Keresés

Részletes keresés

topik Creative Commons License 2021.09.17 0 0 26596

Koszonom ujra mindkettotoknek.

 

Artol fugg minden, ez egy arveres lesz (adossag), 3000 m2 3 millioert van meghirdetve, de lehet hogy olcsobban is meg lehet venni, erdeklodestol fuggoen. Badacsonyi borvidek, de nem bazaltos hanem voros homokkoves terulet. Altalaban nagyobb teruleteket adnak el, nekem meg csak egy kis darab kell, sajat hobbicelra. Ennyiert meg szantot, legelot adnak errefele.

 

 

 

Előzmény: van_Persil (26595)
van_Persil Creative Commons License 2021.09.17 -29 0 26595

Alapvetöen 3 osztatú, de Németh Márton szerint létezik "cifra rizling" néven 5 osztatú változata is. Megnézve ott a képeket (nap, mint nap látom az olaszrizlinget, de az ilyen felismerés dolognál mindig jó, ha ott van az ember kezében az összehasonlítási alap) azt mondatják velem, hogy olaszrizling lesz nagy valószínüséggel. Akár egy növényen belül is lehet különbözö a levél, legalábbis én rendszeresen tapasztalom.

Ezzel az ültetvénnyel tényleg sok munka lenne, legelöször is most a télen árkot kéne húzni bele, abba szerves trágyát, vagy ha azt nem, akkor mélylazítást, a mélylazító mögé mütrágya adagoló csövet vezetve, tavasszal meg metszés helyett az egészet visszavágni 30-40 centire. Ami kihajt, azt két hajtás kivételével kipucolni, jövöre abból a két hajtásból tetszés szerinti müvelésmód (ernyö, guyot, rövidcsapos-karos, egyes/lkettes függöny) kialakítható. Ami meg nem hajt ki, vagy satnya, az kuka, a helyére jöhet az új. A fentiekböl látszik, hogy ha valaki akar ezzel a területtel kezdeni valamit, annak egy-két évig csak viszi a pénzét, hozni nem hoz egy fillért se.

Előzmény: Maci_P (26594)
Maci_P Creative Commons License 2021.09.17 0 0 26594

Nem vagyok nagy OR szakértő, volt régebben valamennyi, de nem rémlik, hogy annyira 5 karéjon lenne a levele, mint ami a bal alsó részen látható. Idei év furcsa volt, így a fürt ritkássága akár ezzel is magyarázható, de az is lehet, hogy tényleg valami más fajta lesz. Egyébiránt egy legyengült ültetvényt nem biztos, hogy érdemes átvenni, sok bosszúság lehet belőle.

Előzmény: topik (26590)
van_Persil Creative Commons License 2021.09.17 -28 0 26593

hát, szaknak nem szak, az értés meg relatív...

Előzmény: topik (26592)
topik Creative Commons License 2021.09.17 0 0 26592

Koszonom a szakertest! :)

Előzmény: van_Persil (26591)
van_Persil Creative Commons License 2021.09.17 -29 0 26591

igen sápkóros, a zöldmunka/metszés nem lett túlbonyolítva. elméletileg lehet olaszrizling, az ültetvény jó példája a tápanyagkonkurencia demonstrálásának, ill. az aszály is gyötörte elég rendesen. az, hogy most le van nyírva, ill. gyomirtózva (termelési időszakban!!!) el akarja palástolni az évközbeni nemgondozást. tipikus nagyüzemi hozzáállás.

Előzmény: topik (26590)
topik Creative Commons License 2021.09.17 0 0 26590

Koszonom!

 

Itt van egy kozelebbi kep, illetve igyneznek ki a sorok. Ranezesre milyen allapotban van ez?

 

 

Előzmény: van_Persil (26589)
van_Persil Creative Commons License 2021.09.17 -29 0 26589

hogy tényleg rizling-e, egy ilyen kép alapján nehéz megmondani, de az biztos, hogy a metszés elmaradása nem tett jót neki. a ritkás fürtök a rossz kötödés miatt van, aminek sok oka lehet. magnéziumhiányban tuti szenved.

Előzmény: topik (26588)
topik Creative Commons License 2021.09.17 0 0 26588

Sziasztok! Nezegetek hobbi cellal egy kis szoloteruletet. Ha megvan akkor majd megtanulok mindent, addig is sokat olvasok a temaban es sok bort iszom :)

 

Lenne egy kerdesem: jol gondolom, hogy ez rizling? Milyen hianyban szenved, miert ennyire ritkak es kicsik a bogyok?

 

Koszi elore is!

