kollekció 349 pont.




    (Iker Ferenc kollekciója szintén 349 pontot kapott, így a lll. helyen pontazonosság alakult ki.

    André kollekciójának madarai magasabb pontokat hoztak kongvagördülő futamban, így a lll. helyezést, Ő érdemelte ki.)




    A Champion madár: Maróti Béla (90 pont.)

    legjobb kongva gördülő futamokat Maróti Béla, -

    legjobb kongva csengő futamokat Maróti Béla, -

    legjobb füttyöket Maróti Béla, -

    legjobb doromboló futamokat Neubrandt Gábor kollekciójában levő madarak hozták.


    Az egyéni versenyen :

    I. helyezett Maróti Béla

    II. helyezett Iker Ferenc

    III. helyezett dr. Perényi László



    a további résztvevők, akik nélkül nem jött volna létre ez a verseny:

    Tóth László Miskolc

    Bajcsi János Szeged

    Kovács Krisztián Budapest

    Nagy Gábor Budapest

    Az értékelés Varga Tibor, szerb COM bíró munkáját dícséri.

    Néki külön köszönet, hogy szakértelmét évek óta önzetlenül bocsá'tja kis csapatunk rendelkezésére!



    Köszönjük a részvételt, gratulálunk minden helyezettnek!
    Előzmény: madarbarat (1842)
    madarbarat Creative Commons License 2010.01.06 0 0 1844
    memetika: Richard Dawkins 1976-ban született elmélete alapján terebélyesedő (proto-)tudomány. Az elnevezés az utánzás (mimézis) és az örökléstan (genetika) szavak kombinációjából ered. Dawkins elmélete szerint mindenkiben több tízezer mém található. Ezek egyszerűen értelmezve aprócska kulturális információkat tartalmazó. A mémek intenzíven igyekeznek reprodukálni és örökíteni önmagukat, ilyenformán a tevékenységüket értelmezve felfoghatjuk a mémeket replikátoroknak (önmaga lemásolására adott parancssor).

    A klb. replikátorok ellenérdekeltek, valamennyi harcol a saját fennmaradásért, tulajdonképpen az egyetlen feladata önmaga lemásolásának kierőszakolása - a lehető legkisebb eltéréssel. Itt érkeztünk el a génekhez, mert a törzsfejlődés szempontjából a replikátorok valójában a gének. Következésképpen Dawkins értelmezése szerint a fejlődés nem más, mint a másolás során bekövetkezett hibákból eredő, a túlélési esélyeket javító és a további másolást lehetővé tevő tulajdonságok véletlenszerű kifejlődése. (Dawkins, 1986)

    A mindenkori környezethez jobban alkalmazkodó replikátorok eredményesebben működnek, azaz hatékonyabban másolódnak és terjednek, mint a környezethez nem v. kevésbé alkalmazkodó társaik.

    Vagyis miközben a replikátoroknak önmaguk másolása az elsődleges céljuk - méghozzá a lehető legpontosabban - de bizonyos eltérések, módosulások, mutációk újra és újra létrehoznak hatékonyabb egyedeket is. Ezek az egyedek mivel sikeresebben alkalmazkodnak a környezetükhöz, mint társaik, kiszorítják a régihez pontosabban hasonlító verziókat, mígnem a fejlődés újabb lépcsőjén egy belőlük kifejlődött, de némiképpen még jobban alkalmazkodó egyed veszi át az irányítást.

    A természetes kiválasztódás tehát - a memetika magyarázata szerint – nem más, mint a replikáció folyamatában bekövetkező eltérés felülkerekedése. Dawkins szerint ezek az eltérések tehették lehetővé, hogy különböző környezeti feltételekhez alkalmazkodó, és egyre bonyolultabb szervezetek, fajok, alfajok, változatok alakuljanak ki. És az egész folyamat alapja a másolásban bekövetkező „hiba”, vagyis az, hogy a másolás viszonylag pontatlan.

    Dawkins bírálói az elmélet vallásellenességét vetik elsősorban az alkotó szemére. Az elméletet Blackmore fejlesztette tovább, s ma már egyre elfogadottabb.

    (Richard Dawkins: Az önző gén; Susan Balckmore: Ébredés a mémálomból; Sebők Zoltán: Élősködő kultúra) http://memetika.lap.hu/

     

    egy majdnem off szócikk a lexikonból

    madarbarat Creative Commons License 2010.01.06 0 0 1843

    Bajszos díszpintyek - fotó Nigel Dennis

     

    Kedves tanár úr!

