Üdvözlet mindenkinek, mivel a gépészetre, alternatív energiákra, költségekre kellő figyelem fordul, úgy vélem helye lenne egy olyan topiknak is ahol megbeszélhetnénk a ház elrendezésével, tájolásával, belső elosztásával kapcsolatos dolgainkat, kész tervekkel kapcsolatosan felmerülő kérdéseket, elképzeléseinket, skicceinket. Majd meglátjuk mennyire életképes az ötlet, várok mindenkit szeretettel.
A tervezett konyha valóban nem tánctér, de azzal számolva, hogy egyszerre többnyire egy felnőtt lesz benne szerintem elég, figyelembe véve a munkalap hosszat is. Egyébként van valamilyen ergonómiai szabály, hogy a mosogató, főzőlap, hűtő háromszög oldalösszeg max. mennyi lehet ahhoz, hogy ne keljen túl sokat mászkálni a konyhában való tevékenykedés közben.
U alakú konyhánál a technológiai sorrendet szerintem az óramutató járásával azonos, illetve ellentétes irányban is meg lehet ítélni ( persze ez nem tudományos megközelítés), feltéve, hogy az U-nak nincs túl messze a két szára egymástól. Ha valami mosogatást nem igényel a hűtőből, és egyből fözni lehet, akkor balra teszem, ha meg meg kell mosni, akkor megfordulok is a mosogatóhoz teszem. Ilyen értelemben szerintem a jobbkezes elrendezésnek megfelelel a mostani kialakítás.
Egy hosszúkás vagy L konyhánál ez a szabadságfok nyílván nincs meg.
A mosogatógép egyébként szerintem is rossz helyre van rajzolva, valszeg a mosogató tálca mellé fog kerülni.
Mindazonáltal a konyha még nincs megtervezve, csak valami le van rajzolva jelenleg.
A földszinti vendégszoba végül is az emeleti "intim zónát" nem érinti, a földszinten is csak az étkezőn - azon sem keresztül kasul - kell átmenni. Akit mi vendégként fogadnánk, attól ez nem zavarna. Ennél szeparáltabb már csak a közvetlenül az előszobából történő megközelítés lenne ( ha egyszer leköltözünk, akkor ez viszont nem lenne túl otthonos) A jelenlegi megoldás szerintem egy nem rossz kompromisszum. De amikor éppen nincs lakója ennek a szobának akkor lehetne, ez egy kondi szoba, vagy lehet benne egy dolgozó sarok, vagyis ez egy kiegészítő helyiség lenne. 5-10 év múlva meg szerintem feleségemmel leköltözünk. A gyerekek még, akkor is csak 10év körüliek lesznek, talán akkor még nem költöznek el :) és így marad lakója a felső szintnek. Később meg jöhetnek az unokák:), ha a gyerekek egyszer elköltöznek.
Ajtó ügyben egyetértünk, a tolóajtót én sem tartom jó megoldásnak, ezen valószínűleg változtatunk, ahol elfér a hagyományos oda az kerül majd. Jelenlegi lakásunkban egyébként a kamrán egy alapvetően fa anyagú harmonika ajtó van. Az sem egy rossz megoldás szerintem.
Házunk tervezett hőszigetelési szintjét jellemezendő: Porotherm 30 HS + 10 cm EPS hőszigetelés, de PH-t nem tervezünk.
A nagy nappali ablak ehhez hőtechnikailag valszeg tényleg nem teljesen illeszkedik, de jól összekapcsolja a kintet és a bentet térérzetben ( szóval nemcsak látványelem, sőt ez csak másodlagos) . Egyébként azt olvastam, hogy egy jó minőségű - biztos nem olcsó - níilászáró, D-i v DNY-i tájolás esetén energetikailag még hozhat is a konyhára. Ez nem így van?
Most olvasok hőszigetelésről egy könyvet, abban találtam szerintem jó beépítési módot tetősíkablakra.
Gondolkodtam olyan verzión, hogy a konyha hosszúkás lenne az étkező asztal hossztengelyével párhuzamosan lenne orientálva, lényegileg a kertfronti faltól egészen az előszobáig tartana, a kamra meg a konyha és a hth között lenne. De ez nem volt szimpatikus, bár az Általad említett szempontnak megfelel. A konyhába való eljutáshoz egyébként most is csak a hidegburkolatosra tervezett étkezőn keresztül kell átmenni, a nappalin nem. Ha pusztán a kamra feltöltés lenne a szempont, akkor tényleg a garázs és a hth között lenne jó az ajtó.
