Én nem raknék kültérre semmilyen tapétát sem, nem hiszem hogy tartós lenne.
Ha én nagyon ragaszkodnék hozzá, megpróbálnám Metylan extra erős tapétaragasztó és Mozaik csemperagasztó jó "izmos" keverékét, de szerintem nem tapétázni kellene.
Nagy fába vágtad a fejszéd! :) Az üvegszövettapéta kényes jószág :), némi rutin szükséges a felragasztásához. Szóval;
- sima, pormentes, alapozott felület az első (semmiképpen nem " szívhat" a fal)
- mi SEFRA termékekkel dolgozunk, de minden nevesebb gyártó készít üvegszövettapétákhoz spec ragasztót, ezek álltalában 12l-es kannákban kaphatók. Ne használj por alakú, otthon keverhető ragasztót, az gagyi, csak a vödrös. Higitani tilos!
- haladj helyiségenként, kezd a kazánházzal :). Vágd le előre az adott helyiségbe szükséges összes leeresztést 5-10 cm ráhagyással
- a mennyezettel kezd, kend be alaposan ragasztóval egy cérnahender segítségével. Szükséged lesz egy segítőre aki igazítja elötted a tapétát (előtte gyakoroljátok a létrával való közlekedést), álljatok egymással szemben kb 2m távolságra, az egyik sarokból induljatok az oldalfallal párhuzamosan simítsd bele a tapétát a friss ragasztóba alaposan, nem maradhat alatta levegö. Először a közepén húzz egy csíkot, majd mint egy "karácsonyfa ágai" srégen jobbra balra simogasd.(ehez a munkához vásárolj spec műanyag szerszámot, normális boltokban ajánlják is a tapéta mellé) Ha végigértél egy intarziakéssel vágd le a felesleges tapétát (ami az 5-10 cm ráhagyásból adódik)
- a következő leeresztést pontosan illeszd az előbbi mellé . . . és így tovább.
- ha kész a mennyezet ugyan ez az oldalfal, haladj falanként. A külső sarkokon mindig át kell fordítani a tapétát, a belsőben mindig el kell vágni
- ha kész akrill tömítőpasztával húzd ki a belső sarkokat ( a mennyezetit is), nedves újjal húzd el a pasztát.
- a paszta száradása után festhetsz az elsőt kicsit hígabb festékkel ( a két réteg között várj legalább egy napot)
- ha hólyagos, levegős a tapéta ínjekcióstűvel nyomj alá ragasztót.
Végigolvastam a fórumot, nagyon sok hasznos infó van itt!
A hétvégén szeretnék nekifogni életem első tapétázásának, ráadásul üvegszövettapétával, ebben kérnék segítséget tőletek. 2xi glettelés, csiszolás alapozás már megvolt.
A fő kérdés, hogy a plafont hogy lehet megcsinálni?Mármint mitől nem fog leesni a tapéta miközben ragasztanánk fel?
Van aki azt mondta, hogy egy hosszú csíkkal csináljam meg az oldalfalat meg a plafont is, ne válasszam külön.Van már valakinek tapasztalata ebben?
Mikre kell még odafigyelni, van e valami spéci fortély trükk.
Ja és mégegy, szerintetek melyik a legtutibb, legerősebb ragasztó üvegszövettapétához?Nem akarok spórolni ezen, nem szeretném ha pár év múlva lejönne.
A radiátor és a lakkhenger ugyan az, csak a feje más. Az egyiknek szivacsos feje van, a másiknak meg olyan, mint a nagy hengereknek. Bocs, ha megkavartalak.Én külön szoktam megvenni a nyelet és a szivacsot, a radiátor henger nyelét/hosszabb/ szoktam a lakkhenger szivacsos fejével használni.
A hengerrel inkább megmaradnak az erezetek, mint az ecsettel, ráadásul a hengerrel egyenletesebben és vékonyabban tudod felhordani és eloszlatni a festéket. A zománcot annyira kell meghigítani, hogy ne legyen túl híg se, de ne maradjon sűrű sem. Ez általában kb. literenként fél deci higítót jelent/1:20/. Az erezet akkor marad meg, ha nem túl vastag réteget hordasz fel. Elégnek kell lennie az egy rétegnek is. Én még sosem hordtam fel egymás után két zománcréteget, és nem is vagyok a híve.
