Ide is bemásolnám a másik topicba írt hozzászólásomat, kérlek, ha tudtok segítsetek.
Köszönöm.
Üdv!
Igazából nekem most SOS segítségre lenne szükségem borospince ügyben, s nem tudom kihez fordulhatnék. A lényeg az, hogy Budafokon a hegybe vájt mészkő borospince, ami lehet, hogy még annak idején barlanglakás is volt, elkezdett beszakadni, mert az egyik beton tartóoszlop eltört (az okot csak valószínüsítem, mert egyáltalán nem lehet bemenni). Néhány éve költöztünk ide és azóta nem volt lehetőségünk a pincéhez nyúlni, de most ember magasságban áll a leomlott szikla a pince bejáratában. Ki tudna ebben nekem segíteni? Barlangász, bányász szakember, vagy elég egy építész? CSaládom azt mondja, hogy nem akkora a gond, mint ahogy én érzem, de nagyon nyugtalan vagyok, félek, hogy az egész a házon köthet ki, vagy a szomszéd garászában. Abban biztos vagyok, hogy így nem maradhat, de nem tudom, hogy mennyire akut a gond.
Meg tudná valaki mondani, hogyan lehetne viszonylag profin megállapítani, hol és milyen mennyiségű hő távozik a régi építésű házamon. A megfelelő hőszigetelés kiválasztásához lenne szükségem ilyen infóra.
Hallottam valami infrás fényképekről. Ilyennel ki foglalkozik és mennyit kostál? Esetleg ismertek házilag kivitelezhető megoldást is.
Én is építettem egy borospincét saját kezűleg tavaly ősszel,mondjuk ebben semmi különleges nincs ha csak az nem,hogy meglévő épületben közvetlen az alap mellett leásva kellett megoldani.
A pince nem nagy, kb 10 nm.Az alsóépület meg 26.Mivel eddig a borok egy gyatra hőszigetelésű farostfalú "3x3 méteres dobozban" voltak az alsóépületen belül ,ezért döntötem a pince mellett és igy a pince feletti rész is hasznos területté vált.
Eredeti végzetsségem építőmérnöki/egy percet sem dolgoztam benne/,de annyira még emlékeztem,hogy nem igazán ajánlott az alap közelébe és főleg mellé leásni.Sok tanakodás és rengeteg bor megivása után csak belefogtunk.Először lefúrtam földfúróval 3 méterre megnézni,hogy van- e víz.Szerencsére nem volt pedig alföldi városban lakom,de szerencsére partos részen.Szigetelni így nem kellett a pincét.Ennél esősebb év meg nemigen lesz,mint a tavalyi.
A biztonság kedvéért először a pince felét ástuk ki ,elég nyomasztó volt 2,7 méterre a talajszinttől lenni,úgyhogy felettünk szabadon látható volt az alap,mely nem beton,hanem tégla volt és csupán az alatta levő agyagrétegre támaszkodott.Ásó,lapát,talicska ,ajtón ki.Eléggé hülyén nézett ki,de lebontani az épületet és a pince után újraépíteni horribilis összeg lett volna.Megjegyzem a talajjal szerencsém volt ugyanis kb 50 cm feketeföld után jó kötött ,földnedves agyagréteg jött ami vízzáró és állékony is egyben.Homok vagy egyéb laza talaj esetén bedőlt volna a fal.
Ezután pallókkal bezsaluztuk,térháló,zsaluk kitámasztása és betonozás.3 lapát sóder-1 púpos lapát cement.Atombiztos..Utánna másik fél kiásása betonozása.Elég volt az ajtón betalicskázni a betont és a 15 cm széles résbe öntögetni, tömöríteni,de megérte.
Hőszigetelése tökéletes a boroknak .A hőmérséklet 12-17 fok közt marad.Tetejét a következőképp szigeteltem alulról felfelé:Lambéria,a gerendák közt a lambérián nikecell,légréteg,a gerendákon hajópadló.
Mikor kész lett ,utánna találtam a neten egy céget akik -akár a nappaliban -is megcsinálják a borospincét /max 12 nm nagyságban/.
Valóban a 6 cm-estől indul, de a hőátbocsátási tényezője akkora mint az 5 cm-es sima cellnek. Ugyanis tele van lukakkal. Ha fölmész a baumit vagy a terranova weboldalára, ezt meg is nézheted.
A Baumit Open cellje tiszta luk - pont azért is, hogy a pára átmenjen - és ha megnézed a műszaki paramétereit hőszigetelési szempontból annyit ér mint az 5 cm-es cell. Persze nem csak 6 cm-es vastagságban kapható, hanem felette is.
Én egy időben arra is gondoltam, hogy csinálok egy fakírágyszerű valamit, és abba belefektetem a sima cell lapokat, és így az is kvázi páraáteresztő lessz. csak kérdés hogy mit okozna ez a pontszerű páraáteresztés idővel. lehet, hogy a falon is kiütközne esetleg évek múlva a vakolaton.
Én maradtam a kőzetgyapotnál.
A másik nagy tétel ehhez a páraáteresztő ragasztó. A sima ragasztó kb. harmadáron van a páraáteresztőhőz képest.
