Keresés

Részletes keresés

==T== Creative Commons License 2009.01.13 0 0 25041
Oda, vagy Afganisztánba szvsz elég, de európába már nem lenne az...
Előzmény: M.Zoli (25038)
krivics Creative Commons License 2009.01.13 0 0 25040
Azért egy ilyen kérdés előtt azért megnézhetnél legalább egy vázlatos képet arról, hogyan futnak azok a bizonyos vezetékek....pl. ezt
Előzmény: Törölt nick (25033)
4csíkos Creative Commons License 2009.01.13 0 0 25039
A gázai események miatt sok szó esik mostanában az Egyiptom felé vezető alagutakról. Ezekről szól ez az érdekes kis film:

http://www.youtube.com/watch?v=f9IL86T6Nc8
M.Zoli Creative Commons License 2009.01.13 0 0 25038
Udv. Jo kerdes. Majd elvalik, hogy eleg - e a ket tengely. Mindenesetre a vileg egyik, ha nem a legjobb alvaza az. Udv.
Előzmény: unguided (25036)
unguided Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25036
M.Zoli
"""Wildcat. Az IDF teszteli. Velemenyek?"""

Ilyen vedettseghez valyon eleg a 4x4-es futomu?

"""...a Stryker inkabb IFV-nek szamit..."""

A tomege alapjan?
Mert a fegyverzete elegge gyengenek tunik...

Előzmény: M.Zoli (25029)
==T== Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25035

http://www.youtube.com/watch?v=XNr8bWqrP5s

 

Ez már rendszerbe állt, vagy még csak fejlesztik?

Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25034
Menj gyógyszerért.
Előzmény: Törölt nick (25033)
M.Zoli Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25032
No errol nem irtak ay ujsagok. :)))) A tobbihez hozzafuzni valo?
Előzmény: Zicherman Istvan (25030)
gencsydani Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25031

Témához kapcsolódóan:

Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25030
Nem akarnak új szerződést, nem tudom, hogy honnan az infó.
Annyi történt, hogy az oroszok bevárják, hogy mennyire érvényes az adott szerződés, mivel a mostanit az érdekelt ukrán hatóságok második és harmadik szintű emberei írták alá, korábban pedig már volt precedens arra, hogy az ukrán bíróságok, illetve nemzetközi arbitrázs bíróságok visszadobtak szerződéseket azzal, hogy nem azok a személyek írták alá, akiknek kellett volna (nem volt meg a kellő jogosultságuk rá).
Ne haragudj, de ez is egy szokásos ukrán simli. Nagyon meglepődtem azon, hogy minden zok szó nélkül aláírták a mostanit, de ezek szerint megint csavartak rajta egyet.
Előzmény: M.Zoli (25029)
M.Zoli Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25029
Udv. Na most szartak az oroszok ra a ventillatorra sajat hazuk tajan. Az ukranok vegre alairtak a kozos Orosz-Eu-Ukran megallapodast, minden kitetel nelkul, erre az oroszok most uj szerzodest akarnak. Erre most be fog poccenni az EU. Ezt mar nem kellett volna, es idaig az oroszok tisztan kijohettek volna az ugybol, a szart az ukranok nyakaban hagyva. De lassan ideje lenne katonai vonatkozast talalni, mert a topic eredeti temaja valahogy mintha feledesbe merult volna. Erik mar biztos szolt volna. Hogy felvessek egy temat. Wildcat. Az IDF teszteli. Velemenyek? Allitolag a Stryker versenytarsa lesz egy IDF tenderen, uj APC-re. Bar ezt kisse nem ertem, hisz a Stryker inkabb IFV-nek szamit, ha nem tevedek. Tud valaki kozelebbit? Masik dolog. Allitolag a Tavorok nagyon jol bevaltak. 3. Valahogy nem nagyon targyalta senki a mostani gazai harcokat katonai szempontbol bovebben. Emlitve volt, de azert ha valaki tud erdekeset mondani, pl. Gavriel a kozelbol, azt szivesen olvasnam. Udv.
Előzmény: Zicherman Istvan (25027)
Bolondbond Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25028
Ja.ja......az ártatlan ,kékszemű ,orosz maci.....hogy is használná ki azt ,hogy tőle függ ennyi ország.:))
Nem mintha az ukránokat szeretném...:)
De minket legalább nem ér meglepetésként,hiszen a legutóbbi eset óta egyfolytában az alternativákon dolgozik a szakértő kormány.POnt mint az árvizek,minden tavasszal a döbbenet erejével veri őket melybe,hogy megint jön a k..va árviz:)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25027
Igen, nem voltak hajlandóak kompromisszumra. De már elnézést, hányszor lehet ezt még megcsinálni? 1992 óta szinte ÉVENTE megismétlődik ez a ,,játék" az ukrán részről. Mindig az oroszok voltak eddig hajlandóak kompromisszumra. Bocsánat, de ezt MEDDIG lehet csinálni? Csoda, hogy eddig nem tették meg.
Előzmény: ayantaqe (25026)
ayantaqe Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25026
'Nem, elzárták az ukrán csapot, erre elkezdték dézsmálni az EU-nak szánt gázt'

