Keresés

Részletes keresés

Seki Waker Creative Commons License 2001.05.24 0 0 47
Kedves TaXiN!

Ez azért így nem kerek. Ahhoz, hogy megértsük a tibeti kérdést egy pillanatra el kell felejtenünk Európát. Ázsiában később és eléggé másként alakultak ki a nemzetállamok (már ha kialakultak egyáltalán), mint Európában. Tibet ráadásul földrajzilag is eléggé furcsa hely. Területének csak kisebbik része lakható, és a lakható helyek között nagyon nehéz közlekedni. Még ma is, hát még 100-200 évvel ezelőtt. Mindez azt jelentette, hogy európai értelemben vett tibeti állam (többé kevésbé egységes közigazgatással) tulajdonképpen sohasem volt (illetve csak nagyon rövid ideg a XX. század elején, közepén).

A történelmi Tibetet vallási diktatúrának tekinteni erős túlzás. Számottevő szervezettséggel csak a kolostorok rendelkeztek, és csak ezek között volt az egész országon (+ a szomszédos országokon, tartományokon) átívelő kultúrális és kereskedelmi forgalom. Így aztán természetes, hogy a nagyobb kolostorok komoly politikai befolyásra tettek szert, és amikor a királyság meggyengült, akkor betöltötték a politikai űrt. Ugyanakkor a tibeti budhizmus egyáltalán nem harcias vallás, ráadásul koránt sem egységes. Tulajdonképpen három nagy irányzat él békésen egymás mellett. A legnagyobb irányzat feje a dalai láma. Ugyanakkor a másik két irányzat is komoly világi politikai hatalommal bírt. Na mind1.

A történethez hozzátartozik az is, hogy a kinai írásban kínát (az államot) két jellel jelölik: a közép és az ország jelével, azaz a világ közepe országnak tekintik magukat. Kinában számos nemzetiség él, és a kinaiak hajlamosak saját országuk nemzetiségének tekinteni a tibetieket (mint pl. a mandzsukat is). A két ország között gyakorlatilag sohasem volt pontosan kijelölt határ, és a két kultúra erősen keveredett, különösen a határ tartományokban.

Pontosan ebből adódik, hogy öszentsége a Dalai Láma, nem határkérdésnek tekinti Tibet autonómiáját. Ugyanakkor véget szeretne vetni a példátlan környezetpusztításnak ami Tibet területén folyik, az erőszakos asszimilációnak, és annak, hogy minden rendőr, katona, tanító és egyéb állami ember kinai legyen Tibetben. Mindezt békés eszközökkel szeretné elérni, így minden okunk meg van rá, hogy támogassuk a tibetiek ügyét.

Előzmény: TaXiN (43)
medve Creative Commons License 2001.05.24 0 0 46
Ítéljük el, de ez a történészek dolga. Igazándiból nem tudom miért kell párhuzamot vonni eközött és a tibeti aktualítás között. Persze, ne volt helyes az erőszakos hittérítés az indiánok körében, de ettől még nem kell elfogadni a jelenlegi Kína jelenlegi fellépést Tibetben.
Előzmény: salk (44)
medve Creative Commons License 2001.05.24 0 0 45
TaXin! Tudod, a xxi. században egy kultúra rombolását valamiféle vitatott történelmi megállaoításpkkal is magyarázni méltánytalan.
Előzmény: TaXiN (43)
salk Creative Commons License 2001.05.24 0 0 44
Kedves medve!

"A világ szeme láttára tesznek tönkre egy kultúrát és egy népet."
Valami hasonló a magyar történelemben is fellelhető, csak az elkövetőjét ma szentként tiszteli a vallás és a hatalom.

De a világkultúrában is megtette és megteszi ezt a hittérítés.

Ezeket miért nem ítéljük el?

Egyébként minden pusztítás ellen vagyok, legyen az ember, kultúra vagy bárbi más.

salk

Előzmény: medve (-)
TaXiN Creative Commons License 2001.05.24 0 0 43
"50 évvel ezelőtt igázta le Kína Tibetet "

Khmmm... amikor az angolok elfoglalták tibetet (semleges) kinai katonákkal találkoztak. (mi az angolok és a tibetiek barátai vagyunk) A tibetiek szerencsétlensége, hogy tibet kb egy nagy nulla - és az angolok otthagyták - igy egy hihetetlenül elmaradott iráni tipusú vallási diktatúrából nem tudtak eljutni a demokráciáig.
Kapták a Kínai modellt.
Akik már száz éve is ott voltak. Igaz, akkor még csak barátként.

