Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.13 0 0 40315

Sokkal jobb ahogy a konténerben van annyira ülteted le ,nem kell eltemetni a vad alanyt ! Én eleve azt szeretem ha 40-50cm magasra van oltva és a föld közelben a vad van nem a nemes ! A vad fa sokkal toleránsabb minden betegséggel rágással szemben mint egy nemes fa ! A farontó se 1méter magasra teszi a kukacát hanem a földhöz közeli részre !

Előzmény: Didergő Király (40314)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.13 0 0 40314

bocs, beteszem ide is, mert nagyon kevés élet van a legtöbb topikban. :(

 

vettem ma egy konténeres pogácsaalmát, ami 30 cm-en van beszemezve. az oázisban azt mondták, hogy a szemzésig (szerintük oltásig) kell elültetni, amin egy kicsit meglepődtem. tudnátok segíteni? itt vannak képek. köszi.

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.12 0 0 40313

A levelek lehullása nem naptári naphoz van kötve, hanem az időjáráshoz.

Pl ha a jövő hétre ígért lehűlés úgy is lesz, akkor intenzíven elkezdenek a fák téliesedni.

A nappali hőmérséklet az egy dolog, talán még fontosabb az éjszakai lehűlés, vagy az ezekből számolt középhőmérséklet. A jövő héten pl. Budapesten éjjel +2 fok lesz, vidéken meg akár fagy is.

 

Hogy egy levélhullás az adott területen és fajtánál mikor normális és mikor nem, azt innen nehéz megmondani. Legjobb lenne hozzá a közelben referencia, de erre gyakran nincs mód. Ha a levélen vannak valamilyen betegségnek nyomai, akkor -főleg ha ez általános- okkal feltételezhetjük, hogy hamarabb dobja el őket a fa, mint kellene.

 

A szárazság okozta levélhullás egy kifejlett fánál októberben már nem annyira jellemző, mert a nedvkeringés egyébként is csökken, ergo kevesebb a vízigénye. Ha most ez okozná a levélhullást, akkor az elmúlt években ezt számtalanszor meg kellett tennie, mert nagyon rosszak lehetnek a talajadottságok.

 

A fertőzött boróka bárhol lehet és annak bármelyik fajtája lehet átteleltető gazdája a körterozsdát okozó gombának. A gomba spórái aztán több száz méterre, vagy akár km-ekre is eljutnak a széllel. Ezért nehéz megelőzni. A fertőzött lomb összegyűjtése és ártalmatlanítása, valamint a tavaszi rezes lemosópermetezés után figyelni kell és ahogy meglátod az első jeleit a leveleken, azonnal védekezni kell a leírt módon!

A megjelenő pirosas kör alakú foltok, benne fekete pöttyökkel biztos jele a fertőzésnek. Azért kell gyorsan védekezni, mert nagyon rövid idő múlva megjelennek a levél fonákján a a nyúlványok, a tulajdonképpeni rozsda, a spóratokok (nyári szaporodó képlet). Ha a fertőzési forrás messze van, akkor ez először csak pár levelet fog érinteni. Ha ezek "beérnek", akkor már az egész lombot közvetlenül közelről belepheti a betegség.

Emiatt írtam, hogy már sziromhullástól érdemes váltásban permetezni difenokonazol hatóanyaggal néhányszor, ha korábban előfordult nálad körterozsda.

Előzmény: ksanyi52 (40308)
alfi13 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40312

Már több alkalom leírtam ebben a fórumban hogy én nem rezes hanem a kénes lemosót ajánlom. A növényeken a lisztharmat és a rovarok petéi telelnek át ezért ezekre a Nevikén a tökéletes lemosó szer. Régen gyerekoromban őszi lemosásra a"téli higítású mészkénlevet" használták, aminek a modern változata a Nevikén vagy az Agrokén teljesen azonos összetétellel. Azok a gombabetegségek amire a rézalapú szerek a jók zömmel a talajban telelnek át ezért hatástalan a réz a lemosásra. Persze vannak kivételek pl a vértetü ami a talajban telel át. 

