Kivitelezési tanácsok / Építési 1x1 Ytong
Bevezető
Az YTONG építési rendszer az elmúlt években egyre ismertebbé és elterjedtebbé vált Magyarországon is . Jó hőszigetelő-képességének köszönhetően a komplett építési rendszert a családi ház építéseknél is mind gyakrabban alkalmazzák. Kiváló alakíthatósága, valamint egyszerű és gyors építhetősége miatt egyre többen kívánják saját kezűleg felépíteni otthonukat YTONG termékekből .
Ez az ismertető a magánépítkezők, az "ezermesterek" és az YTONG Építési rendszerrel most ismerkedő kivitelezők számára készült.
1. Az építési terület előkészítése
Az építési terület gondos előkészítésével, a tárolandó anyagok helyének kijelölésével sok időt takaríthatunk meg az építkezés során.
- Az építőelemeket az építkezés helyszínére általában darus kocsival, raklapon, lefóliázva szállítják.
- A raklapokat megfelelően szilárd, sík terepen kell tárolni, mely mentes az átfolyó és megálló vizektől.
- Az anyagokat a beépítési helyükhöz közel, a beépítési sorrendnek megfelelően célszerű lerakni, a későbbi felesleges anyagmozgatás elkerülése érdekében.
- A fóliát közvetlenül csak a felhasználás előtt vágjuk fel, mert ez védi az anyagot a szétborulástól és az időjárás hatásaitól.
- Az építkezés helyén legyen biztosítva a habarcskeveréshez szükséges víz- és elektromos áram!
vissza
2. A falazóhabarcs kiválasztása
Az YTONG - cég kétféle zsákos falazóhabarcsot forgalmaz:
YTONG hőszigetelő falazóhabarcs: perlites hőszigetelő habarcs, minden YTONG falazóelemhez ajánlott, lehetővé teszi az 5 mm-es fugaméret alkalmazását.
YTONG vékonyágyazatú falazóhabarcs: nagyszilárdságú cement-habarcs, mellyel a habarcshézagok vastagsága 2-3 mm-re csökkenthető. Kizárólag az YTONG nútféderes elemekhez használható.
Habarcskeverés menete :
Az YTONG hőszigetelő falazóhabarcsot keverhetjük kézzel, vagy habarcskeverővel (betonkeverővel).
Az YTONG vékonyágyazatú falazóhabarcsot fúrógépbe fogott keverőszárral kell megkeverni. A szükséges keverővíz mennyisége a zsákok oldalán van feltüntetve.
Egyéb zsákos falazóhabarcs esetén minden esetben a habarcsgyártó cég - a csomagoláson vagy a műszaki lapon feltüntetett - előírásait kell betartani.
vissza
3. Falazási technikák
Az YTONG kétféle profilozással gyártja falazóelemeit: sima, illetve nútféderes-megfogóhornyos ( Nf+Gt ) kivitelben.
A sima elemeknél !!!a hőszigetelő falazóhabarcs alkalmazható. A sima felületek miatt a függőleges és a vízszintes fugákat is 100%-ban ki kell tölteni falazóhabarccsal.
A nútféderes-megfogóhornyos elemek esetében alkalmazható mindkettő - a hőszigetelő falazóhabarcsos, valamint a vékonyágyazatú - falazási technika. Ezeknél az elemeknél a függőleges fugákat nem kell kitölteni falazóhabarccsal.
A vágott elemek esetében és az illesztéseknél azonban - a sima elemekhez hasonlóan - a függőleges fugákat is habarccsal teljesen ki kell tölteni.
vissza
4. Elemek méretre vágása
Az elemeket fűrésszel lehet a megfelelő méretre és alakzatra vágni. Ez történhet kézi (YTONG fűrész), vagy gépi fűrésszel. Gépi fűrészeléshez alkalmasak a különböző elektromos fűrészek és a !!!bérelhető YTONG szalagfűrészgép is.
