Keresés

Részletes keresés

Z80A Creative Commons License 2004.01.01 0 0 1188
Persze! A Prise is rendelkezik RGB kimenettel!
Előzmény: berest (1187)
berest Creative Commons License 2004.01.01 0 0 1187
Hi!

Enterprise gépemhez van olyan video kábel, aminek az egyik vége a gépbe megy, a másik pedig (szerintem) egy gyári ep monitorba menne. 4-5 csatlakozó van a végén. Át lehet ezt alakítani EURO AV (scart) csatlakozósra?

Ep128 Creative Commons License 2003.12.31 0 0 1186
Ugyanezt mindenkinek! ;-)
Előzmény: GÁBOR (1185)
GÁBOR Creative Commons License 2003.12.31 0 0 1185
BÚÉK!
gafz Creative Commons License 2003.12.31 0 0 1184
Boldog Új Évet kívánok mindenkinek (és természetesen kevés munkát)!
GÁBOR Creative Commons License 2003.12.30 0 0 1183
Hallottatok már olyan gépről, hogy Oric-1? Én megmondom őszintén, hogy nem, pedig a neten úgy emlegetik mint a Spectrum konkurenciáját. 1984-ben egy TRAN nevű cég gyártotta angliában. Készült hozzá egy floppy vezérlő is ami a jasmine nevet kapta, viszont ezt nem a TRAN készítette...
GÁBOR Creative Commons License 2003.12.30 0 0 1182
Megnéztem a PC-s vezérlőnek (i82077A) a leírását, de nagyon bonyolult. Próbálkoztatok már vele?
Előzmény: szalai56 (1179)
eSzeS Creative Commons License 2003.12.30 0 0 1181
Hali Mindenkinek !

Egy kicsit OT leszek.. Szeretnék egy működő WAV-MID konvertáló progit.
Tud ebben valaki segíteni. Akár küldeni, akár egy címet adni ahonnan leszedhetem..

Köszi!
eSzeS

vicroot.hu Creative Commons License 2003.12.30 0 0 1180
igazándiból az összekötésel már majdnem megoldottad a dolgot, de azért bemérni be lehet.

egy kis erősítés mielőtt belenyomod a kábelhálóba, az belefér. amire ügyelj, hogy nem-e okoz vmi interferenciát a dolog más adó műsorával.

annak idején paneéban c64-gyel megcsináltuk. ez volt az elektronikus üzengetés kezdetleges formája. :)))

Előzmény: dano1972 (1170)
szalai56 Creative Commons License 2003.12.29 0 0 1179
A csak floppy illesztőnek WD1770, a memória bővítősnel 1772.
Előzmény: GÁBOR (1178)
GÁBOR Creative Commons License 2003.12.29 0 0 1178
mi a típusa a WD-nek ami a floppy-illesztőn van?
Ep128 Creative Commons License 2003.12.24 0 0 1177
Úgy van! Hasonlókat kívánok én is, megtoldva sok-sok Ep-zéssel! ;-)
Előzmény: gafz (1176)
gafz Creative Commons License 2003.12.23 0 0 1176
Boldog karácsonyt és kevés munkát mindenkinek!
GÁBOR Creative Commons License 2003.12.19 0 0 1175
nem z800 hanem z180
Előzmény: egzo (1173)
lgb Creative Commons License 2003.12.19 0 0 1174
Hmmmm, inkabb akkor eZ80 a Zilog-tol ahogy nezem :) Marmint ami nekem kell. 16M memoriat meg tud kozvetlenul cimezni, van Z80 kompatibilis modja, 50MHz max orajel, min orajelciklus / utasitas = 1 (ami ugye negyszerese a Z80-nak, szoval egy 50MHz-es eZ80 atlagban akar 50-szer gyorsabbnak tunhet mondjuk egy "mezei" 4MHz-es Z80-hoz kepest).
Bar mondjuk errol a hitachi stuff-rol reszletes info meg hd64180 alatt se nagyon van (legalabbis en nem talaltam), csak par szavas mondatok hogy "extended Z80 with MMU" meg ilyenek ...
Előzmény: egzo (1173)
egzo Creative Commons License 2003.12.18 0 0 1173
Hitachi HD64180 néven keresd, a Z800-nak egy változata.
Előzmény: lgb (1172)
lgb Creative Commons License 2003.12.18 0 0 1172
BTW, Enterprise PC ...
Ez a super Z80 pontosan micsoda? Sehol nem talalok infot rola. Masreszt: tud valaki olyan 100% Z80 kompatibilis procit ami CMOS-kent lett realizalva es normalis (pl 33MHz) orajelet is elbir? Az a baj hogy az eZ80 is pl jo lenne, csak eleve nem kompatibilis, mert en NEM akarom hogy legyen benne vmi olyan integralt istenatka amit nem lehet hardware-esen letiltani, stb stb stb ....
Ep128 Creative Commons License 2003.12.17 0 0 1171
Sajnos a kérdésedre nem tudok gombot varrni, de annak örülök, hogy újra köztünk vagy... :-)
Előzmény: dano1972 (1170)
dano1972 Creative Commons License 2003.12.16 0 0 1170
Szasztok, fél év után újra itt vagyok, immáron vidékrôl, Békés megyébôl.

