Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83183

A bornevek hejjes-sírásának témájához Rácz János értekezése:

http://www.c3.hu/~nyelvor/period/1273/127303.pdf

 

shiraz2 Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83182

mindkettő

Előzmény: joskabacsi (83145)
menut Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83181

Uhh, a fiatal dobrevklári? :) Brrr.

Előzmény: Hepci (83178)
menut Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83180

ja, és: röheJ. Lányának mondom, anyja is értsen belőle :)

Előzmény: kifli (83175)
bigup Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83179

(Naaa oké :D. Nem kell ilyen öregnek lenni hozzá hékás, a 11. kiadás az 1984. ;) De igazad van, csak ez a néhány ampelográfus összezavar, akik tojnak a szabályokra. :))  

Előzmény: kifli (83175)
Hepci Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83178

Legalább ő szívatta volna meg az Izabelt. :)

Bár hozzá kell tenni, ez az Isabelle nem egy kifejezett merilinmunró, hogy finoman fogalmazzak.

Előzmény: BZoltan (83162)
Hepci Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83177

Tudom, hogy a tényeket mondod (mindig :)), de szerintem nem stimmel(het)nek a számaid.

Napi 2-3000 olvasót hozó posztot még én, abszolúte underground, soha senki által nem tolt, soha promóciót nem vállaló blogger is tudtam írni.

Ehhez képest szerintem vicces, ha azt mondod, hogy a piacvezető Index által gőzerővel tolt, a főszerkesztő által személyesen megtámogatott blog soha nem vonzott be 5000 fölötti olvasót. Ez szerintem simán lehetetlen.

Ha a szaromat lefotóztam volna és alá írom, hogy "Hepci ekkorát fosott, utána nyaljátok fényesre, pupákok!", ez is behozott volna akkor 5000 olvasót ilyen feltételekkel.

A másik meg az. hogy a hőskor mindig relatív. Az a kor, amikor egy Amüva-posztot tízszer többen kommenteltek, mint ma az összes boros felület összes posztját egy hónap alatt, az igenis hőskor volt. És persze nyilván kihagyott ziccer is.

Előzmény: BZoltan (83155)
bigup Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83176

(jogos. :) szerintem a honi szőlészetben az egyik legmegosztóbb kérdés, nagyszerű, akár késhegyig is menő vitatéma :D)

Előzmény: kifli (83172)
kifli Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83175
Előzmény: bigup (83170)
BZoltan Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83174

"A borfogyasztok igen kis szazaleka az aki boros blogokat olvas, tajekozodik"

 

Ez az a mondat amin egyszerűen túl kell lépni. Nincs olyan, hogy boros blog. Blog van. Csak blog... és ha a blogger szereti a bort és ért is a borokhoz akkor fog borokról is bloggolni. A blog mint műfaj sokkal inkább a bloggerről és az ő közönségéről, közösségéről szól mint magáról tartalomról.

 

Ha jó boros bloggeré akar valaki válni akkor először jó bloggerré kell vállnia. Ez az a szint amit eddig csak Albert Gazda tudott megugrani. A többiek borról akartak, akarnak bloggolni. Ami jópofa és szeretjük... úgy 500-an ebben az országban :)

 

Amúgy meglepődnél ha tudnád, hogy a SAP bor fogyasztóinak milyen nagy része azért vesz SAP bort mert szereti az ízét és szívesen iszik ilyen bort. Csak most a karácsonyi szezonban a forgalmam szerintem 80%-a olyan fogyasztók akik igazándiból nem foglalkoznak a boros közélettel, nem értenek a szőlőfajtákhoz, egyszerűen csak jó bort akarnak inni. Az elmúlt hónapban úgy 100-120 palack bort küldtem el Európaszerte olyan fogyasztóknak akik talán tudják, hogy hol van Budapest és Balaton, de google maps nélkül a Somlót nem találnák meg. Komolyan... nagyon sokan vannak akik nem ilyenek. Ők lennének a cél...

Előzmény: altimus (83169)
bigup Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83173

Nagyon kevés hozzáadott kén van benne. Kezdetben én is úgy hittem, hogy a Collective-sorozat kénmentes. https://vinoport.hu/tema/akitol-egy-master-of-wine-is-megszerette-a-kekfrankost/2615#

Előzmény: Daeril (83168)
kifli Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83172

:D

Előzmény: bigup (83170)
BZoltan Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83171

Ebből is látszik, hogy milyen szánalmasan sötét bunkót is dolgoztak a magyar bortörvényen és az agráradminisztrációban.

