Alapításkori gondolatok!
Úgy gondoltam, és ez egyre többekben is megfogalmazódott, hogy Budafok - Téténynek szüksége lenne egy valódi, gyűjtő, befogadó, pozitív szemléletű törzsasztalra, ahol mindennapjaink apró-cseprő ügyei mellett megbeszélhetjük a közélet eseményeit éppúgy, mint megismerkedhetünk kerületünk értékeivel, helytörténetével, hagyományaival, kultúrájával, de beszélhetünk a város alakulásáról, fejlődéséről és neuralgikus témáinkról, így környezetünk állapotáról, teendőinkről. Mindez egy hosszú mondatba foglalva, persze nem fért bele a topic címbe, de elsősorban ezeket gondolom, javaslom itt napirendre venni és ezzel kapcsolatban álló embereket meghívni, és persze sok mindenki mást, kerületieket, vagy akik csak érdeklődnek utánunk, korábban itt laktak, emlékeik vannak.
Szeretném tehát, ha beindulna itt egy igazi fórum, nem feltétlenül napi hozzászólások százaival, vagy csevegéssel, de néhány aktuális, fajsúlyos vagy kevésbé, de sokakat foglalkoztató ügy áttekintésével és folyamatosan helyi kulturális, történeti értékeink bemutatásával. Utóbbi szempontból is nagy kincsestár kerületünk és messze nincs kihasználva, bemutatva a már feltárt sok érték, anyag.
Persze várom a javaslatokat, az észrevételeket, merre menjünk, és azok csatlakozását, akik eddig is nézegették a kerületi vonatkozású topicokat, de belépni, hozzászólni nem akartak.
Moderációval kapcsolatos kérdéseknek a helye:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9186758 itt található!
Kösz. De pont attól nehéz, hogy nem szavazni szeretnék, csak tájékozódni. A boltba sem úgy megyek be, hogy fizetni szeretnék. :) Majd még tanulmányozom. Elsőre a Tétényi-fennsík védelme tűnik érdekesnek. De vajon miért van 3 pályázat ugyanarra a kilátópontra? Nem lehetne összevonni ezeket? Konkrét összegek vannak, de terveket nem látni, csak elnagyolt elképzeléseket. Itt pl. nem világos, hogy mi a cél, konkrétan mire kell 64M Ft. A nem túl nagy füves területből szeretne még parkolóknak is lecsípni? Vagy honnan. Szerintem nagyon nem mindegy.
Persze az is érdekelne, hogy lehet 10M Ft-ból megszüntetni a prostitúciót.
Annyira értelmesen csinálták meg a kozossegrekapcsolva22.hu oldalt, hogy nem üti ki a szemem, mire lehet szavazni. Van rá mód, hogy regisztráció nélkül is láthatóvá váljék? Ha igen, hol a link?
Ha a budatétényi Marschalkó-Horti-villára gondoltál, akkor az: az Erzsébet királyné út (40.sz.) - Tőke utca (28.sz.) sarkán található, melyről boldog emlékű Sarnóczay Gyuri (itt a fórumon: kerub) lokálpatrióta barátunk helytörténeti füzetében a következők olvashatók:
„...a Marschalkó-villa. Marschalkó János szobrász (1819–1877) építette 1850 körül fiának, Marschalkó János Pálnak (1865–1943), aki jogász, bíró, igazságügyi szakértő és államtitkár volt. A villát a jómódú Horti László pesti ügyvéd 1936-ban vásárolta meg. A közel 400 négyzetméteres villában és annak óriási parkjában mindig nagy társasági élet folyt, főleg a nyári hónapokban. Az épület szépen gondozott parkjához úszómedence és teniszpálya is tartozott. Mint Budatétényben az megszokott, az épület alatt itt is nagy, boltíves pince volt, ezt a telekhatárokat elválasztó rakott kőfalak is jelezték. A villa tulajdonosa 1946-ban a háborús bűnösök perének főügyész-helyettese volt. Az államosítás után, 1952-ben, az épületben lefalazásokkal alakítottak ki lakásokat több család részére, ezt követően nem is csoda, hogy hamar leromlott a hajdan szép villa és a park.”