Ha jól értem, akkor ez a tok nem egy hagyományos U alakú tok, hanem egy blokktok. Blokktokoknál - amennyire láttam - a megengedett falnyílásméretek viszonylag korlátozottak, érdemes a szabvány tokméretekhez alkalmazkodni.
en ugy csinaltam, hogy felcsavaroztam a tokra azokat a lemezcsik darabokat, amik kicsit S alakuak es erre valoak. betettem a helyere, kiekeltem, szenne vizmertekeztem magam. becsavaroztam a lemezkeket a falhoz, betamasztottam hogy ne nyomja ossze a purhab, es korbepurhaboztam. aztan purhab levag, a komuvesek meg korbevakoltak a kavat szepen, hogy eppen a tok szeleig erjen. gletteleskor ki lett a holker nyomva akrillal, es a vegen nem is kellett ra takarolec. de egyszerubb kicsi 1x1cm-es haromszogleccel eltakarni a fal-tok talalkozast es kesz.
Ja, és tolóajtót pláne nem lehet falközépre rakni egy 30-as vastagságú nyílásban, csak akkor, ha falba betolható, de akkor meg nem 30-as a fal, hanem 2xvalamennyi, és közötte hézag van.
Szerintem én is pont erről beszéltem. A kérdés csak az, hogy műszakilag hogyan oldható meg a 30-as vastagságú falnyílásba a 12-es tok beépítése, ha nincsen káva kialakítva.
Én is úgy tudom, hogy balkezesnél pont fordított a sorrend. Pl. a hűtőből szeretnek bal kézzel a bal oldali pultra pakolni, mosogatásnál, ha van edényszárító, akkor az is kényelmesebb nekik a bal oldalon.
Pl.: http://www.blum.com/hu/hu/02/40/10/index.php Jobb oldalon a pdf-prospektus (ep-108/hu/ep-108_DS_hu.pdf, sajna nem lehet közvetlenül linkelni)
"Amennyiben a tárolás,tálalás,mosogatás,előké- szítés és főzés/sütés zónákat az óramutató járásának megfelelően tervezzük (tehát balról jobbra), akkor jobbkezes konyháról beszélünk. Balkezesek esetén a zónákat jobbról balra kell elrendezni."
Beltéri ajtókkal kapcsolatban szólnék csak hozzá: mindenképpen érdemes úgy kialakítani az ajtónyílásokat, hogy körben legyen falkáva (kb. 5 cm), amire az U alakú ajtótok rá tud csúszni. Sajnos ha ez hiányzik, akkor utólag kell felfalazni, ami levesz az ajtónyílásból. Pl: előszobából nyíló wc esetén a pántoldalon a rajzon nincsen káva
A másik: a legolcsóbb a 10-es válaszfalba épített ajtó, a vastagabb falnyílásoknál a vastagabb tok drágítja a dolgot. Pl. itt van fenn egész részletes árlista, érdemes számolgatni: http://www.ajtogyar.hu/ Itt, ha a legolcsóbb ajtóval számolunk, a 10-es fal és a 30-as fal között egy ajtónál kb. 15000 Ft a különbség. A 30-as falnyílásoknál tehát (pl. előszoba-közlekedő közötti ajtó, háztartási) lehet, hogy érdemes lenne a 30-asból a falnyílást kb. 10 centivel szélesebbre hagyni, és utólag 10-es falkávákat még hozzáragasztani, amire a tok felszerelhető, hogy csökkenteni lehessen a költségeket.
Tolóajtó: a fenti árlista alapján egy egyszárnyú teli tolóajtó kb. kétszer annyiba kerül, mint egy egyszárnyú teli nyíló ajtó. Érdemes meggondolni, hogy a kamra ér-e ennyit, hogy oda drága tolóajtó kerüljön az olcsóbb nyíló helyett. Tolóajtónál is kell káva, mert ott is van tok, ha fal előtt futó ajtót szeretnél, tehát a 30-as vastagság itt is drágító tényező.
A fenti számolások fóliás ajtóra vonatkoznak, de ha pl. furnérozott ajtókat szeretnél majd, akkor az nagyjából 2x annyiba is kerülhet, nem beszélve a minőségi fa ajtókról.
Hogy jobbról balra, vagy balról jobbra az mindegy. Általában a helyiség adja az irányt (ablak, ajtó, kiállások, stb.)
