Mit értünk a lexikonban madár alatt?
Természetesen madárnak véljük a legendás postagalambot, Fleuront,a mesebeli hárpiát és a valódi hárpiát, a Ghigi-fácánt és a xenopsot, "moluccen" kakadut és a csurit, az onagadorit és a debreceni pergőt, minden diszkrimináció nélkül - még, ha ezen néhányan majd meglepődnek, annak ellenére – akár a grillcsirkét is.
Kit hiszünk madárbarátnak?
Mindenkit, aki a legcsekélyebb érdeklődést tanúsítja a madarak, vagy a madarakkal összefüggő BÁRMELY ismeret iránt:
adhat e akáclevelet, kagylóhéjat a madarának?
mi az az alula, a moa és a kappanháj?
van-e a madaraknak veséje, körme, heréje?
hogyan költi ki a tojását a császárpingvin?
milyen színű a kakasláb, vagy a gulyamadár tojása?
hányat ver egy kolibri szíve, meddig él az ara?
ki volt Mendel, Siroki, Chernel és ki Ország Mihály, Diószeghy Sándor, Haraszthy László?
egészséges dolog-e nyers tojást fogyasztani, s mi az eszkimók csemegéje?
hány fokot igényel a napos pipe, hogyan kell lisztkukacot termelni?
mi okozza az ornitózist, és mire jó a perubalzsam?
hogyan kell a madarat pedikürözni, a dúcot fertőtleníteni?
milyen szín(változat) a jeges, az angolfehér és a harlekin?
mit kell érteni recesszív, poligénes vagy fácánozó alatt?
mit jelent COM? MME? MNK? GALOR? TETRA SL? Victoria-keltető?
A világ összes madarát fellelni benne, s a ma létező mintegy 10 000 faj közül 3000 leírását is megtalálja ebben az enciklopédiában.
Aligha van házigalambfajta, haszon- és díszbaromfi, amely kimaradt belőle.
Ezt a topikot a készülő Madárbarát-lexikon iránt érdeklődőknek nyitottam, mert talán kevesen tudnak erről a készülő műről. Kérdések, vélemények helyszíne legyen ez a topik.
http://madarbarat-lexikon.mlap.hu
Felesleges titokzatoskodnia. Szabályellenes témákban rossz helyen kereskedik. Nem én leszek, aki segít Önnek.
Tiszta dolgokra vonatkozó kérdésekben pedig miért is zárnánk ki a nyilvánosságot?!? Lehet hogy még 5 más érdeklődőnek segítünk, vagy felhívjuk a figyelmet valami fontos dologra.
Ha a NŐNAP alkalmából minden hölgylátogatónknak hasonló szerencsét kívánok, azt nem túl bátor (vagy gáláns) tett, de amennyiben bejön nekik, akkor azt hiszen, valódi örömben lesz részük. LEGYEN IS!!!
Minél tovább foglalkozom a témával, annál biztosabb vagyok benne, hogy csekély az én tudásom.
De köszönöm a bizalmát, és természetesen szívesen segítek, ha véletlenül tudom, ami érdekelné.
Azt hiszem, jobban jár, ha kér egy lexikont, mert abban sokkal több dolog van, mint amit én tudok - hiszen pontosan azért csináltuk a lexikont, hogy kéznél legyenek az információk.
gyűrűszám: a madarak egyedi jelölésére szolgáló gyűrűkön meghatározott rendben elhelyezkedő számok és betűk segítik a madár azonosítását.
Pl. egy eltévedt postagalambon HUNG 98 50 63128 jelzésű gyűrűt találtunk, amely elvileg segíthetett volna beazonosítani a példányt, de az adminisztrációs nehézségek miatt (1998-ban hazánkban még nem volt számítógépes nyilvántartás) csak annyit sikerült kideríteni, hogy
- magyar tenyésztő galambjáról van itt szó (HUNG);
- a gyűrűt 1998-as évjáratú galambok számára bocsátották ki (98);
- az 50-es sorozatszám azt jelenti, hogy pótlólagos gyűrűkeretből elégítették ki a tenyésztő igényét;
- a 63128 pedig a galamb egyedi nyilvántartási száma lehet.
