Keresés

Részletes keresés

Balage-81 Creative Commons License 2023.10.14 0 0 40325

Sziasztok!

 

A tanácsotokat szeretném kérni. Nagyon kispénzű vagyok és szerintetek mi az a 4-5 permetszer, amit feltétlen érdemes megvenni?

Egy kontakt rovarölő, egy felszívódó, egy monília elleni és talán Thiovit jet.

 

Mit javasoltok?

ujbubo Creative Commons License 2023.10.14 0 0 40324

felesleges. a meggyfákat virágzás előtt lepermetezem tebuval és utána már nem kell, a monilia megszűnt és semmi gomba

 

a körtefán eddig nem volt ilyen azt nem is permeteztem gombaölővel.

Előzmény: kavicsos64 (40307)
ujbubo Creative Commons License 2023.10.14 0 0 40323

 

nem sima réz volt volt benne kén is vegesol eres sőt + réz szulfátot is adtam hozzá 

 

de itt kis kavarodás van mert most erre az az ellenérv hogy ez sok mindenre jó de pont arra amire most kéne nem. Ennek ellenére most ősszel a rezes permetezést javasoljátok

 

Nagyon sokszor permeteztem ősszel és tavasszl réz és kénalapú szerrel , de nem volt sok hatása. lehet volt van olyan amire jó de ami igazán támadta a fákat pl. monilia, meg ez a körterozsda arra nem jó tehát csak pénzkidobás és plusz munka-feleslegesen

 

Előzmény: beetee (40305)
zoli1437 Creative Commons License 2023.10.14 0 0 40322

".......uniós polgárok mindössze 14 százaléka támogatja a glifozát további használatát, 62 százalékuk viszont a szer betiltása mellett áll ki."

Mázli. hogy van ennyi szakértő.

Előzmény: W_B (40321)
W_B Creative Commons License 2023.10.14 0 0 40321
kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.13 0 0 40320

Van egy bazi vaskos könyvem az almáról abban még a statisztikai adatok is ,meg kísérletek is benne van ,milyen korona formák fajta alany kölcsönhatások táblázatai ! Rég árultak jó könyveket ,mostanában azonban könyvekre nem telik ,bár nem is igen volna hová tenni ! Egy falat csak könyvek borítanak a plafonig ,én már azt is csodálom a polc még nem rogyott össze ,gomb még elfér rajta de könyvnek már nincs helye !

Előzmény: Didergő Király (40318)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.13 0 0 40319

*alanyokról.

Előzmény: Didergő Király (40318)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.13 0 0 40318

Itt van egy jó összefoglaló az a lányokról. https://tunderkertek.com/publikaciok/az-alma-alanyai

Előzmény: kavicsos64 (40317)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.13 0 0 40317

Ha jól emlékszem az egy közepes erősségű alany ,ha tudnám hol az Alma című könyvem akkor többet is tudnék mondani róla

Előzmény: Didergő Király (40316)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.13 0 0 40316

tényleg furcsa lenne eltemetni azt a 30 cm törzset. lehet, hogy csak 10 cm-rel ültetem mélyebbre, mint ahogy most a földben áll. (most kicsit ki is látszanak a gyökerei.) egyébként 106-os alany, nem vad. remélem, hogy így is élterős lesz.

Előzmény: kavicsos64 (40315)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.13 0 0 40315

Sokkal jobb ahogy a konténerben van annyira ülteted le ,nem kell eltemetni a vad alanyt ! Én eleve azt szeretem ha 40-50cm magasra van oltva és a föld közelben a vad van nem a nemes ! A vad fa sokkal toleránsabb minden betegséggel rágással szemben mint egy nemes fa ! A farontó se 1méter magasra teszi a kukacát hanem a földhöz közeli részre !

Előzmény: Didergő Király (40314)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.13 0 0 40314

bocs, beteszem ide is, mert nagyon kevés élet van a legtöbb topikban. :(

 

vettem ma egy konténeres pogácsaalmát, ami 30 cm-en van beszemezve. az oázisban azt mondták, hogy a szemzésig (szerintük oltásig) kell elültetni, amin egy kicsit meglepődtem. tudnátok segíteni? itt vannak képek. köszi.

