Ezen vagy a másik kutas fórumon kérdezd Zapod kollégát, ebben ő a profi. Nézd meg a hozzászólásait, nemrég volt 1-2 olyan, ahol az intelmeket részletezi. Érdemes elolvasni. Így kezdődik és ez halál komoly: Írd meg a végrendeletedet.
Mintha ez a fórum jobban pörögne mint a másik... Ráadásul felvetődött egy probléma, ami engem is érdekelne. A fúrás függőlegességének biztosítása.
Szóval feltennék itt párkérdést, hátha tudtok segíteni.
- hogyan lehet biztosítani fúráskor a furat egyenességét (száraz és öblítéses fúrásnál)? - 20m-en levő nyugvó vízszint esetén milyen paraméterekkel rendelkező kompresszor kell a kompresszorozáshoz (esetleg milyen más módszerrel lehet/szoktátok tistítani fúrás, szűrőzés után a kutat)? - a kompresszorozást minden esetben egy termelőcső belsejében levezetett kompresszorcsővel végzik? És ekkor akár 20m nyugvó vízszint esetén is fel kell jönnie a víznek a felszínre a termelőcsövön keresztül? - öblítéses technikával most lehet kavicsban is fúrni, vagy sem? Mert van aki ezt mondja, van aki meg azt. Vagyis pl. hidroszeres szerkezettel + bentonittal? - bentonithoz hol lehet hozzájutni? - Tudnátok adni itthoni elérhetőséget olyan felszíni szivattyúra, amivel akár 20m-ről is fel lehet hozni a vizet? Mekkora a min. béléscső, ami egy ilyennek kell? És milyen hatásfokkal dolgozik?
Igazából ez lesz az első ásásom, hogyha esetleg valaki ebben már járatos szívesen látok tőle javaslatokat akár technikában akár biztonságilag. Olvasgattam már utána hogy hogy is van ez az egész, én nem látok benne olyan nagy ördöngősséget. Ismerek olyat aki már ásott teljesen amatőrként amugy "házilag" és jol sikerült neki. Nálunk már 9 méter körül kezdődik a vízadó réteg mint azt a fúrások is bizonyították ugyhogy reményeim szerint max. 12m-ig kell menni.
Ásásban nem vagyok otthon és ha lenne az a pénz akkor sem férnék le :) Talán "gromicsek" kolléga 1516 os hozzászólása mondja a tutit csak hát akkor, ott és azokkal az eszközökkel ezt tudtátok kihozni a dologból. Valószínű nem volt jól megvezetve a fúró és azért ment félre 7 méter körül valami nagyobb kavicsoktól kövektől. ( nem kifúrta hanem utat talált közöttük ) No meg a kuttyogató jobb szerszám választás lett volna kavicsban. Szerintem ha függőleges a betemetett furat akkor jó lesz "iránytűnek" az ásáshoz és meg is könnyíti azt. Csak nehogy az a laza omlékony kavicsréteg megtréfálja az ásást is ! Hallottam sztorikat tizen méteren keresztbe fordult kútgyűrűkről pedig "profik"csinálták.
Mindennel próbálkoztunk, volt lent 180-as lefolyócső (sárga) de azt teljesen széttörte a fúrófej. Próbáltuk aztán 180-as vascsővel de csak 2,5m hosszu volt mert a nagy súly miatt nem tudtuk volna leengedni kézi erővel csigás módfszerrel a nagyobbat, illetve a hosszabbat, még ezt is érdekes volt 10 méteres mélységbe kézzel leengedni (60kg). Ezzel egy ideig működött a dolog de aztán már nem ,mert beleszorultak kavicsok a fúrófej és a cső fala közé és kihuzásnál jött az egész hóbelevanc. Majdnem 3 hónapon keresztül próbálkoztunk jóformán mindennel de sehogy nem ment. Ráadásul 7 méter körül majdnem minden lyuk félre is ment ugyhogy elegünk lett.
