Hozhatod nyugodtan. Én a trisó a helyi boltban veszem.COOP-os bolt. És a müanyag zacskosat, ami itt nálunk eddig 169 Ft/ 1/2 kg volt. A dobozos 300 Ft felett ugyanaz a mennyiség. Nélunk is az egyik ajtó kicsit, ez egyik ablak nagyon szúette. Az ablaknál folyékony fát csinálok azzal pótolom a hiányzó részt. (a gang faragott oszlopait is ezzel a folyékony fával töltöm ki)
Ez egy borított deszkafödém, eredetileg nád volt rajta (az alatt - illetve ha térben nézzük, afelett - gyalulatlan deszkaborítás volt). az első kép a nád és a deszka(vakdeszka) lebontása közben készült.
A gerendák pácolva voltak, az eljárással teljesne letisztultak.
Sajnos nem az én ötletem a módszer, és nem kaptam felhatalmazást arra, hogy közzétegyem, de ha gondolod, leírom privátban, hogyan csinálták. Az beztos, hogy jó felületet adott.
De ez nem volt festve igaz? Úgy könnyű, csak át kell csiszolni.. Nálam fehér és sztem úgy is marad, mert 40-50 m2-t leégetni, marni, csiszolni..... Ennyire nem unatkozom.
Hát csak körülírni tudom, mi az a verébdeszka. A tetõ szélén, a kívülre nyúló részeknél alulról a szegély és a fal közé szögelt deszka (mainapság lambéria), hogy ne fészkeljenek oda pl. a verebek. Meg így csinosabb is. Nálatok hogy hívják?
Igen. Meg egy antikosnál hallottam, hogy a profik KOH (kálium-hidroxid)-val maratják le a fát. Nagy, százliteres vagy nagyobb edényben van állandóan a lúg, ebbe belemártják a delikvenst, és egy idő után kiszedik. A KOH a hír szerint nem roncsolja úgy a fát, mint a nátronlúg. Hogy hogy jutnak hozzá a KOH-hoz, azt nem tudom. Persze, ez ipari méretű vállalkozás már.
Igen. Meg egy antikosnál hallottam, hogy a profik KOH (kálium-hidroxid)-val maratják le a fát. Nagy, százliteres vagy nagyobb edényben van állandóan a lúg, ebbe belemártják a delikvenst, és egy idő után kiszedik. A KOH a hír szerint nem roncsolja úgy a fát, mint a nátronlúg. Hogy hogy jutnak hozzá a KOH-hoz, azt nem tudom. Persze, ez ipari méretű vállakozás már.
Sziasztok! Nálunk vsz. csak hagyományos olajfesték-rétegeket (néha 5!) kellett eltávolítani. Én először felhólyagosítottam a hőlégfúvóval a festéket, és lekapartam, ahol tudtam óvatosan úgy, hogy a fát lehetőleg ne sértsem meg. A spakli ehhez túl rövid, megégetheti a kezet, de óvatosan azért lehet vele dolgozni. Mivel a hőlégfúvó valóban megégeti egy idő után a fát (amikor már kevés a festék), ekkor jön a nátronlúg. Tapasztalatunk szerint jobb, ha a mésszel való összekeverés után 10 percig hagyjuk állni a masszát (a trisó jobban feloldódik). Ezután felkenjük (hosszú gumikesztyű, védőszemüveg, hosszú szárú munkaruha kötelező!!!), rajta hagyjuk 10 percig, majd gyökérkefével szálirányba átdörzsöljük, és lemossuk. Kétszer megismételhetjük, ha nem tökéletes. Az utolsó mosást érdemes savas oldattal megtenni. A lemosott festéket pedig valamilyen erős savval (sósav) megpróbálni közömbösíteni, és nem a lefolyóba, hanem mondjuk egy sitthalomra önteni. Véleményem szerint a hőlégfúvóval leolvasztott égetett festék-törmelék is veszélyes hulladék, ennek megfelelően szintén külön gonddal kezeljük. Trisót minden valamire való háztartási boltban lehet kepni. A zacskós érezhetően olcsóbb, mint a műanyag dobozos. Kitartást! Lohol
A látom a képeken, hogy nálatok is szép fehér olajfestékes a deszkafödém ill. a gerenda. Ezzel mit fogtok tenni, így marad? Mert nálam is ilyen de enyhén szólva idejétmúltnak gondolom a zománcot de hőlégfúvóval az életben nem szedem le, főleg a lapolt deszkékról.
Enn: Gondolod hogy fejjel lefelé is működne a trisó+mész megoldás. Nálatok is van ilyen gond?
Mert ha ezt nem lehet megoldani akkor ténleg marad az állmenyezet, ugyanis ezért nem szivesen bontanám le a tapasztást a padláson..:(
Hát ezt valóban ki kell cserélni, de hogy hogyan, azt inkább ott a helyszínen mondja meg egy hozzáértő, nem hinném, hogy ezek alapján a fotók alapján lehet tanácsot adni. Nem látszik ui. a környezete, mi és hogyan támaszkodik rá, stb.
Viszont ami kellemetlen: a falban lévő födémgerendarészeknek kaput. Valamikor ázhatott az a rész. A sárgerenda úgyszintén. Amíg fehér addig a szobában volt. Az utolsó a sárgerenda vége. Na ki szeretne ilyen látványt? Edina? Valami jó ötlet a kiváltásra? Gyorsan? Nagyon gyorsan?
Nagyon alapos leírás. Köszönöm! Trisót hol lehet venni? És vihetem az ajtómat is hozzátok :-))) A miénk erősen szúette, de nem szeretném kicserélni. Azzal vígasztalódom, hogy némelyek szerint már jóllakottan távoztak a lakók belőle.
Hát gumikesztű nélkül neki sem szabad állni, mert nagyon mar. Ecsettel van felvíve. Az ecset fogyóeszköz, mert a pempó szétmarja tejesen. Ha a kenést befejezi az ember azonnal bő vizben kimosni az ecsetet. A felület 1/2 -1 méter az ajtó kereten, a lényeg egyíszerre egy oldalt nem lehet lekenyni, mert a lesikálás az nehéz és ha sokáig rajta marad megnyulja a fát. A saját munkatempótól függ a nagyság. Zárt helyelyen lehet csinálni. Mi azért rendszeresen nyitva hagyjuk az ajtókat, mert jó az idő. A megmaradt anyag később is használható. A lemosás: 1. sikáló kefével jól átsikálni. 2. Szivaccsal letöröljük. 3. A szivacsot folyamatosan bő vízben ki kell tisztitani, mert minden húzásnál tiszta kell, hogy legyen. 4. Mindig felülről kell kezdeni, nem úgy mint a kőpen, mert a lefolyó folyadék mar és a tiszta felületet újra bemocskolja. Hu, azt hiszem a léegfontosabbakat leírtam. Gyakorolni nálunk lehet. Van még bőven ajtó ablak.
Azt hittem elvitték tanyára. Gyerekkoromban, ha elpusztult vmi háziállat, akkor azt mondták, hogy elvitték tanyára, mert ott jobb élete lesz neki, szabadon lehet.
Enn, bõvebben írd le lécci. Mekkora az a kicsi felület? Mivel vitted fel a keveréket? Mivel mostad le? Kesztyût hordtál közben? (Tudod, az ujjlenyomatok!) Zárt helyen használható?