vissza
5. A falazás előkészítése
A falazás előkészítése a kitűzéssel és a fogadószerkezet (alap, lábazat) síkjának ellenőrzésével kezdődik. Ez a méretellenőrzés nagyon fontos, mivel a falazás során a mérethibák későbbi korrekciójára a habarcsrétegek vékonysága miatt nem lesz lehetőségünk. Meg kell határozni a falszerkezetek pontos helyét és az alapszerkezet legmagasabb pontját, majd innen indulva kell megkezdeni a falazást.
vissza
6. Az első sor lerakása
A falazat első sora alá vízszigetelést kell készíteni. Ez történhet hagyományos bitumenes lemezzel vagy bármilyen más, korszerű vízszigetelő módszerrel (oxidbitumenes lemezek, műanyag lemezszigetelések, bitumenes, és műanyag kenhető szigetelések). A szigetelés elkészülte után az alap legmagasabb pontjáról indítsuk a falazást! Az első sort mindig cementhabarcsba, vagy hőszigetelő habarcsba rakjuk! Amennyiben a fogadószerkezet méretpontatlansága nem haladja meg a 2-3 cm-t, úgy a mérethibákat az első sor alatti falazóhabarccsal ki lehet egyenlíteni.
Ha a szinteltérés ennél nagyobb, akkor az YTONG kiváló alakíthatóságát kihasználva, az elemek méretre vágásával biztosíthatjuk az első sor tetejének tökéletes vízszintességét.
Először a sarkokat kell kirakni, ügyelve az elemek vízszintességére, a sarkok függőlegességére, és arra, hogy a sarkok síkban legyenek.
Ehhez folyamatos szintellenőrzésre van szükség szintezőműszerrel. Ezután - a falazózsinórt kihúzva - végezzük az első sor lerakását, továbbra is !!ügyelve a sorok vízszintességére.
A vízszintességre nemcsak a sor hosszirányában kell figyelni, hanem arra merőlegesen is, hogy ne legyen "fogas" a fal. Ezért a síkbeli eltéréseket, felületi "fogasságot" is folyamatosan ellenőrizzük.
vissza
7. Falmezők falazása
A következő sor falazása mindig csak az előző sor ellenőrzése után kezdhető meg. A sorok vízszintességét, hullámosságát és a sarkok függőlegességét 1,5-2,0 m-es vízmértékkel kell ellenőrizni.
Hőszigetelő falazóhabarcs esetén 1-1,5 mm-es hiba elfogadható, mert az 5 mm-es habarccsal ez még " javítható". A szintellenőrzést követően a falazás lépései a következők:
- Habarcsterítés.
- Sarkok kirakása, ügyelve a sarokkövek pontos vízszintes és függőleges beállítására (elemek igazítása gumikalapáccsal).
- Falazózsinór kihúzása.
- Mezőfalazás (elemek igazítása gumikalapáccsal).
- Minden sornál szintellenőrzés, különös tekintettel a sarkok függőlegességére.
A falazás során mindig be kell tartani a minimum 12,5 cm-es elemkötést!
A
vékonyágyazatú falazóhabarcs alkalmazása esetén szintén az előző sor szintellenőrzésével kell kezdeni a munkálatokat. Ennél a falazási technikánál viszont az előző sor 1 mm-nél nagyobb hibáit le kell csiszolni, mert a vékony habarcsréteg nem enged meg nagyobb hullámosságot. A szintellenőrzést követő lépések tehát a következők:
-1 mm-nél nagyobb szinthibák lecsiszolása az YTONG csiszolókkal, majd a felület portalanítása következik.
- Habarcsterítés.
- Sarkok kirakása, ügyelve a sarokkövek pontos vízszintes és függőleges beállítására (elemek igazítása gumikalapáccsal).
- Falazózsinór kihúzása.
- Mezőfalazás (elemek igazítása gumikalapáccsal).
- Minden sornál szintellenőrzés, különös figyelemmel a sarkok függőlegességére.
vissza
8. Parapetvasalás
A parapet alatti utolsó sorba az ablakoknál keletkező, eltérő terhelésekből adódó repedések elkerülése érdekében 2 szál 8-as B60.40-es bordázott betonacélt kell beépíteni. A betonacélokat horonyhúzóval kell besüllyeszteni a falazóelembe, mivel a habarcsrétegben nem férnek el:
- Először elkészítjük a két hornyot az YTONG-horonyhúzóval kb. 5-5 cm-re a fal szélétől.