És erre ugyebár szintén szilikon vagy szilikátvakolatot illik rakni, hogyha ki akarod használni azt amiért megveszed. Eme vakolatok meg szintén 3 szoros áron mennek a sima vakolatokhoz képest.
Úgyhogy lehet, hogy még keveset is mondtam.
Ha meg nem ilyenekt használsz fel az adott rendszerhez, nincsen értelme megvenni a Baumit Opent vagy a Terra Climát.
De egyszerű hívj fel egy tűzépet, vagy nézz utána a neten, mennyivel drágább. Lehet hogy 4000 Ft körüllesz m2-re. Én ezt nem most néztem 1 évvel ezelőtt, amikor aktuális volt.
Az említett rendszerekkel én is szemeztem - Baumit Open, illetve Terranova Clima. Én főleg a páraáteresztés, lélegzés miatt.
Csak a bibi az ára.
Több mint a duplája az ára!!!! Az 5 cm-es rendszer 2500-3000 Ft körül volt, amikor legutoljára néztem. Ugyanis ehhez saját ragasztó kell, nem jó rá a sima vakolat. Mindennek páraáteresztőnek kell lennie - ragasztó, alapozó - , mert különben nincsen értelme ilyet venni.
Úgyhogy az ára nagyon horror.
Emiatt én inkább a vakolható kőzetgyapot szigetelést választottam. Árban nem lett rosszabb. És van több előnye is a cellhez képest. Jó hangszigetelő, nincsen hőmozgása-zsugorodása, hőtároló képesség jobb, természetes anyag úgy ahogy, stb.
Szerintem nem érdemes sem a Open sem a Clima rendszert felrakni. Azon az áron, ha már annyi pénze van rá valakinek, már inkább kőzetgyapot. Ha meg nincsen pénz eá, akkor sima cell. De ez magánvélemény...
Érdeklődnék, hogy rakott-e fel már valaki terranovától - terratherm clima - hőszigetelő rendszert? A gyártó szerint 10%-al jobb a szigetelése(λ= 0,036 W/mK), mint a hagyományos polisztirol lapoknak. Valamint, jó a páraáteresztő képessége(µ=10).
Vagy esetleg ismeritek a Baumit Open Plus, hasonlóan jó páraátersztőnek hírdetet rendszert? Paraméterek: Hővezetési tényező-0,034 W/mK, (µ érték=10).
Nagyon drágák ezek a rendszerek? 2 házat szertnék szigetelni. Az egyik vegyesen kő és téglafalazatú 60-as években készült, a másik vadi új PHT38NF-ből készült 120m2 hasznos alapterületű, de így is kb 170eFt a gázszámla egy évre!
Hát igen, ez az a sajnálatos eset, amit nem szabad. Mármint úgy építkezni, hogy megkérdeztema szomszédot, hogy van-e talajvíz. Főleg mert a jővőt nem tudod megjosólni. Azért mert éppen nincs, lehet 10 év múlva más viszonyok lesznek.
Bármilyen megoldást fogsz választani sokkal többe fog kerülni, mintha leszigetelted volna, és nem lenne gond. Utólag bárhogy is leszigeteni, eléggé macerás.
Talajvíz elvezetésben szeretném kérni a segítségeteket. A 3 éve épült házam egy része alá van pincézve kb 50m2. Építkezés előtt érdeklődtünk a szomszédoknál, hogy volt-e a talajvízzel gondjuk. Mindenki azt mondta, hogy sosem. A szomszéd földbe vájt háború előtt készült pincéje is tök száraz volt. Ezért, úgy határoztunk, hogy nem szigeteljük a pincét. A pince alja a földfelszintől 1,6m-re van.
Idén, újévi ajándékként, a pincében 4-5cm víz jelent meg. Már 2 hete folyamatosan szivattúzzuk, de 7-8 órán belül ismét ott a 4-5cm víztömeg. A szomszéd telkeken a házunktól kb 10-10m-re van ásott kút. Az egyikbe sikerült bekukkantani. Kb 60cm-re a föld felszínétől volt a vízszint. A házigazda, még sosem tapasztalt ilyen magas víállást.
Szerintetek, a talajvíz szivárog be a pincénkben? Hogyan lehetve viszonylag egyszerűen megoldani a beszivárgást?
Egyesek azt tanácsolják, hogy a pince közelébe furassunk egy 3-4m-es kutat, amibe beszivárog a talajvíz és nem folyik be a pincébe. Ha magas lenne a vízállás, akkor egyszerűen kiszippantjuk a kutat. Szerintetek működik ez a megoldás?
Segítségre lenne szükségem. Családi ház bővítés előtt állok. A bővítés során épülne egy kb 55 nm-es épület, alápincézve. Ennek a pincének a talajnedvesség elleni szigetelését kellene megoldani. A problémát az okozza, hogy az építendő pince és épület a telektahárra kerülne (szomszéd telken szintén itt áll egy épület, tűzfallal egymásnak támasztva) és egy másik oldalon szintén meglévő fal mellé kerülne, tehát a szigetelésvédő fal, feltöltés, stb elkészítéséhez szükséges bőséges körbeásás nem lehetséges. Az lenne a kérdésem, hogy létezik-e olyan szigetelési módszer, amellyel a szűkös helyen a szigetelés megfelelően megoldható, a pince alapterület jelentős csökkentése nélkül.