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.12 0 0 40313

A levelek lehullása nem naptári naphoz van kötve, hanem az időjáráshoz.

Pl ha a jövő hétre ígért lehűlés úgy is lesz, akkor intenzíven elkezdenek a fák téliesedni.

A nappali hőmérséklet az egy dolog, talán még fontosabb az éjszakai lehűlés, vagy az ezekből számolt középhőmérséklet. A jövő héten pl. Budapesten éjjel +2 fok lesz, vidéken meg akár fagy is.

 

Hogy egy levélhullás az adott területen és fajtánál mikor normális és mikor nem, azt innen nehéz megmondani. Legjobb lenne hozzá a közelben referencia, de erre gyakran nincs mód. Ha a levélen vannak valamilyen betegségnek nyomai, akkor -főleg ha ez általános- okkal feltételezhetjük, hogy hamarabb dobja el őket a fa, mint kellene.

 

A szárazság okozta levélhullás egy kifejlett fánál októberben már nem annyira jellemző, mert a nedvkeringés egyébként is csökken, ergo kevesebb a vízigénye. Ha most ez okozná a levélhullást, akkor az elmúlt években ezt számtalanszor meg kellett tennie, mert nagyon rosszak lehetnek a talajadottságok.

 

A fertőzött boróka bárhol lehet és annak bármelyik fajtája lehet átteleltető gazdája a körterozsdát okozó gombának. A gomba spórái aztán több száz méterre, vagy akár km-ekre is eljutnak a széllel. Ezért nehéz megelőzni. A fertőzött lomb összegyűjtése és ártalmatlanítása, valamint a tavaszi rezes lemosópermetezés után figyelni kell és ahogy meglátod az első jeleit a leveleken, azonnal védekezni kell a leírt módon!

A megjelenő pirosas kör alakú foltok, benne fekete pöttyökkel biztos jele a fertőzésnek. Azért kell gyorsan védekezni, mert nagyon rövid idő múlva megjelennek a levél fonákján a a nyúlványok, a tulajdonképpeni rozsda, a spóratokok (nyári szaporodó képlet). Ha a fertőzési forrás messze van, akkor ez először csak pár levelet fog érinteni. Ha ezek "beérnek", akkor már az egész lombot közvetlenül közelről belepheti a betegség.

Emiatt írtam, hogy már sziromhullástól érdemes váltásban permetezni difenokonazol hatóanyaggal néhányszor, ha korábban előfordult nálad körterozsda.

Előzmény: ksanyi52 (40308)
alfi13 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40312

Már több alkalom leírtam ebben a fórumban hogy én nem rezes hanem a kénes lemosót ajánlom. A növényeken a lisztharmat és a rovarok petéi telelnek át ezért ezekre a Nevikén a tökéletes lemosó szer. Régen gyerekoromban őszi lemosásra a"téli higítású mészkénlevet" használták, aminek a modern változata a Nevikén vagy az Agrokén teljesen azonos összetétellel. Azok a gombabetegségek amire a rézalapú szerek a jók zömmel a talajban telelnek át ezért hatástalan a réz a lemosásra. Persze vannak kivételek pl a vértetü ami a talajban telel át. 

Előzmény: tanárnéni kedvence (40302)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40311

Száraz volta föld ezért bealudt idő előtt ! De már ne öntözd felébredne és kihajtana ,és jövőre nem lesz semmid sem !

Előzmény: ksanyi52 (40308)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40310

Ha lehullt a lomb !

Előzmény: ksanyi52 (40309)
ksanyi52 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40309

Elfelejtettem, a szőlőt már leettük, most érnek a vesszők. Lemosózzak már, vagy még ráér? 