 

jacsoj Creative Commons License 2021.09.14 0 0 26587

Reggel kezdtünk korán, de volt más szedni való is az eső előtt. Alma, szilva, hagyma, paradicsom. Holnap paradicsom befőzés. Mire hazaértünk, már majdnem dél volt. Tudom az elmúlt időkből, hogy ilyen melegben, ha kezdem a feldolgozást, letámadnak a darazsak. Du 5 óra körül kezdtem, de az elején így is voltak bőven. A szőlő teljesen egészséges volt, még a kezünk is tiszta maradt, nem ragadt a szüretkor. De azért kapott az erjesztőhordóban 100 literenként 1 dl ként. Ez is tapasztalat, hogy így nem lesz baja.

 

Előzmény: van_Persil (26586)
van_Persil Creative Commons License 2021.09.14 -29 0 26586

Célszerübb lett volna hajnalban szedni és gyorsan bedolgozni a pincébe. Ilyen melegben könnyen nemkívánatos folyamatok indulhatnak be.

Előzmény: jacsoj (26585)
jacsoj Creative Commons License 2021.09.14 0 0 26585

Sziasztok! Ma szüreteltem a Nérót. Igaz, hogy 1 héttel előbb terveztem, de a vadkár nem növekedett jelentősen. Három naponként megnéztem, a leszopogatott fürtöket levágtam, hogy meglássam a változást. Alig ettek belőle. Viszont most legutóbbhoz képest a Pölöskeit kezdték enni, meg a Biancat kezdték meg. A Néró lombja szép egészséges zöld volt, alig néhány helyen sárgult a levél. A Bianca viszont a fürtzónában átment sárgába, a levél is, és a fürt is. A Palatinát is leszedtük. Pokoli meleg volt, mint az utóbbi években, ezért a feldolgozást késő délután kezdtem a darazsak miatt is. Darálás, csutkázás után ment a pincébe. A meglepetés, és az öröm számomra, hogy 22 mustfokot mértem, és az anyag végig melegen volt, kb. 24-26 C fok lehetett a hőmérséklete. A mennyiség nem kimagasló, azért mert a domboldal alján vagy 20 tőkén, a késő tavaszi hideg miatt gyenge volt a fürtképzés. Kb. 120 tőkén lett vagy kb. 180 kg szőlő. Azt mondják ilyenből lesz a jó bor.

 

Előzmény: jacsoj (26581)
Stollár Péter Creative Commons License 2021.09.06 0 0 26584

Pfff, ha én csak ennyit permeteznék, alig lenne levél a szőlőn. És egészséges fürt biztosan nem.

 

 

Igen, de az ilyesmi, fajta, időjárás, fekvés és talajfüggő.

 

Van mikor 3 permetezés is elég, de van, hogy 5 is kevés.

Előzmény: mzdude (26583)
mzdude Creative Commons License 2021.09.03 0 0 26583

Pfff, ha én csak ennyit permeteznék, alig lenne levél a szőlőn. És egészséges fürt biztosan nem.

Előzmény: jacsoj (26582)
jacsoj Creative Commons License 2021.09.03 0 0 26582

Hideg esős áprilissal-májussal indult az év, majd május végétől tartott a forróság kb. aug 20-ig. Április kb. 56mm eső, május 77mm, június 14mm, július 37mm, augusztus 68mm eső. Permetezések: május 20 körül Dithane+kén, június 10: Dithane+kén, június 27 Quadris, ekkorra virágzott el a szőlő, ként nem mertem bele tenni, mert meleg volt. Július 9 Cabrio Top, szintén kén nélkűl. A lombozat tökéletes, lehulló, sárguló levél nincs. A fürtökben se peronoszpóra , se lisztharmat kártétel nincs. Hál Istennek a jég se verte meg. A Palatina barnul ott, ahol a darazsak szívogatják.

Előzmény: jacsoj (26581)
jacsoj Creative Commons License 2021.09.03 0 0 26581

Megnéztem a másik nadrágszíjamat, ami ÉK fekvésű dombon van, és árnyékmentes. A Néró magja nem egyöntetűen barna, de már az őzek szopogatják az alsó fürtöket. A Bianca ígéretesen sárgul, a Saszla még savanyú, és most kezd a magja színeződni, a Palatina napos oldala szép sárga, a másik még zöld, de a darazsak kezdik furkálni. A Pölöskei szépen sárgul, de még van ideje. A rizling az teljesen zöld, és kemény. A Kozma Pálnéból még jutott nekem is, mert jól el volt dugva, a Pannóniát érdekes módon nem bántotta semmi, pedig már jó.

A talaj szőlőárnyékban még nyirkos volt, napon száraz. A Nérót le kell szednem jövő hét elején, hogy még jusson nekem is, közben a Palatinát is folyamatosan. Utána meglátjuk, melyik lesz a veszélyeztetett fajta. Jó lenne még tartani a jövő heti jó időben a Biancát. 

Előzmény: jacsoj (26579)
van_Persil Creative Commons License 2021.09.02 -14 0 26580

Minimum 3 hét, azt hittem, a kezdeti legalább 3 hetes lemaradást behozta, de nem.