 

A helyes az olaszrizling. Az Olivér az amelyik Irsai :)

Előzmény: van_Persil (83166)
bigup Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83170

Ez egyébként nem igaz. Habár az egybeírása lett manapság elfogadott, régen egyértelmű volt, hogy külön van. Nyelvtanilag mindkettő helyes. Rám meg az old-school nézet ragadt. :)

Előzmény: kifli (83167)
altimus Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83169

Borugyben talan a legnagyobb problema (legvonzobb dolog?) az az elkepeszto valasztek, borregio, fajta, ar ... A legtobb ember nehezen valaszt. Meg egy jol felszerelt kozertben sincs tobb mint 2-3 fajta pirospaprika, 2-3 fajta oliva olaj, stb. A kozertes kolbaszokbol sincs tobb egy atlag sparban masfel tucatnal, amibol szinten konnyu leakasztani valamit. Borbol meg a sima sparban is van vagy 200 fele (nem szamoltam). A speci borboltokrol nem is szolva. Nincs rola statisztikam de gyanitom, hogy a normal sik alkoholista az megveszi a kannasbort az olcso uzletben. A kozepesen igenyes kozepreteg meg betesz a kosarba havonta 1-2 palack kozeparu szepcimkes bort, legfeljebb nagyjabol azt tudva, hogy milyen etelhez milyen jellegu feher/voros bor illik. Ha meg ajandekba vesz bort akkor valaszt egy magasabb arkategorias valamit veletlenszeruen. A borfogyasztok igen kis szazaleka az aki boros blogokat olvas, tajekozodik ... Ugyhogy vegulis a bor szortiment 90%-a ad hoc alapon kerul a fogyasztohoz. Nem tudom mennyire jogos elvaras az, hogy ennel tudatosabb fogyasztoi magatartast varjunk el a vasarlotol. (Van olyan ismerosom aki boven tizenplusz millios autot vett vadonatujan nemregiben es nem tudta, hogy az auto amit vett elso- vagy hatsokerek meghajtasu-e?)

 

Az SAP borai, marcsak aruknal fogva is, nyilvan a fogyasztok felso, nehany szazalekos szegmenset celozzak meg, ahol nyilvan jogos elvaras az ennel tudatosabb vasarloi magatartas, de hogy ezt mennyire lehetne a teljes piacra kivetiteni azt nem tudom.

Előzmény: BZoltan (83161)
Daeril Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83168

A Collective az tudtommal a mentes sorozat...

Előzmény: bigup (83160)
kifli Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83167

nyelvtanilag attól még helytelen. 

Előzmény: van_Persil (83166)
van_Persil Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83166

A NÉBIH-nél "Olasz rizling"-ként szerepel az olaszrizling szölöfajtából készült bor, akármelyik magyar borvidéken termett is.

Előzmény: kifli (83165)
kifli Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83165

hát ha olasz rizlingért ér mész akko' át kell lépni a határt, nem is egyet:)

Előzmény: bigup (83163)
kifli Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83164

milyen jó hogy én azt  a kóstolót kihagytam:)

Előzmény: BZoltan (83162)
bigup Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83163

Jövőre gondozhatom azt a pár tőke mézest, úgyhogy kíváncsi vagyok. :)

 

Ennél a cikknél egy kicsit az is elszomorít, hogy a határon túlra kell menni olasz rizling-klónokért. :(

Előzmény: BZoltan (83159)
BZoltan Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83162

Totál zsákutca az Oszi új vonala...nagy marha volt, hogy hagyta magát megszívatni Isabelle Legeronnal... aki szerintem már akkor is szánalmasan röhelyes és hiteltelen bohóc volt amikor először találkoztam vele Magyarországon.

 

Sosem felejtem el neki és sosem hagyom ki a lehetőséget, hogy felemlegessem azt a brutális kóstolót a Terra Hungarica éves nagybemutatóján a Gerbeaud-ban sok pénzt fizető vendégeknek tartott... konkrétan majdnem okádtunk többen is azoktól az élelmiszerbiztonsági kockázat kategóriás fos boroktól amiktől ő úgy cuppogott mintha nem valami útszéli dögöttmacska aromatikájú fost itatott volma velünk...

 

Na és akkor Oszi erre a vonatra ült fel. Az a mázlija, hogy nem a magyarországi viszonyok és  szabályozás szerint kell dolgoznia.

