Adott egy 70 éves épület és a tetőszerkezetet elkezdte enni a szú. Mit lehet tenni a dologgal utólag? Van valamilyen megoldás a kártevők kiírtására?
Előre is köszönöm a segítséget.
Ulrika
Azt hiszem ,igaza van az előttem szólónak. Most hallottam, hogy leginkább az elgázosítás a jó (nem tudom, mit jelent, de nem jól hangzik). Lehet, hogy a mi esetünkben hamar elcsíptük, bár igaz, hogy a fertőzött leceket likvidáltuk. Az biztos, hogy te látod, mennyire "esik szét" a fa. De ha még úgy látod, hogy nem porlad, akkor inkább fecskendezz a lyukakba, mint csak bekenni. Abszolút nem szakértői vélemény, csak ez volt a tapasztalat.
Szia! Szerintem-ha még nem léptél ez ügyben- a fent említett xyladecor a legjobb megoldás. Dilemmát csak akkor okozna, ha akarod használni, illetve ha van olyan része, mely érintkezhet a gyümölccsel. Ha csak tereptárgynak akarod felújítani az udvarra akkor ez a legjobb. Nekünk a hálószobai beépített szekrény váza volt a fertőzött, sajnos szét is kellett szedni. Viszont egy tetőt tartó fagerenda volt az egyik oszlopa és azt ugye nem "vághatom ki". Kb 10-15-ös gerenda. Több helyen fecskendeztünk bele+jó alaposan többször átkentük. Egy hétig nem aludtunk ott. Azóta viszont, kb két éve teljes a csend. Lehet, hogy megint le kéne kenni kis idő múlva, bár én a festéstől sem idegenkedem (még natúr) és úgy tudom van vastag lazúr is, ami oldószeres, de a rovartól elzárja a levegőt. Sőt most jut eszembe, hogy a lambériát pl azzal kentük le, amíg natúr volt láttam benne bogárrágta lyukat és a lekenés után (2 éve), nem keletkezett új. Üdv.
A présházunkban álldogál évtizedek óta egy kicsi szőlőprés. Ma úgy döntöttem nem hagyom elenyészni, felújítom. Sajnos a szú a a prés oldalát, a rácsfákat szétrágta, de jó alaposan. Kézzel érintve is puha a fa, néhol már le is porladt belőle.
Mivel egyáltalán nem értek ehhez a témához kérem adjtok tanácsot, meg lehet-e még menteni az eredeti fákat. Milyen szert használjak?
(Jó volna, ha a "tűzre vele" és a "hamarabb kelle volna kapcsolni öcsi" jellegű hozzászólások nem érkeznének, bár egyetértek vele :-)
Tudomásul kell venni, hogy vagy rovarölő, vagy nem mérgező. A kettő együtt nem megy. A kereskedelemben kapható löttyök eléggé fékezett habzásuak. Le lehet ápolni vele a nagyi almáriumát, oszt vagy bejön, vagy nem. Legrosszabb esetben szétesik a bútor. Egy tetőszerkezett költségesebb annál, hogy ilyen löttyökkel pancsoljunk és rizikózzunk. (Foglalkozásomból kifolyólag 2 évtizede meghitt viszonyban vagyok a fák kártevőivel, frissen vásárolt öreg házam tetőszerkezetét mégis (éppen ezért!) szakemberekre bíztam.)
"védőanyagba áztatott 8mm-es köldökcsap beütése." >>>Helyette nyugodtan lehet woodoo szertartás szerint broylercsirkét áldozni. "...jellemzően ezek a rovarkárok víz beszivárgással is együtt járnak." >>>Amennyiben a rovarok motorcsónakkal közlekednek. (ez néhány gombafertőzésre igaz)
"Erősen fertőzött fánál is meg kell különböztetni a felszíni rágást, attól, amelyik fajta a belsejét rágja szét."
>>>Felszíni rágásról fölösleges itt értekezni, mert az a rönkfánál (kéreg alatt) fordul elő.