Mindehhez még annyi kívánkozik, hogy a galamb 1998-nál lehet későbbi kelésű, mert a „postásoknál” nem kötelező a gyűrűt adott évszám szerint alkalmazni.
A hiteles egyedi jelölésre különösen oda kell figyelni, ha a példány bejelentéskötelezett. Ezekkel a fajokkal kapcsolatban rendelet írja elő az ezzel kapcsolatos követelményeket:
5. § (1) A bejelentésköteles példányokat a bizottsági rendelet XVI. fejezetében, illetve a védett állatfajok védelméről, tartásáról, hasznosításáról és bemutatásáról szóló kormányrendeletben meghatározott egyedi jelöléssel kell ellátni.
(2) A bizottsági rendeletben nem szabályozott esetekben az illetékes felügyelőség - az igazgatási hatóság véleményének figyelembevételével - a bejelentést követően egyedileg határozza meg a jelölés módját.
(3) A madárfajok példányainak egyedi azonosítására alkalmas, a bizottsági rendelet XVI. fejezetében meghatározott, 11 karakterből álló zártgyűrű gyűrűszámának első 7 karaktere a tenyésztő nyilvántartási sorszáma, amelyből az első karakter az ország kódja (H), a következő 6 karakter az illetékes felügyelőség vagy az igazgatási hatóság által meghatározott szám. A gyűrűszám további 2 karaktere az előző karakterekre merőlegesen az évszámot jelöli, végül az utolsó 2 karakter a madár sorszáma, úgy, hogy két madár gyűrűszáma nem egyezhet meg. http://www.kvvm.hu/cimg/documents/292_2008_XII_10_Korm_rendelet.doc
1. karakter: H
2.-3. karakter: az egyesület sorszáma (1-50-ig) (ha valaki nem egyesületi
tag, a kód 00)
4.-7. karakter: a tenyésztő saját azonosító száma
8.-9. karakter: az évszám (az az év, amikor a gyűrűt felhelyezik) két utolsó számjegye (pl. 03) az előzőekre merőlegesen
10.-11. karakter: a madár egyedi azonosító kódja
(Vagyis egy tenyészetből származó, 2005-ben gyűrűzött, bejelentéskötelezett madár szabályos gyűrűszáma a következőképpen néz ki: H50 0213 01)
Nem árt tudni, hogy a rendelet értelmében az utólsó két számjegynek abban az esetben is különbözőnek kell lennie, ha a gyűrűk mérete eltérő vagy a gyűrűk különböző fajra kerülnek felhelyezésre.
http://www.ktm.hu/cimg/documents/Egyedi_jel_l_s.doc
A vonuláskutatásban használt gyűrűk száma az előbbiektől törvényszerűen eltér: itt a fémgyűrűn levő egyedi azonosító, általában
számok és
betűk kombinációja, a jobb olvashatóság érdekében gyakran
pontokkal vagy kötőjellel tagolva
(pl. “1013216”, “P43527”, “AB-6789”, “085.B26”).
A BUDAPEST HUNGARY feliratú, HU001-HU400 kódolású, Svédországban gyártott úgynevezett füles alumínium lábgyűrűsorozat hattyúk számára készült; a Balatonon, a Velencei-tavon, a Fertőn és a Dunán 2002-ben használták jelölésre színes gyűrűkkel együtt a 01EU-90EU kóddal ellátott lábgyűrűket nagyobb vízimadarak jelölésére.
Leggyakrabban: a jelölőgyűrűn egy felirat található, amely az adott ország kódját jelöli – ez Magyarországon: „BUDAPEST”– és egy sorszám.
