Keresés

Részletes keresés

zotya papa Creative Commons License 2009.11.21 0 0 15036
Köszi, készül a másik is.
Előzmény: ragusa. (15020)
raiff Creative Commons License 2009.11.21 0 0 15035
hát hetekig egy 4 légköbméteres pincében volt ahol 2,5 mázsa alma van:)) és az utolsó 5 napot tényleg egy kiló almával töltötte bezacskózva.
Előzmény: bombaba (15034)
bombaba Creative Commons License 2009.11.21 0 0 15034
Nem próbáltad az almával érlelést? Már rég megehettétek volna, csersav nélkül.
Nálam már elfogyott az egész termés, mind a 13 db Costata :(
Előzmény: raiff (15031)
totoro_hun Creative Commons License 2009.11.21 0 0 15033
Én is ma hoztam be aszalni egy adagot, és sok elkezdett puhulni. Ez az enyhe idő nem tett jót nekik, még 1-2 hét és beérnek sajnos ( tavaly még január elején is ettünk) Már bánom hogy leszedtem múlt héten, legközelebb egy részét fennhagyom a fán tovább.
Pepe7 Creative Commons License 2009.11.21 0 0 15032
Ekkorára nő a jujuba? Nem semmi! A gyümölcse nagyon egészséges, a kínai gyógyászat is használja. Mindenképpen a beszerzendők listáján van számomra.
Gyűjtöm az ilyen, gyógyhatású, vagy legalábbis kimondottan egészséges gyümölcsöket, növényeket, lásd például ötízű bogyó, jiaogulan, stb.
Kérdésem, hogy a jujuba mit szól magyarországi, de extrém hideg helyekhez? Olyan helyre szánnám, ahol az elmúlt, nem túl zord télen is volt -25°C vagy két hétig.
Kibírja?
Előzmény: andibandi74 (15014)
raiff Creative Commons License 2009.11.21 0 0 15031
üdv.
Tegnap és ma megettük az egy szem kákit amit pár hete vettem le a fáról (lycopersicum) . lágy krémes volt , tegnap még eléggé érezhető volt benne a csersav , egy kicsit zavaró volt de már nem marta le az ember torkát , mára a második félből viszont teljesen eltűnt a sav .
kicsit aggaszt hogy ragusa is erről számolt be tavaly , az érett lycopersicumja kidobásra került :((
Feriba51 Creative Commons License 2009.11.21 0 0 15030
Most, hogy aludtam rá egyet, a legjobb megoldásnak a többszintű aszaló tűnik, ahol mindig az alsó (készre aszalt) szintet leüritjük és a többi szintet semmi kevergetés nélkül lejjebb tesszük. Legfölül pedig betesszük a teljesen nyers új adagot. Ez a hőenergiát hatásosan értékesiti.
Mese, mese, de valakinek csinálnia is kéne valamit:-)))))))))))
Jó kertészkedést!
Előzmény: Feriba51 (15028)
dodi45 Creative Commons License 2009.11.20 0 0 15029
Az ötletet jónk tartom.A továbbiakat email-ben részletezzük.Várom a javaslatot.
Előzmény: Törölt nick (15018)
Feriba51 Creative Commons License 2009.11.20 0 0 15028
Üdv Jozsó!

