Egy lakótelep emlegetésekor a legtöbb embernek szürke háztömegek, lehangoló, sivár falak jutnak eszébe. Nem minden lakótelep ilyen. Néhány egészen kisvárosias jellegű, parkokkal, fákkal, játszóterekkel, virágokkal. Ilyen a ferencvárosi József Attila lakótelep is, amely talán a „legzöldebb lakótelep.”
Ezt a topikot a József Attila lakótelep iránt érdeklődőknek ajánlom, elsősorban a telepen élőknek, de természetesen bármely más érdeklődőnek is!
Ahhaa, így már világos a helyzet. : ) Köszi! Majd körülnézek az általad javasolt részen.
A Csárdás köz sem hangzik rosszul. Ha fent járok Pesten elsétálok arra. Kíváncsi vagyok a környék hangulatára, meg persze arra, hogy van-e hőszigetelés. : ) Találtam olyan hirdetést, ahol azt írják egy itt található tömbről, hogy
"a ház kívülről felújított, a fűtés ház egyedi hőmennyi-ségmérővel felszerelt."
Szó szerint idéztem. Egy kicsit zavaros a megfogalmazás. Ezzel a mondattal a panel programra céloznak?
Egy kicsit pontatlanul fogalmaztam: a Somfa azért gázos, mert tőle pár 100 méterre van olyan lakótömb (a Bihari úton, a volt Götz babagyár mellett, meg átellenben szembe), ahol nemigen látni világos bőrű embert. Csodálkoztam is, mikor az OTP felépített mellé egy lakóparkot...
Az "ősi" rész az Üllői út - Pöttyös utca - Ifjúmunkás u. - Toronyház u. - Egyetértés u. - Távíró u. - Epreserdő u. - Ecseri út által körbezárt terület. Nyilván nem célszerű az Üllői és Ecseri utak mellé költözni a nagy zajterhelés, és kosz miatt miatt. (Volt egy irodának használt lakásom az Üllőin, és a por nem por volt, hanem fekete olajos ragacs, amit nem könnyű eltakarítani ablakról, bútorról.) Az Epreserdő utcában magasfeszültségű távvezeték fut, ez nem mindenkinek szimpatikus. Ráadásul ide szűrődik legjobban az M5 bevezető szakaszának zaja. Egy szó mint száz, a "határvonalon" belül száz méterre már a nyugisabb részek vannak. Bár a belső területen a 81-es busz jár, de ez szerintem nem olyan vészes, elviselhető (én is a vonala mentén lakom). Itt változatos a kínálat 27-72 m2-ig vannak 1-3 szobás lakások, tégla vagy beton+tégla.
A Csárdás köz a 80-as években épült klasszikus kockapanel. Arra ritkán szoktam járni, a gettósodás és maffiozó külsejű alakok nekem az Ifjúmunkás 26-28, Üllői 167-177 környékén tűntek fel. A Csárdás gyakorlatilag a telep széle, az első ház az Üllőire néz. A metró kb. 5 perc gyalog, viszont a köz mellett őrzött parkoló van egy beépítetlen telekkel. A házak vagy az Üllőire (itt van ez a parkoló is, melette a Magyar Telekom informatikai központjával), vagy egy középiskolára, vagy a házak közötti játszótérre néznek. (Igazából két ház van, ld: http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&q=Budapest&ie=UTF8&ll=47.466578,19.120159&spn=0.006441,0.013411&t=h&z=17&om=1)
Sajnos új lakásra biztosan nem lesz pénzünk, túl nagy hitelt pedig nem akarunk felvenni. : / A Somfa közben laknak rokonaink egy panelben, én még nem tapasztaltam, hogy a lakók összetételével probléma lenne, persze évente csak párszor fordultam meg a környéken. Tényleg ennyire gázos a helyzet?
A IX. kerületben a Csárdás köz milyen környék? Ott most többen is hirdetnek lakást.
Melyik az "ősi" rész? Milyen utcák tartoznak oda?
Nem tudjátok véletlenül, hogy a VIII. kerületi Szigony-project hogy áll? Sikerült már rendbe rakni a környéket? Oda nem szívesen költöznék, de ha kipucolták a környéket, akkor lehet megfontolandó. Ott is találtam pár paneles hirdetést.
