Sokunk életét megkeserítik a hasfájások, puffadások, epegörcsök, amik az epekövek meglétével járnak. Mit tegyünk hogy megelőzzzük, illetve ha már megelőzni nem tudjuk? Epeköves diéta? Az epekövek feloldása? Műtét? Laparoszkópos vagy hasi feltárásos? Milyen az élet a műtét, vagyis az epehólyag eltávolítása után?
ki-ki:) most annyira elmúlt, hogy elhalasztottam a dokilátogatást, de hiába töröm a fejem mitől jött elő nem jövök rá, nem ettem sem fűszereset, sem zsirosat, sem nem alkoholizáltam, mert van egy pocsék gyomrom is.
Megnyugtatásképpen szeretném elmondani Neked, hogy amikor engem műtöttek (november 11-én történt) én is pontosan menstruáltam. Nem okozott semmi gondot, tampont használtam. Ne aggódj miatta!
epekő tünete vagy epehólyaggyulladás, ha jobb bordaív alatt kellemetlen szúró fájdalmat érzek, ami levegővételre vagy mozgásra erőteljesebbé válik, illetve ha eszem utána jelentkezik?bár ma reggel felkeléskor is sikerült ezt produkálnom, máskor is jelentkezett már de most kitartóan a harmadik napja fáj hol erőteljesebben hogy ne birjak kiegyenesedni, hol kevésbé.
mentem volna a dokihoz de már nem rendelt és jön a hétvége.van valakinek valami jó tanácsa?amivel ha nagyon fáj ki lehet birni?
Nekem csakannyit mondottaz orvos hogy diéta. Azt tudom hogy zsiros, fűszeres,szemes és hasonló dolgokat nemlehet enni de nekem semmiféle papirt nemadott csak a zárójelentést! Vagy márazért is fizetni kell? hmm na mind1. Megköszönném ha megkeresnéd e-mailom: antalzsuzsi@freemail.hu
(Utána nem tudom, hogy netközelbe tudok-e lenni, mert időközben költözni is fogunk és ott még nincs net, szóval, ha addig bekötik a netet, akkor jelentkezem!)
Még egy info, hátha valakit érint.
Korábban olvastam itt a topikban, hogy a nőknél a menstruáció megléte a műtét kizáró oka lehet.
Nekem pont ez a szituáció, hogy kb. 28.-ára számoltam ki a köv. menstruáció kezdetét, de nem kizárt a pár nappal előbb sem (szülés előtt sem volt napra pontos a dolog).
Mondtam a sebészorvosomnak, hogy ez a helyzet. Ő azt válaszolta, hogy ilyen feszített munkatempó mellett már ez sem kizáró ok, ebben az esetben másképp keverik a véralvadással kapcsolatos gyógyszereket.
Ez furcsa! Nekem elmondták az orvosok. De távozáskor adtak is egy tájékoztató kiadványt, amiben sokféle diétás élelmiszer és a javasolt ételféleségek voltak felsorolva. Ha gondolod, szívesen előkeresem és elküldöm mailben. Az én mailem publikus, ott megtalálsz.
Egyébként általánosságban annyit, hogy néhány hétig szigorú diétára utasított az orvos. Nálam ez 4 hét volt, de az ismerősömnél 8 hétre írta elő ugyanaz az orvos. Bizonyára betegfüggő a dolog. Ez zsírmentes, könnyű ételeket jelent és én az adagokra is nagyon odafigyeltem.
Pénteken volt epekő műtétem. Sokat kerestem neten hogy ilyenkor mit ajánlott enni műtét után de nemjártam sikerrel tud valaki segiteni? Amugy akik műtétre várnak sok sok kitartást kivánoknekik akik túl vannak azoknak pedig jobbulást! Üdv
Nekem kb. fél éve volt epeműtétem, egy hónap vizsgálgatás után derítették ki,hogy epehólyag gyulladásom van és homok van benne. Meg is műtöttek (23 évesen)! Utána semmi bajom nem volt, bár nekem a májfunkcióm kb. 10-szeresére emelkedett ez időszakban. A műtét után minden rendben volt, ettem rendesen mindent, csak a gomba okozott gondot, illetve az, hogy én naponta csak fél liter folyadékot tudok meginni. A gondok kb. két hete kezdődtek. Folyamatosan fáj a hátam a jobb lapockám mellett. Néha fáj, néha megszűnik. Nem tudom eldönteni, hogy ez most az epémről fáj, vagy meghúztam. Szokott fájni valakinek a háta az epéje miatt? Mármint a műtét után? Nagyon aggódok, hogy megint valami elzáródás van. Nem akarom megint végig járni a tortúrát. Az orvos azt mondja, hogy szerinte csak meghúztam a hátam, bár a vizeletemben kicsit több az urobilinogén (epefesték) de nem vészes.
A műtét előtt állóknak annyit, hogy nem vészes, és a műtét után megszűnnek a panaszok és ez mindennel felér, főleg annak, akinek komoly görcsei vannak! :)
Mindenképp számolj be, és ha bármi kérdésed van, nyugodtan írjál! Igaz, ez egy műtét-párti topik, de hidd el, nem azért, mert élvezzük ha felnyiszálnak, hanem mert többségünk már átesett rajta és valóban átéltük, hogy jobb lett utána.
És köszönöm a részleteket. Egyébként én is gondoltam erre, hogy ha a műtét során fellép valami komplikáció, kezelni tudják rögtön a dolgot valamilyen szinten.
