Keresés

Részletes keresés

szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 166
És ez a szláv nyelv, hordozói nélkül, lebegett a levegőben?
Előzmény: mao ce gueara (160)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 165
ezzel megfogtál, most meg nem tudnám mondani, hogy agglutináló-e vagy sem. De most már túl fáradt vagyok megnézni. Különben is, holnap éppen szerb/horvát történeti nyelvészet órám lesz, majd jól felkészülök estére :)

jó éjt!

Előzmény: Serp (159)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 164
Akkor ezt most nem értem. Vagy mégis?

Ezek tehát törökül beszélő magyarok voltak, akik ugyanolyan török nyelvet beszéltek, mint a (második) honfoglaláskor bejövő magyarok törökül beszélő része és ezért nem keveredtek, ezért különültek el szállásterületeik stb. És a (második) honfoglaláskor bejövők felismerték, hogy ők is magyarok és ezért hagyták őket békén?

A kérdésem igazából az, hogyha nem finnugorul beszéltek az itt található maygarok, akkor a 220 évvel később bejövő magyarok mitől vették észre, hogy ők magyarok? Lehet, hogy a kérdésem borzasztóan primitív és naiv, mert nyilván én is érzem, hogy egy nép nemcsak nyelvén keresztül definiálja magát, de ezt most tényleg nem értem.

Előzmény: szavárd (154)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 163
Nemcsak a tiédet. Ugyanis nincsenek ilyen leletek. Az elmélet a valóság ellenében született az ötvenes években, politikai okokból.
Előzmény: morbiczer (158)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 162
Ez a nazális jellemzője az ószláv nyelvnek, ráadásul a lengyelben nem is maradt meg :) a lengyel nazálisok részben megfelelnek az ősszláv/ószláv nazálisoknak,, részben innovációk. Abban igazad van, hogy a lengyel az egyetlen szláv nyelv, amiben nazális hangok vannak napjainkban, de jól tapasztalható reflexekkel megvannak minden mai szláv nyelvben az előzményeik
Előzmény: szavárd (157)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 161
Rendben. Azért is lett volna furcsa, mert akkor még inkább csak germánt lehetett vola írni, német helyett. Az öreg ekkora hibát nem szokott véteni.
Előzmény: morbiczer (155)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 160
Na ezért tartom én többre Kristót. Ő nyelvészeti oldalról is megközelíti a problémát, és abból a szempontból jól dokumentálható szláv lakóság volt a kárpát-medence területén.
Előzmény: szavárd (153)
Serp Creative Commons License 2001.04.06 0 0 159
Tudtommal a török nyelvek is agglutináló nyelvek.A bolgárok mégis átvették a szláv lakosság nyelvét.
Előzmény: mao ce gueara (148)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 158
Ez (messze) meghaladja a tudásomat.
Előzmény: szavárd (153)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 157
Ez a nazális meg a lengyelre jellemző, akik itt biztos nem éltek. De a Kijev környékén összakadhattunk.
Előzmény: mao ce gueara (148)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 156
A bolgárszláv korai szakterminológia, a magyar nyelvészetben használatos. Szlavistáknál a hivatalos elnevezések - amik pontosabbak is: összláv (írott emlékek nélküli, egységes szláv alapnyelv)
ószláv/óbolgár (déli szláv népcsoportok közös nyelve)

Az ószlávot irodalmi nyelvnek tekinthetjük, Szaloniki környéki szláv nyelvjárás, Ciril és Metód nyelv, az első leírt szláv nyelv. A térítéssel párhuzamosan (Ciril és Metód felmentést kért a triglosszia alól) mint irodalmi nyelv terjedt el, és például szerbiában a 18.szd végéig maradt is. ennek ellenére ekkoriban kezdődött el a déli szláv (ószláv) nyelvek differenciálódása. Bizonyíték arra, hogy a kárpát-medence területén nem bolgár-törökök voltak a honfoglalás idején, hogy az ősszláv nyelvről egy korábbi fejlődési szakaszban leváló nyugati szláv nyelvek közül a cseh és a szlovák sok ebben a korban kialakult sajátosságban egyezzik a déli szláv nyelvekkel.