Előzmény: tanárnéni kedvence (40302)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40311

Száraz volta föld ezért bealudt idő előtt ! De már ne öntözd felébredne és kihajtana ,és jövőre nem lesz semmid sem !

Előzmény: ksanyi52 (40308)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40310

Ha lehullt a lomb !

Előzmény: ksanyi52 (40309)
ksanyi52 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40309

Elfelejtettem, a szőlőt már leettük, most érnek a vesszők. Lemosózzak már, vagy még ráér? 

Előzmény: ksanyi52 (40308)
ksanyi52 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40308

Szia! Mit jelent a körte leveleinek korai lehullása, október, november? Én is látok rajta jócskán, az egyik már leérett, a másik még zöld. Azt olvastam hogy Boróka kell a szaporodásához, én a környéken nem tudok, még is itt van a fákon. A szomszéd meg soha semmit nem permetez, ( mert eddig sem volt soha,) de közben megváltozott a világ.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40300)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40307

Azért ne képzeld hogy a tavaszi lemosód még mindig hatásos ! Az csak az áttelelő a törzsön ,ágakon megtelepesett gombákat írtja ki majd vagy lemosódik ,vagy lebomlik ,elvesztve hatását . A lemosók a koratavaszi megelőző permetezéseket segítik ,rendkívül fontosak ,pótolhatatlanok !

Előzmény: ujbubo (40304)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40306

No persze a tavaszi lemosás nem véd őszig. Kell év közben is permetezni.

Előzmény: ujbubo (40304)
beetee Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40305

A réz a gombakárosítók egy részére... leegyszerűsítve a felére a (megint egyszerűsítve) a peronoszpórával rokon gombafajokra van hatással. Meg néhány baktérium sem szereti.

De így a másik nagy csoport, a lisztharmattal rokon gombafajok köszönik szépen, jól elvannak.

Azokra az alap, kontakt permetszerek közül a kén való.

 

Nem hiába kombinálják ezt a kettőt a lemosókban.

Előzmény: ujbubo (40304)
ujbubo Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40304

 

a rezes az nem ér semmit

 

tavasszal le volt permetezve annyit kapott kék volt az egész fa mégis tele van gombával

 

 

 

 

 

Előzmény: tanárnéni kedvence (40302)
Didergő Király Creative Commons License 2023.10.11 0 0 40303

bocs, hogy itt kérdezem, de a vonatkozó topikban nincs élet. pénteken tervezek venni egy konténeres pogácsaalmát. az lenne a kérdésem, hogy milyet érdemes választani? mit kell nézni?

sosem vettem még konténeres gyümölcsfát.

tanárnéni kedvence Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40302

Most már csak rezes lemosóval.

Előzmény: ujbubo (40301)
ujbubo Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40301

szia

OK.

permetezzek most vagy már csak tavasszal?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40300)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40300

Nem világos számomra, lehet, hogy Te is tudod, de ahogy írtad, ennek az ellenkezője is igaz lehet.

A Tebu és a Folicur Solo hatóanyaga ugyanaz, tebikonazol.

Nagyon nem szerencsés csak azzal permetezni!

 

Még nagyobb gond, hogy engedélye alapján a körterozsdára nem jó. Ahogy írtam, felszívódóból difenokonazol kell.

 

A körtelevelek súlyos rozsda és mikoszferellás fertőzése a lomb korai lehullásához vezet, a növény legyengül, következő évi termése sínyli meg.

Előzmény: ujbubo (40296)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40299

Még jó, hogy itt vagy, kitalálod a gondolataimat és javítasz... nem először! :-D

Előzmény: szicsu1007 (40297)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40298

2007-ben nekem is volt körterozsdám, de mára sikerült teljesen felszámolni intenzív permetezéssel.

 

Előzmény: ujbubo (40296)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40297

minden évben vissza fog térni, de erre valószínűleg igen kicsi az esély.