Picit off lesz, picit szabályellenes, de felteszem a kérdést:
ha szeretnék csinálni egy "Betűreklám"-szerű szöveges, pár oldalas "online" újságot, amit EP-n készítenék, azt hogyan tudom a helyi kábeltévére fellôni úgy, hogy jó minôségű is legyen és ne is legyen könnyen levadászható, honnan jön a jel. Igen, kalózkodás, de jóindulatú. Sima koax a kábel, nem csillagpontos rendszer, csak amolyan "házról-házra lineáris", párszáz méterenként erôsítôvel. Simán kössem össze a kábellel, esetleg +erösítövel?

D. Árpi,
aki fellelte a piacon a Speakeasy-t anno

Ep128 Creative Commons License 2003.12.15 0 0 1169
Most látom, hogy az utolsó mondatomat hülyén írtam... Helyesen:
"Tehát ELVILEG létezett olyan illesztõ, (?) ami fogadta az PC-s (!) cuccokat, vagyis ELVILEG nem lehetetlen. :-) "

Bocsi! ;-)

Povi_ Creative Commons License 2003.12.15 0 0 1168
Hűha, sok minden történt itt hétvégén! Szalai56 köszi a cuccost! (sajnos még nem tudtam megnézni, mert szarakodik a freemail...).
HW-fejlesztés... Szerintem amit érdemes(?) lenne fejleszetni, az egy flash-memória író-olvasó EP-hez. Spectrumra létezik, és kb. 100kB/sec átviteli sebességek el is értek vele. (ez egy kicsit gyorsabb, mint a specci IDE vezérlője). A kapcsolás itt is hallatlnul egyszerű, problémát egyedül a 3.3V előállítása okozza (ami szerintem nem nagy probléma). De hát a sw! Azt ki írja meg? Ugyebár jó lenne, ha az az EXDOS bővítése lenne, stb. Lásd a Hsoft féle epdos 2.0-t! Ott pl. van a sram: eszköz. bla-bla...
Nézzétek meg ezt:
http://members.tripod.com/~piters/zx.htm
Ep128 Creative Commons License 2003.12.13 0 0 1167
Az "EP PC" egy érdekes téma, amolyan "X-akta", mert pontosan soha senki nem írta le, milyen is lenne, lévén a hardver volt (majdnem) készen hozzá, de a szoftvereket, ami "lekezelte volna" (valami "Op. rendszer", nyelvek, stb.) el sem kezdték már írni. :-(
Látni pedig soha senki nem látta a hardvert sem, kivéve Kopácsy Vilmost, az Enterprise V.t.g.e. akkori (91'-92') vezetőjét.
Amit tudunk a gépról és a LEGLÉNYEGESEBB az az, hogy "lefelé" kompatibilis lett volna, tehát a régi Ep-s cuccok (software) működtek volna rajta! Ezzel együtt (ahogy nekem anno mondták) inkább volt az PC, mint EP, és innentől már eléggé Sci-fi is az egész, ha jobban belegondolunk. :-) (Mert hogyan is...? Hardveresen még ok, de szoftveresen...) Műszaki adatok... (Már amit ismerünk belőle...) Idézem az újságot:
"-Készül-e új Enterprise modell?
-Igen, bár itt alapvetően a 128K továbbfejlesztéséről van szó. Az új modell külsőleg leginkább egy lapos PC-hez hasonlítható, külső billentyűzettel. Alaplapján lesz az EXDOS, be lesz építve a MIDI INTERFACE, és a hardveres hálózat kezelő. Azt, hogy mekkora központi memóriája lesz majd, az akkori árak fogják eldönteni.
-Milyen processzorral, és operációs rendszerrel lesz a gép felvértezve?
-Valószínű a Hitachi SUPER Z80-asa lesz a gépben. Ennek a processzornak 21-bites címbusza van, és tartalmazza a matematikai kooprocesszort is. A gép operációs rendszere pedig az EXOS 3.0-ás verziója lesz.
...
-Milyen újdonságok vannak még?
-A 128K-s alapgéphez ma már akár 160MB-os (ezt én fűzöm gyorsan hozzá, hogy Zozo munkája nyomán már bármekkora :-) ) merevlemez is kapcsolható. Elkészült az az illesztőnk is, amellyel a PC-khez kapcsolható kártyák nagy része az alapgépbe dugható. Így akár VGA-monitort is kapcsolhatunk a konfigurációnkhoz."
Stb, stb, stb...
