Keresés

Részletes keresés

AMI SZÁMTALAN Creative Commons License 2002.02.05 0 0 1
Szóval, ezek a rózsakeresztes rendek nem nevezhetők 'igazi' mágikus rendnek, kérdés, hogy definiáljuk a mágiát... általában elmondható róluk is, meg a többi kisebb rendről is, hogy az emberiség, konkrétabban az emberiség megmentése érdekében (fizikailag is, de főleg izé..."szellemileg") tevékenykednek. Rózsakeresztesnek lenni szolgálat is. Ugye, akinek több talentum jutott, többet is illik visszatennie a közösbe.
Előzmény: AMI SZÁMTALAN (0)
AMI SZÁMTALAN Creative Commons License 2002.02.05 0 0 0
"A Lectorium Rosicrucianum, az Arany Rózsakereszt Nemzetközi Iskolája Hollandiában, Haarlemben kezdte meg működését, ahol a központja ma is található. 1924-ben a Z.W. Leene (1892-1938) és J. Leene (1896-1968) testvérpár csatlakozott a Max Heindel által 1909-ben Oceanside-ban (USA, California) alapított Rózsakeresztes Társaság hollandiai tagozatához. A testvérek hamarosan a társaság legaktívabb tagjai lettek, és 1929-ben felkérték őket a hollandiai tagozat vezetésére. 1930-ban a Leene testvérekhez csatlakozott H. Stok-Huizer (1902-1990). Az együtt folytatott szellemi keresés eredményeként 1935-ben különváltak a Rózsakeresztes Társaságtól. Z.W. Leene 1938-ban meghalt, de J. Leene és H. Stok-Huizer folytatta a megkezdett munkát. Számos könyvet írtak, amelyeket Jan van Rijckenborgh és Catharose de Petri néven tettek közzé.
A Második Világháború alatt a megszálló erők betiltották a társaság tevékenységét, de mihelyst lehetővé vált a munka folytatása, a két szellemi vezető új megközelítést alkalmazott, amelynek során a „Gnózis” fogalma még inkább meghatározóvá vált. A „Gnózis” szó szerint „ismeretet” jelent, Krisztus-központú értelemben első kézből való istenismeretet, amit a szellemi fejlődés eredményeként kap meg az, aki a Bibliában leírtak szerint „újjászületett víztől és szellemtől” (János 3:5). Ennek a folyamatnak a fejleményeit ecseteli jelképesen a „Rózsakereszt Keresztély Alkémiai Mennyegzője” c. könyv is.
Rózsakereszt Keresztély
A Rózsakereszt Keresztély név egy kifejezés, amellyel a XVII. századi klasszikus Rózsakeresztesek hivatkoztak a Krisztusban újjászületett, azaz teljesen megújult ember prototípusára, aki ezután az emberiségnek szívvel-lélekkel segít megvalósítani a valódi szellemi újjászületést.
Tágabb értelemben a „gnózis” kifejezés Krisztus és az ő Szerzete időt nem ismerő megmentő munkájának az egyetemes érintésére vonatkozik, ami a történelem során - a Krisztus előtti időszakot is beleértve - folyamatosan megnyilvánul.
1945-ben a társaság felvette a Lectorium Rosicrucianum nevet, és mint „gnosztikus Szellemi Iskola” jelent meg, egyre nagyobb tevékenységet folytatva Hollandia határain kívül is. Jelenleg a Lectorium Rosicrucianumnak nemcsak számos európai országban vannak tanulói, hanem Dél-Amerikában, Észak-Amerikában, Afrikában, Ausztráliában és Új-Zélandon is. Jan van Rijckenborgh és Catharose de Petri halála óta a Lectorium Rosicrucianumot egy Nemzetközi Szellemi Vezetőség irányítja, amelynek munkáját a nemzeti vezetőségek és számos munkacsoport segíti."
(A honlapjukról)
Az AMORC a legnagyobb Rózsakeresztes Rend mind közül, az alapítója H Spencer Lewis 1915-ben hozta létre a Rendet. (Ő egyébként megfordult az OTO-ban is, sőt az AMORC hitelességét mint Rózsakeresztes Rend az OTO német tagozatának akkoriban illetékes prominensei állították ki. Általában-mivel ők jegyezték ezt be a bíróságon:)- őket hívják Rózsakeresztes Rendnek. Ma kb 300-350ezer tagja lehet a Rendnek. Jellegzetessége, hogy tisztán tudományos, persze misztikus-tudományos alapokon nyugszik, maga a 'mágia' nem kerül annyira előtérbe. Fenntartanak egy szép parkot és a legnagyobb Egyiptom múzeumot a központjukban, San Joséban.
Jónéhány szakadás tarkítja az AMORC történetét, ezek életképessége kétséges. (Pl a Confraternity of the Rose Cross)
Előzmény: Zoon (-)
Zoon Creative Commons License 2002.02.05 0 0 topiknyitó

