Akkor megegyszer mi a biztos vedelem a robbanas ellen?Szerintem a nyitott kiegyenlito tartaly sem az.Minden eldugulhat es elfagyhat!Persze normalis korulmenyek eseten minden OK de vannak nemnormalis esetek is.Mert mindig gondatlansagbol adodik a problema!Lehet hogy az idos neninel is nyitott rendszer mukodott es megis felrobbant.A villanybolyler biztonsagi szelepe az nem romolhat el?Akkor meg miert teszik ra?Ezuttal kivanok mindenkinek robbanasmentes uj evet es tovabbi jo forumozast.
Küldj egy mailt, és elküldöm. Az én példányom pdf, és abból csináltam képet, de sajna nem lett jó a felbontás. A méretek leolvashatók a rajzról, de nincs minden beméretezve. A polmar és a grox közt van némennyi különbség, az első 3 tányérból és egy gyűrűből áll, a második 5 tányérból. A polmar egy gúlaszerű kúpos csőcsonkkal van ellátva, ezt kell megfelelő méretnél visszavágni. Érdekes, hogy a felső átmérője a csőnek 100mm. A grox olyan méretű csőcsonkkal rendelkezik, hogy beleül a szabványos kéménybe.
Ezen kütyük hatzását kétféle mechanizmusban képzelem el:
1. Kizárják a szél által keltett nyomásváltozásokat, mert erősen turbulenssé teszik az áramlást a kitorkollás körül.
2. A felső tányér zárt, és mint egy hőtöűükör visszaveri a hőt a kéménybe, tehát nő a füstgáz hőmérséklete, ill. nem esik be az eső, ez sem hűti a kéményt.
Tehát minden különöseb gond nélkül nekiállnék egy ilyen gyártásának. Alapul vennék egy 45cm átmérőjű kóracél tányért, ez lenne az alap, és ebből 5 db lenne. A felső zárt, az alsó 4 pedig karimaszerűen kiszúrva, 180mm átmérővel. A fémnyomó haver ezt simán megcsinálja, és menetes szárral fognám őket össze, kontraanyákkal. Az alsóra pedig ráhegesztenék egy 180-as rozsdamentes csövet.
Ha valakit érdekelne még, komolyabban utánajárnék, mert több db gyártása természetesen olcsóbb és ugyanannyi rohangálást kíván, mint egy esetén.
A kálcium szilikát lapot mivel szokás ragasztani, vakolni, glettelni? Én úgy vettem észre hogy nagyon porózus, porlódó, erősen nedvszívó anyag. Megáll ezen valami egyáltalán?
Szóval tök jól látszik, hogy hol szívott falslevegőt a cső: ott nem kormos kicsit sem. Ezen a részen kicsit hézagos a cső, mert ott a hosszanti hegesztés.
Szóba sem jöhet, hogy visszafelé jöjjön a füst, teljesen felesleges bármiféle tömítés.
Arra ahogy és amire akarod használni tökéletesen megfelel. Oda nem való ahol a tartós hőmérséklet meghaladja a 45 fokot.
Ezt írja a gyártó egyik kiadványában a termékről :
Tûzgátló Rigips lap
Megjelölés: RF (DF)
Kinézet: szürke vagy rózsaszín kartonlap, élén piros felirat
• az épített szerkezet magasabb tûzgátlásának biztosítása érdekében
– projekt keretein belül (tûz esetén a lap gipszmagjában elhelyezett
üvegszál-merevítés érvényesül, mely meghosszabbítja a lapok ellenállóképességét
a tûzzel szemben).
• maximális hosszú távú hôterhelés a lap felületén 45°C
• maximális páratartalom 20°C mellett: 70%
Ha a körülmények olyanok, hogy eme hőmérséklet nem tartható (magasabb) akkor helyette alkalmazható a kálciumszilikát lap (lényegesen drágább), alkalmazása általában 1000 fokig. De ez sem tűzálló anyag hanem hőálló hőszigetelő, közvetlen tűztérben nem alkalmazható.
