Gordon Braswel egy Houston-i kertész, aki bougainvilleákra szakosodott a kertészetében. Néhány információt megoszt a vásárlókkal annak érdekében, hogy a növények gyönyörűen virágozzanak, és sikeresen nevelhetők legyenek.
A bougainvillea természetes habitusa egyenlítői délamerikából, a trópusokról származik ahol az éjszakák és a nappalok hossza egyforma. Ezeken a területeken a virágzási periódus egész éven át tart. A mérsékelt égöv alatt a legjobb minőségű virágzás tavasszal és ősszel fordul elő, amikor a nappalok és az éjszakák hossza egyenlő. Télen a virágzás jobban beindul, mint az augusztusi kánikulában az éjszakák hosszúsága miatt. (ez serkenti a virágzást) Bár van olyan termesztő, aki az esősebb időszakot követő száraz időszakkal segíti elő a virágzást. (sokk-hatás)
Klíma: Trópusi növény, védeni kell a fagytól. Legjobban a közvetlen napfényen nőnek, fejlődnek. Legalább napi 5 óra teljes, közvetlen napfény a minimális szükséglete a virágzásnak. Ennél több napfény javít a virágzás minőségén és mennyiségén. Árnyékos vagy félárnyékos helyen vegetatíven vagyis lombozatra fejlődik és nem vagy csak nagyon keveset virágzik. A lakásban nem virágzik jól. Ha lehetséges a növényt kint kell tartani maximálisan napos helyen, legalább öt óra teljes napfényben, ezen belül is a délutáni napfény a legkedvezőbb. A bougainvillea szereti a sok nedvességet, amikor virágba kezd borulni. Amikor a virágzás elkezdődött és tart, akkor tolerálja a kevesebb öntözést is.
Növekedési ciklusok A bougainvilleának két eltérő növekedési ciklusa van. Egyik a vegetatív növekedési periódus, amely néhány hétig tart, ez alatt új leveleket és hajtásokat fejleszt. Ha ebben az időszakban elegendő napfényt kap, akkor telítődik bimbókkal. Ha ezen időszak alatt kevesebb a napfény, akkor a növény megmarad a vegetatív növekedés ciklusában. Másik ciklus, a virágzási periódus, amelynek minősége alá van rendelve a növény egészségi állapotának és a környezeti körülményeknek. A sok napfény és a meleg a legjobb ilyenkor. Azonban a hosszú nappalok és a rövid éjszakák (Magyarországon: június-július) korlátozzák a bougainvilleák virágzó képességét. (saját megjegyzés: a hosszabb éjszakák stimulálják a bimbóképződést)
Konténer-választás Kiválóan fejlődik a bougainvillea 1 gallonos (4,54 liter) cserépben, ha 3 éves vagy idősebb. Nem kell sietni az átültetéssel, ugyanis a növény akkor virágzik a legjobban, ha a cserépméret egy kissé szűk, és korlátozza a gyökérnövekedését. Átültetéskor 1 mérettel legyen csak nagyobb a cserép. Nagyon fontos, hogy ha szabadföldön van a cserép alátét nélkül a jó drénezés érdekében, akkor nem szabad a cserepet elmozdítani, és más helyre helyezni, mert a hajszálgyökerek behatolnak a földbe, és elmozdítás esetén sérülnek és a növény tápanyag utánpótlása kevéssé lesz biztosított. Nem ajánlott a gyökérzet metszése, mert a sokk-ként éri a növényt, és több hétig is eltarthat, amire helyrejön.
A drénezés esszenciális, az öntözés: Mindig ellenőrizni kell a cserép alatti tálkát, vagy a felakasztott kosár alját. Javaslata szerint ne használjunk tálkát, mert a felesleges víznek feltétlenül távoznia kell, mert károsítja a bougainvillea gyökereit, ha a növény vízben áll, vagy a víz nem távozik tökéletesen a cserépből. Az, hogy milyen gyakran kell öntözni, és mennyit az függ a környezeti tényezőktől (tél vagy nyár, hőmérséklet, növény kora, mérete, valamint az ültető-közeg összetétele). Átültetéskor a növény kedveli egy hétig a nedvesebb talajt, aztán ha már jól begyökeresedett csökkenteni lehet a víz mennyiségét, de a naponta történő öntözés javasolt az intenzív növekedés időszakában. A túlöntözés ártalmasabb, mint az alulöntözés!
A termőföld választás is nagyon fontos: A bougainvillea jól fejlődik egy kevés földben, amely jól drénezett, és tápanyagba dús. Nem általános a 3. évesnél idősebb növények között, hogy 5 liter földben nevelkedjen akár több éven keresztül is. Általános virágföld megfelelő a részére. Az öntözések között viszont nem szabad teljesen kiszáradnia. Ez a kulcsa a bougainvillea megfelelő nevelésének a nyirkos föld és a jó drénezés együtt! Akkor érdemes átültetni, ha a gyökerek már kibújtak a cserép öntözőnyílásán és kevés a föld az öntözővíz megtartásához.