Most megvettük a kútgyűrűket és lassan elkezdem ásni.
csak azt nem tudom hogy az gond lehet-e hogy az első lukat ahova most ásás van tervezve előszőr homokkal kezdtük el betemetni ,mert igazából a méregtől nem is gondolkoztunk folytatáson. Ez probléma lehet az ásásnál?
Mi Taksonyba vettünk telket és ott próbáltunk kutat fúrni. A telek egy dombon fekszik és a szomszéd telkeken 12-15m között elég jó vízadó réteg van. (18 éve használják a fúrt kutat búvárszivattyúval és még mindig olyan hozama van mint amikor elkészült) Mi 3 lukat is fúrtunk azonosan rossz eredménnyel. 0-6m-ig homok 6-9 méterig köves,száraz sóderes, 9-12m-ig vizes sóderes de olyan szinten vizes hogy amikor a fúrófejet kihúztuk abban a pillanatban vissza is mosódott az egész 12-től agyag. Bíztunk benne hogy a többinél nem igy lesz ,de így lett. Majdnem centire pontosan 11,80 körül álltunk meg mindenhol mert visszamosódott ahogy kihuztuk, eközben a fúrószár meg közel 2m hosszan vizes volt. Ugyhogy most az első fúrás helyén lesz ásva gyűrűskút. Remélem ez már sikerülni fog..
Egyet értek kútsziklával! Ekkora mélységbe fúrni és azt le is csövezni már nem gyerekjáték. Főleg ha a felső szennyezett vízadót el kell cementezni csőrakattal az alsó tiszta vízadótól. Az ilyen munkának bizony ára van . Mosonmagyaróváron és a Szigetközben főleg "kuttyogatva" fúrnak, sóder van több száz méterig. A hozam pedig kimeríthetetlen.
Vanak benne kő padok.Alföldi technikával nem fúrható.De azon a mélységen jó minőségű víz található.De csak olyan technikával érdemes neki álni,aki a követ is tudja fúrni.
lehet nam ugyanarról a hegyről beszélünk de egy barátomnak pár éve szúrtunk egy csőkutatat ami 33 méter és csőbúvárral 1500 liter körül ad. Ha jól emléxem akkor ennél a hozamnál 20 méter alatt volt már az üzemi szint. (tehát felső szivattyú felejtős )A hegy arra felé van ahol a MOL nak csináltak egy kutatófúrást a falu alá. Még a fúrómestert is (gyalog) meglátogattam ráérő időmben hogy láthassak profi technikát végre. Aztán állítólag pár telekkel odébb meg nem találtak vizet egy évvel később.
Sziasztok. Lene több kérdésem is!!!! Monoron van egy telkem a Strázsa hegy lábánál . Furattam Kutat 2 colos müanyag csövel furtak /ha jol tudom a méretét/ 17-22méter között találtak vizet tartalmazo réteget. A nyugvo szint 7 méteren van. De csak percenként 3-4 liter vizet ad. -lehetséges hogy mélyitenem kell az aknát hogy a nyugvoszint közellebb legyen?? -nem tudja valaki hogy Monoron mennyire kéne lefuratnom hogy elég vizet ado kutam legyen?? elöre is köszönöm
igy van, csak olcsobb a hagyomanyos "asott kutat" is geppel csinaltatni, mint megkerni valakit hogy assaki, arrol nem is beszelve, hogy gyorsabb. Az altalam emlegetett gyurus kut 50 cm atmeroju. Nallatok Magy.or.-n az ivoviz sokkal feljebbi retegekben van mint nalunk, mivel mi feljebb lakunk, es Magy.or valamikor tenger volt, tehat a talaj is masabb. De kepzeld el, amikor nalunk egy kutfuro elkezd furni es elkap egy vulkanikus sziklat. Hat nem csak a bicskaja torik bele, hanem a specialis gyemantfurofeje is ha nem tud eleg jo hutest biztositani. Nagy melysegekbe csak vizhutese furokkal tudnak furni. 20-25 meterig szarazon is furnak, ha megengedi a talaj.