Sokféle technológia létezik és sokféle beépítési lehetőség. Ytonggal és gipszkartonnal is lehet korrektül kandallót építeni, de nem mindegy mit hová teszel és hogyan. Még az sem mindegy, hogy egy öntvénybetétet építesz körbe, vagy egy vízterest vagy konvekciós burkolattal ellátott kicsövezett tűzteret. Ezért nem szeretem a kategorikus kijelentéseket. A szakember dolga épp az, hogy a helyszín ismeretében kiválassza a megfelelő megoldást és biztonságosan kivitelezze azt. Sőt, kalciumszilikát szigetelés mellett is fel lehet gyújtani egy fafödémet vagy könnyű-vázszerkezetes hátfalat, ha az rosszul van beépítve. Van egy pár oldalas anyagom a szombathelyi tűzoltóságtól (talán te is találkoztál vele, ha nem, szívesen eljuttatom neked) ahol egy első ránézésre valószínűtlenül vastag szigetelés van a hátfal előtt (igen, bevallom, elsőre én is azt mondtam, ez túl van biztosítva), aztán a képek a leégett házról.
Biztosan van szerepünk a fogyasztók "nevelésében" is, tulajdonképpen itt is azt tesszük, de hogy kivel építteti fel a kandallóját, az alapvetően az ő felelőssége. Amikor belecsöppentem a kandallók világába, tűztereket hoztunk be Franciaországból, sok kandallós vásárolta őket. Rengeteget beszélgettem velük. Amikor úgy döntöttem, hogy kilépek a kereskedő szférából, akkor építész (és kandallóépítő szakmunkás) üzlettársammal az együttműködés egyik sarkalatos pontja volt, hogy csak akkor csinálom, ha ezt nem a magyar építőipar általános színvonalán akarjuk űzni. Már több mint 10 éve, a legelső kandallónkhoz is adtunk kivitelezői nyilatkozatot, és akinek építettük, ma is azon a számon ér el, mint akkor (jó döntés volt, azóta még kettőt rendelt tőlünk).
Nagyra értékelem a munkád, amit a vízteres kandallók biztonsága érdekében kifejtesz, nem szégyellem bevallani, sokat tanultam tőled. Ha lesz rá alkalmunk, szívesen folytatom a beszélgetést, amit egyszer egy kiállításon elkezdtünk.
Boldog Új Évet, sok jól és biztonságosan működő kandallót kívánok!
Olvasgasd csak akkor még tovább a topikot, csak figyelmesebben, mert ahányszor a g.k. ellenjavallata elhangzott, közel annyiszor volt is helyette javasolva valami...
A szobai ventillátorokon ami 3-4 fokozatú nem feszültségcsökkentéssel szabályoznak, hanem egyre több tekercset kapcsolnak be a motoron. Ezt a megoldást használják a 2000Ft-os robotgépekben is. A valóságban a gerjesztés lesz kevesebb, ennek megfelelően a fordulatszám is. Simán ekvivalens a fázishasításos szabályzással, nem hinném hogy tönkre tudna menni egy motor leszabályozott állapotban. A gond inkább hogy az erősen induktív terhelés nem teszi-e tönkre a szabályzót. Ezért nem lehet a csillárhoz készült olcsót használni.
A pellettel mért ne lehetne tüzelni a normál kandallóban? Én a gondosan szétválogatott és magjától megszabadított szotyi és tökmag héját is eltüzelem, meg a dijóhéjat is. Max a pellet lehull a réseken a hamutálcára, de mi lehet más baj?
Gratula Tom sok ilyent csinálj még! /nekem naon tetszik/
" béla bácsi féle hegeszt"éshez meg annyit, valóban nincs helye a kontárkodásnak a kályha belselyében...sokat keresgéltem mire megtaláltam azt a gyártót aki a betétet legyártotta. /elötte beszéltem "bélabá féle hegeszővel" hááát nem győzött meg..!/
..bármilyen betétet legyártanak, évi sok száz darabszámba s mind egyedileg az adott kályha igényeihez. Mint árban(!).., s látottakban a cégnél engem meggyőzött és igazolta magát munkájuk. /sajnos ebből van kevés ma m.o.-n 36 éve müködő s folyamatosan fejlödő családi váll./
A minap vettem egy zsak fa ''nyultapot'')) csak ÚGY kivancsisagbol...