"Lehetne akár csónaklakkot is használni, de azt ugyebár az ember nem bírja szagolgatni... A lényeg, hogyha lezárjuk a légzőnyílásait, amiket a felszínig fúr, akkor elpusztul"
>>>Ha meg nem, akkor nem pusztul el. Ha olyan mértékbe kezeled a fát, hogy tökéletesen elzárja a lukakat, repedéseket, befülled a fa.
"Meg kell különböztetni a pattogó hangot hallatú szút, a percegőtől, mert másképpen rág mindegyik."
>>>A legyilkolászás szempontjából tök mindegy.
"Hallottam még a szalmiákszeszről is, ami nagyon veszélyes, ezért csak vastag gumikesztyűvel lehet bánni vele."
>>>Teljesen fölösleges a gumikesztyű, mert annyira átható szaga van, hogy taknyod-nyálad összefolyik, fuldokolsz, el se jutsz az faápolásig. Egyébbként olyan mérget használni, ami nem bomlik le, az álmos könyv szerint se jelen jót.
Erősen fertőzött fánál is meg kell különböztetni a felszíni rágást, attól, amelyik fajta a belsejét rágja szét. Lehetne akár csónaklakkot is használni, de azt ugyebár az ember nem bírja szagolgatni... A lényeg, hogyha lezárjuk a légzőnyílásait, amiket a felszínig fúr, akkor elpusztul Meg kell különböztetni a pattogó hangot hallatú szút, a percegőtől, mert másképpen rág mindegyik. Hallottam még a szalmiákszeszről is, ami nagyon veszélyes, ezért csak vastag gumikesztyűvel lehet bánni vele. Ez viszont a "végső megoldás"...
A teafaolaj nem öl, csak üldöz. Az ötlet tőlem van, mivel a teafaolaj gomba és baktériumölő. Egyébként is frissítő hatású. Permetezni is szoktak vele. A lenolaj és a teafaolaj jól keveredik. A lenolaj, mint írtam, lezárja a levegő útját, ezáltal a szú megfullad. Nálam bevált.
Ezt a teafaolajos ötletet honnan vetted? Mert azon kívül, hogy esetleg belefullad a dög nincs rovarölő hatása. Szerintem senki se szereti a vegyszerezést, de legyilkolászni a bogarakat csak azzal lehet. A korszerűbb mérgek lebomlósak.
Én is így vagyok. Szépen lakunk egy öreg házban és néha perceg, aztán sokáig nem perceg. Mostanában nem perceg. A nagyon durva helyeket, amik felszíni rágásoktól származnak, levágtam és lenolajjal bekentem. A lenolaj száradó olaj, ezért lezárja a fa pórusait, a szú megfullad. Újabban teafaolajat is csepegtetek hozzá, ezáltal, remélhetőleg, a gombák sem fogják károsítani a fát. Legjobb az ép fánál ezt elvégezni. Én nem vagyok híve a vegyszerezésnek, különösen nem ott, ahol az ember hosszú időt eltölt. Semmit se lakkozok le. Itt a tetőtérben mindig a kellemes fenyőillat fogad. Ennél jobb illatszert nem ismerek. Ha a szú mélyebben rág, meg lehet próbálni egy kis furat mentén injekciós tűvel bejuttatni a teafaolajos lenolajat. Ezt egyébként kifejezetten utálják a rovarok. Nekem bevált a dolog.
Van a családban egy 70 éves épület aminek a tetőszerkezetét ellepte a szú. Sajna nem tudjuk hogy mit kell ilyenkor tenni. Van rá valami mód a rovarok elűldözésére? Jó lenne valami megoldás mert most építikk hozzá a másik épületrészt és félő hogy átterjed oda is a kártevők hada. Milyen megoldás létezik erre a problémára? Jó lenne valami okosság mert nem szeretnénk szétbontani az egész felépítményt.