Előzmény: liberálmensevik (37)
medve Creative Commons License 2001.05.24 0 0 42
Kedves Cassius Dio! Ezt már régebben tettem meg, valaki előbányászta. Az igazság az, hogy Tibet témája engem amatőrként régóta érdekel, és valahogy mindig szimpatizáltam a világ kisebbségeivel. Annyi ilyen topicot lehetne nyitni. Egy kevésbé ismert és mégis hasonló téma lehetne a burmai karénok harca.
Előzmény: Cassius Dio (39)
medve Creative Commons License 2001.05.24 0 0 41
Kedves kenzoman! Ez az elemzés azért sántít, mert Kína a 80-as évekig zárt volt gazdaságilag a nyugat számára, ráadásul sok kommunista mozgalmat segített hatalomra jutni, ami az USA érdekeivel ellentétben volt.
Előzmény: kenzoman (40)
kenzoman Creative Commons License 2001.05.24 0 0 40
Szerintem az USA kormányzat részben felelős a tibeti helyzetért. Annak idején 1949-ben nem tett kellő erőfeszítéseket azért, hogy a Kínai Köztársaság vissza tudja verni a kommunistákat. Sőt amerikai gyártmányú járművek és harci eszközök is voltak a kommunistáknál. Ha megnézzük Tajvant, elképzeljük, hogy ugyanaz nagyban lehetne Kína, rájövünk, hogy akkor az USA semmit nem tudna eladni külföldön, de talán belföldön sem, mert minden jobb és olcsóbb Kínai termék kiszorítaná. De egy fejletlen kommunista Kína jobb az USÁ-nak. Viszont a barbár vörös Kína meg elfoglalta Tibetet és nem volt tekintettel semmire.
Cassius Dio Creative Commons License 2001.05.23 0 0 39
Medve! Köszönet, hogy megnyitottad ezt témát, fontos tisztelegnünk a tibetiek elött. Ez a hely az emlékezés és a remény helye.
medve Creative Commons License 2001.05.23 0 0 38
Előbb utóbb Kína politikailag is demokratizálódni fog. Remélem addigra még marad valami ebből az ősi kultúrából.
liberálmensevik Creative Commons License 2001.05.23 0 0 37
50 évvel ezelőtt igázta le Kína Tibetet

2001. május 23, szerda 10:55
"KÍNA -- (BBC) Kína 50 évvel ezelőtt foglalta el Tibetet. Erről a kínai hatóságok ünnepségekkel emlékeznek meg. A BBC pekingi tudósítója szerint a hatóságok az alkalmat arra használják, hogy Tibet kínai uralom alatti gazdasági fejlődését hangsúlyozzák."

A Dalai Láma mai washingtoni látogatásáról :
BBC News

lm

liberálmensevik Creative Commons License 2001.05.23 0 0 36
50 évvel ezelőtt igázta le Kína Tibetet

2001. május 23, szerda 10:55
"KÍNA -- (BBC) Kína 50 évvel ezelőtt foglalta el Tibetet. Erről a kínai hatóságok ünnepségekkel emlékeznek meg. A BBC pekingi tudósítója szerint a hatóságok az alkalmat arra használják, hogy Tibet kínai uralom alatti gazdasági fejlődését hangsúlyozzák."