A hengerrel való festést, ha van rá módod kicsit próbálgasd előtte, meg kell szokni azt, hogy milyen erővel nyomd, és hogy oszlasd el,de ha belejössz, igényes felületet lehet vele elérni.
Két jó tanács:
A szivacsokat minden munkakezdéskor újat használj, nem érdemes mosogatni, és olyan szivacsot vegyél, aminek lekerekített a vége, könnyebb vele dolgozni.
Tudna valaki tanácsot adni, hogy vakolt kerítést milyen kültéri glettel simitsam, illetve milyen kültéri festékkel fessem le? (van e vélemény REVCO exterior, Caparol akril-homlokzatfestékről, termékekről?). Egyáltalán diszperziós vagy szilikát alapú festék jobb e kültérre?
Az ajtólap már gyárilag alapozva van, így ha nem sérült, és nem kerültek rá zsíros szennyeződések akkor csak zománcozni kell. A fa részekre a következő sorrendet ajánlanám:
1 beeresztés- lenolaj v olajfesték higító
2 gittelés /mélyebb hibákat/
3 simító tapaszolás /teljesen át kell húzni a felületet/
4 csiszolás
5 alapozás
6 enyhe csiszolás
7 zománcozás
Én szoktam a fehér zománcba fekete zománcot rakni, így később kezd el majd sárgulni, és egy kicsit jobban is takar. Felfestve úgyis fehérnek fog látszani. Az 5 literbe kb 1 teáskanálnyi. Az ajtólaphoz szerintem vegyél egy szivacsos radiátor hengert, és fektetve egy tiszta, nem poros helyiségben oldalanként át lehet hengerezni. Túl híg se legyen a zománc, mert nem fog rendesen takarni. Először ecsettel, a hengerrel nem hozzáférhető helyeket fesd le, majd mehet a henger.
Új háznál a "beállási" folyamat eltarthat 2-3 évig is. Hiába álltak a falak akár 1 vagy több évet, a hajszálrepedéseknél a vakolat repedezik általában. Használni kell a házat /fűtés stb./, így az első pár évben sajna ezekkel együtt kell élni.
Mit tanácsolsz, ilyen új ajtót hogy kell felületkezelni (MasterCraft):
Az én tippem:
A tokot és az ajtó fenyő részeit gondolom csiszolni, beereszteni valami olajjal (lenolaj) aztán glettelni (vagy glittelni?), alapozni (esetleg enyhén csiszolni) és két réteg zománc, az ajtólapot meg egy(?) réteg híg(?) zománccal, hogy az erezet is megmaradjon.
Az számomra az érdekes, hogy a főfalak kb 1 évet álltak a vakolás/glettelés/festés előtt. Ennyi idő alatt nem mozogták ki magukat?!?!?!
Az egyik helyiséget újrafestettük (nem a repedések miatt, más októl). Ez már kb egy egy hete. Izgatottan várom hogy vajon fel fognak-e tűnni újra a repedések?! Remélem nem.
Ha új házról van szó, akkor természetes, a vakolat repedezik. Én még nem találkoztam olyan új házzal, aminél nem jöttek egyátalán elő a hajszálrepedések néhány hónap után. Majd kimozogja, kiszáradja magát és a következő festéseknél eltűnnek a hajszálrepedések.
Megint a segítségeteket szeretném kérni. 4 hónapja lett kifestve pár szobánk, és most vettük észre, hogy pókhálószerűen berepedeztek a falak. Ez most a falak mozgásából eredő berepedés, vagy esetleg a vakolás-glettelés-festés munkafolyamata során lett valami elszúrva. Nem nagyon a repedések és nincsenek is túl sűrűn "behálózva", szabad szemmel csak akkor látni ha nagyon-nagyon közel megy az ember. Csak mégis bosszantó.... Repedés található a fő falakon is (ami a tető elkszítése előtt egyszer kapott esőt), és a válaszfalakon is (ami viszont nem kapott esőt).