Az okokat már kitárgyaltuk jó párszor. Nagyrészt azért 'dézsmálták' meg, mert így el tudták érni, hogy az oroszok teljesen leálljanak a tranzitvezetékben a szállítással, így az ukránok a nyugati országrészben lévő nagy tározóikból 'vissza' tudták küldeni a gázt a keleti országrészbe, ahol a nagy gázfogyasztók vannak. Ha továbbra is megy a gáz a tranzitvezetékben, akkor baszhatják a tározóikat.

'alkudoztak az oroszokkal (pontosabban ultimátumokat tettek)'

Miután az oroszok tettek egy ultimátumszerű, majd 50%-os áremelésre javaslatot. Ráadásul ezt akkor tették az oroszok, mikor a gáz világpiaci ára ezt NEM indokolta. Az, hogy Európa drágán veszi, nem indok. Jelenleg a reális ár 2009-re $200-$220/1000m3.
Pontosan ugyanannyira kompromisszum-képtelenek voltak az oroszok eddig ebben a vitában, mint amivel az ukránokat vádolod.
Előzmény: Zicherman Istvan (25025)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25025
Nem, elzárták az ukrán csapot, erre elkezdték dézsmálni az EU-nak szánt gázt, és alkudoztak az oroszokkal (pontosabban ultimátumokat tettek), majd amikor az oroszok nem voltak hajlandóak engedni, elzárták az EU felé veeztőú gáz útját (ukránok).
Ez a nagy büdös heéyzet.
És ahogyan olvasom itt a híreket, még az EU jelenlegi elnökségét viselő portugál elnökkel is amikor leültek tárgyalni, megpróáltak becsempészni (az ukránok) jópár kiegészítést abba a szerződésbe, amit előtte egyeztettek az oroszokkal. Erre tegnap este az orosz fél azt mondta, hogy bármilyen záradék vagy kiegészítés, ami nélkülük kerül aláírásra, semmissé teszi az eddigi megállapodást, és újabb szankciókat eredményez Ukrajnával szemben.
Most olvasom, hogy az ukránok aláírták az alapszerződést.
Ami azt illeti, igen kemény hangnemben folyt tegnap a vita. Szó mi szó, a lényeg, hogy most már van alapszerződés.
Előzmény: Kuruc71 (25021)
Watchdog Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25024
Előzmény: M.Zoli (25020)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25023
Egy csővezeték nem egy csőből áll, hanem hálózatból.:)
Előzmény: M.Zoli (25020)
M.Zoli Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25022
Udv. Bocsanat V1, kettes blokk.
Előzmény: M.Zoli (25020)
Kuruc71 Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25021
Én úgy tudom de javíts ki ha nem így van hogy az oroszok elzárták a tartozás illetve a szerződés hiánya miatt ( mert a zseton közben megérkezett ) az ukrán csapot. Erre ukrajna elkezdte dézsmálni az EU s csövet, mire az EU-s csövet is elzárták az oroszok.

Előzmény: Zicherman Istvan (25019)
M.Zoli Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25020
Udv. 2 cso megy ukranba? Egyik ukran gaz, masik EU gaz? Udv. U.I. Amugy az ukranok beleirtak otthon az EU altal kiizzadt szerzodesbe, es azt kuldtek tovabb az oroszoknak, azok meg visszadobtak. Lesz meg itt ihaj. :))) A szlovakok EU-s szerzodesek ide-oda, ujrainditjak a V2-es atomeromuvuket. Ha megindul a gaz akkor is.
Előzmény: Zicherman Istvan (25019)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25019
Kuruc, nem jutott el még a tudatodig, vagy nem írta lefelétek a Taszmán Közlöny, hogy miután az oroszok elzárták a csapot Ukrajna felé, AZ UKRÁNOK ELZÁRTÁK A CSAPOKAT EURÓPÁBA?:DDDD
Mond már meg, hogy a fenébe tudták volna elzárni az roszok a csapokat Ukrajna területén?