A sorrend nem jó. A helyes így néz ki: tárolás (kamra/hűtő) - lerakófelület - tisztítás/előkészítés (mosogató, mellé a mosogatógép) - újra lerakó/előkészítőfelület (ha lehet, ez legyen min. 100 cm) - főzés/sütés - tálalás (ennek is hasznos kb. 60 cm-t hagyni).
Az "U"-konyha praktikus, viszonylag keveset kell rohangálni benne.
Persze ezek "csak" szabályok, mindent lehet másképp csinálni, csak nem biztos, hogy érdemes.
Illetve ha jól látom, a terven a mosogatógép a tűzhely mellett van, ami nem túl jó ötlet. Állsz a mosogatónál, majd a leöblített tányért megfordulva, magad mögé kell berakni a gépbe. A vízkiállás távolságáról már nem is szólok.
És ha valaki még feng-shui "fan" is, akkor a tűz meg a víz végképp nem fér meg egymás mellett... :)
a technológiai sorrend sztem teljesen ok. jobbról balra hűtő, tűzhely, mosogató. jobbkezesnek így ajánlott, nem? és sztem ekkora egy ideális konyhaméret, ahol nem kell kilométereket szaladgálni a funkciók között, de 2 személy is befér. úgy egyáltalán, az u alakú konyhaelrendezés sztem a legpraktikusabb.
Egyedül a konyhát tartom kicsinek a ház méreteihez képest, valamint a technológiai sorrend is teljesen rossz...
Javaslatom: a nagyjából rendelkezésre álló helyre készüljön egy (jó) konyhabútor-terv, aztán tervezzék köré a falakat (ezt úgy értem, hogy ne 10-20 centin múljon, hogy befér-e egy rendes bútor, vagy sem).
(bocs a szűkszavúságért, de most sajnos nincs több időm.)
Amit a konyha étkezőtökről írtál az nem volt benne a rajzon. Mi rendszeres társadalmi életet élünk, sokan megfordulnak nálunk hétköznap is. Akár gyerekekkel akár gyerekek nélkül, minden hétvégén tartunk grillpartit, bográcsozást, játszópartit valamit. Eddig ez kint volt a nyaralóban, most ezt átszeretnénk helyezni a házba. Gyakran hétköznap is vannak programjaink – a munkám megengedi. Egyszóval kell a tér. Én nem szeretnék a gyerekszobába 2x2es franciaágyakat és feltételezem a gyerekeim sem mert mire szeretnének addigra inkább a sajátjukban szeretnék nem apuci szoknyája alatt. Gyerekeknek bőven elég az a méretű szoba, sőt. 11-12nm teljesen jó. Az a 2,8 az 3.Mondom, hogy az építész csapat rengeteg variációt bedobott, ennek csak egy része van fent, volt egy nagy több órás beszélgetés, oda hoztak magukkal még kétszer ennyit. A végleges rajz sokkal közelebb áll az én eredeti elképzeléseimhez, csak finomítottak rajta. Az étkezőt nem nagyon értem honnan vetted a 2,25ös szélességet... 10méter hosszú a nappali-étkező, azon belül oda tolom az asztalt ahol kényelmes :) a gyerekszobák 1-1 gardróbszekrényt kapnak és parapetfal alá végig szekrényt. Ami ebben a szekrényben nem fér el az mehet a vöröskeresztnek. Nem szeretem a jó lesz ez még valamire típusú dolgokat és a szekrényeket sem. Abban a kis gardróbszekrényben sokkal több ruha lefér mint bármekkora kikás vagy ikeás gyerekprogramban. A közösségi terek nem mentek az egyéni helységek rovására mert az egyéni helységeket eleve nem akartuk ennél nagyobbra. Még ez is nagyobb mint eredetileg szerettem volna, csak hát az alsó szint adja a tetőtér ésszerű beépítését. Nem arra rendezkedek be hogy a gyerekek a nyakamon maradnak... Én 18éves voltam mikor először elköltöztem otthonról, volt egy időszak mikor hazamentem 1,5-2évre de 23évesen végleg eljöttem otthonról. A szobám 2,8x3-as volt és hatalmas míg fel nem nőttem. De mire akkora voltam már csak aludni jártam haza.... A mai tinik nagy része sem otthon ülős és a gyerekemet se szeretném magamhoz láncolni. Nekik elég játszószoba, de a szomszéd Pistike és a húga meg a Józsi és a nővére átjön és hozzák anyut meg aput hogy ti is dumcsizzatok egyet arra már egy 15nm-es szoba kicsi. A Nappalit meg biztos nem fogod átengedni nekik-én legalábbis nem... lerepül egy Zsolnay és próbáld meg pótolni... Vagy egy össze zsírkrétázott bidermeier asztal és öröm a boldogság... a falról már nem is beszélve. Főnt még örülni is fogok ha összerajzolják a falat, egy életre emlék lesz, a lenti nappaliban hátamon felállna a szőr... te más életvitelre rendezkedsz be, érdekes lenne ha tetszenének a terveim, fordítva vica verza... :) Én csak leírtam, a véleményem egy mondatban, ha ne érdekel akkor át kell lépni és csak azt kell elolvasni ami érdekel. :)
Hat azt el nem tudom kepzelni, hogy ugy (masik oldalan felnyilva) ne legyen utban. Foleg ha egy halot nem zarunk allandoan, es belog az ajto. A WC-nel ugy terveztuk, hogy a nyitasi irany erre figyelemmel legyen, de egyreszt kifele nyitasnal ez megvalosithato, masreszt az azert sokkal kenyesebb terulet. Halonal aki nem akarja hogy zavarjak, forditsa mar ra a kulcsot...