Tanácsotokat várnám, mert a maradék helyiségek most kerülnének lefestésre, és addig nem kezdenénk el....
Szerintetek milyen magasfényű (fehér) zománcfestéket érdemes használni a nyílászárók (régi-festett) újrafestéséhez?
Eddig Trinát mesterzománcot használtam, az jó, de elég húzós az ára, összeszedtem pár fajtát körülbelüli árakkal, minden (jó és rossz) vélemény érdekelne:
- Trinát Mesterzománc: 2 200 Ft/l
- Trinát Plus magasfényű zománc: 1 600 Ft/l
- Trinát magasfényű zománc: 1 500 Ft/l
- Supralux Durol magasfényű zománc: 1 500 Ft/l
- Supralux Astralin magasfényű zománc: 1 300 Ft/l
- Cellkolor magasfényű zománc: 1 200 Ft/l
Esetleg más, ami bevált?
Más:
Oltott mészből lehet olyan festéket csinálni házilag, amit teddy hengerrel fel lehet vinni a falra?
(a "hagyományos recept" szerint készült kifolyik belőle :) )
Akkor ez a keményebb dió . . . valószínüleg átlapolva raktad a makulatúrát és emiatt látod az illesztést. Ha nagyon nem tudsz vele megbarátkozni sajna vissza kell szedni a tapétát, és átgipszelni az illesztéseket. :(
Tudna nekem valaki segíteni, hogy hogyan kell gipszkarton falat glettelni? Ez az az építőipari munka, amit nemhogy nem csináltam, de még látni se láttam, hogy hogyan csinálják. Az tudom, hogy ki kell tölteni a réseket, aztán a szalagot bedolgozni, aztán glettelni. De telibe az égészet? Sarkoknál mit kell csinálni? Oda és kell szalag? Mi az a fózolás?
Kb. 2,65 x 1 m-es sarkot kellene kiglettelnem, erre nem hívnék szakembert...
Köszi a választ. Az egyik mester javasolja, hogy a sarkokban, ill. belső éleknél festhető akrilpasztát alkalmazzunk - mivel új építésű a ház, a mozgások felvételére alkalmas. Érdemes? A ház PTH téglából épül.
Szerintem ha sima falat szeretnél távolítsd el a régi tapétát, és gletteltesd le kétszer (kb 200 ft/nm munkadíj, 85ft/nm anyag) és a festést már te is meg tudod csinálni. Így egy tökéletes kemény és időtálló felületet kapsz. Nyugodtan át lehet festeni még 10szer.
A makulatúra+papírtapéta lehet ,hogy most olcsóbb (bár kétlem), de a következő festésnél mikor elgyengül, felhólyagosodik meg fogod bánni.
Tanácsot szeretnék kérni. Egy panel lakás felújítása előtt állok. Kezdetben fűrészporos tapétára és arra festésre gondoltam, de aztán inkább a sima fal mellett döntöttem. Egy festő ismerős ajánlotta a makulatúra + sima papírtapéta + festés megoldást. De az jutott eszembe, hogy mi lenne ha a második réteg is makulatúra lenne. Persze nem a vékony csík, hanem az 50cm-es, hiszen úgyis festve lesz.
Mire kell ügyelni? Egyáltalán értelmes ez az elgondolás? Előnyök, hátrányok?
fontos még az élvédő beleglettelése! egyrészt védi ugye az ajtófélfát, sarkot, másrész sokkal szögletesebb, egyenletesebb, mint ha spaklival próbálja az ember derékszögre csinálni.
szerintem ha jól csinálja bőven elég a 2 réteg glett. színes festésnél is elég a két réteg, alá se nagyon kell más szín. elsőre szokták kicsit hígabb/világosabb színnel egyszer átkenni, aztána véglegessel. ha még mindig nem fed jól legfeljebb átmegy rajta mégegyszer - persze ha van még szín... festék: a héra nagyon jól fed, van hozzá aquacolor színező (pasztel színek). tesco gazdaságost, meg hasonló híg trutyikat nem ajánlom, azt szerintem pl ugy csinálják h egy hérát elfeleznek és vízzel felöntik...