Fentiekhez annyi kiegészítés, hogy dr. Horti László fővárosi ügyvédet 1945 októberében nevezte ki a Minisztertanács - a Szociáldemokrata Párt delegáltjaként - az országos népfőügyész helyettesévé, mely minőségében a vád képviselője volt több koncepciós pernek - így többek között - a Berend Béla főrabbi elleni és a Basch Ferenc Volksbund vezér elleni perekben..., érdemei elismeréseként 1946 szeptemberében ítélőtáblai bíróvá léptették elő, majd 1947 végén az Igazságügyi Minisztérium kiküldöttjeként, a háború után Ausztriába és Németországba szállított igazságügyi iratok és ingóságok hazahozatala előkészítését intézte, 1948 júniusában hallat magáról utoljára, mikor is a NOT kötelékében, a Sallai-Fürst „gyilkosai” felett ítélkező perben - az egykori igazságügyminiszter és bíróinak - fővádlója, ezután nincs több hír róla..., mindenesetre különös lehetett a háború után rádió előtt ülőknek „Horti elvtárs” nevét hallani, mint aki, a Horthy-korszak nómenklatúrájának egyik fő elszámoltatója...
Sajnos ez világjelenség. Fórumszolgáltatók lehetővé teszik képek beillesztését, de a képek számára nem biztosítanak tárhelyet. Független kép-tárhelyszolgáltatók sorra születtek, ingyenes szolgáltatást kínáltak, majd idővel megszűntek, vagy üzleti modellt váltottak. Például tiltották a külső helyre beágyazást, vagy horror árat kértek. Fantasztikus közösségi archívumokat tett így tönkre pl. a Photobucket, a mi legnagyobb veszteségeinket a kep.tar.hu okozta. A még élő fórumtársaktól lehetne egyesével megkerestetni a fotókat. Családfakutatással kerub foglalkozott, de már ő is ott van azok között, akiket életében kutatott.
Üdvözlök Mindenkit. Új vagyok itt, és szeretnék segítséget kérni. Családfát kutatok, és családi könyvet írok már több éve. Anyai ágon 9 generáció óta itt él a Családom, a férjem ágán mind apai, mind anyai ágon 8 generáció itt élt és halt. Lapozgattam itt az oldalakat, és rengeteg kép úgy jelenik meg, hogy már nem látható. Ezek a képek elvesztek, vagy megtalálhatóak valahol? Köszönöm szépen a segítséget.
Kár, hogy csak ennyit lehetett látni belőle, de mondjuk egy rendes virtuális túra tényleg remek ötlet lenne. Nem lehet közvetíteni a szagot és a hűvös levegőt, de még így is hatalmas élmény volna, továbbá nem kellene attól tartani, hogy a látogatók mindenfélét behurcolnak magukkal a pincébe.
„1882-ben Czurda Vilmos a Budapesti Tudományegyetemen gyógyszerészi oklevelet szerzett. Tanulmányait követően a budafoki Gyógyszertár a Szentlélekhez üzletet vezette.”
Persze el tudok képzelni olyan egyéb kapcsolatot is, hogy teszemazt a postával szemközti Ápiszban árultak valaha dossziékat azzal a hagyományos halas logóval... de ezt most csak így elképzeltem.
Nagyon jó szemed van. Én nem vettem észre, hogy a lenti két kis kémény között még a régi gőzös van. Már a 80-as években áttértek a dízeles vontatásra. Pontosan olyan zöld keskeny nyomtávú dízelek voltak, mint most a legtöbb erdei kisvasúton.
Szintén köszönöm szépen az infókat! Úgy hallottam, hogy később dízeles vontatással dolgoztak a kisvasúton (az MTI-s fotókon még gőzmozdony látható), izgalmas volna még további képeket látni/találni innen! :)
Az első kép az új siló tetejéről készült. Az épületek innenső végénél lehet látni egy szerelvény trágyás csillét. A kisvasúti sínek a kifutók közé is bementek. Itt vitték be a pulmann kocsikon a zsákos takarmányt és hozták ki a trágyát. Középen látható az épületek között egy fasor, ott volt a főutca. A kép felső részén az épületek mellett a kerítésen kívül volt a 6-os főút.
A második kép szintén a siló tetejéről készült és az előző képhez illeszthetően balra a Duna felé eső területet mutatja. Sajnos a magyarázó szöveg a kép mellett téve. A képen a víztorony látható és a MÁV iparvágányai.
Na és most én is kérdezek (tkp. ezért néztem be ide): tudja valaki, hogy miért kerítették el egy plusz drótkerítéssel az M0-ra felvezető bicikliutat a meglévő korlát mögött? Plusz még a másik oldalon (az aluljárótól balra) szintén egy darabon felállítottak hasonló kerítést.