Na jol sejtettem a lenti halot. Vendegszobanak csak akkor jo, ha nagyon kozeli a vendeg es/vagy nagyon atmeneti (mert atjarkal rajtatok). Egyebkent eleg tipikusan feleslegesen megepitett negyzetmeterek... mire akkora a gyerek, hogy lent akarsz lakni (kiveve ha esetleg - ne legyen! - kap valamelyikotok egy kis izuleti problemat es nem akar lepcsozni), addigra mar lassan nem is fognak ottlakni a gyerekek. Gondoljatok at, hogy egyszerre mennyi lesz hasznalva... A ket ajtot nem ugy mondtam, hogy ne legyen, hanem hogy toloajto helyett sima legyen! Sarok-uveg, tetoablak: nem tudom, milyen hoszigetelest celoztok meg, de minimum alacsony energias szint kell ma mar (gazdasagi optimum). Ezt az amugy is geometriai hohidban levo sarok raadasul rossz szigetelo anyaggal korbeepitesevel szinte lehetetlenne teszed: falbol a rendeleti minimum 0,45; EU szabvany magyar ajanlas a 0,3; az altalanos velekedes szerint minimum a kb. 0,2 hovezetesi ertek. Ehhez kepest egy legjobb 2 retegu ablak tablaja 1,0; a kerete inkabb 1,3; a passziv haz ablakok is valahol 0,7-nel ernek veget 3 retegu ablakkal, Low-E-kkel, argonnal, a PH minosegu keret is emlekeim szerint inkabb csak alulrol nyaldossa az 1,0-t. Mivel sarok, igy egyreszt belulrol kevesbe jut oda a meleg (konvekciobol kiesik), kivulrol viszont durva hatas eri (szel korbenyalja). Tehat rengeteg energiat vesztesz ezen a latvanyelemen! A tetoablak meg per def. szinte lehetetlen jol beepiteni. Egyreszt ugye a cserepek felett kell lennie, mert egyebkent az esoviz megallna rajta ha nincs hova lecsorogni; masreszt viszont igy a hoszigetelest barmennyire hozod befele, a keretnel fixen bejon a kinti cserep hidege es melege is. Nem is tudom, van-e PH tipusu tetoablak, mert azt ugy kell csinalni, hogy ne is legyen tetoablak... Belepes utani konyha altalaban szerencses, marmint ugy ertve hgoy ne a nappalin (kenyesebb padlon) kelljen athatolni hozza, mivel a cuccokat amit vasaroltal igen nagy %-ban a konyhaba-kamraba kell bepakolni. Majdhogynem jobb lenne a garazsbol a hth fele... (remelem nem mondok hulyeseget, most csak emlekezetbol irom).
Még egy kis ( nem is olyan kicsire sikerült ) kiegészítés. Megnéztem a Ti tervezett házatokról utoljára feltöltött rajzokat. A nappali+étkező ott 40m2, nálunk ez néhány m2-rel nagyobb. A különbség, hogy ez Nálatok egy téglalap, nálunk pedig két egymáshoz képest eltolt téglalapból áll össze, köztük jó nagy ajtónyilással. Nálunk egyébként ez kívánság volt, hogy a konyha+étkezőtől ha akarjuk elszeparálható legyen a nappali, de akár összenyítható is legyen. A kettő közé egyébként mi tervezünk valamilyen széles nyilászárót, de ez a rajzon még nincs rajta.