Ma reggel szinte a semmibol csinaltam parazsat., az alig pislakolasra radobtam egy marekkal es lass csodat percek alatt egett a tuz .
Nem akarozott lemenni a pincebe gyujtosert, mert veletlenul kialudt reggelre a tuz a kandalloban.
Ugy hallottam hogy kandalloban ezzel nem lehet futeni, de alagyujtosnak nagyon jo .Lehet hogy sokak erre mar rajottek de az ujszulottnek minden vicc uj.))
Meg akartam nézni a weblapodat, de valaiért nem sikerült. Én meg a kandallóban nem vagyok olyan profi. Valahányszor nekiállok építeni egyet, kemence lesz belőle... :)
"Következetlen vagy :) Ha szerinted a kandallósok nem szakmai alapon építenek, akkor milyen alapon idézed szakmai kérdésben Hevesi Sanyi bácsit (aki szerintem is az ország egyik legjobb szakembere) ?
Mert Ő, nem használ Ytongot, és pl. gipszkartont. Tehát ezért!
"Jól látod, van gond az oktatással és szakmai szervezetek is működhetnének jobban, épp úgy, mint bármilyen más szakmában.Ha nem így lenne, nem tudnál rendszeresen betenni képeket a fűtésszerelők nem feltétlen másolandó alkotásairól és a kapcsolódó topikokban is talán ha fele ennyi hozzászólás lenne."
Én szakmai életem nagy részét gáz vonalon folytattam, és "mellékhatás" volt a szilárd fűtés, mivel a cég ahol voltam kandallókat is gyártott forgalmazott.
Szakmák szintjén talán, hangsúlyozom talán, a gázvezeték és készülékszerelő, illetve a Biztonsági felülvizsgálók vannak úgy dokumentálva, hogy kénytelenek szabályos munkát végezni. De ez sem zárja ki, azt a munkavégzést amit időnként én publikálok. Ezt azért a fogyasztói magatartás (legyen ócsó) is generálja.
A villanyszerelőknél is szinte a rendesebb munkát kivitelezést lajstromozott mesterek végzik. Na erre gondoltam én, a kandalló építők között is, és mindjárt átláthatóbb lenne a szakma.
Azt viszont köztudott, sok bemutatót tartunk, tartok, tervezőknek, kivitelezőknek, kereskedőknek, és végül de esősorban fogyasztóknak is, e néha csúfos munkák elvégzhetésének kizárása érdekében.
És ha már a gépészetről esik szó, a biztonságos bekötési sémák nem gyártó specifikusak, így a mi ismertetőnkön szerzett ismeretek, hasznosíthatók más gyártók berendezéseinél szintúgy. És ez a lényeg.
Ha a kalickas aszinkron motoron csokkentjuk a feszultseget, akkor gyengul az alloresz magneses tere. Igy azonos nyomatekhoz nagyobb ter kell a forgoreszben, ahhoz meg nagyobb szlip kell. A nagyobb szlip az kisebb fordulatszamot jelent.
Tehat a fesz csokkentese pont meghozta a kisebb fordulatszamot.
Csakhogy a nagyobb szlip es a forgoresz nagyobb arama tonkreteszi a motort. A forgoresznek szinte nincs hutese, es ami van, az az alloreszt melegiti. Igy a hosszu kinai hosszabbitorol hasznalt betonkevero motorja leeg.
De a venti egy specialis eset, mert a kisebb fordulaton kisebb nyomatek is kell, igy ahogy no a szlip es csokken a fordulatszam, ugy csokken meredeken a motor terhelese is, igy a melegedes is. Motorja valogatja, hogy mennyire lehet igy lemenni. Frankon arulnak ventillatorhoz fazishasogatos szabalyzot, es mukodik is.
