A kedvüket azért ne vedd el a 200km el inkább rövidebb és legyen sikerük a ducban minthogy megfeszülnek és mindenüket kirepülik már eleve ha igy kezded
a kerületben csak kullognak ezt csak mondtam nemkell meghalgatni.
150 km, az időjárás, hol szeles, hol napsütés, hol pedig szakadó eső!
A galambok 16 db:
- 3db kétéves, tavaly végig repült rövdtávon
- 11 db tavalyi általam beröptetve, fiatalok versenye tavaly nem volt
- 2 db 3 éves, még nem repültek!
Az idén szerintem sikerült jól bemozgatni őket, mert 80 km-ig egyetlen veszteségem sem volt, és mind jó időeredménnyel hazajött!
Nos vasárnap az első 9,35 kor megjött, kétéves beröptetett, a második szintén kétéves beröptetett, a harmadik 1 éves, a negyedik 2 éves beröptetett, az ötödik 3 éves, a hatodik 1 éves! Aznap 10 jött haza, tegnap még kettő! Négy oda ebből 1 db 2 éves, és 3 db tavalyi, egyébként 2 en testvérek, és egy kései!
Ma ismét gyűjtés, holnap 200 km!
Kiváncsian várom a holnapot, teszek két olyat is ami nem volt az első úton, de tavaly jól szerepelt!
A késeiek azt hallottam én is, hogy jobban vesznek, a beröptetés nem tudom számít e, szerintem biztosan, mert haverom 35-ből 15-öt fogott! Ő nem röptette őket!
A vedlettség és a nemi érés összefügg. A sötétítve nevelt fiatalok sokkal érettebbek, mint a hagyományosan neveltek, a különbség nem kizárólag és talán nem is elsősorban a tollakban van. A galamb hormonális teljességéhez úgy tűnik túl kell jutnia a vedlési hormonális cikluson. Ha ez így van, akkor még az is lehet, hogy az 5. tollon álló alkalmasabb lesz, mint a 2.-on álló. Igaz viszont, hogy a normál fiatalok tájékozódásával nincs semmi baj kelési évükben sem, ezért annak kialakulása nem köthető a vedléshez. Csak gondolkodom, nem tudom mi a megoldást, és nem tudom mi magyarázza azt, hogy a vedletlen egyéves miért nem tud jól tájékozódni még akkor sem, ha előző ősszel már bebizonyította, hogy nagyon is haza tud jönni. :(
Tényleg elérhető az oldalad, a www.galamb.lap-ról a link visz rossz helyre. A Ritz-fény hasonlót hoz, mint ami az a-postagalambon az amcsi fiatal-specialista és Willi Hertel mondanivalójából lejön. Általánosságban a fény segíti a vedlést. A gyakorlatban viszont fordított a helyzet. A sötétítés jól alkalmazva a rövidülő napokat szimulálja a galambnak, ezért az gőzerővel igyekszik kivedleni a "tél" előtt. A verőfény viszont a a nyár közepére programozza, és arra, hogy ráér, ezért nem vedlik.
Értem a gondolatot, nem körmönfont, csak fura elképzelni, hogy azért nem épül ki egy idegi-hormonális funkció, mert a galambnak úgysincs jövője.
Szerintem az őszi fiatalokkal a legnagyobb probléma ,hogy kevés figyelmet kapnak. Korán lecsukják őket és csak tavasszal repülhetnek újra ,nagyon sok példa van arra hogy az őszi fiatalok kimagasló eredményt tudtak elérni. Van egy ismerősöm kivel 8 éve egy baráti társaságban ismerkedtem meg előkerült a szó a postagalambászatról. Nagyon érdekelte a téma. Annyira hogy bele is fogott a galambház építésbe. Ekkor már augusztus volt. A versenyzőim alatt szezon után felnevelt fiatalokkal megajándékoztam 25 db körül. A teljesen lekötöték ezek a fiatalok a figyelmét (mivel más nem volt) Nem bírt várni és tavasszal be is nevezett a versenyekre , szinte elvétve dobtak tollat ősszel. Pár db volt csak a vesztesége és egy szép közepes eredményt ért el velük. Pár egyesületi díj is össze jött. Rövid Középtávon versenyzet. Mai napig is aktív versenyző.