Én a X. kerületi oldalt nem javasolnám, se a 10 emeletes "tömböt" a IX. kerületben. Sajnos eléggé elkezdődött ez utóbbi gettósodni, egyre több kétes alak (kigyúrt + agyontetovált + BMW-s) is erre látható, valamint a tavaly visszatoloncolt Kanadába "menekült" társulat reprezentánsai is feltűnnek. A X. kerületi rész meg az előbb leírtak alapján + lakók összetétele gázos.
Marad az "ősi" rész (IX. kerület, 60-as években épült), ha javasolhatom.
A Somfa köz az már a X: ker hez tartozik. Én is voltam ott lakástnézni. Durva hogy egyik fele a 10 emeletes panel épületre, másik fel a puszaságra, háttérben a gyárkéményre néz. Viszont nem túl drágák ott az új lakások.
Köszönöm az infokat! Nem túl jó hír, hogy a kerület nem vállal részt a programból. : ( A Somfa köz is szimpatikus, de ott szinte lehetetlen megfelelő lakást találni. Kicsi a kínálat.
Panel plusz program lényege a hőmennyiség megtartása, azaz a szigetelés. így nyílászárók cseréjére (ajtó, ablak) födémszerkezet cseréjére, új fűtőtest beszerelésére adják. Az ára akár 10 éveb belül megtérül, hiszen a hő nem szökik el, , ne mindegy hogy 15-20.000,-Ft a havi fűtési számlád, vagy csak 6.000,-Ft A költségeket 1/3 arányban az Állam bácsi állja, , 1/3 részben az önkormányzat, 1/3 részben a társas házak. Ha a lakó közösségnek nincs 1/3 megtakarítása , kedvezményes hitel vehet fel akár 15 évre is. Ilyenkor a közös költségbe építik bele a havi törlesztést. 1-2.000,-Ft lehet. Attól függ hogy menni a kölcsön nagysága. Akinek erre sem telik az méltányosságot kérhet az önkormányzattól, vagy a többi lakó állhatja.
Sok lakás ki lett festve, de hogy mennyinek van Panel Plusz az passz.
Korábban már írtam ebbe a topicba, és rendszeres olvasója vagyok. Egy tragédia miatt úgy döntöttünk, hogy itt hagyjuk Békés megyét. Egyre valószínűbb, hogy mi is a lakótelepre fogunk költözni. Feltétlenül szeretnénk, ha az ingatlan panel programos lenne.
Azt szeretném megtudni, hogy vajon hány házat újítottak már fel a telepen, és vajon hányat fognak a közeljövőben?
Úgy láttam, hogy néhány eladó lakást már úgy hirdetnek, hogy a program keretein belül fel lesz újítva a ház. Ha esetleg egy ilyen épületbe költözünk, a vételáron felül mennyi pénzt kell majd kifizetni később a felújítás miatt?
Nem, mert már 32 éves vagyok, és nem a szüleimmel élek, van saját életem. De sokat átjárok látogatóba. Néha átmegyünk párommal kerékpározni.
Régen a Lobogó utcai (talán jól emlékszem az utcanévre) , jártam úszni.
Ott a nyúldombon a testvéremmel jártam ki este futni. A nyúldomb mellett volt az a szakiskola amit ha jól tudok most zártak be. Na oda járt anyám dolgozni még 20 éve. Apám, meg ott építette a panel / beton házakat a 60-as évek végétől a hetvenes évek elejéig. Ott éltem 82-től 97-ig majd anyu elvált aputól (azóta jóban vannak) és 2 évig vidéken éltem. Aztán (sokat kellett volna utazgatni) 99-2005 között a József Attilára visszaköltöztem. Most egy lakóparkban vettem lakást, 2 éve itt élek, de szándékomban áll majd visszaköltözni, ha üres lesz a ház....
:-)
ui.: tudom hogy sok területet, mostani társasházaknál is feltöltik a talajt mindenfélével....
Nem szeretnék 100 év múlva a földön élni, de már tavaly és idén is láttuk hogy mi történik a klímával a sok szenny miatt, de ez már másik téma.