Továbbra is 100%-ig az ukránok a ludasak az adott történetben, és az ők kurvana anyjukat.
Előzmény: Kuruc71 (25018)
Kuruc71 Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25018
Valahogy úgy gondolom hogy az oroszok most ebben ténylegesen inkább sárosak mivel értelem szerűen akármennyit lopnak az ukránok annyit nem tudnak amennyi egész európába megy mert az többszörös mennyiség mint amit ők ha minden rezsót begyújtva is fogasztani tudnak. Az pedig hogy az ukránokkal lévő problémájuk miatt az oroszok elzárják a csapot és ezzel harmadik félnek okoznak kárt értelem szerűen szándékos és szerintem a nemzetközi jogba is ütköző dolog.

Szóval lehet az ukránok nem tiszták a dologba de ez Putyinéknak csak kapóra jön hogy ezt a játékot erre rájátszva eljátszhassák.
Előzmény: Bolondbond (25017)
Bolondbond Creative Commons License 2009.01.12 0 0 25017
Ruszkik elzárják a gázt,mindenki szopik:))
Putyin mesterék egyszerre fogják Európa (kis képzavar,bocs Zeusz)meg Ukrajna tökét.
Fegyveres konfliktusra nem gondolsz ,ugye?
Előzmény: ukkrm0 (25016)
ukkrm0 Creative Commons License 2009.01.11 0 0 25016
srácok, ha ebből a gáz mizériából konfrontáció lesz, mik az esélyek, arányok: EU, cccp, ukrajna szempontból?
Hamburger2 Creative Commons License 2009.01.08 0 0 25015
Valóban, ezt én is tudom. Viszont a szöveg értelme alapján tágabban is értelmezhető. Mesterséges akadályokat nem csak az alagutak rombolása, de hágók, átjárók rombolása által is lehet létesíteni.
Előzmény: M.Zoli (25007)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.01.08 0 0 25014
Egy fotó története...

............................................


Szergej Cehmisztrov tolmács és Nyikolaj Kraszivszkij százados - Angóla dél-afrikai veteránjainak kedvenc szereplői. /A kép az Angólai háború orosz veteránjainak föderációjánek engedélyével kerül bemutatásra./

Egy több, mint negyedszázada készült fotó valódi története.

/Szergej Kolomnyin, a veteránszövetség tagjának cikke./

Nagyon sok, az Angólai háborúval foglalkozó, dél-afrikai kiadványban már több, mint húsz éve vándorol ez a fotó,mint ékes bizonyítéka az ,,afrikai szovjet expanziónak". A kép névtelen, rajta két szovjet katonai tanácsadó, akik az angolai kormánycsapatok terepszínű egyenruháját viselik, rangjelzések nélkül, Kalasnyikov gépkarabélyokkal a kezükben. Szinte mindegyik kiadvány azt hírdeti, hogy ezeket a tiszteket a dél-afrikai hadsereg által Angóla területén 1981 augusztusában-szeptemberében végrehajtott ,,Protea" hadművelet alatt ölték meg. Így a fotót, úgymond, a halott ,,orosz szpecnázasoknál találták a bátor dél-afrikai hősök". Kit is ábrázol a kép, és valóban meghaltak-e a képen szerelő emberek?

Harcok Ondzsiváért.