Gyorsan hozzáfűzném, hogy az utolsó idézetben felsoroltakat SOHA SENKI nem látta. A Vinyó-vezérlő viszont egyedüliként valóban létetzik, de NEM AZ, amiről itt Kopácsy úr beszél(t), hanem ZozoHard által megálmodott abszolút más példány. (Egy szem készült belőle, és bár hardverileg "kerek egész", software csak amolyan "tesztecske programocska" volt hozzá.) Ezen cikk után kb. 3-évvel beszéltem Kopácsy Vilmossal, és akkor már az "Enterprise PC"-ről volt szó, nem a Z80-as alapú újabb EP-ről. (Az csak papíron létezett, míg az "EP PC" hardverileg tulaképpen készen volt. Állítólag...)
Erről csak annyit tudtam meg, amit az elején már írtam, vagyis egy "lefelé kompatibilis", de inkább PC, mint EP masina lett volna. (Szerintem ez fából vaskerék, de hát...)
Kb. ennyi... Ami az itteni felvetéseket illeti... Tehát ELVILEG létezett olyan illesztő, (?) ami fogadta az EP-s cuccokat, vagyis ELVILEG nem lehetetlen. :-)
Előzmény: lgb (1166)
lgb Creative Commons License 2003.12.13 0 0 1166
Na akkor mi majd csinalunk ;-) Amugymeg PAL->VGA atalakito tenyleg letezik. A billentyuzetre meg pl lattam olyan otletet, hogy PC billentyuzet, hozzaeszkabalva egy PIC (olcso, programozhato stb) es akkor a valodi EP billentyuzetehez meno vonalakat rangatna. Mert ami volt EP-hez PC billentyuzet csattolasi otlet az OK, csakhat hw szinten nem kompatibilis, olyan sw-knel meg van love, ahol az sw kozvetlenul hw-t kerdezne le ... BTW, az "EP PC"-rol van vmi konkret technikai dox hogy hogyan nezett volna ki?
Előzmény: Ep128 (1165)
Ep128 Creative Commons License 2003.12.13 0 0 1165
Biztos, hogy nem volt... Legalább is "nem forgott fenn", tudnék róla asszem... Persze ettől még "házi barkács" lehetett. A BUS-ban nem volt semmi lehetőség ezek fogadására, más átalakítóról meg nem tudok.
Azok a kártyák, amik léteztek bővítésként:
Lemezmeghajtó kártya, BUS, egér, óra, vinyó, ROM, RAM, SRAM, turbokártya.
Ez utóbbi BUS-ban, vagy meghajtókártyára integrálva. (Mint pl. nekem.)
(Ha valamit kihagytam bocs. :-) )
De ezekből egyik sem volt ISA-s soha, még csak hasonló se nagyon, fel sem merült tudtommal a kérdés. Az Enterpress újság több mint 5-éves "pályafutása" alatt egy betű nem foglalkozik ISA-val, kivéve az "Enterprise PC" -cikket. (De az abszolút nem a mi gépünkkel foglalkozik, hanem annak félkész utódjával, ami sosem készült el teljesen... :-( )
Előzmény: lgb (1164)
lgb Creative Commons License 2003.12.12 0 0 1164
Opsz, jah en is csak fejbol irtam amit az ISA buszrol tudok, mert eleve elviekben az ISA busz megvalositasa sokszor aszinkron modon tortenik, es sok kartyat nem is erdekli az egesz orajel dolog, de pl VGA kartyan mar lehet mas is. Meg eleve az AT ISA busz ratesz azert par dolgot ha 16 bites kartyat akarsz. Bar minden megoldhato, pl az I/O cimtartomany lehetne a Z80 szempontjabol pl egy nem hasznalt 16K-s blokkban, szal Dave-nek megmondod hogy mondjuk a B3-as regiszternen valassza ki azt a 16K-t aztan a Z80 mar C000-tol tudja irni olvasni ugy mintha PC-n in meg out utasitasokat nyomnal stb stb. Szoval tenyleg nem is tunik annyira bonyinak ha az ember jobban belegondol, bar ha nekilatna vki akkor lehet hogy lenne vele probLAMA. Tenyleg lehet hogy ilyen letezik is mar csak en nem hallottam rola? Marmint EP-hez vmi ISA kartuakat fogado bovito.
Előzmény: lvitya (1162)
lvitya Creative Commons License 2003.12.12 0 0 1163
Elfelejtettem a forrást...