    KÖSZÖNJÜK SZÉPEN - NÉVNAPODON PEDIG SZERETETTEL GONDOLTUNK RÁD ÉS KEDVES CSALÁDODRA - és ez alkalomból fogadd el a fenti fotót!

    Előzmény: molnarmarcl (1841)
    madarbarat Creative Commons License 2010.01.06 0 0 1842

    Na én már hiába drukkolok, mert lekéstem.

    De az eredmények ugyancsak érdekelnének!

     

    Előzmény: neco (1840)
    molnarmarcl Creative Commons License 2010.01.02 0 0 1841
    Madarakban gazdag, boldog új évet kívánok minden kedves ismerősömnek!
    neco Creative Commons License 2010.01.01 0 0 1840
    Minden b'öcsületes madarásznak eredményekben gazdag, fiókákban bővelkedő BOLDOG ÚJ ESZTENDŐT KÍVÁNOK!


    Ne feledjétek ha tudtatok róla, ha meg nem akkor időben szólok ;)
    Holnaptól, azaz január 2-3.-án kerül megrendezésre az MDOSZ H-MNK roller kanári szakcsoportja, és az IDRE közös szervezésében immár 3. alkalommal SZEGEDEN a Énekes Kanári MAGYAR NEMZETI BAJNOKSÁG.

    A mezőny jelentősen, a tavalyi 7-ről 16 nevezett kollekcióra bővült, úgyhogy lassan már valóban verseny lesz ez az énekverseny, nem egy családias összejövetel.

    Kérlek benneteket szorí'ccsatok a versenyrigóimnak, mer' nagyon kevés madárból tudtam kiválogatni az idei csapatot, és van bőven jelentkező a dobogó minden fokára! :D

    Mége'ccer: BUÉK!
    geler Creative Commons License 2009.12.24 0 0 1839
    Üdv és boldogság az ünnepekre és az új évre minden tollaskedvelő barátomnak!
    madarbarat Creative Commons License 2009.12.24 0 0 1838

    Úgy néz ki, ez az év is elmegy.

    De előtte lesz itt még néhány jeles nap, melyek alkalmából

    szívből kívánunk mindenkinek békés, boldog karácsony!

    madarbarat Creative Commons License 2009.12.24 0 0 1837

    Kaptam postán kedves barátomtól egy könyvet - társszerző ő maga.

    Ez úton is köszönöm szépen, s ajánlom a munkát minden kanárirajongó figyelmébe:

    madarbarat Creative Commons License 2009.12.10 0 0 1836
     

    kormos szerkő (Chlidonias niger - Trauerseeschwalbe - Black Tern): a csérfélék egyike, amely mind a színét, mind a fészekhelyét tekintve kilóg a sorból. A mi tavaink, mocsaraink mellett is (laza telepeken) költ, s a fészkét rendszerint úszó növényzetre építi. Fotó: Daniel Bastaja -

    kormos szerkőhttp://www.birdingfaqs.com/

    Egyébként a költési területe gyakorlatilag Dániától, ill. Spanyolországtól Nyugat-Szibériáig terjed.

    A test alja csak a nyugalmi időszakban fehér, amikor Afrika és Dél-Amerika partjainál szinte kizárólag halakkal táplálkozik.

    Nász idején palaszürke v. fekete. A rokonsági körétől eltérően a farka sem villás.

    A nagysága 24 cm.

    Többnyire rovarokkal táplálkozik, amelyeket fecske módjára a levegőben zsákmányol. De rézsútos repüléssel felszed apró halacskákat is a víz színéről.

    Érdekes, hogy a kicsinyei a szülők riasztására azonnal a vízbe vetik magukat és a növények mögött keresnek menedéket.

    Védett, az eszmei értéke 50 000 Ft.

     

    kormos varjú (Corvus corone corone - Rabenkrähe - Carrion Crow): Mauersberger még arról ír, hogy amikor egymás mellé tesszük a kormos varjút és a dolmányos varjút, akkor valószínűleg átmeneti alakokat látunk. És valóban a szakemberek szerint sokáig rendezetlen helyzetű madár volt a kormos varjú a varjúfélék családjában.

    Fotó: Annette Cutts -

    http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm

    Valószínűleg fajképződés játszódott le a szemünk előtt, mely eredményeként létrejött a kormos varjú és a dolmányos varjú.

    Az előbbi jobban hasonlít a vetési varjúhoz, de a tollazata kevésbé fénylő.

    Zavarba ejtő az is, hogy a kormos és a dolmányos varjú szabadon kereszteződik, de a "hibridek", a tarka utódok sehol nem kerekednek felül.