A József Attilán végig sétálni szerintem egy terápiás kezeléssel is felér, annyira csendes és nyugtató. Tudjuk hogy az utakat fekvő rendőrözték, a busz csendes, és szép a növényzet, tiszta az utca. Csak a Pest Budást sajnálom. Talán még a Ton Cruise-s Coctailt ment utoljára úgy 87 körül benne .....
Te már nem laksz itt?
Én úgy hallottam, hogy egyes lakóparkok is szeméttel feltöltött telkekre épültek.
No mindegy ez szerintem a lakótelepünk imagén nem változtat szép, gyönyörűen fejlődik, mi kell még.
Én nagyon jól érzem magam itt.
Tartalmi moderáció nincs, a személyeskedést viszont legyetek szívesek abbahagyni. A vitában érvek hangzanak el, nem szükséges, hozzá a másik személyének negatív tartalmú méltatása.
Emlékszem ide jártam általános iskolába. Itt játszottunk a srácokkal a játszótereken. Minden szombat vasárnap a Pest Buda moziba lógtunk 10 Ft –ért és néztük a filmeket. A mozi előtt akkor még működő kútban a fókák között úsztunk nyaranta.
Emlékszem pár éve szépen lefestették a házakat, azóta mesés ez a hely. A nővények gyönyörűek, nyert is a kerület e miatt díjakat.
De erről már írtam a „moderátor segíts” be is.
Persze lehet hogy hazudok, és még biztos lesz itt helyesírási hibám is…..
Én részemről lezártam, s kértem a moderátort, hogy törölje az egészet. Most egyébként a moderátori topikban szórja rám az átkot. Sajnálom, hogy ilyen emberrel vitába szálltam, de annyira kivágta a biztosítékot az állítása, hogy elragadtatattam magam. Én ugyanis 34 éve élek itt, s szeretem ezt a helyet. Ő csak a csótányokra emlékszik. Tudom, én is laktam olyan helyen, ráadásul kisgyerekkel. Aztán az idegenrendészetet kihívtam, s a szomszédból kipateroltattam a 3 szobában lakó 20 kínait. Utána pár héttel egy bogár sem volt, mert az új bérlő (arabok) takarítottak... Sajnos, ha egy szomszéd tojik az alapvető higiéniára, akkor ott megjelennek. Akármi is van a földben...
Szerintem ez rágalmazás! De szerintem ez téged nem zavar, mert nyugodt lehetsz hogy öklömmel nem találkozol. Van pár perverz, frusztrált, abnormális ember aki itt éli ki azt amit a nagyvilágban nem tudna. Úgy hiszem, Te ezek közé tartózol.
Fárasztó vagy.
És túl proli a stílusod.
Szerintem ez itt nem a helyesírási fórum, ha nem teszik az írásom, akkor is el kel viselned. Vagy szólj a moderátornak hogy ez téged zavar. Én elolvasom amit írsz hiszen fontosnak tartom embertársaink véleményét megismerni, még ha Te is írod. Te is olvasgasd az ennyimét. Ha meg torzítasz, hazudtolsz, bagatelizálsz az a Te dolgod.
Miből is indult ez az egész?
Ja a szeméttelep.
Nos volt is rajta sok! J))
És mindenki ossza be a munkaidejét úgy, ahogy az a munkaszerződősében szerepel. A többire meg magasról nagy ívben.....
Mindig vissza olvasom, amit irkálok. A színvonalam szerintem a tied felett van, a helyesírás meg mint látható, betűelütés. Mivel dolgozom, így megírom és küldöm, ha az újam hozzáér egy másik betűhöz akkor ez adódik.
Ha tetszik, ha nem.
Most oda figyeltem a helysírásra, és nem írtam el semmit. Remélem elégedett vagy.
Elég szégyen ha valaki ilyen stílussal vezető, és fórumozik.
Inkább akkor dolgozzál, ne fórumozzál munkaidőben. (Kivéve, ha te vagy a cég vezetője. Mivel én az vagyok, ezért megtehetem ezt munkaidőben is.) Különben elégedetlenek lesznek a bankban veled. És tényleg, olvasd vissza, miket írkálsz, s gondolkozz el a színvonalon, helyesíráson.
Az általános iskola 4 osztályában biztos a nevelést is tanitották, ha az anyukád nem is!