Egyébként a Ti alaprajzotokról még néhány gondolat:
- a 2,25-ös étkező szélesség szűkös kicsit ( számolva azzal, hogy a konyhából való kiközlekedő utat szabadon hagyjuk )
- az emeleti legkisebb szoba és a földszinti háló a maguk 2,8m-es szélességével a normális méretű (2x2m) franciaággyal való bútorozhatóság határán vannak, pláne befelé nyíló ajtókkal
- felül a legkisebb gardrobe befelé nyíló ajtóval szerintem használhatatlan ( egyébként is nagyon apró ), elég esetleges a térbeli elhelyezése és a kis szoba használhatóságát jelentősen rontja
- az előszoba szerintem keskeny ahhoz, hogy abba minden ajtó kifelé nyíljon ( bejárati ajtó,Wc ajtó, gardrobe ajtó ), ez így "balesetveszélyes" is
- igazán használható gardrobe a házban szerintem csak a földszinti hálóhoz tartozó, a többi kicsi gardrobe helyett szekrények jobban használhatóak lennének
Összefoglalva úgy látom, hogy a tágas nappalit és emeleti közös teret csak a többi helyiség rovására sikerült a jelenlegi változatban biztosítani, illetve a maradék tér egy-két helyen nagyon el lett aprózva ( főleg a bejárat környékén )
Mi, illetve a tervezőnk egyensúlyra törekedtünk/törekedett a közös terek és a többi helyiség közötti térmegosztásnál. Ebben van a kettő alaprajz közötti eltérés, annak ellenére, hogy a tervezési program a két esetben nem is olyan nagyon más.
Így, hogy a méret kérdés tisztázódott, kíváncsi lennék az egyértelmű nem tetszésed okára. Egyébként, amíg a két gyerekünk kicsi addig valszeg együtt fognak aludni és így a másik emeleti szoba játékszoba tud lenni. Ha már nagyobbak lesznek és szétköltöznének, akkor valszeg nem lesz igyényük játszószobára. Ha mégis, akkor mi leköltözünk már a földszintre és így fent felszabadul egy szoba.
Sziasztok!
Köszönöm a sok észrevételt. Válaszaim:
Axióma
A gyerekek- ketten vannak - jelenleg kicsik Úgy tervezzük, hogy elején mindenki fent fog aludni. Addig az alsó hálóblokk vendégszobaként fog funkcionálni ( nagyszülők stb.). Később, ha a gyerekek már nagyobbak, akkor leköltözünk és akkor a fenti háló lesz a vendégszoba. A fenti háztartási helyiséget az Általad leírtak miatt szeretnénk mi is, alapvetően egy mosógépet kellene befogadnia, hogy azt ne a fürdőbe kelljen tenni. Az egyéb háztartási helyiségbe valók viszont a földszinten lennének. Később valószínűleg a földszinti háztartási helyiségnek több funkciója lesz.
Igazad van abban, hogy a garázs és a földszinti háztartási helyiség között majd több hőszigetelés kell.
Kifejtenéd bővebben, hogy a nappali sarokablakot és a tetőablakokat miért tartod halálnak?
Lent a kád feletti ablak nyilván nehezen kezelhető – de azért kezelhető-, ez szerintünk egy vállalható kompromisszum, amivel majd együtt kell élni.
A földszinti hálóra én is két ablakot szeretnék, ezt már jeleztem a tervezőnek ( volt olyan változat egyébként, ahol két ablak volt, itt valahogy elmaradt ).
A földszinti hálóblokkra ajtót azért szeretnénk, hogy a háló és fürdő közötti pucér közlekedésnek ne legyen közönsége az étkezőben lévő társaság. Korábban volt olyan verzió, amikor ez a fürdő közvetlenül a hálóból nyílt, de akkor a nem hálóban lakó általi használat problémásabb lenne. A kamrára meg egyszerűen szeretnénk ajtót, a mostanin is van.
Az emeleten lévő teraszajtónál a háromszög lehet, hogy egy kis emelkedőt jelöl a terasz hőszigetelés érdekében. Ebben nem vagyok biztos.
NeomatiK:
Az első két észrevételre válaszolva én is szívesen növelném a kérdéses helyiségeket , de volt olyan hozzászólás amelyik már ezt az összes alapterületet is nagynak találta. Mi is határt szeretnénk szabni az alapterület növelésnek. Egyébként szerintem az említett helyiségek jó közepes méretűek és használhatóak egy négy tagú családnak. 2m széles, majd 9m2-es előszoba olyan szűk szerinted?