    A keveredési zónán túl újra tisztán ott találjuk a →dolmányos varjút, aztán egészen távol, Észak-Irántól a Jenyiszejig újra van egy sáv, ahol tisztán megjelenik a kormos varjú, de ez, a keleti alfaj valamelyest nagyobb (46 cm), mint a nyugati.

    A tollazat kiabáló ellentétben áll. A dolmányos varjúnál a hát és a test alul hamuszürke, a fej, a farok, a láb és a csőr is fekete.

    kormos varjú

    A kormos varjúnál viszont, a neve szerint is, az egész tollazat teljesen fekete.

    A viselkedésüket tekintve inkább hasonlítanak a hollóhoz. Nem költenek telepesen. Ugyanakkor jobban kötődnek a fákhoz, mint a hollók, így a sivatagok és a tundrák a költési helyek szélét jelentik.

    Sok helyen üldöztetésnek vannak kitéve, de a fajt megvédi a magasan fejlett intelligenciája. Fogságban kellemes baráttá válhat, megtanul beszélni. K. Lorenz szerint valamennyi madár között a legeszesebbek közé tartozik.

    Védett, az eszmei értéke 20 000 Ft.

     

    kornis
    : a házityúk egyik nagytestű fajtája, a →cornish, fonetikusan.

     

    Kornweihe
    (ném.): →kékes rétihéja (Circus cyaneus).

     

     

    Kedves tpuppi!

    Ezt találtam a lexikonban. Rewmélem, nem okozok csalódást

    Üdv madarbarat@rubicom.hu

    Előzmény: tpuppi (1835)
    tpuppi Creative Commons License 2009.12.09 0 0 1835
    A madár a kormos varju, ahogy az internetet nézem. De olvasom a Szabadföldben hogy valaki fogja és árusitja a varjakat, talán a kedves olaszok veszik??? Mert azok minden madarat felzabálnak....
    Előzmény: madarbarat (1834)
    madarbarat Creative Commons License 2009.12.06 0 0 1834
     

    varietas (lat.), változat: 1. →növényrendszertani egység; 2. →állatrendszertani egység.

     

    varjak és hollók
    (Corvus): a varjúfélék legismertebb nemzetsége 40 fajjal, melyek (Amerika kivételével) szinte az egész világot benépesítik.

    Rövid farkú, fekete, esetleg szürkével v. fehérrel tarkázott madarak.

    Az erőteljes csőrük utal a mindenevő voltukra.

    Kellemetlen hangjukról, nagy csapataikról ismertek.

    (→dolmányos varjú v. szürke varjú; →vetési varjú; →holló; →csóka)

    http://www.birds.cornell.edu/programs/urbanbirds/video/ubs_GullsGalore.html

     

    varjú: 1. a →vetési varjú (Ifrugilegus); 2. az álmoskönyvek szerint kellemetlenségek baljós jele; 3. összetételekben: →bozótvarjú; →dolmányos varjú; →fehérnyakú varjú; →havasi varjú; →indiai varjak; →indián varjú; →kormos varjú; →pajzsos varjú

    http://www.youtube.com/watch?v=BGPGknpq3e0&NR=1

     

    varjúcsősz
    : mezőőr, a kukoricatábla őrzője.

     

    VARJÚFÉLÉK
    (CORVIDAE - Crows and Jays): a verébalakúak rendjének egyik családja 113 fajjal, melyek közül 11 költ Európában.

    A család az északi féltekén fajokban gazdagabb és elterjedtebb.

    A legnagyobb testű, rendszerint fekete tollazatú énekesmadarak. A méretük seregélynagyság és 70 cm közötti.

    A hosszúkás, többnyire durva és erős csőrük egyenes v. kissé hajlott. A tövénél serték ülnek, melyek betakarják az orrnyílást.

    A csüd bőre nem tagolódik pikkelyekre, viszont elől élben végződik.

    A hangjuk rikácsoló, csörgő v. károgó, de vannak kellemesen csengő szólamaik is. Akad közöttük sok jó hangutánzó, egyesek beszédre is megtaníthatók.

    Intelligensek, kiváló alkalmazkodóképességűek.

    A táplálékukat a földön keresik. Megfigyelhető, hogy élelemkészleteket tárolnak, és a klb. helyekre eldugott eleséget, amikor szükséget szenvednek, fel is kutatják.

    A hím és a tojó egyforma.

    Sziklákon, fákon v. odúban költenek. A legáltalánosabb a fákon, gallyakból épített fészek, melyet a pár együtt készít.

     A tojásaik színesek és pettyezettek. Csak a tojó kotlik.

    A hím viszont eteti őt.