Előzmény: bigup (83160)
BZoltan Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83161

Ma Magyarországon nagyon sokan költenek úgy sokat borra, hogy semmilyen boros tartalomhoz nem férnek hozzá, mert vagy nincsen vagy ami van az tolvajnyelven írt, benfentes, dögunalmas, senkit nem érdeklő gagyi.

Pont ez a facebook poszt a bizonyíték arra, hogy ha megpendít valaki egy boros témát akkor arra százak reagálnak és tízezrek olvasnak.

 

Amit nagyon félreért mindenki az az, hogy igen... nincsen 400-500-nél több elmeháborodott aki napi-heti rendszerességgel szeretne olvasni  cizellált savszerkezetről,  rozmaring illatról, birsalma zamatokról, vörösbogyós jegyekről, fehérhúsú gyümölcsökről, kék virágos aromatikáról,  ragadós tanninokról és lyukas közepű kortyról meg közepesen rövid lecsengésről... (5 pont) Ez az ami valami mocskosul nem érdekel senkit... de senkit, senkit és senkit. Ez az amit Szomjas Gödény, Octopus, Alföldi Merlot, furmintfan és a többi és a többi soha, de soha nem értettek meg és soha nem is fognak. Egyetlen borblogger volt aki képes volt ezen a vonalon szórakoztató módon írni az Albert Gazda volt, aki amúgy "civilben" is az ország egyik legjobb újságírója.

 

A technológia változik, igen. Ahogy a közönség is és az igények is változnak. De a lényeg, ahogy egy közösséget felépítünk az nem változik. Tartalmat kell csinálni. Meg kell szólítani a közösséget és azt meg úgy kell írni amit és ahogy a közönség olvasni akar. Több éves meló és folyamatos dialógus és a visszajelzések meg az adatok folyamatos követése és azt azokra való azonnali reagálás az amit tolni kell.

 

Amúgy pedig nem 2 millió járványügyi szakértő van Magyarországon hanem legalább 8 millió :D

Előzmény: altimus (83157)
bigup Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83160

Szerintem igen. Van két éve, hogy ezelőtt Maurert ittam, akkor még más címkéje volt, mint most - az újak borzalmasak. A Szerémi is régi nyomatú, a Mézes fehér címkéjén a Collective felirat van. Hajdanán még a kadarkája, meg az ürmöse is nagyon tetszett, ezt az új, mentes-vonalat még nem ismerem. Habár, ha jól tudom, már sokkal régebb óta próbálkozik az alacsony mennyiségű kénezéssel.

Előzmény: Tybald_ (83158)
BZoltan Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83159

A mézes az egyik legnagyobb királyság. Zseniális fajta, fantasztikusan egyedi aromakészlettel.

 

Épp ma olvastam ezt a cikket http://pecsiborozo.hu/blog/szolotelepites-koronavirus-idejen?

 

Komédia... Bukovics Martin Odüsszeiát jár be, hogy a régió egyik legunalmasabb és legközhelyesebb fehér fajtáját telepítse... ott a pécsi kutatóintézet fajtagyüjteményétől egy kőhajításnyira ahonnan csemegézhetne a kárpát-medence legizgalmasabb fajtái között. Erre szegény szerencsétlen madarat bevitte az erdőbe valaki... hajnali háromkor másnaposan felébresztve is csuklóból tudnék mondani fajtákat amiktől maga alá eresztene a Martin... köztük a mézesfehérrel, de mehetne a sárfehér vagy a bakator. Ehh... erre vért izzad, hogy olaszrizlinget ültessen.

Előzmény: bigup (83156)
Tybald_ Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83158

Ezek még az Oszkár kénmentes időszak előtti borai, jól gondolom?

Azok nekem is tetszettek.

Előzmény: bigup (83156)
altimus Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83157

Azt se felejtsd el, hogy ez alatt a par ev alatt igen sokat valtozott az emberek tartalom fogyasztasi, internet hasznalati szokasa. Megjelentek a bo tenyernyi meretu okostelefonok, amin a par perces uresjaratok alatt az emberek mindenhol a facebook-ot basztatjak. (Ebben pl. olyan faek egyszerusegu dolgok is segitenek, mint az, hogy pl. a facebook-ba nem kell percenkent belepni, jelszot beirogatni.) Azt is valoszinusitem, hogy pl. a facebook hasznaloi kozul sokan el se olvassak pl. a bejegyzeseket, hanem rogton mennek kommentelni. A mai vilagban mindenki mindenhez is ert. Mo-on van ketmillio virusszakerto. 20-25 eve talan meg az a szo se letezett, hogy terroir, ma meg van 200 ezer terroir szakerto az orszagban.