Látszik hogy kötekedsz. Már rég másról van szó. Szerintem aki ezt olvassa az mind látja.
Nem érdekel a véleményed, nem tudsz megbántani. Ha a Főiskolán és abankban ahol dolgozom elégedettek velem, akkor igazán nem lényeges hogy Te miket írkálsz itt lapatalanul.
De még ha valamiben is igazad lenne: Mond, egy ilyen agresszív ember véleményére ki ad?
Szia! További szép életet. Gondolom mások is örülnek neked! :-)))
Szerintem mielőtt újra fórumba írnál, tanulmányozd át az általános iskola első 4 osztályából a magyar helyesírással foglalkozó tananyagot. Fantasztikus dolgokat fogsz megismerni, amiknek - az Index fórumain tett összes hozzászólásod alapján - most még nem vagy birtokában. A panel és beton közötti különbség megértése ezután jöhet, bár az már műszaki középiskolai tananyag.
Azon meg már nem tudok segíteni, hogy továbbra sem ismered el, hogy döbbenetes baromságot írtál. Sajnos az ilyen helyből hülye rémhírterjesztőket ütni kell, nem segíteni, hátha sikerül elvenni a kedvüket attól, hogy billentyűzethez nyúljanak.
Szerintem Te vagy primítvi. Mert nem segítő késszéget tanusítasz, hanem támadsz. A beton épület is panelokból van össze állítva...
És mi van ha a Dési 62 ben épült és nem 68 ban?????? Na bumm. A lényegen nem változtat.
Miért álna el valaki a vételtől, mert leírom hogy alakótelep szeméttelepre épült, hiszen valóban volt szemét lerakó, és valóban 1982 -től (amikor beköltöztünk) egésszen a 2000 évig kellet várni mire sikerült kirtani a csótányokat.
De hogy segítsem a lakás eladást a telepen (bár nem tudom, hogy ha olyan jó, miért akarná bárki is eladni? :-))) ) már nincs bogár, ki lett írtva. A szemét is felszíódott és elvitték. És máshol is van szemét tehát tessék ide jönni venni lakást. Nincs aDésiben panel, csak panelokból összeállított beton ház, ami úgy eakkor nem mínődsül Panel lakásnak, és egyébként is prímitív vagyok, és nem tudok helyessen írni, meg magyartalan vagyok, és egyébként is mélyrepülésben vagyok, tehát az én szavam nem számít.
Még több szl1973-t! Hajrá! Nagy vagy! Még többet belőled. Hozz magaddal még egy szl1973-at. Legyen sok szl1973 a JA ltp-n.
Annyira primitív vagy, hogy az már fájhat neked. A Dési Huber utcában nincs panel, amit képet belinkeltél az az Üllői út - Pöttyös u. - Ifjúmunkás u. - Csárdás köz által határolt terület. Ott van panel, az a rész épült a 70-es évek végén. És a Börzsöny u. - Csengettyű u. sarkon is van még a 80-as évek elején épült 3 panelház. Ennyi. A Désiben tégla és betonházak vannak. Ilyen a Dési 5 is, 60-62 körül épült.
A saját hülyeségeidet így még további hülyeségekkel próbálod igazolni.
Úgy látszik, szemét ügyben kiderül az igazság: lerakóhely volt, kis mennyiség. (Ilyen mindenhol van.) Az ilyen aljas és primitív ferdítés, minthogy szeméttelepre épült a lakótelep, érdeksértő, hiszen ha valaki itt akar lakást venni, elolvassa a te hazudozásodat, akkor eláll a szándékától; míg aki itt akar lakást eladni, az elveszt ezáltal egy potenciális vevőt.
Az utóiratoddal pedig magadat minősíted: nemcsak stílusában, de magyartalanságában és helyesírásában is mélyrepülés.
Szerintem az a fárasztó, hogy erről a kellemes lakókörnyezetről ilyen hazugságokat terjesztesz. A Dési Huberben nincs is panel! Ennyit ér a szavad a "sok szemétről" is.