A tévedések elkerülése végett a gyűrűszám pontos leolvasására különös gondot kell fordítani. Sérült vagy erősen kopott gyűrűn egyes számjegyek vagy betűk esetenként nehezen olvashatók, ezeket a Madárgyűrűzési központnak megküldendő MEGKERÜLÉSI (v. Visszafogási) LAPON kérik zárójelbe tenni, illetve teljes olvashatatlanság esetén kérdőjellel jelölni (pl. “603(9)17” vagy “354?12”). Amennyiben mód van rá (pl. elpusztult madár megkerülése vagy a gyűrű kopottsága miatt szükségessé vált gyűrűcsere esetén), kérjük a gyűrű vagy a gyűrűről készült fénymásolat, illetve fénykép csatolását.
(→egyedi jelölés, →gyűrű)gyűrűzés (Bird ringing): a madarak (egyedi) jelölésére, nyomon követésére, azonosítására szolgáló módszer.
Előfutárának Leonard Fritsch Dette postahivat...
Kedves András! fentiek tükrében rossz hírem van.
Az utolsó két szám csak egy hosszú sorozat része, tudni kellene az előtte levő betűkombinációt is, de még akkor sem volnánk sokkal okosabbak.
Sziasztok! Ez egy teljesen laikus levele, ne rójatok meg érte, ha sületlenségeket hordok össze, csak érdekelne valami...A varjakról lenne szó, kíváncsi lennék, ilyenkor miért vonulnak tömegével, bár laikus fejjel úgy gondolom, a melegebb városba húzódnak be...De miért játszódik le ugyanaz a jelenet minden reggel? Ahol lakom, Rákosborzasztón, mindig késő ősszel, és ilyenkor ha melegszik az idő tömegével vonulnak rajtunk keresztül, és nem ritkán arra ébredünk, mivel tetőtér alatt lakunk, hogy kárálnak felettünk...Lehet, nem ugyanazok a csapatok, de százával...pont ott van a park, ahol a buszmegálló, és minden reggel jönnek, és jönnek, úgy tűnik bevárnak mindenkit, hiszen leülnek a fákra, tollászkodnak, valószínű egy idő után tovább indulnak, de azt nem tudom megvárni...és napok óta ugyanaz zajlik le, minden reggel...Csodálatos valahol a dolog, de mégis ijesztő...és nekem úgy tűnik, mintha évről évre egyre többen lennének....
keresztcsőrű (Loxia curvirostra - Fichtenkreuzschnabel - Red Crossbill), népiesen keresztorrú madár v. pinty: 14,5-16,8 nagyságú →pintyfélénk, amely a Délnyugat-Kanada, Szahalin-sziget, Luzon, Algéria és Guatemala közötti területeken a fenyvesekben költ, ill. kóborol.
c. pityopsittacus: →nagy keresztcsőrű (másutt önálló faj),
c. poliogyna: tuniszi keresztcsőrű,
c. pusilla: új-fundlandi keresztcsőrű,
c. scotica: skóciai keresztcsőrű (másutt önálló faj),
c. sikensis: alaszkai keresztcsőrű,
c. stricklandi: délkelet-arizónai keresztcsőrű,
c. tianschanica: tiensani keresztcsőrű.
(Leírása a magyar Madarász nevéhez fűződik.)
A törzsalak nagy tollai feketések, másutt, elsősorban a farcsíkja rozsdás piros.
A tojó inkább zöldessárga és sötétszürke. Sajnos a kalitban tartott hímek tollazata is az első vedlés után ilyen dísztelenné válik.
Először arra gondoltak, hogy valami hiányzik a táplálékból, de ezt nem lehetett igazolni, minekután a mai, mértékadó vélemények szerint ennél a fajnál a tollazat színének a kialakulásában fontos szerepe van a mozgásnak.
Valószínűsíthető, hogy a kellő mozgás hiányában egy végső oxidációs folyamat elakad, amely a sárga festéket átalakítaná pirossá.