-A hornyot portalanítjuk, nedvesítjük és cementhabarcsot (vagy YTONG vékonyágyazatú habarcsot) terítünk bele.
- Belenyomjuk a betonacélokat.
- Az acélokat elfedjük cementhabarccsal (vagy YTONG vékonyágyazatú habarccsal).
-A sor szintellenőrzése után teríthetjük a falazóhabarcsot.
vissza
9. Nyílások kialakítása
A parapetmagasság általában nem adódik ki egész sorra, ezért az elemeket hozzá kell alakítani a könyöklő magasságához.
Nyílásáthidalások készítése U-zsaluelemekkel
YTONG elemekkel több lehetőség nyílik a nyílásáthidalásra. Az egyik a
Pu zsaluelemekkel készített monolit vasbetongerendás, a másik az YTONG
Ptá, illetve
Pmá teherhordó áthidalóval készített nyílásáthidalás.
A munka először a felfekvési helyek kialakításával kezdődik.
U-zsaluelemek esetében 20-20 cm, teherhordó áthidaló esetében 20-25 cm felfekvést kell biztosítani.
Nyílásáthidalás U-zsaluelemekkel:
- Felfekvési helyek kialakítása (20-20 cm), habarcsterítés.
- Alátámasztó állványzat készítése.
- U-zsaluelemek elhelyezése. A széleken mindig egész elemmel induljunk, kerüljük az ablak széle feletti illesztéseket. Az elemeket egymáshoz habarccsal csatlakoztassuk.
- Portalanítás (söprés), terv szerinti vasalat elhelyezése.
- Nedvesítés, betonozás, utókezelés.
Nyílásáthidalás YTONG teherhordó áthidalókkal
A Ptá teherhordó áthidaló nyomottöves áthidaló, mely minimum egy teljes sor YTONG föléfalazással válik teherviselővé. Több áthidalót egymás mellé építve bármilyen falvastagsághoz könnyen illeszthetjük.
Az áthidalás menete:
- Felfekvési helyek kialakítása (1,5 m elemhosszig 20-20 cm, felette 25-25 cm), habarcsterítés.
- Az elemek felhelyezése, középső ideiglenes megtámasztás készítése.
- Minimum egy teljes sor föléfalazás elvégzése, 100%-ban kitöltött vízszintes, illetve függőleges fugákkal.
- Az illesztősor semmilyen esetben sem kerülhet közvetlenül az áthidalóra, hanem csak a teljes sor föléfalazására tehető fel.
Magas áthidaló
A Pmá áthidalók az YTONG falazóelemek szélességi méreteihez igazodnak, beépítésük gyors és egyszerű. Nem igényel föléfalazást, illetve alátámasztást. Nagyobb súlya miatt daruzott helyszíneken alkalmazzák.
vissza
10. Furatos elem
A furatos elemeket rejtett vasbeton pillérek zsaluzására, illetve gépészeti és szellőzőcsövek fogadására alkalmazhatjuk. Beépítésük az előregyártott elemek elhelyezési szabályai szerint történjen.
A termék előnyeiből a könnyű beépítést és a magas tűzállóságot emelhetjük ki. Emellett a felülete a falazat anyagával azonos módon vakolható, burkolható.
vissza
11. Belső falak bekötése a külső falakba
Két bekötési lehetőségre van mód:
1. Ha a belső főfalak falazása egyidőben történik a külső falakkal, akkor csorbázatos összefalazással csatlakozhatunk.
2. Amennyiben a belső falak később készülnek, úgy azokat utólagosan - horonyhúzóval, flex-el, vagy körfűrésszel - kialakított, 5-7 cm mély horonyban kell csatlakoztatni a külsőfalhoz. Ilyenkor a vízszintes fugában kétsoronként elhelyezett 2-2 db 8-10 mm-es betonacél tüske bekötéssel, vagy 2-2 perforált acéllemezzel kell a főfalak kapcsolatát biztosítani.
vissza
12. YTONG födémpallók elhelyezése
Az YTONG "DE" födémpallók teherhordó vasalattal ellátott pórusbeton pallók. Minden esetben az adott épületre kerülnek legyártásra és kiszállításra, a megfelelő kiosztási terv alapján. Az elemek elhelyezése daruval történik, a tervnek megfelelően.