 

A te altalad hianyolt boros szcenahoz talan az is hianyzik, hogy igazan divatos dolog legyen a borfogyasztas. Valamennyire persze az, de ezugyben meg nincs szerintem igazi attores.

Előzmény: BZoltan (83155)
bigup Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83156

Meg a kékfrankosuk is jó volt, de kb. két éve voltam utoljára arrafelé. Meguntam, hogy kimegyünk szépen busszal, aztán senki nincs nyitva egy napsütötte szombat délelőtt/délután, csak Rókusfalvy étterme, meg a Kúria. Úgyhogy az etyeki látogatások mindig pincekeresés-túra-pincekeresés-Etyeki Kúria körben zajlódtak, kábé féltucatszor. Na jó, sokat nem készültem előre ezekre a látogatásokra.  

Egyébként neked shiraz, vallomással tartozom a két, általad ajánlott Maurer borról. :) A 2017-es szerémi zöld izgalmas, almás-barackos illatú, ízében laza, de mégis koncentrált bor. Telitalálat, és ebből azért látszik, hogy mondjuk egy olasz rizlingnél többre hivatott fajta. A 2013-as mézes fehér komoly volt. Az idő semmit sem rontott rajta, gyümölcsös, telt illat és íz, kis cukor is talán. Volt benne valami narancsos jelleg - nekem ez ugrott be :) -, de sok mindent ki lehet belőle érezni. Párom nagyszüleinek van egy pár öreg (60+ éves) tőkéje homokon, de ott minden baja van a hozzáértő gondoskodás ellenére. Hisztis egy fajta (legalábbis arra).    

Előzmény: shiraz2 (83131)
BZoltan Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83155

Nem szívesen futnék neki egy alapvetően technológiai alapvetésnek amit szerintem már megpróbáltam (sikertelenül) elmagyarázni itt is.

 

Az amit írtam bizony egy tankönyvi példa arra, hogy a boros téma is tud több ezer tartalom fogyasztót reakcióra, interakcióra késztetni. Az érdekes, hogy te még mindig "hőskorról" beszélsz a művalkesz kapcsán. A művalkesz a legnagyobb kihagyott ziccer volt.

 

Figyusz... mondom a tényeket. Ennek a nyeszlet facebook oldalnak van 15 ezer követője. Egy-egy posztot ha nem fizet érte akkor  FB folyamatosan buherált algoritmusa úgy 3-5 ezer követőnek tolja ki. Ez a poszt viszont cirka 6-10 ezer emberhez jutott el, elsősorban (vagy talán kizárólag) azért mert kimagaslóan sokan reagáltak rá, sokan osztották meg, sokan kommenteltek.  Ez így működik. A tartalomfogyasztó reakciója mindig forgalmat generál. Érted... egy 15 ezres tartalomfogyasztó tábor tudott generálni 100+ kommentelőt. Namost a művalkesz "hőskorában" az Indexet napi szintem olvasta 500-800 ezer ember. Mondjuk. Simán lehet, hogy másfél millió de félmilliónál kevesebb biztosan nem. A művalkesz alapítója volt az Index főszerkesztője.

 

Na, a művalkeszen olyan posztot mégsem tudtak írni ami az Index mindenenvő félmilliós táborából 100 kommentelőt (nem kommentet, kommentelőt) és 5000 olvasottságot elért volna. Látod az aránytalanságot?

A magyar boros közélet akkor sem tudta megszólítani a közönséget amikor ezüsttálcán rakták elé a félmilliós olvasótábort. Ez a pöcstalicska fészbúkhuszár pedig egyetlen kóbor boros poszttal be tudott húzni annyi olvasottságot és annyi kommentet amennyit az Index főoldalon többször megfuttatott boros blog szerzői sosem voltak képesek.

 

De mondom, nem csodálkozom, hogy nem érted miről beszélek. A magyar boros közéletben senki nem érti. Senki. Egyszerűen mert nem értenek ehhez a szakmához.

Előzmény: Hepci (83152)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2020.12.22 0 0 83154

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!