Nagyon korán, már márciusban költ, sajnos csak tőlünk lényegesen északabbra.
A többi énekes még hozzá sem látott a fészkeléshez, amikor ez a különös madár már kiröpteti az első fészekalját.
A fészekalja 3-4 szürkés zöld tojásból áll, s a kicsik a 14. napon kelnek.
Tápláléka: fenyőmagvak, fák magjai és rügyek.
Nálunk nagyon ritka az előfordulása.
Miközben a MME gyűrűzői évente mintegy 100 000 madarat jelölnek meg, azonközben 1977 és 1992 között mindössze 87 keresztcsőrű akadt a hálóikba.
E fajról - vonulási és költési szokásairól, a szociális magatartásáról - eléggé hiányosak az ismereteink. Leginkább a jellegzetes csőre miatt ismert, ami különleges célszerszám.
Nagy élmény kifigyelni a keresztcsőrűt, amint a fenyők csúcsain fejjel lefelé szétfeszíti a különös csőrével a tobozokat.
A madár a csukott csőrét dugja az érett fenyőtobozba, majd oldalirányú feszítéssel bontja ki és a nyelvével emeli ki a magot. Erőteljes csőrével a puha fenyőfát is szétforgácsolja.
Megfigyelték, hogy egyes keresztcsőrűek alsó kávája jobbra, másoké pedig balra hajlik. Az utóbbiak vannak többségben.
Élete a fenyvesekhez kötődik, különösen kedveli a lucfenyőt, ill. annak a magvát. Ha arra gondolunk, hogy ez a mag bőséggel télen áll rendelkezésre, akkor nem csodálkozunk, hogy a keresztcsőrű a vastagfalu és alaposan kibélelt fészekben olyankor is költhet, amikor a külső hőmérséklet eléri akár a mínusz 35 fok hideget. Meg is teszi!
Viszont előfordul, hogy egyes területeken sovány a termés, s ilyenkor feladják azt az élőhelyet, vándorlásra kényszerülnek. Ezért szokták cigánymadárnak is nevezni.
A kóborlásai során nagy utakat tesz meg. Ilyenkor a csapatok hangos "kip-kip" kiáltásokkal húznak át az erdőségeken.
Néha rákényszerül lombos fák magvaira, v. pl. az alma magját csipegeti ki, de Mauersberger szerint ezen a táplálékon csak senyved.
Oroszországban a keresztcsőrű tartásának nagy kultusza van, sokan keresztezik a kanárival, és termékeny utódokat nyernek. Védett, az eszmei értéke: 20 000 Ft.
http://www.youtube.com/watch?v=4fXYOMErH3k&feature=related
(→nagy keresztcsőrű; →rózsásszárnyú keresztcsőrű; →szalagos keresztcsőrű)
keresztcsőrű gyapjasmadár v. akepa (Loxops coccinea - Akepa
Idén keresztcsőrű- invázió van nálunk. Még mindig rengeteg van itt belőlük. Ennek kösznöhetően sokat gyűrűztek belőlük, egy gyűrűző ismerősöm egymagában közel 400 példányt gyűrűzött tavaly -idén.
Napokban járt nálam néhány szlovákiai madarász, szóba került a Marárbarát-lexikon, belekukkantottak, egyikük (SVETZ JÓZSEF)megkért, hogy rendeljek neki, és hagyott itt 2000 forintot támogatásnak.
Elég gyakran találkozom vele, pl. most hétvégén is együtt megyünk Monorra. Kérhetem ide, az én címemre a példányát?
És, ha több tagtársam szeretné megrendelni, akkor rendelje meg mindenki külön külön, vagy kérhetek többet az én címemre?
Tísztelettel várom válaszodat
ÚGY GONDOLOM, A VÁLASZ KÖZÉRDEKŰ EZÉRT IDE IS BEMÁSOLOM:
Kedves János!