Már vártam, hogy megszólalj, mert tudtam, hogy Te a gombáknál használod az aszalót. Én csak feltételeztem, hogy az üzleti aszalóban van ventilátor és csak elméleti szinten gondoltam, hogy előbb az alsó réteg fog megaszalódni s aztán fokozatosan fölfele.
Zotya papának azért ajánlottam ezt a kis teljesitményű ventilátort, mert egyrészt befér a csatornadarabba, másrészt, ahogy mondod nem szükséges az erős légáramlat az aszaláshoz.
Én csak gombát aszalok, abból is csak keveset (izesitéshez, nem kimondott gombaételekhez), mindenféle rögtönzött aszalón.
Jó kertészkedést!
Előzmény: jozso48 (15027)
jozso48 Creative Commons License 2009.11.20 0 0 15027
Nem hinném,hogy ne működne,ugyanis ismerem ezt a szerkezetet,nekem van egy
ilyen tipusú aszalóm,amire totoro utalt és van egy többszintes közel egy köbméteres
házi készítésű aszalóm.Mindkettőt meg szoktam pakolni tisztességesen és nincs lénye-
ges különbség az alsó és a felső szintek közt,mivel a ventilátorok elég jól működnek mindkettőben,Nyilván a nagy aszalóhoz már nem elég egy számítógép hűtőventilátor,
abban egy kicsit nagyobbat használok.
Nálunk rendszeresen működnek,mert nagyon sok gombát,gyümölcsöt(almát,körtét,
szilvát stb),zöldségekből is többfélét (fehér és sárgarépa,zeller,paradicsom stb),vm.
zeller és petrezselyemzöldjét is rendszeresen aszalunk.
Ha túl sok gombát pakolok bele és nem elég vékonyak a szeletek akkor előfordul,
hogy közben megcserélem az alsó és a felső tálcákat,de csak ilyenkor.A felaggatott
datolyaszilva mellett simán átfújják a ventilátorok a meleg levegőt.Biztos,hogy fog
működni és azt hiszem el fogom csenni totoro hun ötletét.
Még annyi megjegyzés e témához,hogy túl nagy ventilátort sem szabad használni,mert az meg gyorsan húzza ki a meleget is,nemcsak a párát.
Jó kísérletezést mindenkinek,én már el sem tudom képzelni,hogy ne használjak aszalót.
Előzmény: Feriba51 (15024)
andibandi74 Creative Commons License 2009.11.20 0 0 15026
azért vágtam vissza, mert azt írják róla ( azt hiszem a starkl vagy a sieberz), hogy tavasszal 8-9 szemre kell visszametszeni..de biztos hülyeség, mert nem terem és nem is nőtt akkorát szerintem, mint kellene. Virág volt rajta több is egyébként, de lerúgta őket.
Előzmény: Feriba51 (15025)
Feriba51 Creative Commons License 2009.11.20 0 0 15025
Helló Andibandi 74!

Nem értem miért vágod vissza. A termések, SZERÉNY tapasztalatom szerint az egy éves hajtásokból kiiknduló vesszőkön vannak. Tehát hagyd őket egy kicsit terjeszkedni, bokrosodni és, ha már nem birsz velük, akkor ess neki a metszőollóval.
Ez csupán egy kezdő véleménye.
Jó kertészkedést!
Előzmény: andibandi74 (15023)
Feriba51 Creative Commons License 2009.11.20 0 0 15024
Űdv Totoro hun!

Szerintem az a szerkezet működne, de egy irtó nagy hátránnyal. Feltételezem, hogy van valamilyen ventilátor beépitve, de akkor is a többszintes száritásnak az a hátránya, hogy amig az alsó szint szépen aszalódik, addig a felső szintek egy kellemes langyos párában fürödnek. Ez pedig nem olyan kivánatos. Ilyenkor gyakori szintcserével el lehet érni egy egyenletes aszalódást, de valahogy nekem nem szimpatikus. Azért sem, mert ha a részben megaszalódott alsó szintet feljebb hejezzük, annyit érünk el vele, hogy újra nedvesitjük az alulról jött párával.

Jó kertészkedést!
Előzmény: totoro_hun (15022)
andibandi74 Creative Commons License 2009.11.20 0 0 15023
Légyszi segítsetek! Van 2 tő Issai kivim,kb.3 évesek lehetnek. Idén volt az egyiken egy kb.egresnyi méretű termés....tavasszal visszavágom minden ágát, ami szépen újra ki is hajt, de ennyi....lehet, hogy ezt a fajtát is úgy kellene nevelni-metszeni , mint a Hayward-tomuri fajtát?
totoro_hun Creative Commons License 2009.11.20 0 0 15022
Mennyi az energiafogyasztása ennek a szerkezetnek?