A Dalai Láma mai washingtoni látogatásáról :
BBC News

lm

boci101 Creative Commons License 2001.02.06 0 0 35
Gazdasági szankció? A világ legnagyobb piacával szemben? Ka ne nevettessük már egymást kedves topiktársak! majd ha "mar nem vagjuk kivulrol a FED-elnokenek a nevet, - urambocsá a FED-élén egy jobbféltekés ember ül(sic!) - meg az elitet nem a Forbes magazin 200, 500, 800 meg kitudja hányas listaiban bongesszuk."
Álmok. Kedves jobbféltekések! Hogyan is van az a kis fekete-fehér jelecske? Feketében egy kis fehér pont. Fehérben egy kis fekete pont. No hát akkor eggyank fele egy kicsit Tibetből - Tibetért.
waxxablaze Creative Commons License 2001.02.06 0 0 34
ez igaz, és a world bank sponzorálni akarta a kinai parasztok betelepitését...a legszebb az, hogy vannak üres városok mert nem bírják néhol a betelepítettek a klimát és a magasságot.
Előzmény: medve (33)
medve Creative Commons License 2001.02.06 0 0 33
Akkor én is, mert ő tudja, hogy mi a jó Tibetnek. De jelenleg arról szólnak a hírek, hogy a népességi arányok megváltoztatása végett a kínai hatóságok már az első gyerek megszületése előtt abortuszra kényszerítik a tibeti nőket. És ezt az AI jelenti, aki a hollandiai ügy ellenére általában hiteles.
Előzmény: Triste (32)
Triste Creative Commons License 2001.02.06 0 0 32
" Szabad és független Tibetet, kínaiak haza !"

Erre elsőként maga a dalai láma mondana nemet. Ugyanis köztudottan egyfajta autonómia megoldást tartana megfelelőnek.

Előzmény: Törölt nick (26)
medve Creative Commons License 2001.02.06 0 0 31
Ha már a filmeket említed, a dolog még tragikusabb. Divat Tibettel foglakozni, mindenki mindent tud, oszt mégse történik semmi.
Előzmény: Vata (29)
Törölt nick Creative Commons License 2001.02.06 0 0 30
Gazdasági szankció, pontosan.
Előzmény: Vata (29)
Vata Creative Commons License 2001.02.05 0 0 29
A világ egyáltalán nem közönyös. Divat Tibetért felszólalni Hollywoodban, stb. Sokkal több film készült Tibetről mint mondjuk Ujguriáról, Kurdisztánról, Erdélyről, Baszkföldről, stb. De szerinted mit lehetne tenni Tibetért, konkrétan? Gazdasági szankciókat alkalmazni Kinával szemben? Szerinted melyik ország tudná azt megengedni magának? Bombázás? Atomcsapás? Mi? Kina nem Irak vagy Jugoszlávia. Csak nézd meg mekkora balhé kerekedik belőle, ha valaki véletlenül szóba áll Tajvannal. Egyáltalán kétséges, hogy lenne-e aki meg tudná illetve akarná védeni Tajvant egy esetleges kinai aggresszió ellen.
Előzmény: medve (28)
medve Creative Commons License 2001.02.05 0 0 28
Szeretem szidni Gyulát, no meg a topicot is én nyitottam.

Amúgy tragikusnak tartoma világ közönyét Tibettel szemben. A kurva gazdaság és az 1 milliárdos vásárló erő ennyit tesz. Az emberiség egyik legnagyobb igazságtalanságának tartom Tibet mai helyzetét.

Előzmény: Törölt nick (26)
waxxablaze Creative Commons License 2001.02.05 0 0 27
Öszentsége életéröl szól...a meneküléséig. javaslom mindenkinek.
Előzmény: maplesyrup (25)
Törölt nick Creative Commons License 2001.02.04 0 0 26
Gyalázat, hogy a kommunista Kína elnyomó diktatúrát gyakorolhat a világ egyik legfontosabb kultúrális központja, és egy világvallás - mellesleg a legszelídebb - központja felett, és a szabad világ nem tesz semmit.

Gyalázat, hogy egy világvallás vezetőjének emigrációban kell élnie.

Gyalázat, hogy atrocitások sorozatait követhették el a múltban, legyilkolhattak buddhista szerzeteseket, megerőszakolhattak apácákat és nem történt semmi.

Hogy Amerika és a szabad világ többi nagyhatalma nem tesz semmit, mert fontosabbnak tartja a kínai milliárdos felvevőpiacot a sokat hangoztatott humanizmusnál, azt elég nehéz lenyelni.

Csak azt nem tudom, hogy miért hiányoznak ebből a topicból a PolFórum híres antikommunistái - Speaker meg a többiek ? Csak addig tart az antikommunizmus, amíg a Gyulát kell szidni ?