A drain csövezés vízszintes területen maximum az építés ideje alatt a pincetömbbe összegyűlő esővíz elvezetésére jó. Ha talajvized van egyrészt nincs olyan kapacitású szivattyú amivel a vízmennyiséget távol tudnád tartani az épület falaitól, másrészt ha mégis szivattyúzol, akkor kimoshatod a szomszédok alól a talajt, ha olyan a szemmegoszlása.
A draincsőből kifolyó víz nem sáros, iszapos? Nem dugítja el a csatornát? Olvastam itt valaki oda vezeti be. Nekem is csak oda tudna folyni.
A dréncsőnek ugye csak akkor van értelme ha ki lehet folyatni valahova. Ha a csatorna nem jöhet szóba akkor hova? Egy a pince alapjától induló ciszternába? Ami egyszercsak megtelik sárral?
Szóval nem értem ezt az egész csövezés dolgot. Kivéve a meredek telkeket egy sík terepen nem értem hova lehetne elvezetni egy mélyen lévő pince alapjától a vizet. Van ahol a csatorna is magasabban van mint a pince alja...
Ha a nevemre nem kattant be valqami, akkor valszeg én gondoltam rosszul.
Van ui egy barátom, aki szintén Peti, és érdekes volt, h egy rég nem látogatott fórumra eccerre tanátunk rá... :) Ő egyébként Jánoshidán él, és szintén az ép. ip.-ban dolgoz.
Azért ne haragudj a zaklatásért, és ha esetleg tudok valmikor, valamiben segíteni, szólj.
"A haz (melyet kb. 10 eve felujitottak) alapzata itt-ott puklis, belulrol a falat pedig azert nem lehet alaposabban megvizsgalni, mert lamberiazva van kb. 1 m magassagig."
Az nem véletlen.
Mindenképp le kell szedni a lambériát (több helyen), és megnézni, hogy mi van alatta.
Szerintem _mindenképp_ nézesd meg a házat szakemberrel.
Ha az alapzattal van gond, és vizesedik, meg lehet csináltatni, de több milliós nagyságrendbe is kerülhet.
"Ami meg gond, hogy az egyik konvektor mellett egy kisebb hangyacsalad is bekoltozott - gondolom ezt a szigetelessel egyutt egy kis irtas utan meg lehet szuntetni."
Létezik többféle anyag is az ilyen problémák végleges megoldására, sajnos azonban egyik sem túl olcsó, bááááár, ha arra gondolsz, hogy egyébként mennyi mindent kellene szétszedni-összerakni....
Nézz körül e HyPerTrade honlapján: www.hypertrade.hu , a hypertherm (HyPerTherm) nevű anyagot akár táblában, akár vakolatként is fel lehet hordani, és amellett, hogy hőszigetel, szárító hatása is van!
Tanacsra lenne szuksegem. Eppen hazvasarlas elott allok, es van is egy szep, de sajnos vizes falu. (Nem vagyok nagy hozzaerto, csak akkor vettuk eszre, amikor egy ismerossel is megnezettem - persze o elsore kiszurta.)
A hazat cc. 1940es evekben epitettek, kb. 100 nm-es, es pestujhelyen van (allitolag ez egy mocsaras videk volt).
A haz (melyet kb. 10 eve felujitottak) alapzata itt-ott puklis, belulrol a falat pedig azert nem lehet alaposabban megvizsgalni, mert lamberiazva van kb. 1 m magassagig.
Ami meg gond, hogy az egyik konvektor mellett egy kisebb hangyacsalad is bekoltozott - gondolom ezt a szigetelessel egyutt egy kis irtas utan meg lehet szuntetni.
Szoval most jonne az alkudozas folyamata, de fogalmam sincs, hogy mennyiert lehet majd normalisan megcsinalni, hogy ne legyen belole kesobbiekben gondom.
A lakok eleg nyugisan turtek (turhettek) a dolgot, mivel mar 1x eve ott laknak, es nem igazan tettek ellene semmit.
Ha valaki igy lattatlanban tudna adni valami tol-ig arat, annak nagyon orulnek, es persze ha hozzaerto az illeto a megvetel utan szamitanek is ra.
Ja es persze viszonylag surgos lenne a hozzaszolasra a valasz. (Hogy addig mas meg ne vegye)
Amator:
Sima Pormex játszik, ilyen jó időben 3-4 óra alatt csontszárazra szárad. Egyébként száradási idő a doboza szerint 3-12h, gondolom a 3 óra nyáron, a 12 óra mondjuk októberi hidegben.
Ma leszigeteltem egy kb 3m-es szakaszt, nagyon jó lett. :)
Holnap jön a markoló, és besegít, kiás még 2 szakaszt. Senki nem ajánlotta, sőt, ellenjavallott kiásni az egész ház oldalát egyben...