Bennem egy olyan ötlet merült fel, hogy megvenni pl. a lent linkelt aszalót, és erre szerkeszteni egy új felépítményt. Egy hosszabb csőre gondoltam, amelyben több szinten lóghatnának a gyümölcsök. Erre talán a rácsos megoldás lenne a legjobb, egymástól 20 cm-re három-négy szinten. A rácsokra feltennék függönycsipeszeket, és csak beaggatom a gyümölcsöt. A kimeneti nyílást viszonylag szűkre szabnám, hogy be tudjon melegedni a belső tér.

(a másodikra gondoltam, ami 165W-os): http://www.hauserelectronic.hu/Termekek/Kategoria/81

Feriba51 Creative Commons License 2009.11.20 0 0 15021
Helló Zotya papa!

Nem akarok okoskodni, pedig néha úgy tűnik sikerül:-))) Ha brakácsolást látok, mindig megszalad az agyam. Igy az jutott eszembe, hogy abba a csatorna darabba be lehetne épiteni egy kis páraelszivó ventilátort. Igy sokat nőne az aszaló hatásfoka, teljesitménye. Ilyen tipusu ventilátorok vannak a számitógépek tápegységénél (kulerek), processzorainál....Ezt egy komolyabb szemétdombon is meg lehet találni.:-)
Néhány volton nagyon keveset fogyasztanak és nagyon úgy vannak épitve, hogy hosszú ideig működjenek. Ez mehet folytonosan, vagy akár csak akkor, amikor az ellenállás bekapcsol.
Jó barkácsolást!
Előzmény: zotya papa (15017)
ragusa. Creative Commons License 2009.11.20 0 0 15020

 ZOTYA gratulalok az aszalodhoz , de addig mig nekem nem lesz tomegesen addig is a radiator felett aszalom azt a 3-4 db-ot. amit veszek a boltban . Tegnap a lidlben vettem szep nagyokat 119-ert.

 

IGAZOLOM hogy NAGYON FINOM az aszalt khaki.

 barki probalja ki csak meg kell vekonyan ! hamozni es felakasztani egy cernaval.

 DE ha mar SOK lesz akkor enis epttetek egy ilyen aszalot.

 

 

 belegondoltatok ? milyen erdekes gyumölcs ...

 Ha a hajaban hagyod akkor agyon puhul,

 ha eretlen --igy ehetetlen ---meghamozva aszalod akkor pedig atlenyegul teljesen es isteni finom.

 elmondhatom hogy nem veletlenul szeerttem bele.

 

Előzmény: zotya papa (15019)
zotya papa Creative Commons License 2009.11.19 0 0 15019

Üdvözöllek!

Nem kezeltem semmivel  a kakikat nem aszaltam túl azért ilyen színűek.Esti fotó és a vaku is csal, ennyire nem sárgák.Belseje nálam egy kicsit puha de elvesztette a fanyarságát és így még finomabb.Hosszabb tárolás esetén ha valamilyen elváltozás /penészedés/előfordulna a következő adagot kicsit hosszabb ideig aszalom. Egyenlőre ki kell tapasztalni.

Előzmény: totoro_hun (15013)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.19 0 0 15018
Lepetézek.Jöjjün már össze Totomár megtalált össze is dumáltunk.De ö fiatal ember és robizik,hogy hozzám hasonlóknak legyen nyugdija.Én a strandnál lakok.Üdv.
Előzmény: dodi45 (15016)
zotya papa Creative Commons License 2009.11.19 0 0 15017

Üdvözöllek!

 

Nem nagy az üvegházam csak 18 m2. Télen nincs bennt fűtés.Olyan növényeket tárolok itt amelyek kisebbek.Nagyobb hó esetén így védem őket a hónyomástól és ha nincs hó akkor a kemény fagytól.Mivel jó idő van az üvegházat inkább  szellőztetni  kell, most a fűtés nincs hasznosítva:)))

Előzmény: Feriba51 (15012)
dodi45 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 15016

Sziasztok!