1981. augusztus 27-én, a távoli Angólában, a namíbiai határ mellett, Ondzsiva város körztében, a harcok során valóban életét vesztette négy szovjet állampolgár: két tanácsadó tiszt, és amiről a dél-afrikai kiadványok nem írnak, két nő is - a katonai szakértők feleségei. Ezenkívül, a ZAR csapatok Angóla területére történő betörése közben fogságba esett egy szovjet katonai szakértő.
Akkor, 1981 augusztusának végén, a délafrikaiak gépesített egységei átlépték Angóla határát, és a légierő erőteljes támogatása mellett előretörtek a kormánycsapatok (FAPLA) Kunene tartományban található három főbb körzeteinek irányában: Ondzsiva, Sangongo és Kaame városkákhoz. A szovjet katonai tanácsadók segítségével éppenhogy szervezési stádiumban lévő angolai kormányhadsereg kétségbeesetten ellenállt. Ondzsivát a kormánycsapatok 11. gyalogsági dandárja védte, amelyben kilenc szovjet katonai tanácsadó és szakértő dolgozott, közben a városban a szovjet tisztek é zászkósok öt felesége tatózkodott, akiket amazok ,,odarendeltek" a Szojuzból, nem is sejtve, hogy a távoli angólai Kunene tartomány valóságos pokollá fog változni pár nap leforgása alatt. Sangongo városkában, amit a FAPLA 19. gyalogos dandűárja védett, tizenöt szovjet állampolgár volt, beleértve öt feleséget és három gyereket. Kaaméban, a 2. gépesített lövész dandárnál pedig hat szovjet tiszt dolgozott, és ebből háromnak ott volt a családja is.
Ondzsiva városát a délafrikai gépesített egységek harapófogóba zárták, majd végül teljesen bekerítették. Éppen akkor, az ostrom alatt vesztette életét a 11. dandár tüzérségi főnökének tanácsadója Kirejev alezredes és a felesége, a dandár politikai tisztjének tanácsadója, Vazsnyin alezredes, Pesztrecov zászlós felesége, miközben maga Pesztrecov fogságba esett. A 11. gyalogsági dandár volt tolmácsa, Leonyid Kraszov, visszaemlékezik: ,,Augusztus 25-én minket bekerítettek a zar-osok. Ondzsivát alaposan ,,megdolgozták" a levegőből majd szórólapokat szórtak szét, melyek szövegében az volt olvasható, hogy aki elfog, vagy bizonyítottan megöl egy flapoista tisztet, kommunistát, vagy szovjet tanácsadót, az felmutatva a szóróapot elhagyhatja az ostromlott települést. Szinte hoolywoodi forgatókönyv! Egy nappal előtte pedig a 11. dandár híradósai kódolt üzenetet kaptak az 5. katonai körzet szovjet parancsnokától, körülbelül a következő szöveggel: ,,Az utolsókig kitartani. Fogságba esni tilos."
Akik aláírták az üzenetet már várták az új, tábornoki vállapokat, így mi... elronthattuk neki ezt az ünnepet.
26-án este összegyűltünk az Ondzsivában lévő katonai missziónk épületében. Úgy döntöttünk, hogy megkíséreljük a kitörést a bekerítésből önálló csoportként, a dandár parancsnokával, Afonszu Mariaval együtt. Elástunk minden személyes holmit és a misszió berendezéseit, beleértve az ,,Ukraina" filmvetítőt és a ,,Napi hírek" újság egy év alatt összegyűlt számait. A misszió ,,őslakói" számára ez egy hatalmas személyes tragédia volt - mindazt, amit az Angólában töltött évek alatt megtakarítottak vagy otthonról áthoztak, beleértve a ,,szoviszpani" termékket (minden otthon hiánycikknek számító cuccot mi devizára vásároltunk kint a ,,Szoviszpano" cégnél, innen az elnevezés). Ezeket is elástuk. Később mindez a délafrikai csapatokkal Ondzsivába bevonuló hullarablók és ,,kvacsok" - így nevezték a nép körében az UNITA (angolai ellenzéki fegyveresek) híveit - zsákmánya lett. Augusztus 27-én, délben, öt órával a 11. gyalogos dandár állásaira zúduló tüzérségi tűz után, illetve szakadatlan légitámadásokat követően, Ondzsiva lángoló pokollá vált..."

Pesztrecov zászlós.