Abban, hogy való e vízpatkó cserépkályhába, nem fogok állást foglalni, mert nem értek a kályhához, és a jövőben sincs szándékomban kályhát építeni.
Biztonsági oldalról viszont semmi különbség nincs egy vízpatkó, vízteres kandalló vagy vegyestüzelésű kazán között.
A néninek nem is kellett volna hallani soha termikus szelepről, annak kellett volna aki összerakta neki azt a rendszert. A néni dolga annyi lett volna, hogy évente egyszer a fűtési szezon kezdete előtt felhívja a "mestert", hogy aranyoskám jöjjön már el, üzemelje be nekem a fűtést. Végül is ennyi információból azt sem lehet kizárni, hogy ez nem egy jól megépített nyitott rendszer volt, 10-15 év karbantartás mínusszal.
Köszi. Én mindenképpen nyitott rendszerben gondolkozom, pontosan azért, hogy még véletlenül se jöhessen létre túlnyomás és robbanás. A sémám ez:
A radiátorok 500, 700 és 800 W-osak, tágulási kb 15 liter, szóval gyerekjáték az egész.
A tágulási tartályt így tervezem kialakítani:
A következő a kérdésem: mi az a gőzvezeték, amire a tágulásinál gondolsz? Továbbá tehetem-e a szívattyút és a tágulásit az előszobába, vagy ezeknek a kazán közvetlen közelében kell lenniük? Ha kitettem őket az előszobába, akkor kell-e lefúvószelep a kályha közelébe (mindjuk vízütés ellen a kiegy tartályig tartó vezetékbe), vagy a gőz szépen végigmegy és eljut oda? A szívattyút ez esetben nem kéne a szárazonfutástól védeni valahogy? A termikus lefújószelep nekem teljes rejtély, az mit csinál, és hova kell beszerelni? Én úgy terveztem a rendszert védeni, hogy a visszafolyó ágba teszek egy visszacsapó szelepet, és a visszacsapó meg a kályha közé egy mágnesszeleppel hideg vizet engedek áramkimaradás esetén. Ez ostobaság? Akkor mit tegyek? A könyvem semmit sem ír arról, hogy keringetés kimaradása vagy akár spontán elforrás ellen hogy biztosítsam a kazánt! :-(
Következetlen vagy :) Ha szerinted a kandallósok nem szakmai alapon építenek, akkor milyen alapon idézed szakmai kérdésben Hevesi Sanyi bácsit (aki szerintem is az ország egyik legjobb szakembere) ?
Jól látod, van gond az oktatással és szakmai szervezetek is működhetnének jobban, épp úgy, mint bármilyen más szakmában.Ha nem így lenne, nem tudnál rendszeresen betenni képeket a fűtésszerelők nem feltétlen másolandó alkotásairól és a kapcsolódó topikokban is talán ha fele ennyi hozzászólás lenne.
Azért mert nem láttál még vermikulit kandallót (én sem) nem jelenti azt, hogy alkalmatlan lenne rá az anyag, egyszerűen csak nálunk nem terjedt el. Nehezebben beszerezhető mint a kalciumszilikát és talán még annál is drágább. Ha a kalciumszilikát létezne a vermikulithoz hasonlóan "samott színben" szerintem a tűztereket is azzal bélelnék.
Úgy tűnik, te valóban értesz hozzá. Az a gáz, hogy rengetegen rugaszkodnak neki úgy, hogy "Majd a Béla megheggeszti, mer' az nagyon érti az ilyet..." Bemásolok egy linket, nemrég bukkantam rá, bár már meglehetősen régen történt. Azt hiszem, a cikkben szereplő néni sem nagyon hallott még biztonsági szelepről, termikus lefújóról, stb. Íme: Felrobbant cserépkályha Mindenkinek meg kellene néznie, aki ilyet akar. BSzTom