Téli védelem Nem bírja a fagyot. Behordáskor lehullajtja a virágait és a levelek jelentős részét is, ezért erős metszést javasol, amelyet tavasszal bőséges virágzással fog kárpótolni. Nagyon kevés vizet kapjon, épphogy nedves legyen csak a földje. A télikertben tartást meghálálja, egész télen át tartó virágzással.
Szaporítás Késő tavasszal vagy kora nyáron - amikor az éjszakai hőmérséklet 55F (=23C) legalább - alkalmas a félfás dugványozásra. Ősszel vagy télen fás részről szedett dugványról javasolja a szaporítást, ez a legsikeresebb mód egyébként, mert a félfás hajtásrészek ellenállóbbak a betegségekkel szemben. Homokos földbe, árnyékos helyre letakarva kell tenni a dugványokat. A félfás dugványok kb. augusztus végére gyökeresednek meg, az őszi fás dugványok általában 3-4 hónap alatt gyökeresednek. Magról is szaporíthatóak az alapfajok, a hibridek azonban sterilek.
Tápanyag-utánpótlás esszenciális Tavasztól őszig minden 2. héten javasolja a 20-20-20 arányú (N-K-P) tápozást öntözéssel összekapcsolva. Téltől tavaszig 4-6 hetenként javasolja. Ha a növényen nincsenek levelek addig nem szabad tápozni, amíg az új levelek, hajtások meg nem jelennek. Nem szabad száraz talajon tápozni, és nem szabad túltápozni sem! A 6,5-ös PH-t vagyis az enyhén savas - ültetőközeget kedveli.
Nitrogén-hiány: idősebb levelek halványzöldek lesznek, az új hajtások satnyák és pirosas elszíneződésűek
Foszfor-hiány: az ágak vöröses-bordók lesznek, ez a mikroelem nagyon fontos, mert stimulálja a bimbóképződést és a virágzást
Kálium hiány: a levélnyél bordós színűvé válik az idősebb leveleken. Ez az elem szükséges az erős gyökérzet kialakulásához és a betegségek elleni ellenállóság érdekében
Magnézium hiány: a levelek világoszöldek
Vashiány: talán ez a legproblematikusabb, ebben az esetben a bimbók és az új hajtások csökevényesek ugyanúgy, mint a nitrogénhiány esetében viszont ebben az esetben az ágvégek nem színeződnek el, hanem zöldek maradnak, de a levelek és a bimbók satnyák. Az esővízzel történő öntözés is segíthet, mert a meszes víz, gátolja a vasfelvételt, de mindenképpen pótolni kell növényi trágya formájában a vasat, akár permetezve, akár öntözéssel.
Metszése Bármikor metszhető, alakítható, de nem javasolt a virágzási periódus alatt. Erősebb visszametszés javasolt a lakásban teleltetés esetén a behordáskor.
Bougainvillea alapfajok:
Bougainvillea glabra - 1850-ben az első feljegyzett faja, csupasz (szőrtelen) a növény, a virágai a fehértől a krémszínig változatosak, levelei elliptikusak, kevésbé gyorsan növő fajta, egész évben virágozhat. Amikor magról van felnevelve, akkor többféle variációt is mutathat méretben, a levelek formájában, mint más fajták, színekben mályvalila többféle árnyalata vagy fehérek is lehetnek. Megjegyzendő, hogy a B. glabra és a B. spectabilis nagyon sokféle lehet megjelenésében, a fő különbség a virágzási ciklus és az, hogy a glabra szőrtelen, míg a spectabilis szőrös. Mindkét faj széles variációjú struktúrájában, amikor magról van nevelve.
Bougainvillea Peruviana - a zöld színű kérgéről nevezetes, rózsaszínű és ennek az árnyalatai a virágzati fellevél. A levelei erősen tojásdad formájú és szőrtelen. Bármikor virágozhat az évben, ha beiktatunk egy szárazabb periódust a nedvesebbek között. Kevés variációja van, ha magról van nevelve.
Bougainvillea Spectabilis szőrös levelei és szára van, a virágai általában krém színűek A levelek nagyok és oválisak. A piros, sötét rózsaszín és a bordó különféle árnyalataiban ékeskednek. A virágzási idő szezonális, a száraz időszak vagy egy hidegebb időszak készteti a virágzásra.
Ezen alapfajok keresztezéseiből jöttek létre a ma legtöbbet termesztett hibridek narancs, rózsaszín, piros, lila stb. árnyalatokkal.