Örülök, ha segíthetek, postázom a példányt, a címedre. De az kellene tudnom, hogy ki kapja (család és keresztnév, esetleg cím), mert eddig mindenkit felvettem a
Lexikont kaptak
című listámra.
Ott tartom nyilván az adományokat is, s szeretném, ha nem szakadna meg a lista.
Következésképpen szívesen küldök a címedre, de hogy kinek adod, azt légy szíves írd meg!
argentin cölöpréce (Oxyura vittata - Lake Duck): Dél-Amerika déli részeinek (Chile, Argentina) vizes élőhelyein költ, a hidegebb idők elől pedig Brazíliába és Paraguayba költözik ez a rendkívül dekoratív, 42 cm nagyságú réceféle.
A tojó természetesen sokkal szolidabb színeiben, s a csőre sem fénylő kék, mint a gácséré.
A faj érdekessége, hogy itt a gácsér nemi szerve rendkívüli:
kinyújtott állapotában olyan hosszú (!), mint a testhossz (42 cm);
bonyolultan csavaros, dugóhúzószerű;
a vége puha, olyan, mint egy ecset, ezzel képes eltávolítani a korábbi párosodással a tojóba került ondót.
Az ecsetszerű végre azért van szükség, mert e faj nem a hűségéről híres, ellenkezőleg!
Következésképpen a hímek e szokatlan szerszámmal távolítják el a konkurens hímek nemzőanyagát, hogy a megtermékenyítésben előnyhöz jussanak.
Fotó: A. Cuttshttp://www.psiloswildlifephotography.co.uk/ucczixbk/index.htm
aranymellű asztrild (Sporaeginthus /régen: Amandava/ subflava - Zebra Waxbill) v. pinty: az egyik legkisebb (9 cm) asztrild, amely a Szaharától délre a vizek mentén szinte mindenütt megtalálható.
A teste alul aranyló sárga. A mellfoltja csaknem vörös.
A testoldalak khaki színű sávokkal díszítettek.
A fejtető, a tarkó, a fültájék és a szárny mosott zöldesszürke.
A farkfedők pirosak, a farktollai kékesek.
A csőr élénk piros, de az alsó és a felső gerincén fekete.
A piros szín a szem sávjában a fül magasságáig kifli alakban folytatódik.
A tojó jellegtelenebb. Piros szemöldöksávja nincs. A torka, a begytájék és a mell világossárga, s csak az alsó farkfedőkön jelenik meg a narancsos árnyalat.
Az aranymellű asztrild a tigrispinty legközelebbi rokona 3 alfajjal:
s. clarkei /ez világosabb színű, inkább citromsárga/,
s. miniata, s. niethammmeri.
Szelíd, bizalmas természetű madarak, a frissen befogottak is viszonylag gyorsan beszoktathatók, s előfordul, hogy némi várakozás után költéshez fognak.
Sajnos sokkal gyakoribb náluk a tojás-visszamaradás, mint más fajoknál, amit a napfény jótékony hatásával vagy →D-vitamin adagolásával előzhetünk meg.
Igénybe szokták venni más díszpintyek gazdátlan fészkét v. maguk építkeznek félig nyitott fészekbe.
A tojó a 4-6 tojását 12-14 nap alatt kelti ki, kirepülés a 16-21. napon várható.
A fiatalok csőre fekete, ruházatuk a tojóéhoz hasonlatos szürke. (→testméretek )
Egyik olvasónk hívta fel a figyelmet (Farkas Zoltán), hogy a gyönyörűséges aranymellű kelési ideje hibásan szerepel a lexikonban. Észrevételét hálás köszönettel véve javítottam. Ebben a leírásban is már a helyes adatokat olvashatjátok.