Előzmény: morbiczer (147)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 155
Hát idézném, ha még lenne értelme. Ugyanis elolvastam az egész fejezetet, és kiderült, hogy a dolog a 11. századra vonatkozik. (Kniezsa térképe alapján.) Ezer bocsánat.
Előzmény: szavárd (151)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 154
Fogalmazzunk úgy, hogy félreértetted László Gyulát. Neked a magyar=finnugor. Neki nem.

Nekem sem.

Előzmény: morbiczer (152)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 153
Minimális mennyiségben. A széleken, ameddig az avarok beengedték őket, délre vonultukban. Felsorolnád az állításodat igazoló régészeti lelőhelyeket?
Előzmény: morbiczer (150)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 152
Fogalmazzunk úgy, hogy félreértetted, amit írtam.

Ha magyarul beszéltek, akkor finnugor nyelven beszéltek, nem? Mert ha törökül beszéltek, akkor mitől voltak magyarok? ez a kérdéskör most tényleg érdekel.

Előzmény: szavárd (149)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 151
Idéznéd azt német hivatkozást?
Előzmény: morbiczer (145)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 150
Szlávok éltek a Kárpát-medencében a 9. század végén. A Felvidéknek legalább a nyugati részén, a Dunántúlon és Erdélyben biztosan.
Előzmény: szavárd (146)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 149
Na látod. László magyart írt, nem finnugort. Ismervén írásait, látatlanban is evidens volt számomra.

Nem lecsesztelek, hanem kétségbevontam beírásod valóságtartalmát. Amint kiderült, jogosan.

Előzmény: morbiczer (145)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 148
A nyelvcsere nem ritka jelenség a népek történelmében, a bolgártörök-szláv nyelvcsere kitünő példája. Ez ellenben nem bizonyítja azt, hogy a magyar rátelepülő lakóságnak feltétlenül át kellett volna venni a szláv nyelvet. Ennek egyik kizáró oka, hogy a magyar agglutináló nyelv, és mint ilyen, könnyen illeszt nyelvrendszerébe indegen eredetű szavakat. A magyar nyelv rengeteg szláv jövevényszóval gyarapodott ezalatt az idő alatt, és a szavak egy jelentős része jól bizonyíthatóan 10szd elöttről való. Azt hogy rátelepülő lakóság voltunk bizonyítják - nyelvészeti szempontból a luxusátvételek. Ilyen pl. a rend szó (nazális en hanggal történő átvétele 11.szd elotti átvételéről tanuskodik), amire a magyar nyelvben már volt szó - szer
Előzmény: Serp (130)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 147
Pest kemencét jelent, erre én is így emlékszem. És most, ahogy elmondtad, tényleg elbizonytalanodtam, hogy nem bolgár-szláv eredetű-e. Meg is néztem a tavalyi füzetemben és tényleg bolgár-szláv. Köszi, hogy kijavítottál. Mondjuk, te nem bolgárt mondtál, nekem ezt mondták, nyilván állást foglalni nem tudok.
Előzmény: mao ce gueara (143)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 146
Igaza van morbiczernek. A nálunk levő szláv helységnevek nem itt (nem) élő szláv lakosságtól maradtak ránk, hanem azoktól a bolgár erődöktől, amiket az avarokat legyőző Krum idején és után (803) az addigra már egyre inkább szlávul beszélő bolgártörökök tertottak fenn évtizedekig.

Legészakibb pontja ennek Visegrád volt. Főleg folyóközelben találhatóak (belgrád, Csongrád stb.)

Előzmény: mao ce gueara (143)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 145
László Gyulától idézek:

Emékezzünk régiekről..., 1979, Móra Ferenc Kiadó, 109. oldal

"A 670-ben bejött késő avarok, azaz onogurok nyelve nagyrészt magyar kellett, hogy legyen. (...) Hogy az onogurok népe már magyar lehetett, bizonyítja temetőink embertani anyaga is: a mai magyar nép jórészt a kései avarok leszármazottja."
"...a griffes-indásoknak magyarul kellett beszélniük...)"