Aha. Erről a technikáról még nem hallottam. Magyarországon az "ásott kút 80-100 cm átmérőjű, kézzel (szükség esetén vésőgéppel) ásott, gyűrűs kutat jelent (ennek 15-10.000 Ft métere), a fúrt kút (csőkút) pedig 10-12,5 cm-es, géppel fúrt, műanyagcsővel béleltet. A talajvízre (az első vízadó rétegre) úgy tudom, általában ásott kutat csinálnak - végül is a tied is inkább annak mondható.
Azt hiszem nem jol fejeztem ki magam. En furt kutnal arra gondolok, hogy 100meter korul vagyunk, ennek az ara 50-60-euro/m. Ezzel tudnek ivovizet talalni az en kornyekemen. Erre sajnos nincs penzem. Amire lenne penzem az a gyurus kut, amit ugyancsak furnak, de egy akarmilyen vasbol keszult 500-s furoval, amivel csak a talajviz reteget tudjak megtalalni. Ezzel a modszerrel az a ceg amelyikkel beszeltem max 20-22 meterre tud lemenni, mert annal nagyobb melysegben mar elmehet a furo, vagyis a lyuk nem lesz egyenes. Szoval nekem marad a gyurus kut. Ivoviz majd lessz ha bevezetik a faluba, de az is furt kutrol lessz, ami elore lathatoan lagalabb 150 meter mely lessz. Ilyen mely a regi furt kut. Az egesz falu domboldalban van, ezert kell annyit furkalni. A szomszed telken van egy kezzel asott regi kut, aminek a viz felso szintje kb 7-8 meteren van. Tehat a kut nem lehet 15 m-l melyebb. Tehat remenykedunk es asunk.
Azt írtad, hogy nem kell ivóvíz-minőség. Ez megoldható ásott és fúrt kúttal is.
Ezek szerint az ásott kutat kb. 10 m-esre kellene csinálni, az 12-13 gyűrű, durván 200.000 Ft, azaz kb. 800 €. A fúrt kút kicsit mélyebb szokott lenni, számoljunk 15 m-rel, az 750-900 €. Szóval anyagilag nagy különbség nincs. Hogy melyiknek jobb a vízhozama, azt a helyi viszonyokat ismerő kútásó/kútfúró szakembertől kell megkérdezni.
a melletunk levo kutban 7-8 m-n van a vizszint, viszont az nem ivoviz, mert a komunizmusban annyit mutragyaztak, hogy egesz Bihar megyeben ntratos a talaj. Tehat ha ivovizet akarok, akkor furatni kell legelabb 160 meterre. Ezt onnan tudom hogy volt mar furt kut a faluban es az kb ennyire mely. A masik dolog, hogy ezzel legalabb nem szeretnek en foglalkozni. Van eleg dolgom a haz epitesevel. Nalunk a furt kutnak 50 - 60 euro metere, ha beszorzod 160-l mar gutat kapsz.
2. Ha lehet a faluban csinálni "vert kutat" (keress rá a topikban ill. az Interneten), az alighanem a létező legolcsóbb, és házilag kivitelezhető megoldás.
3. Milyen mélyen van a víz a falu többi kútjában? Fúrt kút kivitelezése Csonka-Magyarországon tudtommal 10.000 Ft/m-nél kezdődik, ásott kúté 15-20.000 Ft/gyűrű (azaz 80 cm), tehát létezik olyan helyzet, amikor a fúrt kút olcsóbb.
4. "gyurus kut... hogy kell csinalni helyesen meg ilyenek". A kútásó tudja, milyen talajban milyen veszélyek vannak (omlás, vízbetörés, szén-dioxid...). Te nem tudod. A magam részéről 3-4 m mélyre talán le mernék ásni, többre nem.
5. Fúrt kutat is lehet házilag csinálni, ha kedvezőek a talajviszonyok. Olvass vissza a topikban.