1. Felfekvési helyek alá habarcsterítést kell készíteni, az elemek tökéletes felfekvésének biztosítása érdekében.
2. A födémpallók beemelése speciális megfogó-szerkezettel, vagy perlon kötéllel történik. Az elemek minimális felfekvése 10-10 cm.
3. Elhelyezés: a pallókat szorosan egymás mellé kell húzni.
4. Koszorúelemek elhelyezése,
5. A fugavasalás (1 szál 8-12mm-es B 60.40.) és a koszorúvasalás elhelyezése.
6. A pallók közti hornyok és a koszorú ideiglenes megtámasztása, kibetonozása.
Födém-áttörések készítése pallós födémnél
Ha csak egy palló kiváltása szükséges, az megoldható úgy, hogy egy méretezett acélszerkezet révén átadja a terheket a mellette lévő két pallóra.
Ha kettő, vagy több palló kiváltása a feladat, akkor egy teljes kiváltó acélkeret elhelyezése szükséges, ami a terheket közvetlenül a falaknak adja át. Szennyvíz és egyéb gépészeti vezetékek átvezetésére pallónként egy, maximum 15 cm átmérőjű áttörés vágható, vagy fúrható ki.
vissza
13. Gerendás födémek
Gerendás födémekhez (E, EP, Trigon) használható az YTONG béléselem is. Előnyei, hogy csekély önsúlyú, könnyen vágható, magas tűzállóságú. Beépítése megegyezik más alapanyagú béléselemek építési szabályaival. Az YTONG béléselemekből épített födémet 4-5 cm hálós vasalású felbetonnal kell ellátni.
Gerendás födémek esetében a jobb teherelosztás biztosítása érdekében a fal tetején teherelosztó koszorút kell készíteni.
Kialakításának lépései:
- Gerendák alátámasztó állványzatának !!elkészítése.
- Gerendák beemelése és a béléselemek elhelyezése, a födémtervnek megfelelően.
- Koszorúvasalás elkészítése a födémtervnek megfelelően.
- YTONG koszorúelemek elhelyezése és ideiglenes megtámasztása.
- Nedvesítés, betonozás tömörítéssel.
- Utókezelés.
vissza
14. Térdfalak
A térdfal tetején egy vasbeton koszorút kell végigfuttatni, amelyet vasbeton oszlopok kötnek össze az alatta lévő födém koszorújával. Ez könnyedén kialakítható az YTONG Pu-zsaluelem felhasználásával. A falazott részeket kétsoronként 2 db 8 mm-es B 60.40. betonacéllal kell bekötni a pillérekbe. A pilléreket és a koszorúkat össze kell vasalni, hogy a terheket át tudják adni. A térdfal tetején végigfutó koszorúba a fa szerkezet fogadására tőcsavarokat kell ágyazni.
vissza
15. Oromfalak, tűzfalak
Oromfalak kialakításakor az elemek egyszerű ferde vágásával könnyen követhető bármilyen tetőgeometria. A háromszögű elemek fűrészelésekor keletkező vágási maradékot a következő sor indításakor legtöbbször fel lehet használni, így csökkenthető a vágási hulladék. Ha a fal túlemelkedik a tetősíkon ( tehát tűzfalat építünk ), és ennek csatlakozik neki a tető, akkor a fal nedvességelleni védelmét a lefedés és a tetőszegély bádogozása adja. Nagy magasságú oromfalak / tűzfalak állékonysága és megfelelő merevsége hagyományosan, falazott erősítő pillérekkel, vagy rejtett (YTONG U-zsaluelemekkel, illetve YTONG furatos elemekből készített) pillérekkel és koszorúkkal biztosítható. A faszerkezet és az oromfal vagy tűzfal kapcsolódása mindig olyan legyen, hogy az eltérő szerkezeti mozgásokat károsodás nélkül tegye lehetővé.
vissza
16. Tetőszerkezet készítése YTONG vasalt elemekből
Az YTONG tetőpallók segítségével masszív tetőszerkezet készíthető. Ezzel a megoldással egy csapásra kiküszöbölhető a tetőterekre nyáron jellemző barakk-klíma. Építése hasonlít a födémpallók beépítéséhez.