Valami Jó Napot!

Valaki megindított bennem egy gondolatot,hogy eme topich keretein belül érdemleges lenne megvitatni az ó- és újkori mágikus irányzatok és rendek történetiségének sajátosságait.A kérdés,hogy tudunk e róluk beszélgetni,vagy eme topich is elhal...meglátjuk.
A mágia újkori történetét Giordano Bruno halálától szokás szmolni(1600),mindenestre tisztán objektív keretek közé sorolva az olasz reneszánsz fénykorától,a neoplatonizmus újraéledésétől kell számolnunk.Az európai kultúrkör szellemében ez időben hangsúlyt kap az alexandriai görögség egyiptomi eredetű hermetikus hagyománya,mely főleg itália szellemi melegágyában egy speciális reneszánszkori filozófiai irányzat bölcsőjét teremti meg.Lényeges hangsúlyt kapnak természetesen Hermész Triszmegisztosz tanításai,melyek a korai hermetizmus létszemléletében,egyetlen egyetemes alapelvként kiemeltek-szemben az újkori hagyományos rendszerekkel,a különféle mágikus irányzatokkal,amelyett mint kései-hermetizmus sajátos irányzataiként kezelhetünk.A korai-hermetizmus,így a Corpus Hermeticum világa eléggé nehéz iterpretációja végett,ennek elemezgetésétől én a magam részéről eltekintenék,hiszen a nálamnál nevesebb gondolkodók javarészt megkisérelték azt helyén közel bemutatni,és én úgy hiszem felesleges lenne itt nekem hatrvonalakat húzni.Akinek kedve van,fogja a szakirodalmakat és beleveti magát.Elsősorban az újkori mágikus rendek és irányzataik történetiségér apellálnék,így a reneszánsz hermetizmus mágikus eszmeiségénrk újkori alapkövére,mely mint Hermész Triszmegisztosz tanításaiban mért határszegletek összeségében általános érvényt nyert.Egyértelmű tehát,hogy a középkorban,a hermetikus iratok hatásának köszönhető a különféle mágikus irányzatok újkori újjáéledése.

Marsiolo Ficino
Pico della Mirandola
Bombast von Hohenheim
Johann Reuchlin
Agrippa von nettesheim
Paracelsus
Trithemius

A híres nagy alkimisták:)))

Az alkímia történetiségének egy másik fontos határköve a neognoszticizmus késő-reneszánszkori gondolati szegmense,három könyv ami annó nagy port kevert:

Fama Fraternitatis(1614)
Confessio Fraternitatis('15)
Chymisce Hochzeit('16)