http://www.pcguide.com/ref/mbsys/buses/types/olderISA-c.html

Előzmény: lvitya (1162)
lvitya Creative Commons License 2003.12.12 0 0 1162
Úgy látom felkavartam az állóvizet... :-)

Kutatásaim során azt találtam, hogy az eredetileg 8 bites ISA 4,77 MHz-en üzemelt, csak később lett 16 bites és 8 MHz-es. Ami a procit illeti elméletileg a Z80 egyes típusa akár 20 MHz-en is mehet. Az Intel 8088-as 5-10 MHz-es volt, tehát a PC-ben valahogy megoldották ezt a problémát.

Természetesen még ha működne is a HW, a SW-t meg kellene írni hozzá.

Előzmény: lgb (1159)
szalai56 Creative Commons License 2003.12.12 0 0 1161
Ment a rajz is.
Előzmény: szalai56 (1160)
szalai56 Creative Commons License 2003.12.12 0 0 1160
Küldtem a programo + pctools enterprise változatát.
Előzmény: Povi_ (1156)
lgb Creative Commons License 2003.12.12 0 0 1159
Jut eszembe meg: masreszt nem tudom mit ersz pl egy VGA kartyaval, mert ok ott van, de egyreszt nem incializalja semmi (marmint sw) meg nem is hiszem hogy van olyan EP128 proggy ami hasznalna. Talan jobban jarsz ha csinalsz vmit ami egy Nick-et emulal de VGA kimenete van ;-) vagy valami PAL->VGA convertert vagy hasonlot. Hasonlo a helyzet a tobbi stuff eseten is, bar mondjuk persze egethetsz egy epromot berakhatod aztan vmi EXOS bovitokent vagy mittomen talan, de jajj annak az sw-nek ami direct acces-t szeretne es nem azt talalja ott amire o gondol, lasd pl PC billentyuzet for EP128 esete ...
Előzmény: lgb (1158)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!