A tetőpallók elhelyezése lehet a tető lejtési vonalával merőleges, vagy azzal párhuzamos is. Az indító pallóhoz megtámasztó szerkezetet kell kialakítani (koszorú, acél megtámasztás).
A felfekvési felületek alá habarcsterítést kell készíteni. A minimális felfekvés 10 cm. A tetőpallók nem csak a harántfalakra, hanem kb. 4-6 m-enként elhelyezett acél, fa, vagy vasbeton keretekre is felfektethetők.
Végül el kell helyezni a koszorú-, és a fugavasalást. A fugavasakat a szélnyomással szembeni rögzítés érdekében össze kell kötni a koszorúvasalattal. Koszorút kell készíteni mindenhol, ahol az elemek felfekszenek a falra, ahol a szerkezet geometriája megtörik (ilyenkor az elemek bizonyos szögben találkoznak). A koszorúkat ki kell betonozni, és a fugákat ki kell tölteni.
A pallókat építés közben, a végső tetőhéjazat elkészültéig védeni kell a csapadékvíz beszivárgásától (pl. fóliatakarással). A tetőpallókra csavarozással kell rögzíteni a csökkentett méretű szaruzatot, el kell helyezni az esetleges kiegészítő hőszigetelést, a páraáteresztő másodlagos alátéthéjazatot, majd a tervek szerinti tetőfedést.
vissza
17. Nyílászárók beépítése
Az YTONG falazatokban bármilyen ablakbeépítés megoldható. Az anyag jó alakíthatósága révén a kávás ablakbeépítés is könnyedén - egyszerű fűrészeléssel - kialakítható. A nyílászárók rögzítése - beépítésük módjától függően - többféle lehet. Építés közbeni elhelyezésük a habarcsfugákba szegezéssel, a kerethez csavarozással rögzített korrózióvédett (horganyzott acél, alumínium) fém rögzítőelemekkel történhet. Utólagos beépítés esetén a tokszerkezet átcsavarozásával, avagy szintén korrózióvédett fém elemekkel rögzíthetők az ablakok.
Ebben az esetben mindig olyan dübeleket kell használni, amit a gyártó kifejezetten pórusbetonhoz ajánl.
vissza
18. Válaszfalazás
A válaszfalak építésére is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a teherhordó falak kialakítására. A falaknak itt is rendelkezniük kell megfelelő alapszerkezettel. Lehet ez alaptest, vasalt aljzat, födém, vagy akár egy gerenda. A lényeg az, hogy a fogadó szerkezet megfelelően szilárd és teherbíró legyen.
Falazási technikák:
A válaszfalelemek is kétféle profilozással kerülnek forgalomba. A főfalakhoz hasonlóan itt is vannak sima elemek, ezekhez a hagyományos és az YTONG hőszigetelő falazóhabarcs használható, és vannak nútféderes elemek, melyekhez az előbb említetteken kívül az YTONG vékonyágyazatú falazóhabarcs is alkalmazható. Az YTONG válaszfalaknál, akárcsak az egyéb válaszfalak esetében is, minden második vízszintes fugába egy szál 2-2,5 mm-es, megfeszített lágyvas huzalt kell vezetni.
A válaszfalazás menete
A válaszfal falazását a főfalakéval azonos módon kell végezni.
A tevékenységek sorrendben:
- Kitűzés: a válaszfalak és a bennük lévő nyílások helyét pontosan ki kell tűzni.
- Fogadószerkezet szintellenőrzése.
-A falazás megindítása a legmagasabb pontról.
- Habarcsterítés, fokozottan ügyelve az első sor vízszintességére.
A válaszfalakat kapcsolni kell a főfalakhoz. Ez történhet csorbázattal, tompa ütközéssel, vagy falhoronnyal.
- A csorbázatos megoldást a korszerűtlensége miatt ma már ritkán használják.
