Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2129

Deus ex machina:)

Végre valaki ki tudta számolni a potenciált.

Előzmény: Jo Tunder (2120)
astronom Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2128
Tudom, hogy unalmas, de csak hogy feledésbe ne merüljön:

Bármit is hazudik cyprian, az ő eredeti állítása az volt, hogy

Most tegyünk a hidrogénatomunk köré még több hidrogénatomot, szimmetrikusan, gömbalakban. Mindegyik új hidrogénatom gravitáló ereje hozzáadódik a tér egy-egy pontjának gravitációjához. Az első hidrogénatomunk a középen van, ahol kijelöltük a nulla potenciálú helyet, ott a legnagyobb az összeg, a középponttól kifelé csökken. Tehát csökken a gravitációs potenciál. A gömb legszélén a legkisebb, mert a gömbön kívül nincsenek hidrogénatomok.
mmormota Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2127
Nem kértem, hogy írj képleteket. A beidézett bizonyításokat Newtontól a Wikipediáig kellene megértened.
Eleinte csak nevetséges volt, de most már inkább szomorú, hogy világos matematikai bizonyítás ellenében kapálódzol kitartóan.
Előzmény: cíprian (2121)
astronom Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2126
Nem a Földről beszéltél, tökfej, hanem "egy tömör égitest belsejéről", arról jelentettél ki ex cathedra hülyeséget, most persze szokásod szerint azonnal másról kezdesz hablatyolni.
A mocskolódásod pedig már sokszor mondtam, hogy nem érdekel, úgyhogy ne túráztasd magad fölöslegesen.


Előzmény: cíprian (2125)
cíprian Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2125

Csodálkozom, hogy egy csillagász nem tudja, hogy a Föld belsejében nagyobb a g értéke, mint a felszínen. A felszínen g=9,8m/s2 majd R=2880 km-nél g=10,3m/s2, majd a középpontban g=0.

 

Astronom, nem látok tőled komoly csillagászhoz méltó véleményt, a kevés megnyilvánulásodból pedig arra következtetek, hogy távol vagy ettől a szakmától.

Engem nem zavar, hogy nem vagy csillagász, hiszen én sem vagyok az, de jó lenne ha nem adnád ki magad annak.

Előzmény: astronom (2118)
XRive Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2124
Minő szerencse, hogy nem lehet módosítani a hozzászólásokat. Úgyhogy bárki betévedő megest elsőre láthatja, ki is próbál it csuszázni.
Előzmény: cíprian (2122)
astronom Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2123
ha a szöveg alapján nem ismeri fel, miről beszélek.

Én például a szöveg alapján azonnal felismertem, hogy sűrű hülyeségeket beszéltél megint.
Előzmény: cíprian (2121)
cíprian Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2122

 

Ezt írtam:

 

"Jól látod azt is, hogy egy tömör égitest belsejében g gyorsulás van. Az égitest középpontjában g=0, de a felszínhez képest g értéke egyre nagyobb ahogy közeledünk a középpont felé, eléri a maximumot, majd a nullára csökken a középpontban.  A középpont és a felszín között g értékének maximuma van."

 

Bizonyára elkerülte a figyelmedet, hogy tömör égitestről beszéltem.

 

Egyébként már hetek óta pusztán csúsztatásnak használják egyesek a vastagság nélküli gömbhéjat akkor, amikor én tömör égitestről beszélek.

 

A vita kezdetén is a Nap belsejében a középponttól 0,3R távolságában levő erőkről beszéltem. A vitaellenfeleim hozzák fel ellenérvként a nulla vastagságú gömbhéjt. Gyanítom, sokan belátták már, hogy a gömbhéj nem ide illő ellenérv, amikor a Nap belsejéről vitatkozunk.

Előzmény: Jo Tunder (2120)
cíprian Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2121

A fórum nem arra való, hogy matematikai képleteket írogassunk. Nézd meg hányan írnak ide képleteket. Tőled is ritkán látni. Nehézkes ide képleteket farigcsálni.

Annyit követeljetek meg tőlem, amire ti magatok is hajlandók vagytok. Én sem vagyok hajlandó azzal tölteni a drága időmet, hogy  fórum nehézkes szövegszerkesztőjével képleteket írjak. Aki nem elégszik meg a szöveges magyarázattal, nézzen utána szakkönyvben, ha a szöveg alapján nem ismeri fel, miről beszélek.