Szerintem az őszi fiatalok tavaszi versenyeztetése csak hozzá állás kérdése. Ha egy galamb jó akkor jó ha nem akkor lehet akárhány éves is.
Szerintem a kényszer vedletést/világítás/ a fiataloknál akkor érdemes alkalmazni, ha olyan fiatalok vannak akik az utolsó 1-2-3 tollukat benn hagyták valamilyen oknál fogva /nehéz versenyek, május végi kelés stb./ Mert ha sikerül a teljes toll csere nem lesz probléma velük a következő évi főversenyek második felében. Tehát akár egész szezonban bevethetőek!
A nagyon késői, szezon utáni kelésből valókkal /szeptemberben 8-9 tollon állókkal / nem érdemes olyan céllal foglalkozni, hogy ha kivedlenek néhány tollat jobban fognak versenyezni. Ilyen összefüggés szerintem nincs a teljesítmény és a 9 vagy 5 fészek toll között. Szerintem a sok csalódást a galambok éretlensége /gyakorlatlansága/ okozza.
Gondolom nagyon sokan közülünk hallottak már történetet 10 fészek tollas galamb díjnyeréséről a főversenyeken. Igen előfordul ilyen, de nagyon ritkán!
A késői fiatalok versenyzés céljából való tenyésztése nem éri meg a fáradtságot véleményem szerint.
Magam is gondoltam már ilyenekre. Az látszik a legvalószínűbbnek, legalábbis nekem, hogy a tél közeledte miatt a fiatal szervezete másképp építi ki az alrendszereit. Talán nem jut idő és energia a tájékozódás erősítésére. A másik lehetőség, hogy az időpont már nagyon eltér a hajdani ősök vándorlási periódusától. aki ilyenkor születik, az a biológiai szervezet értékelése szerint selejt, vagy egyszerűen nem történt rá annak idején szelekció. És itt megint csak az első felvetéshez kanyarodik a logika, azért nem történik meg a tájékozódóképesség felépítése, mert a probléma a szervezet számára nem létezik.
Remélem, nem nagyon körmönfontan fogalmaztam.
A sportterhelés szerintem nem igazán játszik szerepet, hiszen a postagalamb intenzíven tréningezik késő őszig, meg egyébként is nem kell ezeknek a fészektollasoknak Aschaffig menni, elszóródnak zömükben már a 100. kilométerig.
Talán a sok tavaszi rövid távról engedett magántréning segít. -------------
A
pigenius.tar.hu
nincs konstrukció alatt. Nem rossz címre mentél? Volt egy extra.hu-s, de onnan elköltöztem, ott lehet, hogy bibi van.
Előzetes jelentkezők: Löszös, Bol-70, Van Riel, FrancoC, Desmet, 78Adven, Krétás, Troli64, vetekj, V Gábor, frici608287 Zelo, tailore, Ramses80, maszlagattila, robagkobak.
A lényeg: Csináljunk Index-Fórum Fiatal Derby-t! Mindenki nevezzen egy fiatalt, vagy legalább egy gyűrűt. Nevezési határidő: 2009 április 30. Nevezés helye: a fórum, lehetőleg fényképpel. Nevezés feltétele: aktív fórumos részvétel. Az nyer, akinek a galambja előkelőbb egyesületi helyezést szerez. Holtverseny esetén a nagyobb létszámban elért eredmény a győztes.
Díjazás: I. díj kupa+ fórumos pulcsi, by japzoli+357T II. díj 40 kg napraforgó by Desmet III. díj Giantel termék by vetekj. Különdíj: kupa a legeredményesebb 21 éven aluli fórumozónak by Frici608287. Különdíj: a legjobb színes (vörös, fakó, deres, fekete) galambért 1 üveg Süveges féle Redblood by Süveges. Különdíj: a leghosszabb úton elért helyezésért 1 pár fiatal VanRiel-től.