Én, a sorok írója, akkor szintén Angólában tartózkodtam, és nagyon jól emlékszem azt a pszichés, nyomásztó érzést, amit a bajtársaink és családjuk felől elmaradt hívások váltottak ki bennünk. Viszont a Kunene tartományban kibontakozó tragédia egyik résztvevőjének, Pesztrecov zászlósnak a nevét igen hamar megismertük. A vezetékneve, még jóval a ,,Protea" hadművelet befejezése előtt a világsajtó lapjaira került, a fotóját pedig többször is publikálták a délafrikai lapok.
Arról, hogy hogyan került fogságba, Pesztrecov a következőt meséli: ,,Nem kerültem bele a délafrikaiak első támadási hullámába vagy a tüzérségi tűzbe. Megpróbáltak megkerülni minket. Amikor elkezdtük lőni őket a nehézgéppuskánkból, jobbra és balra futottak állásainktól. Emlékszem, hogy a harc hevében felkaptam a gépkarabélyomat - az mindig velem volt - és elkezdtem lőni. Az utolsó, amire még emlékszem, egy csapás a tarkómra, és égtelen fájdalom, illetve, hogy valaki oldalról megpróbálta elvenni a fegyveremet. A fegyvert az előagynál fogva szorítottam, és valaki puskatussal csapkodta a kezemet, megpróbálva lefeszíteni az ujjaimat a fegyverről. Az ujjaimat akkor nagyon összetörték, a nyomai a mai napig jól látszanak. A kezem és lábamat összekötötték. Majd zsákot húztak a fejemre és helikopterbe dobtak."
A zászlós teljes mértéken kitapasztalta a fogságba, hogy milyen is ,,pressing", egyik börtönből a másikba szállították: Capetownból Bloemfonteinbe, majd utána Durbanba... Pesztrecov meséli: ,,Voltak nagyon szörnyű helyek is, például a Pretoriában lévő föld alatti börtön. Próbáltak pszichésen hatni rám: próbálsz elaludni éjszaka, de ilyenkor mindig bekapcsoltak egy szirénát, vagy monotón zenét, ami nyomasztóan hat egy idő után. Lhetetlen volt aludni. Egy idő után az ember ked beleőrülni az álmatlanságba. A legfontosabb, amit tőlem akartak, hogy maradjak ott, hivatalosan kérjek menedékjogot, és tegyek egy sajtónyilatkozatot..."
Kiszabadítani Pesztrecovot, illetve kikérni az elhunyt szovjet állampolgárok holtesteit csak tizenöt hónappal később sikerült, 1982 novemberében. A Szovjetunió volt angólai nagykövete, Vagyim Loginov meséli: Rögtön azután, hogy bejelentették Pesztrecov fogságbaesését, én többször is kértem a SWAPO (Namíbia felszabadításáért harcoló szervezet) vezetését, Sam Nuyoma személyében, hogy ejtsenek fogságba valami fontosabb délafrikai tisztet, hogy kicserélhessük azt később a szovjet zászlósra".
A mi katonai tanácsadóink, akik a KGB és GRU vonalán dolgoztak Angólában, tanusíthatják, hogy a SWAPO parancsnoksága tervezett és hajtott végre ilyen jellegű speciális akciókat az ők közvetlen részvételével. Viszont sokáig nem sikerült tisztet szerezni. Csupán csak azután, hogy Angola területén, egy GRU akció keretein belül meg lett semmisítve a zar-os különleges alakulatok egyik diverzáns-felderítő csoportja, a Dél-Afrikai Köztársaság kormánya kész volt kicserélni a négy halott kommandóst Pesztrecovra és a mi honfitársaink maadványaira. A szovjet tisztek és feleségeik bebalzsamozott, mélyfagyasztott állapotban voltak tárolva addig Johannesburg egyik hullaházában.

,,Nem sikerült megölniük minket!"