Előzmény: mmormota (2117)
Jo Tunder Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2120

ciprian,

A gombhejon belul a gravitacios potencial konstans. Erted ? Ebbol kovetkezoen a gradiense nulla. A gombhejon belul tehat
egyaltalan nem lehet azt tudni, hogy kivul van egy test. Te beleszerettel egy kozepiskolai
modellbe mindenfele erokkel, amelyek kioltjak egymast, a fizikus kollegak ezert masznak falra. Csak ugy mondom.
Előzmény: cíprian (2116)
XRive Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2119
És: nem ébred. 'Feszültség ébredéséhez' ugyanis az kell, hogy a test különböző pontjaiban más-más legyen az erők eredője.

Gömbhéj belsejében bármely pontban a gömbhéj gravitációs erőinek eredője zérus. Feszültség nincs.
Előzmény: cíprian (2116)
astronom Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2118
Az égitest középpontjában g=0, de a felszínhez képest g értéke egyre nagyobb ahogy közeledünk a középpont felé, eléri a maximumot, majd a nullára csökken a középpontban. A középpont és a felszín között g értékének maximuma van.


Azért bizonyos szinten irigyellek, cyprian. Nekem nagyon össze kellene szednem magam ahhoz, hogy ilyen kis helyen ekkora baromságot írjak.
Belőled meg könnyedén dőlnek az ehhez hasonló ökörségek.
Előzmény: cíprian (2116)
mmormota Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2117
"És természetesen húzóerő ébred a belehelyezett gömbben is, másképp nem is lehet."

De bizony lehet. Csak mivel eleve elhatárolódsz a matematikától, ezt nem vagy képes megérteni... :-)

Előzmény: cíprian (2116)
cíprian Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2116

Kedves Privatti.

 

Nagyon jól gondolkodol.

Ha gömbhéjba teszünk egy gömböt, akkor húzóerő ébred a gömbhéjban. És természetesen húzóerő ébred a belehelyezett gömbben is, másképp nem is lehet.

A hozzászólások alapján már látni, hogy felismerték a topiktársak: feszültség keletkezik a testekben annak ellenére, hogy a gömbhéj középpontjában az erők kiegyenlítik egymást.

 

Azzal keverik meg magukat a topiktársak, hogy a gömbhéj centrumában a g gyorsulás valóban nulla értékű. De ez nem ugyanaz, mint amiről vitatkozunk.

Jól látod azt is, hogy egy tömör égitest belsejében g gyorsulás van. Az égitest középpontjában g=0, de a felszínhez képest g értéke egyre nagyobb ahogy közeledünk a középpont felé, eléri a maximumot, majd a nullára csökken a középpontban.  A középpont és a felszín között g értékének maximuma van.

Azonban nem g értéke a vitánk tárgya, hanem ébred-e feszültség a gömbön belüli testben.

Előzmény: Törölt nick (2113)
mmormota Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2115
"tapasztalat sugalta: Egyszerre több irányból ható húzóerők feszültséget szoktak kelteni tárgyakban"

Salamon király krétaköre nem jól modellezi a gömbhéjat... :-)
Előzmény: Törölt nick (2111)
Mungo Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2114
Kedves Privatti!
 
Érdemes egy kicsit visszalapozni a hozzászólásokban, hogy érthetővé váljon mi a fenéért került elő a belül üreges gömbhéj problémája. Nemes egyszerűséggel azért, mert szerettük volna levezetni, hogy egy akármekkora gömbszimmetrikus bolygó, vagy csillag középpontjában a saját gravitációs ereje nulla. Ezért és csakis ezért boncoltuk szét a gömböt gömbhéjakra, amely gömbhéjakról be lehet látni számításokkal, hogy a belsejükben nulla a gravitációs erejük, tehát a gömb középpontja felé haladva csak a "talpunk" alatt lévő kisebb gömb gravitációját kell figyelembe venni, ez lényegesen egyszerűbbé teszi a számítást.
Ehhez képest kissé túldimenzionált a körülötte kialakult mélyfizikai elmélkedés.
Amit a bolygó, vagy csillag középpontjában ébredő "húzó" feszültségről vizionálnak itt egyesek, az szimpla marhaság, csak sajnos akik ezt vizionálják, még alapszinten sem ismerik az idevágó matematikát, ezért azután gyakorlatilag meggyőzhetetlenek, legalább annyira mintha egy süketnémát szeretnénk megismertetni mondjuk Csajkovszkij okozta gyönyörűségekkel.
pint Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2112
hogy lehettek annyira eltávolodva a valóságtól, hogy egy roppant tömegű test közepébe húzóerőt képzeltek??? tényleg nem szól a fejedben ilyenkor egy kis vészcsengő, hogy valami nincs rendben??
Előzmény: Törölt nick (2111)
_vs120_ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2110
Nana!