 

Mármint a forrás megtalálására:-)))))))))

Most úgy jártam el, mint a vezéreink; kiragadtam valamit egy szövegkörnyezetből...

A királynőt megölni nem kell félnetek jó lesz

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40295)
ujbubo Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40296

 

 

szia

köszi

sajnos máshol tartózkodom és nem mindig vagyok ott ez egyfajta vidéki ház. nem tudok itt lenni amikor hullik a levél mert dolgozom máshol

tehát a komposztálás nem megoldás

érdekes módon nyáron nem láttam rajta és regeteg körte volt rajta

tavaszal szoktam permetezni de gombaölőt (Tebu,folicur solo) inkább a meggy és barackra szoktam de akkor amjd most kap a körte is

lemosó tavasszal volt ezek szerint nem sokat ér

 

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40294)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40295

Amit még tudni érdemes a körterozsdáról...

Nehéz ellene védekezni, mert a a gomba spórái az esetek 90%-ban nem a körtén telelnek át, nem onnan érkeznek. Valamilyen fertőzött borókafajta lehet a tettes. Nekem azt tanították, hogy 100-500 méteres távolságon belül bárhol, de minél közelebb, annál rosszabb!

Kontakt szerekből a rézkészítmények hatnak rá, felszívódó szerből a difenokonazol hatóanyagú készítmények (pl Score, Alfa Solo).

Az előbb leírtak mellett tavasszal sziromhullás után megelőzésnek kell egy-két felszívódó szeres permetezés váltogatva rézzel.

A legfontosabb lenne megtalálni a fertőzési forrást, mert minden évben vissza fog térni, de erre valószínűleg igen kicsi az esély.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40294)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.10 0 0 40294

Ezzel már nem tudsz nagyon mit tenni, elkéstél.

Ha lehullik a lomb, akkor alaposan össze kell gyűjteni és komposztba kell tenni vagy beforgatni föld alá. Elégetni sem lenne rossz, de az más okból tilos.

Ne mulaszd el az őszi és a tavaszi lemosó permetezést és jövőre ha megjelennek az első tünetek, időben védekezzél!

 

Előzmény: ujbubo (40293)
ujbubo Creative Commons License 2023.10.09 0 0 40293

mikor és mivel permetezzem?

 

van tebu-m, az erős gombaölő

 

vagy mást javasoltok?

 

de most ősszel érdemes vagy már csak tavaszal?

Köszi

Előzmény: tanárnéni kedvence (40291)
pistsbácsi Creative Commons License 2023.10.09 0 0 40292

Igen

 

Előzmény: tanárnéni kedvence (40291)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2023.10.09 0 0 40291

Meg van ott mikoszferellás levélfoltosság is szerintem.

Előzmény: pistsbácsi (40290)
pistsbácsi Creative Commons License 2023.10.09 0 0 40290
Előzmény: ujbubo (40289)
ujbubo Creative Commons License 2023.10.09 0 0 40289

Sziasztok

körtefa levele ilyen

volt rajta termés bőven és kb 1 hónapja még nem láttam rajta ezt

sok levélen van

már ősz van hullajtja de kell e emiatt aggódnom jövőre:?

mi a megoldás?

Köszi

kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.03 0 0 40288

Túléli ha lombtrágyázod és a járulékos gombákat irtod !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40286)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.10.03 -1 0 40287

Vagdald ki edénnyaláb elzáródása van ,valami vírus betegség ,szárazság váltja ki !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40286)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.10.03 0 0 40286

B@zdmeg van!

 

Ez a szomszéd cigánymeggy fája:

 

 

Ez meg az én kajszifám (szilvára oltottam rá):

Már erősen hullik a levele. Nem tudom túléli-e?

Sajnos több másik fámon is látszik a farontó kártétele, de csak ezen és az egyik nektarin fán ennyire vészes.

Soha nem volt ilyen problémám, idén valamiért valami nagyon durva rajzás lehetett.

 

 

Tegnap éjjel készültek a képek, amikor hazaértem.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!