Akit a faj érdekel az nagyon kultúrált és szakszerű oldalon szép fotókat is talál itt:
http://www.waxbill.eoldal.hu/fotoalbum/madaraim/Amandava_subflava
Először is köszönöm a kimeritő tájékoztatást. Egyenlőre tervezgetés szintjén állok, azért is érdeklődöm. Előre is köszi a felajánlott segitségedet, amint odajutok élek majd vele. Addig is jó munkát neked! üdv.
Plegadis: az íbiszfélék családjának egyik nemzetsége 3 fajjal, a batlák.
chihi
: →fehérarcú íbisz (White-faced Ibis),
falcinellus: →batla (Brauner Sichler - Glossy Ibis - fotó: Ben van den Broek),
ridgwayi: →Ridgway íbisze (Puna ibis).
pleisztocén: földtörténeti korszak, a negyed időszak első része, melyre a jégkorszak tehető.
pleitrópia (gör.): az a jelenség, amikor egyetlen örökítő tényező (gén) több, esetleg nagyszámú jellegre gyakorol hatást.
Valamely mutált gén pleiotrop hatása az okozott változások kiterjedésével és típusával jellemezhető.
Pleva Vilmos (1935-1981): csendes, halkszavú madarász, aki az 1960-as években fiával beépítette a zuglói házuk egész padlásterét, s úttörő lelkesedéssel páratlan egzotatenyészetet hozott létre. Minden újra fogékonyan számos Lonchura és papagájamandina fajt elsőként szaporítottak hazánkban. Példát mutattak emberségben, tudásukat segítőkészen osztották meg minden érdeklődővel, sokan tőlük szerezték be tenyészetük alapjait, mint e sorok szerzője is.
Aztán az ifjú Pleva egy tragikus baleset áldozata lett, minekután apja sajnos mindennel felhagyott. Kár, hogy semmit nem vetettek papírra, s így szinte nyom nélkül tűnek el a madarász-emlékezetből.
pleveni forgó keringő: közepes nagyságú, török eredetű, bolgár rövidcsőrű házi galamb a keringők fajtacsoportjában.
Hosszú farok (14-16 kormánytoll), csüngő szárny, gömbölyded fej, széles, magas homlok, fültől-fülig érő, forgókban végződő fésű, gyöngyszínű írisz, kétsoros, pergamenszerű szemgyűrű, hátrafelé ívelt nyak, tompa végű, tőben széles csőr jellemzi.
Egyszínű feketében, vörösben és sárgában, ill. bükkönyszemű fehérben és pajzsosan elfogadott.
Sőt, van egy különösen kedvelt változata, a pleveni forgó, amely fedőtollai szürkék, viszont a fej és a nyak borvörös.
Plinius Caius Secundus (23-79): római tudós, aki a Naturalis historia c. munkájában hosszasan részletezi kora galambokkal kapcsolatos tudását is. Leírja tenyésztésüket, s nála leljük fel a hobbi-állattartókról szóló első leírást: "Sokan vannak, akik csupán a galambok iránti szeretetből, olyanok, mintha bolondok lennének, építenek nekik tornyokat a házfedeleken, minden egyes példányra ki tudják mutatni, honnan erednek és milyen nemes a származásuk".
PLOCEIDAE (Webervögel): a verébalakúak egyik családja, a →SZÖVŐMADÁRFÉLÉK. Öt* alcsaládban
→Bubalornithinae (bivalymadarak - 2),
→Ploceinae (igazi szövőmadarak - 9),
→Plocepasserinae (verébszövők - 8),
→Sporopipinae** (barkós szövőmadarak - 1) és
→Viduinae (vidák - 1).