A kamra mozgatása nem olyan egyszerű szerintem, mert jobbról már egy így is megszaggatott főfal határolja, melyen csücsül az ÉNY-i oromfal. Egyébként így legalább az előszobából belépő egyén nem a konyhába találja magát. A konyhapult a sarkokban lévő 2x60x60cm-es sarok nélkül is 4,1m. Ez azért nem rövid. A konyha mérete (jelenleg kb 10m2) a háztartási helyiség rovására növelhető egyébként, ezen még lehet finomítani, de azért nem sokat. A háztartási helyiségnek tároló funkciója is lesz valszeg, ezért azt nem nagyon csökkentenénk.
Az étkezőnél a beugró direkt képez egy kis védett zugot a teraszon. Az étkezőasztal hosszirányba 1-1 székkel, de határon 2-2 székkel is meghosszabbítható, az étkezőtér erre lehetőséget ad. Ez már 10 fő ( igaz ekkor nincs körülötte tánctér, de ilyenkor már nem ez a cél). A berajzolt étkező asztal egyébként 180x90 ( nem 120x70!!), ami azért hat főnek nem olyan szűkös!
A szülői hálóból nyíló zuhanyzó feleségem kedvére lesz. Van szellőzése, az általad említett tényezők talán nem fognak olyan vészesen jelentkezni. Ezen tényezőknek egyébként egy közlekedőbe nyíló fürdő esetén sem örülnék.
Az ablakok szempontjából, belső használhatóság szempontjából igazad lehet, de külsőleg így találjuk szépnek. Azért minden helyiségben lesz szabad falfelület, még az ágyak és a szekrényezésen kívül is.
A sarkos üvegfelületet Tőled is kérdezném, hogy azzal mi a baj?
Olvas0:
Kicsit tényleg elszámoltad. A nettó alapterület – emelet + földszint – 220m2, amiben benne van a garázs 20m2-re, a lépcsőház 2xkb.6m2, kazánház kb. 8m2. Vagyis lakótér 180m2. Oké, hogy nem kicsi de azért nem extra. A nappali miért kicsi a maga kb. 25m2-vel, pláne, ha figyelembe vesszük az azzal majdnem egybe nyíló 19m2-es étkezőt. E mellett a hálók sem kicsik a visszavonuláshoz 12-15m2.
Szívesen „vitatkozom” Veletek a fentiekről, hiszen az előre viszi a dolgokat.
Várom a észrevételeiteket.
Pocér
A korábban javasolt 1977-es könyvben hálószobaajtók esetén szerepel a diszkrét nyitási irány fogalom. Átszerkeszteni ezeket nem tudom, de kíméletes javaslat, hogy ne közvetlenül az ágyra nyíljon az ajtó.
csak felhívnám a figyelmed hogy az nem az én tervem hanem a tervezők skiccei :) --- egyébként tényleg 6 mosdó van van jól látom? És nincs egy darab bide se???
nálam 4 háló van és egy munkahely plusz egy játszó és egy nappali. itt 4háló kis nappali, nincs játszó, nincs dolgozó. Nálam nem nagy vonalú hanem szűkös, de ad teret enged a közösségnek, itt nincs se tér, se nagyvonalúság és nagyobb mint az enyém. Nekem 140nm van két szinten pince valóban nem számolva. tömegében kisebb, de szvsz nem a kettőt kellene összehasonlítani mert nem az volt a kérdés hanem ezen terv véleményezése és erről a tervről nekem ez a véleményem. Egyébként a végleges tervek elég jók lesznek csak még nincs kész, ha kész lesz beteszem hagy cincáljátok ha akarjátok. De nekem nagyon tetszik.
nálam 4 háló van és egy munkahely plusz egy játszó és egy nappali. itt 4háló kis nappali, nincs játszó, nincs dolgozó. Nálam nem nagy vonalú hanem szűkös, de ad teret enged a közösségnek, itt nincs se tér, se nagyvonalúság és nagyobb mint az enyém. Nekem 140nm van két szinten pince valóban nem számolva. tömegében kisebb, de szvsz nem a kettőt kellene összehasonlítani mert nem az volt a kérdés hanem ezen terv véleményezése és erről a tervről nekem ez a véleményem. Egyébként a végleges tervek elég jók lesznek csak még nincs kész, ha kész lesz beteszem hagy cincáljátok ha akarjátok. De nekem nagyon tetszik.