Előzmény: jacsoj (26579)
jacsoj Creative Commons License 2021.09.02 0 1 26579

Sziasztok!

Itt Bükkalján szép barna a Néró magja. de a Bianca is sárgul. és barnul a magja. Szerintem kb. 1 hét a lemaradás az elmúlt évektől. Nálatok hogy néz ki?

mzdude Creative Commons License 2021.08.29 0 0 26578

Vagy épp arra járt egy vakond, és - szándékán kívül - biztosította a vízelvezetést. :)

Előzmény: Törölt nick (26575)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.27 0 3 26577

Azért a 2-3 évben, alaposan végezd el a harmatgyökerezést!

Előzmény: IsKol (26576)
IsKol Creative Commons License 2021.08.26 0 1 26576

Köszönöm!

Úgy legyen! ;-)

Előzmény: Törölt nick (26575)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.25 0 1 26575

Okozhat ez a "víziszony valami gondot a későbbiekben? 

 

 

Semmi problémát nem okoz, de azokon a helyeken, más anyagú rétegek vannak a gödrök alatt.

Előzmény: IsKol (26574)
IsKol Creative Commons License 2021.08.23 0 0 26574

Május elején ültettem vagy 30 db oltványt, pótlásnak kipróbálni az ültetvénybe illetve a saját kertbe. A gödröket benzines talajfúróval készítettem.

Augusztus elején elültettem 7 db konténeres csemegeszőlőt aminek kiástam az ültetőgödröt.

Őszi ültetésre rendeltem 20 db csemegeszőlőt a saját kertbe és elkezdtem előkészíteni az ültető gödröket. 40x50 cm-es gödröket ástam ki kb. 55-60 cm mélyen és öntöttem mindegyikbe 20 liter vizet viszont volt pár gödör ami ugyan fogyasztotta a vizet de még 2-3 óra múlva is volt benne míg a többi meg elnyelte 10-15 perc alatt.

Okozhat ez a "víziszony valami gondot a későbbiekben? 

A kiásott/kilapátolt földben nem láttam semmi különbséget... 

szervezkedő Creative Commons License 2021.08.18 0 0 26573

Pénztárca és a tanácsadó koncepciója miatt folyamatosan arra törekszünk, minel kevesebb számú hatóanyaggal és célzott időszakban történő felhasználással védjük meg a szőlőt. Szerintem ez a koncepció a legtöbb helyen. A folyamatos engedély visszavonasok után egyre jobban semmit nem érnek a régi ismert receptek, kombinációk. Emellet fut az akg is. Picit erre a számlára írom hogy minden igyekezet ellenére jönnek kisebb nagyobb csalódások, annak ellenére hogy az ember próbál alpos lenni.

 

Régen (25eve) potkocsival vittük a műtrágyát a szőlőbe, fújtuk szinte utolsó pillanatig a rovarölőt is és nem volt semmi baj. A dózisra is volt saját tapasztalat. Szép volt a szőlő.

 

Idén a szomszéd faluban láttam olyat, aki még nyár közepén is csak minden második sorban permetezett, "okosba". Szerintem ezek a megoldások, a klímaváltozás, az enyhe telek stb stb stb adják ki összességében az újabban újabb kalandokat.

 

(Nálam is van, alsó sarj leveleken, de csak a Cabernetben. Kabuki leviszi egy füst alatt remélem.)

Előzmény: van_Persil (26565)
van_Persil Creative Commons License 2021.08.16 0 0 26572

ha új ültetés, akkor nem biztos, hogy érdemes kínlódni vele, öreg tőke durván visszavágva esetleg kinövi, de garancia nincs rá

Előzmény: renko60k (26571)
renko60k Creative Commons License 2021.08.16 0 0 26571

Idén atkafertőzött szőlő jövőre tud teremni. Mivel amit nőttek hajtások hát méteres de borzasztó rövid izközökel.  Mi vele a teendő.

van_Persil Creative Commons License 2021.08.16 0 0 26570

Hát, nem tudom, van-e értelme megtartani, mert amire olyan vastag lesz, (ha kihajt egyáltalán jövőre), hogy lehessen oltani bele, addigra egy új oltvány is lesz olyan vastag.

Előzmény: renko60k (26569)
renko60k Creative Commons License 2021.08.16 0 0 26569

Idei ültetésű oltott szőlő tőke az oltás leszárat de úgynézem az alany él . Lehetne evvel valamit kezdeni alvóra szemezni vagy valami mást . Valaki próbált már ilyennel valamit .Vagyis még nem tőke csak egy vad alany .

Falusi1 Creative Commons License 2021.08.16 0 0 26568

Igen erről van szó. Nálam eddig az előfordulásának gyakorisága nem haladta meg a gubacsatkáét.

Előzmény: van_Persil (26567)
van_Persil Creative Commons License 2021.08.15 0 0 26567
Előzmény: Falusi1 (26566)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!