 

Régóta olvasom a fórumot, láttam nagyon sok embernek van már datolyaszilvája.
Több éve foglalkozok én is datolyaszilva termesztéssel, az idei termésből egy kis ízelítő:

József2: Tényleg kicsi a világ. Szigetvári vagyok én is, és a környékben több személyt is ismerek aki szintén datolyaszilva fával rendelkezik.

andibandi74 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 15015
na, a kép nem sikerült, talán most...
andibandi74 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 15014

Aki járt már Keszthelyen  a Festetics-kastély parkjában annak nem újdonság......két gyönyörű jujuba-fa van a főkapu bejáratánál. Sajnos nincs közelibb képem, de csodaszépek....

totoro_hun Creative Commons License 2009.11.18 0 0 15013
Nagyszerű az aszaló, ezzel már lehet termelni mennyiséget :)

Az aszalványoknak még nem kellene egy két nap? Még nagyon színesnek néznek ki a képen. Amikor az enyémek ilyenek, akkor még belül puha az állaguk. Amikor teljesen megaszalódnak, akkor barnásabb a színük. Vagy kezelted valamivel őket bebarnulás ellen?
Feriba51 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 15012
Ha jól látom, ez a herkentyü szükség esetén még fűti is azt a helyiséget, ahova be vannak menekitve a fagyérzékeny növények?????
Tehát beszélhetünk a hő dupla hasznositásáról?????
Jó kertészkedést!
Előzmény: zotya papa (15009)
zotya papa Creative Commons License 2009.11.18 0 0 15011
A saját készítésű aszalt datolyaszilva/costata./A tálcáról hiányzó gyümölcsök a kóstolás áldozatai lettek:)))))Nagyon finom:)))
zotya papa Creative Commons License 2009.11.18 0 0 15010
Egyenlőre 22 db kaki került a kísérletbe.
zotya papa Creative Commons License 2009.11.18 0 0 15009

Kakiaszalás egyszerű módon.

 

Kell hozzá egy használaton kívüli cipőszekrény felállítva, az aljára két tetőléc, hogy az alsó szellőzést bíztosítsuk.Az alsó felét donga furóval több helyen átfúrjuk.Két samottégla,1db 300 W-os fűtőszál, 1 bojlerkapcsoló, 1 db 1m-es 70 mm átmérőjü esőcsatorna vagy cső.Felállítva a tetejét átfúrjuk és a csövet belehelyezzük.A bojlerkapcsolót felfúrjuk, egy kis villanyszerelési technikával összekötjük.A samottéglára ráhelyezett fűtőszál fülé kis rácsot teszünk, így megakadályozzuk, hogy a véletlenül ráeső aszalodó kaki ne gyulladjon meg.A cipőszekrény felső részén /kb 10 cm-re  a tetejétől/huzalokat feszítünk ki és erre akasztjuk az aszalnivalókat.A kakikat vékonyan meg kell hámozni ,szárára cérnát kötünk és így lógatjak fel a gyümölcsöket. Tapasztalatom szerint a hőkapcsolót 30-35 fokra állítjuk.Ezt hőmérővel ellenőrizzük.Aszalási idő 4 nap.

Villanyszerelésben nem jártas személyek kérjenek segítséget.Ügyeljünk a tűzvédelemre.Továbbá gyerekeket ne engedjük a az aszalóberendezés közelébe.

Ügyeljünk a bíztonságra! Jó barkácsolást.

totoro_hun Creative Commons License 2009.11.18 0 0 15008
A gold kiwi tényleg aranyból lehet ha ennyit kérnek érte.
andibandi74 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 15007

Hátha valakit érdekel:

 

A treemail.hu-n tegnap feltettek egy rakás új gyümölcstermő növényt a listára ...pl.

 

 aranysárga húsú kivi( porzós, termős)

4 fajta jujuba

rengeteg bioszőlő fajta

 stb.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!