Mindez egy központi alak,Christian Rosenkreutz legendás alak személyében bír fontosabb párhuzamokkal...a sztorit gondolom,mindenki ismeri:)
A neoplatonizmus szellemi összetevői egy archaikus alapokon nyugvó szakrális mesgyén nyugodnak.A neognoszticizmus már egyfajta újkeletű keresztény misztikát is belevisz a dolgokba,amiképpen mindenki titkok,angyalok,bölcsek,mágusok,kövek,elíxírek után kutat:)Megelevenednek Arthur király legendás alakjai is,pletykák szálonganak a Templomos Lovagrend valódi küldetéséről,Salamon templomáról...stb:)
A rózsakeresztes mozgalmak igazi nagy időszaka,amikor már mindenki erről beszélt az 1600-as évek közepén olyan alakok eszmei rendszereiben objektiválódnak,mint Johan Valentin Andreae,Athanasius Kircher,Thomas Vaugham,Eliash Ashmole stb...Na és itt lép a képbe az igazság és a szélhámosság,amelyből az én "kedvencem" Sigmud Richter 1710-ben megjelent könyvében csúcsosodik ki.Roppant mulatságos:The perfect and true Preparation of the Philosopher's Stone by the Brother of the Golden and Rossy Cross.Kemény:)))A felvilágosúlt Harry Potter:)))Ezen gondolatokra épített a KIT is,és madame Blavatszkaja,a teozófus társaság XIX. századi megalapítója is.Akkor 1717-ben,Londonban megalapúl a Szabadkőműves Nagypáholy,nyílt színen válalván a Richter munkájában leírtakat.Központi szegmensük a Hirám kulcs és Salamon templomának egyébb becses relikviái,melyeket a templomos lovagok őriztek.A rózsakeresztesek hasonlóképpen nyílvánulnak meg Németalföldön 1750-ben,Arany Rózsakereszt testvériség névvel.Aztán az 1800-as években már kuszálódnak a szállak rendesen:

Druida Szövetség(Williem Stukeley)
"Szigorú megfigyelés"(Baron von Hund)
Chevailer-macons,Elus Cohens de l'Universe(Pasqually)
Fekete Sas Rózsakeresztes rend
Order of Universal Harmony(Mesmer)
...akkor Casanova szexuálmágikus rendje is ekkortájt müxik:)
Akkor az Amerikai Rózsakeresztes Páholyt Pascal Beverly Randolph alapította,akkor...
B'nai B'rith zsidó szab.szövetség:)
létrejön 1866-ban a nagy SOCIETAS ROSICRUCIANA,
A New Age elindítója a Teozófiai Társaság...
Kabbalista rózsakeresztes testvériség
A Papus vezette Martinista Rend
A Golden Down
Paul Foster Case Kortalan Tudás n. iskolája
Antropozófiai Társaság,mely elszakadván a teozófusoktól,Steiner személyében rózsakeresztes eszméket hangoztat...
Az AMORC(Spencer Lewis)
Crowley rendje az A:A:
És a teozófiai társaság berlini ágából Franz Hartmann és Karl Kellner alapításával létrejön az OTO,amely elfordul a teozófikus elképzelésektől,de amely szintén ágakra szakad(A Rudolf Galuer vezette Thule pl.,mely a Reich szférájában egyfajta árijazófikus eszméket hangoztat:)Az xOTO mentes eme elképzelésektől,és többnyire Crowley munkáit öleli át,amely minthogy a tr.gondolkodó Ernesto Mila fogalmazott,szintén mentes a Reich atmoszférájától...

stb...még sorolhatnánk...

Mégis mindebből,talán a Tradicionalisták megjelenését tekinthetjük a legfontosabbnak,aki nagyszerű párhuzamokat vontak a Mágia univerzális rendszere köré...

René Guénon
Julius Evola
Frithjof Schuon
Titus Burckhardt
Ananda K. Coomaraswamy stb...
Hamvas Béla pl.

Magyarországon a következő a skála:

...vonatkozásaiban a Kolonics István vezette Boszorkány Egyház(Wicca),v. a Voluntas Voreginis Hermetikus Lovagrendet hozhatjuk fel.A tradicionális gondolkodás honi aparátusait:Fényszekér(Mireisz L.),Hyperion(László András)stb...Apokalipszis iskolája...

Húúú...talán pontosabban is lehetne tudom,de most ezek jutottak hírtelen eszembe,és elképzelehetően jót lehetne róluk beszélgetni,talán érdemes is,mert nem ártana nekem sem egy kis szellemi zuhany má':)))
Nem arra vagyok kíváncs,ki mit olvasot és ajánl,hanem kinek mik a tapasztalatai...
Én meséltem pl. arról,hogy jártam egy két Arany Rózsakereszt előadáson,és meg kell mondjam ejhaaahahaha...
Túl sok itt a mellénézés,vagyunk itt egy páran és "politizálunk",ahelyett hogy egységre,egy egységes látásmód felé eveznénk...
Na gyerünk,elő a véleményekkel...
És ne haragudjatok,most ennyire tellet a gondolataimból...

True keresztény kórságoktól kíméljetek!

Zoon-667

Egy szabadúszó...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!