Egyébként én eléggé vonzódom a buddhizmushoz, ebből kifolyólag ebben a témában sajnos nem tudok objektív, hűvös, racionális lenni, elismerem, hogy ebben a témakörben az indulataim irányítanak jórészt. Szabad és független Tibetet, kínaiak haza !

maplesyrup Creative Commons License 2000.02.24 0 0 25
A Kundun film zenéjét hallgatom, most vettem meg, és nem tudok semmit a filmről. Gondoltam nem nyitok új topikot, biztos van Tibetről. Hát ezt találtam, igaz a Politikában. Láttam mostanában néhány filmet, dokumentumot is. Mindig is vonzott ez a titokzatos ország. A legutóbbi doku filmben a kinaiak által végzett barmolásokról volt szó. Nagyon fájt a szívem.
Nem csak a környezetszennyezésre gondolok, hanem inkább a lelkekben történő barmolásra, ami, bármennyire is ellenálló és vallásában élő nép a tibeti, akkor is ront rajtuk. Talán épp azért mert, oly békések.
A filmről szeretnék többet tudni. Az ajánlott linkeket is megnézem.
medve Creative Commons License 2000.01.12 0 0 24
Kedves Seki! Köszönöm szépen, tényleg érdekes és megrázó. Holnap az általad megadott linkek alapján folytatom. Még egyszer köszönöm.

Kedves Espada! Hát igen, ez a másik közismert példa. Aztán hány kevésbé meditizált, ezért kevésbé közimert példa van. Egyet mondok: karének Burmában.

Espada Creative Commons License 2000.01.12 0 0 23
Kedves Medve!
Én azt írtam,hogy atomhatalom. Sajnos nem tudom,
megkiséreltem utánanézni,de ezzel kapcsolatban semmit (ami konkrét)nem találtam.
Az ércbányákról most hallottam először,nem tudtam,hogy vannak. Akkor értem a megszállás okát
,mindeddig csak politikai és nem gazdasági okokra
gondoltam. Mindezeken túl az elöbbi véleményemet fenntartom.
Nem tartozik ide,de ma láttam a Spectrumon a Kurdisztán politikai szétdarabolását,némiképp hasonló volt a felállás.Ott is olyan aljas módon
történtek az események mint Tibetben.

Előzmény: medve (19)
Seki Waker Creative Commons License 2000.01.12 0 0 22
Előzmény: medve (19)
Seki Waker Creative Commons License 2000.01.12 0 0 21
Előzmény: medve (19)
Seki Waker Creative Commons License 2000.01.12 0 0 20
Kedves medve!

Megnyitottam a - www.tibet.org - lapot. Ez önmagában is nagyon szerteágazó, és innen elindulva gyakorlatilag minden érdekes helyre eljuthatsz, ha van elég időd rá.

Előzmény: medve (19)
medve Creative Commons License 2000.01.12 0 0 19
Kedves Seki, megköszönném!

Kedves Espada!

Sajnos Kína már Tibet megszállásakor is a világ legnépesebb országa volt, így nagyhatalom. Nem tudom, hogy van-e tudomásotok a következőről: Tibetet a megszállás előtt a világ diplomáciailag elismerte?

Előzmény: Seki Waker (18)
Seki Waker Creative Commons License 2000.01.12 0 0 18
Kedves Espada és medve!

Stratégia nyersanyag sajna van. Hatalmas nyiltművelésű fémbányákat nyitottak, aminek érdekében oriási hegyeket robbantottak szét. A levegőbe nehézfémporok kerülnek, megváltoznak a vízrajzi viszonyok stb.

Kedve medve!

Legkéssőbb holnap megadom a címeket, de tényleg nagyon könnyű megtalálni pár fontos site-ot a témáról egyszerű kereséssel is. Én is ezeken helyeken olvasgattam a dolgokról, de sajna nem raktam be a kedvenceim közé a címeket, és mostanában tényleg nincs túl sok időm a net-en lenni. Azt a kevés időt meg inkább az index politikai fórumára fordítom :-)

Előzmény: Espada (17)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!