Különben ugyanazen az oldalon írja László Gyula, hogy a honfoglalók töredékekben német nyelvű népeket is találtak a honfoglaláskor (a másodikkor). Ezért (amit én valószínűtlennek tartok) kaptam tőled előbb egy nagy lecseszést. László Gyulát is lecseszed?

Előzmény: szavárd (133)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 144
Kedves Derek, Ajtony nem a nomád magyarok képviselője volt, hanem egy hatalmi harc vesztese. Nem a nomád magyarokat végezték ott ki (bár ezt le kell ellenőriznem), hanem a vesztes támogatóit.
Előzmény: Derek (141)
mao ce gueara Creative Commons License 2001.04.06 0 0 143
Pest neve bolgár-török eredetű.

Pest neve szláv eredetű, az ószláv korszakban keletkezhetett. Bolgároktól földrajzi alapon nem eredhet, de időben kikövetkeztethető: a horvát és szerb nyelvbe a stć váltás a 10-11szd. táján ment végbe.

ps: a szó jelentése mellesleg kemence vö. Buda németül Offen (tűzhely)

Előzmény: morbiczer (113)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 142
Mivel? Azzal, hogy én el is olvastam a szakirodalmat?
Előzmény: morbiczer (139)
Derek Creative Commons License 2001.04.06 0 0 141
"Az is legenda, amit átveszel a hülye vulgártörténészektől, hogy milyen klegyetlen irtás volt itt. Mégis valóságnak fogadod el."

Hat volt, amikor Csanad legyozte Ajtonyt jopar ezer magyart felakasztatott a Maros partjan a mai Szeged felett, ezert voltak is akik mondtak talan jobb lenne ha nem allitanak fel a kiraly szobrat szegeden, mert ezen a kornyeken leginkabb akasztatott.

Előzmény: szavárd (136)
szavárd Creative Commons License 2001.04.06 0 0 140
Dehogy Kristó találta ki. Többszáz éves fogalom. A mongolok is nomád állam volt.

A szlávok pedig csak akkor fogadhatók el, ha a Bjelo-Brdói kultúrát szlávnak fogadjuk el. De ez már az ötvenes évek végén megdőlt. Azért mondanak szlávot, hogy az avarokat és a bolgártörököket el lehessen hallgatni, mert ez nem támogatná elméletüket.

A létszámra pedig az a vicc, hogy mind a ketten Dzsajhaniból indulnak ki. Kiszelynél ugyanezen forrás alapján 500 000 honfoglaló jön ki.

Előzmény: morbiczer (135)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 139
Lehet, hogy igazad van, lehet, hogy nincs.

De az itt folyó vita hangnemét eléggé lerontottad.

Előzmény: szavárd (136)
morbiczer Creative Commons License 2001.04.06 0 0 138
670-ben László szerint nem (részben) finnugorok jöttek be?
Előzmény: szavárd (133)
Derek Creative Commons License 2001.04.06 0 0 137
"Előbb olvasd el mit írt valójában. Kristóból a sértettség beszél. "

A fenet, ez es minden tudomany ilyen, allando ketelkedes, Kristo sem azt mondja ,hogy az az egy igaz igazsag amit o allit, hanem o ezt valoszinusiti.Es ha ugy adodik meg is valtoztatja a velemenyet ha ujabb forrasok mast valoszinusitenek. Egy tudosnal ez teljesen termeszetes,hiszen nem a dogmaihoz keresi a bizonyitekoket,hanem a bizonyitekok alapjan alakitja ki a velemenyet.
Egyebkent en szemelyesen ismerem es egy nagyon szereny ember, bar o mas tanszeken volt o a BTK-n en a TTK-n de nyaaraltunk egyutt az egyetemi uduloben es egy nagyon kellemes es szimpatikus ember.

Előzmény: szavárd (133)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!