Szerintem az alább a József Attila lakótelep honlapjáról bemásolt
"1966-ig négyemeletes komfortos lapos tetős téglaházakat építenek melyekben viszonylag kis méretű, de komfortos lakások találhatók. Az akkor még Üllői úti lakótelepnek nevezett komplexum több ütemben épül. Az első ütem során az Üllői út – Dési Huber utca – Egyetértés utca – Csárdás köz által határolt területen készült el 2312 lakás. A második ütemben újabb 3002 lakás épült meg, majd a harmadik ütem során az Üllői út – Ecseri út – Epreserdő utca – Csengettyű utca – Börzsöny utca – Toronyház utca – Dési Huber utca által határolt területen 1795 lakás készült el."
rész nem mond ennek ellent.
De tegyük fel hogy tévedtem 2-3- évet . Akkor mi van? Provokatív kérdésekre meg nem válaszolok. Legalábbis eldöntöm, hogy milyen stílusú emberekkel társalgok.
Szóval csak sok szemét volt... Hát akkor mégse szeméttelepre épült, mivel előtte Valéria telep volt a helyén. És 68-72 között hol épült panel a Dési Huber utcában???? Erre kíváncsi lennék (mondjuk házszám szinten), mert panel 76-78 körül épült az Ifjúmunkás és 80 körül a Börzsöny utcában.
A József Attila Lakótelep Budapest IX. kerületében helyezkedik el, az Üllői út, az Ecseri út, a Gyáli út és a Határ út által körülzárt területen. Mióta lakott ez a terület mindig önálló egységet képezett, de ugyanakkor mindig szerves része volt környezetének. A múltban környezetéhez képest való elmaradottságával, a jelenben, pedig önállóságával, jellegzetes adottságaival tűnik ki. Nem állt itt mindig a ma látható Kádár korszakban épült szocialista lakótelep. A terület történetében több egymástól alapjaiban eltérő szakaszt találhatunk. A terület 1914 előtt beépítetlen legelő volt melyet alkalmanként lóversenyek megrendezésére használtak a neve Lóversenytérdűlő volt. Gróf Széchényi István a lóversenyzés magyarországi megteremtője az 1830-as 40-es években itt rendezte a futtatásokat. A XIX. Század vége felé, pedig katonai gyakorlótérnek használják.
Mozgalmas élet csak az első világháború éveiben kezdődik a területen. A világháború harctereiről már az első háborús évben olyan nagy számú sebesült katonát kellett a főváros közkórházaiban elhelyezni, hogy Budapest katonai parancsnoksága kénytelen volt ideiglenes barakk-kórház építését kérni a Székesfővárostól. Az építkezés már 1914 őszén megkezdődött, s két éven belül 120 ideiglenes barakk várta a frontokon megsebesült katonákat. 1916-ban az Üllői úti katonai kórháztábort Mária Valéria főhercegnőről nevezték el, aki rendszeresen jótékonysági akciókat szervezett a telepen. Még ebben az évben tíz újabb, ekkor már téglából készült barakk épült, majd 1918-ban az hat utolsó barakk épülete került átadásra. 1917-ben a Mária Valéria-telepet körülkerítették, a fabarakkokat hadifogolykórházzá alakították, a kőbarakkokban katonai elosztó kórházat működtettek.
Az őszirózsás forradalom után a hadifogolykórházat felszámolták, a barakkokat, pedig lakásokká alakították át, melyekbe először a hazatérő fővárosi illetőségű katonák, és a megszállt területekről elmenekült, egzisztenciájukat vesztett állami kistisztviselők költöztek. A Tanácsköztársaság idején a IX. kerületi Direktórium a Ferencváros szegény munkáscsaládjait költöztette a fabarakkokba, majd 1919 őszétől helyükbe újabb, határon túli menekültek költöztek. 1920-ban a főváros intézkedéseinek köszönhetően a telep három jól elkülöníthető részre oszlik. A telep délkeleti részén a Határ úthoz tartozó részen 54 fabarakkot téglaépületté alakítanak át, ez lesz a városi kislakásos telep , még a szocialista lakótelep építésének első ütemét is túléli. A telep középső része 80 fabarakkból áll, a telep fennállása alatt mindig itt a legnagyobb a nyomor, itt a legrosszabbak az életkörülmények. A telep harmadik része az Ecseri útnál elhelyezkedő 16 nagyobb téglaépületből állt.