    Nagyjából három csoport alakítható ki közülük:

     HOLLÓK,

    VARJAK és

    SZARKÁK.

    A fajok közül számos él társasan.

    A legnagyobb fajuk, a holló (63 cm) meglehetősen ritka madarunk, ezért védett. Nem költözik el tőlünk télen sem. A tollazata csillogó fekete.

    A dolmányos v. szürke varjú kisebb a hollónál, szemtelen fészekrabló, a fácán sincs tőle biztonságban, ezért káros.

    A vetési varjú társaságkedvelő, telepesen költő, a dolmányos varjúnál valamelyest kisebb madarunk.

    A csóka a szajkóval a család nálunk élő legkisebb faja. Szívesen költ odúban.

    A szajkó v. mátyásmadár tetszetős küllemű, jellegzetes erdei madarunk, rendkívül kártékony fészekdúló.

    A fekete-fehér, rendkívül hosszú farkú, kerek szárnyú szarka felismerése a kezdő madarászok számára sem okozhat gondot. Utóbbi a boltozott fészkét fákra és bokrokra építi.

    A varjak ellen szelektív mérgeket kísérleteztek ki a Fácánkerti Vadvédelmi-technológiai Állomáson.

    A mérgezett tojásokkal a költő varjúállomány 79,8 %-át sikerült elpusztítani.

    Az idetartozó nemzetségek (zárójelben a fajok száma):

    Aphelocoma (bozótszajkók - 3),

    Calocitta (szarkaszajkók - 2),

    Cissa (zöld szarkák - 3),

    Cissilopha (bíboros szajkók - 4),

    Corvus (hollók és varjak – 40 – Annette Cutts: csóka - http://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm ),

    Crypsirina (rakétafarkú szarkák - 2),

    Cyanocitta (bóbitás szajkók - 2),

    Cyanocorax (koronás szajkók - 12),

    Cyanopica (kék szarka - 1),

    Cyanolyca (kék szajkók - 9),

    Dendrocitta (erdei szarkák - 6),

    Garrulus (valódi szajkók - 3),

    Gymnorhinus (kékes szajkó - 1),

    Nucifraga (fenyőszajkók - 2),

    Perisoreus (cinegeszajkók - 3),

    Pica (szarkák - 2),

    Platylophus (bóbitás örvösszajkó - 1),

    Platysmurus (fehérszárnyú szarka - 1),

    Podoces (földi szajkók - 4),

    Pseudopodoces (törpe pusztai szajkó - 1),

    Psilorhinus (szemöldökös szajkó - 1),

    Ptilostomus (fekete szarka - 1),

    Pyrrhocorax (havasi csókák - 2),

    Temnurus (vágottfarkú szarka - 1),

    Urocissa (kitták - 5),

    Zavattariornis (etióp szajkó - 1),

    (Más rendszerekben további nemzetség: Pinus) (→amerikai fenyőszajkó; →amerikai kékvarjú; →csíkos szajkó; →díszes szarka; →dolmányos varjú; →észak-amerikai cinegeszajkó; →északi szajkó; →fehérnyakú varjú; →havasi varjú; →kaliforniai szarka; →kékfejű szajkó; →kis zöldszarka; →kormos varjú; →kósza szarka; →lazúr szajkó; →nagy zöld szarka; →pajzsos varjú; →rövidcsőrű varjú; →szajkó; →szarka; →szaxaul-szajkó; →vándor erdei szarka; →vetési varjú; →vöröscsőrű kitta; →zöld szajkó, stb.)

    http://www.youtube.com/watch?v=BGPGknpq3e0&NR=1

    http://www.youtube.com/watch?v=5Nqpo9F_4Sc&NR=1

     

    Hát igen! De mellikről is van szó? 

    Kedves tpuppi!

    A lexikonban van egynehány varnyú

    Melyiket kéred?

    Előzmény: tpuppi (1832)
    madarbarat Creative Commons License 2009.12.06 0 0 1833

    Kedves

    Kovács György

    Erdei József

    Wágner Erika

    feladtam Önöknek a kért Madárbarát-lexikont, a legújabb változatokat, táblákkal.

    Remélem, időközben már meg is kapták. Ha nem, akkor értesítsenek!

    Ha igen akkor tisztelettel kérem, adjanak jelzést az első benyomásokról.

    Barátsággal

    Lengyel Tibor

    2141 Csömör, Tinódi u. 5.

    és az új email-címem:

    madarbarat@rubicom.hu

     

    Cananga odorata A gyümölcsevő galambok egyik kevenc csemegéje: Cananga odorata

    Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!