- Tompa ütköztetésnél is biztosítani kell a válaszfal főfalakhoz való kapcsolódását. Ez történhet kétsoronkénti befúrt betonacél pálca alkalmazásával, illetve perforált horganyzott acélszalag rögzítésével.
- A legjobb megoldás a "falhornyos" csatlakozás, mert kiküszöböli az előző kettő hátrányait. A főfalak építésekor nem kell foglalkozni azzal, hogy a válaszfal hova kerül majd. A horony ugyanis utólag korongvágóval vagy körfűrésszel könnyen kialakítható és megfelelő oldalsó megtámasztást is biztosít a válaszfalnak.
A mezőfalazást ugyanúgy kell végezni, mint a főfalaknál, fokozottan ügyelve a sorok vízszintességére és egyenességére. A 2-2,5 mm-es lágyvas huzalt minden második sorban el kell helyezni és megfeszíteni.
A nyílások fölé áthidalást kell készíteni. Legmegfelelőbb az YTONG Pvá válaszfal-áthidalóval.
A válaszfalakat ki kell ékelni a födémszerkezethez. Ez történhet merev, falazott ékeléssel, ahol az ékelést vagy a habarcs, vagy az ék alakúra vágott elemek biztosítják. Ez a megoldás ott alkalmazható, ahol nem kell számolni jelentős födémlehajlással. Más esetekben egykomponensű poliuretán habbal történik az ékelés úgy, hogy a válaszfal és födém között eleve meghagyunk egy 1-1,5 cm-es rést, és azt töltjük ki a beépítés körülményeitől függően megválasztott purhabbal.
vissza
19. Gépészeti vezetékek elhelyezése
YTONG építőelemekben rendkívül gyorsan, pontos geometriával és fölösleges roncsolás nélkül lehet kialakítani az épületgépészeti vezetékek és szerelvények hornyait, süllyesztékeit.
A hornyokat felszegezett vezetőléc mellett YTONG kézi horonyhúzó szerszámmal, illetve a fúrógépbe fogható marófejjel lehet készíteni. Dobozhelyek kialakítása átlagos teljesítményű (500 - 540 W) fúrógéppel és az YTONG fészekfúrókkal, faláttörések kivitelezése pedig az YTONG-falfúrókkal történhet minden nehézség nélkül.
A faláttörés egyoldalról elvégezhető, mert a falfúró olyan kialakítású, hogy pórusbetonban alkalmazva nem "szakítja ki" a fúrás túloldalán az anyagot, így a művelet nem igényel utólagos helyreállítást.
vissza
20. Vakolás menete
Felületképzéshez alkalmazhatunk előkevert zsákos vakolóhabarcsot, vagy hagyományos meszes vakolatot egyaránt.
Hagyományos esetben, mész, vagy javított mészvakolat alkalmazásakor a helyes műveleti sorrend a következő:
-A felületet portalanítani kell (cirokseprűvel le kell seperni).
-A felületet - figyelembe véve az időjárási viszonyokat is - bő vízzel elő kell nedvesíteni.
- Ezt követően felhordható az első tapadásjavító ún. "gúz" réteg. Ez ne híg cementhabarcs legyen, hanem élesszemű homokkal készített híg, javított mészhabarcs. (A tisztán cementes alapfröcskölés amellett, hogy páratechnikailag sem előnyös, túlságosan merev aljzatot képezne.)
-A felhordott első réteget nedvesen kell tartani, és főleg a hirtelen kiszáradástól kell megóvni. (permetező nedvesítés, árnyékolás)
- A következő réteg - az alapvakolat - felhordása előtt célszerű legalább egy napot várni és az alapvakolat felhordását megelőzően a felületet ismét be kell nedvesíteni.
- Ezután felvihető az alapvakolat, amit a következő (simító) réteg felhordásáig ugyancsak óvni kell a kiszáradástól.
-A simítóréteg előtt ismét gyengén nedvesíteni kell a felületet, majd felhordható a "finis", vagyis a simítóvakolat-réteg.