A Szovjetunióban nagyon sokáig arról, hogy Angólában a mi embereink is harcolnak, tlos volt beszélni. Ebben különböztünk sokáig Dél-Afrikától, ahol a ,,Bozótháború" veteránjait különböző szervezetek, klubok és szövetségek egyesítik. Még az ,,apartheid" rendszer megszűnése, illetve az Afrikai Nemzeti Kongresszus hatalomrajutása után az adott témának a magániadók igen sok figyelmet szentelnek odaát: több tucat könyvet adtak ki, egyesekben, például, arról olvastunk, hogy a ,,Protea" hadművelet alatt ,,több tucat szovjet katonát" lőttek le a délafrikaiak!
Több információs sait és portál létezik Dél-Afrikában, amik szép színekben ecsetelik az angólai háborút. Egyesek már odáig jutottak a mítoszteremtésben, hogy sokan a mai napig azt hiszik, hogy a ZAR-csapatok nyerték meg a háborút, pedig köztudott, hogy az angólai kaland nemcsak komoly veszteségekkel járó vereséget hozott a ZAR-katonákra, de még Namíbiából is kénytelenek voltak kivonulni ennek hatására.
És nagyon kevés olyan sait van, amelyen ne szerepelne ez két, termeszvár mellett pózoló szovjet tanácsadót ábrázoló fotó. Nos, kik szerepelnek a képen?
Azok felkutatásával, akiket a fotó ábrázol, az Angólai veteránszövetség Tanácsa foglalkozott - ez egy társadalmi szervezet, amit 2002-ben hoztak létre, és amely egyesíti mindazokat a veteránokat (katonákat és civileket egyaránt), akik az adott országban harcoltak. A kérvényeket a hivatalos szervekhez küldték: a Szovjet Vezérkar volt 10. Főigazgatóságának archívumához (ma ez a Nemzetközi Katonai Együttműködés Főigazgatósága), a Hadügyminisztérium archívumába, és még sok más hasonló helyre. Ezek kevéseredménnyel zárultak. Viszont sikerült kideríteni, hogy a fényképen szereplők közül senki sem szerepel azon a halotti névlistán, amit a Vezérkar címére küldött táviratban szerepelt anno (kelt 1981. szeptember 13)...
Az ügy kimozdult holt pontjából, amikor 2006 májusában Oroszország modernkori történelmének Múzeumában (a volt Forradalmi Múzeum) kiállítás nyílt ,,És Angóla földjét nem áztatta orosz vér?" címmel. Komoly szerepet játszott az akkor indult internet-saitunk is, ami közevtelenül a kiállítás után kezdte el munkáját. És hamarosan megérkezett a hír egyik bajtársunktól, Angóla veteránjától, Szergej Lasintól.
,,Felismertem a fotón baloldalt álló személyt. Ez Szergej Cehmisztrov, moszkvai, tolmács srác. Annyit tudok, hogy életben van, bár Angóla óta nem találkoztunk egymással. A kép valószínűleg még jóval a délafrikai agresszió előtt készült, az is lehet, hogy akkor, amikor mindannyian Ondzsiva városkába költöztünk egyidőre. Én egy évig szolgáltam Ondzsivában: 1980 augusztusától - 1981 augusztusáig, de éppen egy nappal a zar-osok támadása előtt haza utaztam a Szovjetunióba, rendes éves szabadságomat tölteni. Ekkor engem Ljonya Kraszov helyettesített a dandárnál. Nem volt szerencséje a srácnak, ő egy nappal előttem érkezett Angólába, és rögtön háborúba keveredett."

A másik tiszt.