Örökmozgónak csak azokat a dolgokat lehet nevezni, amelyek valamilyen hatás ELLENÉBEN mozognak örökké. A világ szép csendes csordogálásával tökéletesen egyetértő atomok nem nevezhetőek örökmozgónak...
Előzmény: Astrojan (2109)
Astrojan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2109

..az örökmozgó feltalálójával szemben milyen szánalmasan gyenge érv az energiamegmaradás törvénye.

 

Ha már feltaláltad az örökmozgót akkor ellene pontosan egy szánalmasan gyenge érv az energiamegmaradás törvénye.

 

Az energiamegmaradás törvényét ebben az esetben úgy kell beépíteni a magyarázatba, hogy figyelembe vegye azt az energiát ami hajtja a szerkezetet. A vákuum tele van energiával, pl sötét energia. Ha ezt fel tudja valaki használni egy gép működtetésére, akkor az értelemszerűen egy örökmozgó. Eddig embereknek nem sikerült, talán, de ez sem bizonyos.

 

Örökmozgó amúgy létezik. Az atomok örökké mozognak. Legalábbis a bennüklévő elektronok, protonok, neutronok. Mi hajtja őket ? Az örökmozgót is hajtja valami, hiszen éppen ezt állítod az energiamegmaradással.

 

Előzmény: Mungo (2098)
_vs120_ Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2108
Sőt, a tömeg koncentráltsága miatt még az is elképzelhető, hogy a mag felé haladva egy darabig még tovább nő a grav.
Előzmény: _vs120_ (2106)
mmormota Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2107
Kevered a dolgokat. A héj eredő ereje egy belső tömegpontra éppen nulla. Ez azonban természetesen nem jelenti azt, hogy egy belső tömegpont ne gyakorolna erőt a héj elemeire.
Előzmény: Bign (2104)
_vs120_ Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2106
Senki nem mondta, hogy NINCS gravitáció. A gravitáció egyenletesen csökken a (homogén) gömbhéjon belül. Nem homogén esetben is csökken, de akkor csak szig. mon., nem egyenletesen.

A nyomás nem egyenlő a gravitációval. A nyomás a ránk nehezedő testek súlyával egyenlő.

Annak aki úgy gondolja, hogy a föld közepén végtelen nagy a grav, az gondolkodjon el azon, hogy ebben az esetben a föld közepén egy fekete lyuknak kellene lennie. Utána gondolkodjon el azon, hogy a fekete lyuk mit csinálna a földdel...

Előzmény: Bign (2104)
mmormota Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2105
A gömbhéj minden elemét vonzza a belé helyezett tömeg. Mechanikus feszültség keletkezik benne, hogy ettől aztán töpörödik-e, az a szilárdságától függ.
Előzmény: Törölt nick (2101)
Bign Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2104
Amint látom cáfolhatatlan bizonyítékotok van arra, hogy egy gömbhéjon belül nincs gravitációs tér. Jó.

Akkor áruljátok el, miért nő a nyomás a Föld (vagy más égitest) közepe felé haladva?

Hiszen ha nincs a héjon belül gravitáció, akkor a külső héj nem nehezedik a belsőre és ezért nem is nyomja.
pint Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2103
látom, azóta se tisztázta. lehet, hogy komoly?
Előzmény: _vs120_ (2102)
_vs120_ Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2102
Pint! ezt vedd dícséretnek. Hiszen ciprian csak a "gyenge tudásúakkal" ért egyet ! :)) - néha.
Szóval most már akár az is elképzelhető, hogy okos vagy.
Előzmény: pint (2100)
pint Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2100
végül is én se értem, hogy mit erőlködök. ha lenne esze megérteni, akkor eleve nem állt volna elő ilyen hülyeséggel. miért pont az én kedvemért térne át az értelem útjára, ha a maga kedvéért nem tette?
Előzmény: Mungo (2098)
astronom Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2099
az örökmozgó feltalálójával szemben milyen szánalmasan gyenge érv az energiamegmaradás törvénye?


:O)))
Előzmény: Mungo (2098)
Mungo Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2098

Azt hiszem most a gyakorlatban is megtapasztalhattam az elméleti villanytan professzorom egyik mondásának lényegét:

 
" Eltudják képzelni kedves kollégák, hogy az örökmozgó feltalálójával szemben milyen szánalmasan gyenge érv az energiamegmaradás törvénye?"
 

Szóval lehet levezetni, bizonyítani az üreges gömb belsejében a gravitációt, ha valaki intuitíve nem fogadja el. Még ráadásul ő lesz aki kioktat.

Előzmény: pint (2097)
pint Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2097
nem szükséges cáfolni a szedett-vedett hülyeségeidet, amikben még matematika sincsen. a cáfolat az, hogy a végeredmény rossz, mert a helyes levezetés az, amit mondtunk neked százszor, és elolvashattad, megérthetted volna már mostanra.
Előzmény: cíprian (2096)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!