Köszi, megnézem a fényes cikkeket :) Korábban már szóbakerült a vedletlen egyévesek problematikája, csak érzésem szerint kicsit túl gyorsan is egyetértettünk abban, hogy nincs mit tenni velük, kár a gyűrűt rájuk húzni. Volt most egy számomra újszerű megközelítés, hogy az őszi fiatalok valamiért ballasztosabbak, és ez lenne az ok, az elveszés meg az okozat. Megfelelő sportteljesítmény után a fital felépíti azt az izomzatot, energia-átalakító rendszert olyan szintre, hogy az alapanyagcseréje pörgősebb, többet igényel, ezért nem lesz ballasztos tavaszra. Talán. Mármost ha ez így van, akkor különbségnek kell lennie az őszi (augusztusi, vagy versenyek után keltetett) és a harmadik kelésű fiatalok között, amiknek módjukban állt versenyezni. Azok az egyévesek, amelyek csak 1-2 tollat nem cseréltek, felnőtt fizikummal rendelkeznek, ezt tapasztaljuk. A gond talán az, hogy 9., vagy 10. evező eldobása, plusz dupla tolldobás nem teszi őket alkalmassá versenyzésre. Csakhogy a rövid utak a legtöbb helyen le vannak tudva májusban, tehát elvileg a sprintprogram alkalmas terep lenne számukra. Az alapján selejtezhetőek, tehát nem kell 2 évet szánni rájuk. Szóval jogos kérdés, miképp lehet kivedlésre késztetni a harmadik kelésűeket, de most nézzük meg azt, hogy mit lehet tenni, ha nem vedlettek ki. Valamikor fordítottam pár sort Theo Medze-ről. Ő a nem kiemelkedő képességű versenyzőit akkor is selejtezi, ha nem tud a helyükre elég egyévest beállítani, inkább feltölti a lyukakat őszi fiatalokkal. Akkor valamiért biztos megéri neki. Jó lenne tudni, amit ő tud.
Két vagy három cikkemben is értekeztem a fénnyel bánásról. Különösen a Ritz-nyilatkozat feletti elmélkedés ajánlott. A lényeg az, hogy a kora ősztől alkalmazott reggeli-esti pluszvilágítás erőszakkal kinyújtja a vedlésidőt, a sötétítés pedig leállítja a vedlést. Végül is a fő gond az, hogy a fészektollas egyéves nagyon veszős, és mindenki azon fáradozik, hogy galambjai kivedeljenek. Ám tárgyilagosan nézve a kérdést, nem látszik ok-okozati összefüggés a lemaradt vedlés és a veszésre hajlam között, csak időrendi egymás utániság a tény. Világosabban: nem biztos, hogy a vedletlenség miatt vesznek, lehet, hogy erőltetett vedeltetéssel is ugyanott lenne a halandó.
Nyilván van egy fizikai követelmény is, a fiatalokat nagyon világos helyen kell tartani. Ha már nem világít valaki, legalább erre figyeljen.
Köszi. Löszöséknél van egy jó galambász, ha jól emlékszem Bartos nevű. Ő nyilatkozta valamikor, hogy sikeresen foglalkozik a fészektollas fiatalokkal, úgy, hogy télen is tréningezi őket, így alkalmas lesz a szervezetük a főversenyekre.
Jut eszembe, a jövő évi alkalmasság szempontjából mi a különbség a harmadik kelésű és szó szoros értelmében vett őszi fiatalok között? A harmadik kelésűek részt tudnak venni a fiatalok versenyén, de a vedlést ( ha nem korán párosítottak) nem fejezik be.
Természetesen igazad van! De pl az én ducomban is van egy olyan him akinek a szervezete hamarabb elöregszik mint az előzőjé. Látom a mozgásán, látom hogy már nem ugy bánik a tojójával, nem ugy örzi a fészkét stb.Ő is 2001 es ugy mint a másik,de még sincs olyan állapotban. Azonos takarmány, azonos dúc, stb. Valószinüleg csak egyszerű genetika van a háttérben ami miatt nem egyfomán fogja őket az idő!