RÉSZLET A MADÁRBARÁT-LEXIKONBÓL - aktualitása, hogy a Pleva-családtól sikerült megtudnom az évszámokat. (Talán majd valami fotót is előkerül)
Azért még mielőtt félreértenéd (vagy bárki más!), olvasd el a lexikonban mi van a madárvárta címszónál:
madárvárta: madarak által tömegesen látogatott hely, ahol a megfigyelés céljából madártani állomás üzemel. →Tömördi madárvárta, →Chernel István Madárvárta, →radolfzelli madárvárta, →vonulás, →Ócsai Madárvárta, →Kolon-tavi madárvárta, →Fehér-tói Madárvárta, →Esterházy Madárvárta
Következésként madártani állomás is szükségeltetik egy madárvárta létrehozásához, de nyilván te beéred egy madáretető hellyel, ahol kedvedre gyönyörködhetrsz az ingyenkosztosokban.
S csak ízelítőként:
Kolon-tavi madárvárta: a Kiskunsági Nemzeti Park izsáki határában, az Angyal-tanyán a MME 7. számú helyi csoportja segítségével a Kolon-tavon hozta létre - a feltételek kedvezőtlenné válása miatt megszüntetett fülöpházi gyűrűzőhely helyett - a Kolon-tavi Madárvártát.
Így még intenzívebben tudtak bekapcsolódni számos védett faj mentési programjaiban és más természetvédelmi munkákban (odú-telepítés, fészkelőszigetek létesítése és karbantartása, műfészkek kihelyezése, sérült madarak mentése). Több gyűrűzési akciójuk is eredményesnek bizonyult a közeli Böddi-széken ill. az ún. Tiszaalpári-öblözetben.
A létesítmény első 10 évében 134 madárfaj 220 000 példányát jelölték meg gyűrűvel.
És még egy:
radolfzelli madárvárta: madártani kutatóközpont Svájcban, a Bodeni-tó partján. Megfigyeléseik, kísérleteik sokban gazdagítják a madártani ismereteket.
A Madártávlat hírt adott arról, hogy egy kísérletsorozatuk során megdöbbentő felfedezést tettek a barátposzátákkal kapcsolatban.
A brit madarászok megfigyelései alapján fény derült, hogy a dél-német és az ausztriai populáció egy része (a 90-es években már cc. 10 százaléka) nem dél felé vonul, hanem a Golf-áramlat kedvező klimatikus viszonyait kihasználva a brit-sziget déli csücskén telel.
A kutatóközpont a jelenséget vizsgálva arra a meghökkentő felismerésre jutott, hogy a Dél-Angliában áttelelők e sajátosan újszerű vonulási tulajdonságukat már örökítik is a fiókáiknak. (→vonulás)
Ha érdekel a dolog, küldök neked lexikont, írd meg a postacímet, ahol át tudod venni!
Nagyon szépen köszönöm, ezt akkor átrágom, és az e mail cimem, madarvarta@gmail.hu, de ha a nevemre kattintasz és aztán ott a küld szóra, akkor ott is megtalálod:) Mégegyszer köszi!
legfőbb szempont, hogy kertes házban lakjál, nagyon jól megfogalmazta Tibor, madárvártát egész Eu -ban használják, a madárvonulás, költés, turizmus, egyéb
megfigyelés céljából. Ezeket a magasles szerű építményeket úgy helyezik el, hogy
abból erős távcsövekkel, teleobjektívekkel a madarak mozgását költését minden-
féle zavarás nélkül lehessen végezni.
Én szerencsés helyzetben vagyok , mert egy őspark közepén van a telephelyem
a környezet kialakításában elsődleges szerepet játszott egy kerti tó, ami az iro-
dám ablakától 5 m -re van , télen -nyáron üzemelő buborékoztató biztosítja, hogy
ne faggyon be a víz. Néhány éve üzemeltetem, a környező és a vonuló madarak
tömegesen keresik fel, a teljesség igénye nélkül barátposzáta, feketerigó, kékcinege
Szerintetek madárvárta építésénél mit érdemes figyelembevenni, milyen speciális kialakításokat érdemes csinálni, és mi az ami jó ha van. Vagy mi az amit semmiképpen ne tegyünk??? Tapasztalatokat jó megoldásokat, jóötleteket is várok, ha vannak ilyenek. Esetleg milyen növényt vagy fát ültessünk a közelbe?