„… A hajdani Mária Valéria telepre emlékezve akaratlanul is koncentrációs táborok döbbenetes képe villan elém. Igen tábor volt ez is valaha, a szegények, a legnincstelenebbek lágere. Nem volt körülfonva árammal töltött szögesdróttat lakóit sem őrizték fegyveres pribékek, Az Itt lakókat a nyomor, a kiszolgáltatottság kötötte a rozzant, düledező viskókhoz. Egy átkos népnyúzó rendszer kegyetlen vastörvénye: az éhség, a munkanélküliség kényszerítette ide a társadalom kivetettjeit. … …Akkoriban állondó ás általános volt a munkanélküliség. Mi te1epiek, többnyire munka nélkül, éhesen ődöngtünk a városban, vártuk telet. A tél, illetve a hó szinte egyetlen segítője volt a nyomorgóknak. A havazás pénzt hozott szegényes konyhánkra. Ilyenkor csapatostul vonultunk a hómunkásokat felvevő helyekre. …”
A telepen tanyát verő nyomor túléli az 1945 utáni koalíciós éveket és a Rákosi rendszert is, felszámolása nyilvánvalóan csak a barakkváros eltüntetésével volt lehetséges. 1945 és 1948 között mindenhol a háború okozta károk helyreállítása folyik, a nyomortelep megszüntetése nem kerül napirendre. A Rákosi korszak sem sokat tesz a szükséglakótelepen élők ügyében, inkább szégyennek tartja létezését, ezért szinte semmi adat nem maradt ránk ebből a korszakból.
A Kádár korszak gazdasági és politikai konszolidációja után a lakásépítések száma növekedik, ekkor következik be a Mária Valéria telep végzete is. Egyrészt a városokba való áramlás gyorsuló folyamata követel meg új építkezéseket, másrészt a szükséglakótelep az egyik szégyenfoltja a rendszernek. Így a Mária Valéria telep bontása 1957-ben megkezdődik és a bontással párhuzamosan elkezd épülni az új lakótelep is. 1966-ig négyemeletes komfortos lapos tetős téglaházakat építenek melyekben viszonylag kis méretű, de komfortos lakások találhatók.
Az akkor még Üllői úti lakótelepnek nevezett komplexum több ütemben épül. Az első ütem során az Üllői út – Dési Huber utca – Egyetértés utca – Csárdás köz által határolt területen készült el 2312 lakás. A második ütemben újabb 3002 lakás épült meg, majd a harmadik ütem során az Üllői út – Ecseri út – Epreserdő utca – Csengettyű utca – Börzsöny utca – Toronyház utca – Dési Huber utca által határolt területen 1795 lakás készült el. A lakóépületek mellett közintézmények is helyet kaptak a lakótelepen. Összesen öt bölcsőde, három általános iskola és egy középiskola épült fel, valamint elkészült a Dési Huber István Művelődési Ház épülete és a könyvtár is. A megépült lakásokba fiatal házasokat és korábban komfort nélküli lakásban élő családokat költöztettek.
Lakótelep városrendezési szempontból jellegzetes formát kapott, útrendszere nem merev derékszögű, és a házak nem az utcavonalra kerültek elhelyezésre, hanem a tájolásnak megfelelően helyezkednek el, továbbá, hogy az utcák hat központi tér köré csoportosuló kisebb egységet fognak közre. A házakat nem zsúfolták össze az öt-hat házból álló tömbök között viszonylag nagy szabad terület maradt, melyet a későbbiekben a parkosítások eredményeképpen gazdag növényzet fedett be.
A lakótelep a megépítése óta eltelt évtizedekben, Budapest legzöldebb lakótelepévé lett, az évek folyamán megnőttek az első építkezések idején nagy számban ültetett fák és a házak közötti szabad területeken kialakult parkok rendszeres gondozása meghozta eredményét.
A lakótelep egész területén 30 Km/h lesz a legnagyobb megengedett sebesség és forgalomlassító „fekvőrendőröket” helyeznek el az oktatási intézmények és a játszóterek környékén. A meglévő infrastrukturális és természeti adottságoknak köszönhetően a lakótelep kellemes élettérré alakult mely sok embert vonz. A viszonylag kis alapterületű lakások keresettek az egyedülálló fiatalok és a fiatal családok körében.