Egy korábbi hozzászólásomban egy amerikai pasi honlapjáról fordítottam le egy komplett anyagot, a bugitartásról, minden meg van benne, ami érdekes lehet a nevelésük során, ha indokolt és nem akarsz sokat visszaolvasni idemásolom újra, ha kéred! :)
Jó köszi. Az igazság az, hogy esténként még befütünk, igy vándoroltatom a növényt. Már ami megvan kb. 1 hete. :) Reggel az ablakba teszem a napra, amikor a fütést bekapcsoljuk meg kiveszem az ablakból, nehogy megsüljön. Ha betenném a terasz belső sarkába nem lenne jó helye? Ott széltől is és hidegtől is védve van. Nem tudom mit csinálja, mert tele van virággal, nagyon sajnálnám ha megsinylené az ide-oda rakosgatást. Átüültetni lehet virágzáskor? Tulajdonképpen azt sem tudom, meddig virágzi. Szóval, tök hülye vagyok még hozzá!
Elvileg kitehetnéd, de mivel a kertészeti körülményekhez szokott (meleg, pára) biztosan megsínylené a nagy környezetváltozást. (levélhullás stb) Ha úgy döntessz, hogy mégis kiteszed, akkor olyan helyre tedd, ahol nincs szél és nem éri a közvetlen napfény, mert attól megperzselődik a levele. Meg kell várni, hogy 2-3 hét alatt hozzászokjon a kinti közvetlen fényhez, mivel ablaküveg mögött nőtt eddig.... Éjszakára érdemes letakarni valami nylonnal a hüvös ellen néhány napig. 3 hét letelte után aztán mehet a napra is.... Az időjósok ígérnek néhány fokos lehűlést, szerintem várj még inkább néhány napot, esetleg egy-két hetet, amíg az éjszakai hőmérséklet nem megy 10 C alá, akkor már jobb lenne a klíma neki. Jövőre már nem kell ennyire pátyolgatni majd a tavaszi kitelepítéskor.....
Legszivesebben még mindig ott bámészkodnék a kiállitáson, gyönyörüen megcsinálták. Én imádom a rhododendronokat, azt is vettünk egyet. Nem tudom mennyire emlékszel, hátul voltak nagyon szép sötétpirosak, majdnem bordók, hatalmas virággal. Holnap ültetek! :)
Északi oldalról lamellás keritéssel védett helyre tenném, igy dél-keleti nap érné. Mit gondoltok itt jó helye lenne? A virágzó növényt mikor tehetem ki?
Csak egy javaslat a túlöntözés ellen, ami végzetes is lehet a bugik esetében. Aki meg tudja oldani ne rakjon a cserepe alá tálkát, mondjuk ez a kertben megoldható, lakásban már kevébé.....
Azok már biztosan a rügyek. Ne aggódj, ha zöl a szára, akkor él. Nálam sem mindegyik leveles, csak amelyik szobában az ablakpárkányon telelt. Eddig nagyon szerencsésen alakult az időjárás, remélem ilyen ütemben javul továbbra is :)
Tök jó, hogy nektek már kezd levelet hozni a Bugitok. Nálam még mindíg semmi jele annak, hogy hajtana.Kint van a tűző napon, ahol a földjét 3 naponta öntözöm, mert addigra teljesen kiszárad.Remélem nem halt meg. A teleltetése is világos, hűvös helyen történt. Van akinek még szintén nem hajt. Egyáltalán milyenek a rügyei, mert a régi leveleknél vannak ilyen kis pici barna valamik, kicsit szőrösek, de annyira picik, nem hiszem hogy azok a levelei lennének, vagy mégis?
A napokban kihordtam a növényeket az udvarra. Némelyik levele megégett egy kicsit, úgy látszik délnyugati ablakban nem edződött eléggé. Viszont amik a déliben teleltek, azoknak meg sem kottyant eddig a kinti időjárás,az egyiken még bimbó is van. :) Ha így halad az idő, májusra virágözön lesz...
Védett helyre nyugodtan kiteheted, ház környékére, erkélyre. Viszont ha levélzete van, nem kopasz, akkor először nem szabad tűző napra tenni, mert megperzselődnek a levelei. Árnyékos helyen szoktatni kell a külső fényviszonyokhoz és 2-3 hét után mehet majd a napra. Ha kopasz, akkor mehet a napra rögtön....:)
Akit érint és közlekedésben is közelebb van, mint a Budapesti bázisok, annak jelzem, hogy egy új Oázis nyílik március 31-én Diósdon. Szóval lesz egy újabb telephelyük!!!! Én ott leszek....:)
Én is vettem egy ilyen két színt produkáló virágú példányt a Rappaiéktól tavaly és nálam is csak vegetál. Nemrég átültettem gombatrágyás földbe, remélem attól kap egy kis doppingot majd.....