De ki a második, fényképen szereplő tiszt? Erre a kérdésre a választ akkor kaptuk meg, amikor maga Szergej Cehmisztrov is kapcsolatba lépett a veteránszövetséggel, amikor sikerült a szövetség nevében végre felkutatnunk. Még csak nem is sejtette, hogy negyed évszázadon keresztül a délafrikai kiadványok egyik ,,csillagává" vált. Ráadásul halottnak kiáltották ki!
,,Az Angólai veteránok saitjának főoldalán megláttam a saját fotómat. Hát ez valóban egy emlékeztető volt az 1981-es mintájú ,,angólai pokolból"! A felvétel Sangongóban készült, a Kunene folyó partján, ahol én 1981 márciusa-júliusa között szolgáltam, és után egy ideig dolgoztam Ondzsivában. Mit ad Isten: pont az egész égszakadás előtt engem átvezényeltek Lubangóba. Tőlem jobbra, a képen - a 19. dandár zászlóalj parancsnokának tanácsadója, Nyikoláj Kraszivszkij százados. Én későnn Moszkvában találkoztam párszor, az 1982-1983-as években, ahol ő éppen a Frunze katonai akadémián tanult. Sajnos jelenleg elveszítettem vele a kapcsolatot. Csak annyit tudok, hogy ő Belorussziából származott.
Nagyon jól emlékszem, hogyan fényképezkedtünk a termeszvár mellett, amikor kocsival jöttünk vissza éppen a 19. dandár harcálláspontjáról. Én akkor még bele is rúgtam az építménybe, és nagyon megütöttem a lában. Minket Vologya Demidenko fényképezett le, a zászlóalj parancsnok egyi tanácsadója. Úgyhogy hazudnak a zar-osok - nem sikerült nekik minket megölni!"
De akkor hogyan került a fotó az ellenséghez? Szergej Cehmisztrov erreis választ adott: ,,Minden nagyon egyszerű. Augusztusban, amikor elkezdődött a ,,Protea" hadművelet, a Sangongóban lévő dandár frontális csapást kapott, és lényegében szanaszét futott. Mi meg nem sokkal előtte oda vittük be előhívni a filmet - valószínűleg a helyi laborban vagy irodában jutottak hozzá a délafrikaiak a filmhez.
A tanácsadóink és családtagjaik önállóan próbáltak kijönni Luango irányában, méghozzá ez három napig tartott. Velünk volt néhány gyermek is. Így, például, a tüzérosztály parancsnokának tanácsadójának, Anatolij Cserednyik századosnak, mgán kellett vinni a gépkarbélyt és teljes menetfelszerelést, és a hátizsákba beültette a három éves kislányát. A gyerek állandóan inni kért.. Timbarsev tanácsadó négy éves fia pedig már annyira megszokta a végefelé a zar-os ,,Mirage" gépek rárepüléseit, hogy a megjelenésükkor ujjal mutogatott az égre és kiabálta: ,,Maszoljot, maszoljot!" (Oroszul a repülőgép - ,,szamoljot", ebből ferdítette a négyéves gyerek - Z.I.) Akkor kapta a becenevét - Maszoljot. Szerencsére mindenki épségben érte el állásainkat.
Úgyhogy a ,,szpecnázosok hulláiról leemelt fénykép" sem több, mint egy rosszul költött, nagyzolós mese. Sangongónál egyetlen egy szovjet állampolgárt sem veszítettünk."
Bolondbond Creative Commons License 2009.01.08 0 0 25013
Üdv
Őszintén szólva nem fontos dolog,nem is lelem hol emlitette Z.I mester,csak azért irtam
hogy angolból is többféleképpen fordithatjuk,meg nekem mindig a nagy,fejlett országok alagutjai ugranak be az alagut kifejezésről....gondolom itt nem ilyesmiről esett szó.
Bevallom,nem ismerem a szó etimológiáját,de abból, hogy csak 4 mássalhangzó van benne,gondolom a zengő szlovák nyelv is átvette valahonnan....:)))))
Előzmény: M.Zoli (25009)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.01.08 0 0 25012
Üdv mindenkinek.
Az oroszoknál új dokumentum filmsorozat indult, ,,Lővészárok-élet" címmel. Az amúgy országszerte közismert ,,Leningrád" botrányzenekar énekese, Snur ezeti, bámulatos korrektséggel és tőle teljes mértékben szokatlan gazdag nyelvezettel (k.b. képzeljétek el Döglény Zolit ebben a szerepben:)). Ami nagyon jó szerintem benne, hogy a katonai hétköznapok és háború PSZCHOLÓGIAI aspektusaival, igen komoly befolyási tényezőivel foglalkoznak benne, mindezt úgy, hogy különböző háborúk veteránjait is megszólaltatnak az adott kérdésekben!

,,A harc":
http://cineplexx.ru/20/1599-okopnaja-zhizn-27.07.08-bojj.html

,,Tábori egészségügy":
http://cineplexx.ru/20/1597-okopnaja-zhizn.-voennaja-medicina..html

,,Az ellenség":
http://cineplexx.ru/20/1596-okopnaja-zhizn.-vrag..html

,,A hazatérés":
http://cineplexx.ru/20/1595-okopnaja-zhizn.doroga-domojj..html

,,Nő a háborúban":
http://cineplexx.ru/20/1594-okopnaja-zhizn-31.08.08-zhenshhiny-na-vojjne.html

,Idegen földön":
http://cineplexx.ru/20/1592-okopnaja-zhizn-06.07.08-chuzhaja-zemlja.html

,,A gyávaság és hősiesség":
http://cineplexx.ru/20/1591-okopnaja-zhizn-07.09.08-trusost-i-geroizm.html
M.Zoli Creative Commons License 2009.01.07 0 0 25011
Igen. :))))) Hogy katonai is legyen benne, egy szlovak vedelmi miniszter mar rament arra, hogy 4 milliard koronaert kert meg ceget falevelet seperni, meg havat lapatolni a laktanyakba egy evre. :)))) Annyi penzert en is sepernek. :)))) Udv.
Előzmény: Yoshi (25010)
Yoshi Creative Commons License 2009.01.07 0 0 25010
ez valami hasonló lehet, mint a "panama" :)
Előzmény: M.Zoli (25009)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!