Kedves Madárbarát! Nagyon köszönöm az építő és hasznos hozzászólásod, mivel van még idő ha eszedbejut még valami, vagy látsz valami jó ötletet várom továbbra is javaslataidat. További jó "munkát" és egészséget kívánok!
Én 2005 januárjában beszéltem először Géza bá'-val, tőle kaptam az MNK-s gyűrűszámomat. Ez alapján akkor meg is rendeltem gyűrűimet, aminek gyártását március végére vállalták. Ez évben madaraim már február végén elindultak a költéssel, ezért komoly gondban voltam, hiszen MNK-s jelölés nélkül a magyar roller?!? nem roller..... Néki telefonáltam (ugyan ki másnak?) hátha tud az "öreg" valami megoldást. 4 nap múlva hozott a postás egy borítékot, amelyben 20 alu'gyűrű volt az én tenyésztői számommal, egy szívószálra sorban felfűzve. Azonnal felhívtam mivel tartozom, de egy "köszönöm"-ön kívül nem fogadott el semmit.... Ez év augusztusában ismét bajban voltam, szeptember végére honnan szerezzek füttykalitokat, kótereket madaraim beiskolázására. Természetesen ebben is Ő segített. Nevetséges 1000 forintért adott komplett kótert, 4 kalittal, etetőkkel.... (jelenleg nagyon kedvezményesen15 ezresért tudok csináltatni, egy német honlapon 125 euróért kínálják!) Ekkor beszélgettem véle először és utoljára hosszabban. Meghívott a lakására egy kávéra, megkért meséljek a madaraimról és arról mit hogyan csinálok. Tíz perc múlva már Ő mesélt, hiszen igazán neki volt miről! Előkerültek könyvek, hangfelvételek, jegyzetek.... és egy csillogó szemű ember olyasmikről mesélt hatalmas lelkesedéssel, amit minden madarász szívesen hallgatna órákon keresztül. Másfél óra múltán sajnos indulnom kellett. Próbált még marasztalni, és a végső érve ("Roller ügyben még azért át kéne ugranunk a Richter Gusztihoz legalább tíz percre....") sem tudott már maradásra bírni, hiszen este dolgoznom kellett, és előtte le kellett gyűrnöm Pécs-Budapest távolságot. Ezek után beszéltem még véle néhányszor telefonon, és talán 2007- ben találkoztam véle a monori börzén, de komolyan beszélgetni már nem tudtunk, hiszen Monoron rengeteg madarász fogta körbe, mindenkivel váltott, váltania kellett néhány szót...
Nekem abban segített a legtöbbet, amiben talán "legkevésbé" volt eredményes, (az OB-n 2005-ben volt harmadik helyezett!!!) a rollerben... ezt ismételten ezúton is köszönöm, és soha el nem fogom felejteni Néki!
Tegnap beszéltem a Díszmadártenyésztés előadáson a standard zebrákról, és így szóba került a Géza bácsi. Tavaly nyáron a pécsi vásárban megállított, hogy menjek el hozzá, nézzem meg a madarait, de sajnos csak egy napra mentem haza, meglátogatni a szüleimet, és erre már nem volt idő. Mivel Pécsett kezdtem madarászni, megadatott az a lehetőség, hogy személyesen is rendszeresen beszélhettünk, meghánytuk- vetettük a madarászat állását. Ő volt az, aki szólt, hogy menjek el vizsgázni egzóta bírálatból, és valóban egy lelkes, minden újra nyitott ember volt. Ahogy most ezeket írom, azon gondolkodom, vajon Szebenyi Ambrussal tudok e találkozni a hétvégi kiállításon? Vagy tudtomon kívűl erről is végleg lekéstem? azt hiszem Péter Gézáról sokáig fognak még szólni a madarászok beszélgetései...