Köszönöm bíztató szavaidat, és bízzak a főorvos úr tapasztalatában. :)
(Tovább olvasgatok a témáról, de azért most jobban hajlok a műtét felé, mint a más gyógymódok kísérletezgetése felé. És ha megtörténik a műtét, aminek körülbelüli időpontja jún.vége-júl.eleje, akkor jelentkezem újból, hogy beszámoljak a fejleményekről...... )
Ja, még valami. Az LC tipikus kezdőműtét, tehát nemhogy csak a főorvosok végzik, hanem egyenesen már az 1-2 éves sebészek is. Persze a gyakorlat nagyon sokat számít, de azért nem egy májátültetés.
Hát nem tudom az ismerőseidet hol műtötték, de azért ez a minden műtét szövődményes, ez elég túlzásnak tűnik. Ha kis fejstatisztikát készítek, nálunk saccra mondjuk minden 8-10. műtétnél fordul elő, hogy a műtét során kilyukad az epehólyag és kifolyik az epe. Ez egyrészt kb. 20-30ml-t jelent, tehát nem sok, másrészt a sebész - mondjuk némi káromkodás után - egyből kiszívja a hasüregből és a műtéti területet kiöblíti sóoldattal, tehát a műtét végére, akár kilyukadt, akár nem, epe nem marad a hasban. Ilyenkor még annyit szoktunk, hogy műtét alatt kap a beteg egy dózis antibiotikumot biztos ami biztos alapon. A hólyagot kilyukasztani egyébként akkor lehet (vagy akkor nem balfékség), ha korábban voltak gyulladások, mert olyankor a hólyag fala vaskosabb, nincsenek meg a tiszta rétegek, határok. Egy könnyű, kiugrós hólyagot nem elegáns kilyuggatni.
Bér kétségtelen, hogy minden műtét megterheli a szervezetet, azért az immunrendszert nem vágja földhöz. Az epehólyag eltávolításának, illetve hiányának tudomásunk szerint semmi köze az immunrendszerhez. Ugyanígy nem lesznek állandóan betegek, nem gyullad be a belük.
Teljesen egyetértek veled garfieldka, minden műtét egyedi. És nagyobb százalékban sikeresek a műtétek. Egyébként én eleve optimista vagyok mindentéren, tehát most is inkább hajlok a műtét felé és úgy gondolom, hogy minden rendben lesz. (Főleg, hogy egy sebész főorvos keze alá kerültem beosztásra. Bár ebben nem vagyok jártas, hogy a műtéteket csak főorvosok végzik vagy "sima" sebészorvosok is.)
Szerintem az a jó, amit teszel - hogy műtét előtt tájékozódsz az esetleges negatív és pozitív hatásokról is. Mindenképpen jobb, mintha homokba dugjuk a fejünket. itt van pl egy fórum, ahol ilyesmiről beszélgetnek: http://www.hazipatika.com/forums/messages?ftid=416;page=1
Szerintem botorság lenne elfelejteni, hogy a műtétnek kellemetlen következményei is lehetnek. Erre fel is készítik a pácienst a szakemberek.
Én is sokat rágódtam rajta, míg sor került a beavatkozásra. Szerencsére ilyen negatív hozzáállású "élménybeszámolót" senki nem adott. Szerintem minden ember más, Sok tényező együttes hatásának eredményeként történnek a folyamatok a műtét során és a későbbi gyógyulási szakaszban is. Százalékosan nézve azért a legtöbben rendbejövünk. Persze erről kevésbé hallani, mert "minek beszéljünk róla"?
Már korábban leírtam, hogy a február végi műtét után, az orvos által javasolt szigorú diétát a meghatározott ideig betartva, teljesen rendbejöttem. Ma már gyakorlatilag ugyanúgy élek, mint korábban.
Mellékesen! A műtétem után egy nálam idősebb hölgyismerősöm, akinek évtizedek óta epefájdalmai voltak, szintén elhatározta magát és márciusban megtörtént a műtét. Ma már nem is emlékszik rá, ahogy mondani szokás. 65 darab nagyobb követ számolt össze, a többi aprósággal már nem foglalkozott! :))
Nekem is kiderült, hogy epeköveim vannak ("néhány 4-7 mm-es"). Az elmúlt másfél év alatt 3x görcsöltem be, nem túl fájdalmasan, de kellemetlen volt.
A topikot elkezdtem olvasni az elejéről (még nem jutottam a jelenig), és sok hasznos információt, tapasztalatot olvastam. Engem meggyőztetek arról, hogy nincs más megoldás, mint a műtét.
DE egyik barátnőm most megijesztett, mert az ő ismerőseinél, akik átestek ilyen laparoszkópos epeműtéten, mindenkinél lett valami komplikáció, "utóhatás", pl. kifolyt az epe, "szétdurrant" az epehólyag; a műtét után az immunrendszere nulla lett, állandóan beteg; nem tud hízni, tönkrement a bélrendszere, fogy.
Szóval egy kicsit elbizonytalanodtam..... (Pedig ma voltam bent a kórházban a sebészorvossal beszélni.)
Esetleg lenne valaki, akinek negatív tapasztalata van ilyen laparoszkópos epeműtéttel kapcsolatban???
Nekem is sok kis követ diagnosztizáltak, a műtét utáni szövödményektől én is tartok.
Hogy az epekő elhajtható-e, ezt csak doki tudja megmondani, és hosszadalmas folyamat, de nem lehetetlen. Olvass kicsit vissza az írásokban, sok infot fogsz erről találni.