Az YTONG - cég forgalmaz az építési rendszeréhez kifejlesztett zsákos előrekevert vakolatot. Ehhez kizárólag vizet kell hozzákeverni (a zsákon feltüntetett adagolás szerint). Ebben az esetben a vakolás műveleti sorrendje a következő:
-A felület portalanítása (lesöprése cirokseprűvel).
-A felület időjárásnak megfelelő enyhe nedvesítése.
-A vakolat felhordása. Célszerűbb a kívánt vakolatvastagságot két vékonyabb rétegben felhúzni. A felvitt réteget fém, illetve műanyag léccel húzzuk le.
- Meghúzás után (időjárástól függően 2-6 óra) a felület finoman kidörzsölhető.
Egyéb zsákos anyag alkalmazása esetén a gyártó előírásait kell betartani.
Egyéb tudnivalók vakolásnál :
A terheléskülönbség, illetve hőhatás folytán
eltérő mozgású szerkezetek csatlakozásánál a vakolatba
repedésáthidaló üvegszövetet kell tenni úgy, hogy a szerkezetek csatlakozási határvonalát 25-25 cm-re minkét oldalról átfedje.
Az YTONG falak közvetlen glettelése - bár az elemek nagy méretpontossága szinte csábít erre a megoldásra - az állóhézagok és a gépészeti vezetékek nyomvonalának későbbi kirajzolódása miatt, legfeljebb teljes felületű üvegszövet háló beépítése esetén engedhető meg!
Ajánlott minimális vakolatvastagságok:
Főfalakon és külső határoló falakon:
- Kívül 1,5 cm (nemesvakolattal együtt)
- Belül 1,0 cm
- Válaszfalakon: 0,8-1,0 cm
vissza
21. Csempeburkolatok
Az YTONG falak nagy méretpontossága lehetővé teszi a közvetlen, alapvakolat nélküli csempeburkolat készítését. A csempézéshez mindig flexibilis (rugalmas) csemperagasztót kell használni.
vissza
22. Rögzítéstechnika
Az YTONG épületszerkezetek bármelyikében - az egységesen homogén anyagszerkezet miatt - a különböző rögzítési feladatok, egyszerű anyagok és eszközök felhasználásával oldhatók meg.
A 3-4 kg-nál nem nehezebb tárgyak (kisebb kép, kis falióra stb.) a megszokott módon, szegezéssel rögzíthetők. A nagyobb tömegű tárgyak, szerelvények falra szereléséhez a pórusbetonban való rögzítésre kifejlesztett és minősített rögzítőékeket, dübeleket kell használni.
A műanyag dübelek teherbírása kb. 20-120 kg-ig, az injektált rögzítéseké kb. 60-160 kg-ig terjed rögzítési pontonként.
Kifejezetten nagy terhek (pl. elektromos forróvíz-tároló) felszerelésekor - a más anyagú falazatoknál is elterjedten alkalmazott - méretezett, átmenő furatos rögzítésmódot lehet alkalmazni.
vissza
23. Szerszámok
A falazási munka könnyebbé, gyorsabbá tétele érdekében az YTONG megfelelő célszerszámokat fejlesztett ki építőelemeihez. Természetesen YTONG-gal más szerszámok segítségével is lehet falazni, azonban a saját fejlesztésű célszerszámokkal mindez könnyebb és gyorsabb. Az elemek alakításához kiválóan alkalmas az YTONG kézifűrész, valamint a különböző elektromos fűrészek. A habarcsterítéshez az YTONG-habarcsterítő szánkót és habarcsterítő kanalat ajánljuk, mellyel a habarcsfugák egyenletessége biztosítható mindkét, általunk forgalmazott falazóhabarcs esetén. Az elemek igazításához gumikalapácsot javasolunk - nagyobbat a vastag termékekhez, kisebbet a válaszfalelemekhez. A későbbi gépészeti munkákat a különböző falátfúrók, dobozfúrók és horonyhúzók, valamint a fúrógépbe fogható horonymaró fej könnyítik meg.
vissza
24. Szaktanácsadás
Bármilyen YTONG témában előzetes bejelentkezés alapján, díjtalan szaktanácsadással várjuk az építkezni szándékozókat az "Y-YTOG