Előzmény: ksanyi52 (40308)
ksanyi52 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40308

Szia! Mit jelent a körte leveleinek korai lehullása, október, november? Én is látok rajta jócskán, az egyik már leérett, a másik még zöld. Azt olvastam hogy Boróka kell a szaporodásához, én a környéken nem tudok, még is itt van a fákon. A szomszéd meg soha semmit nem permetez, ( mert eddig sem volt soha,) de közben megváltozott a világ.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40300)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40307

Azért ne képzeld hogy a tavaszi lemosód még mindig hatásos ! Az csak az áttelelő a törzsön ,ágakon megtelepesett gombákat írtja ki majd vagy lemosódik ,vagy lebomlik ,elvesztve hatását . A lemosók a koratavaszi megelőző permetezéseket segítik ,rendkívül fontosak ,pótolhatatlanok !

Előzmény: ujbubo (40304)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40306

No persze a tavaszi lemosás nem véd őszig. Kell év közben is permetezni.

Előzmény: ujbubo (40304)
beetee Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40305

A réz a gombakárosítók egy részére... leegyszerűsítve a felére a (megint egyszerűsítve) a peronoszpórával rokon gombafajokra van hatással. Meg néhány baktérium sem szereti.

De így a másik nagy csoport, a lisztharmattal rokon gombafajok köszönik szépen, jól elvannak.

Azokra az alap, kontakt permetszerek közül a kén való.

 

Nem hiába kombinálják ezt a kettőt a lemosókban.

Előzmény: ujbubo (40304)
ujbubo Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40304

 

a rezes az nem ér semmit

 

tavasszal le volt permetezve annyit kapott kék volt az egész fa mégis tele van gombával

 

 

 

 

 

Előzmény: tanárnéni kedvence (40302)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40303

bocs, hogy itt kérdezem, de a vonatkozó topikban nincs élet. pénteken tervezek venni egy konténeres pogácsaalmát. az lenne a kérdésem, hogy milyet érdemes választani? mit kell nézni?

sosem vettem még konténeres gyümölcsfát.

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40302

Most már csak rezes lemosóval.

Előzmény: ujbubo (40301)
ujbubo Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40301

szia

OK.

permetezzek most vagy már csak tavasszal?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40300)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40300

Nem világos számomra, lehet, hogy Te is tudod, de ahogy írtad, ennek az ellenkezője is igaz lehet.

A Tebu és a Folicur Solo hatóanyaga ugyanaz, tebikonazol.

Nagyon nem szerencsés csak azzal permetezni!

 

Még nagyobb gond, hogy engedélye alapján a körterozsdára nem jó. Ahogy írtam, felszívódóból difenokonazol kell.

 

A körtelevelek súlyos rozsda és mikoszferellás fertőzése a lomb korai lehullásához vezet, a növény legyengül, következő évi termése sínyli meg.

Előzmény: ujbubo (40296)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40299

Még jó, hogy itt vagy, kitalálod a gondolataimat és javítasz... nem először! :-D

Előzmény: szicsu1007 (40297)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40298

2007-ben nekem is volt körterozsdám, de mára sikerült teljesen felszámolni intenzív permetezéssel.

 

Előzmény: ujbubo (40296)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40297

minden évben vissza fog térni, de erre valószínűleg igen kicsi az esély.

 

Mármint a forrás megtalálására:-)))))))))

Most úgy jártam el, mint a vezéreink; kiragadtam valamit egy szövegkörnyezetből...

A királynőt megölni nem kell félnetek jó lesz

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40295)
ujbubo Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40296

 

 

szia

köszi

sajnos máshol tartózkodom és nem mindig vagyok ott ez egyfajta vidéki ház. nem tudok itt lenni amikor hullik a levél mert dolgozom máshol

tehát a komposztálás nem megoldás

érdekes módon nyáron nem láttam rajta és regeteg körte volt rajta

tavaszal szoktam permetezni de gombaölőt (Tebu,folicur solo) inkább a meggy és barackra szoktam de akkor amjd most kap a körte is

lemosó tavasszal volt ezek szerint nem sokat ér

 

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40294)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!