A V63-masokat a magyar pályák állapota erőteljesen megviselte. Ráadásul egy régi licensz alapján gyártott 160-as forgóvázakat tettek alá. Ezek a nagy sebességű haladások után gyakran megrepedtek és a rezgések a Gigantok főkeretét is erőteljesen megviselték. Ráadásul gépészeti problémák is voltak velük. Szóval a V63-mas nem lett igazán megbízható nagysebességű gép...
Majd gondolom lassan beszereznek valamit, leginkább használt DB (Deutsche Bundesbahn) mozdonyokról hallani. A Ganz-Hunslet eszméletlen árat mondott új fejlesztésű, hazai gyártású villanymozdonyra.
Az úgy motorvonat, mint a hernyó (jajj, mi a típusszáma, ami a váci vonalon van sok, sárgaorrú). Egyszóval nem az. Mozdony van és mögötte kocsik. Mégsem ugyanaz, mint egy mondjuk M41-gyel húzott szerelvény, pl. más fűtőrendszere van, gazdaságosabb. Azon gondolkodom, hogy van-e valódi motorvonata a MÁVnak. Mert az új IC szerelvény sem az, az tutti.
Bár közlekedésmérnök vagyok, nem tudom igazából fogni a fejem :) Gyanítom, hogy itt konstrukciós problémák merülnének fel, tehát mekkora sebességet lehetne elérni egy nem fix (ki-be hajtható) futóművel, stb.
Ami miatt "fogom a fejem" az inkább az, hogy a szerepük nem ugyanaz, tehát ahol bejön egy busz, és van vasút, ott utóbbinak egy gyűjtő szerepe van inkább, tehát nem igazán célszerű a bejövő buszokat egyenként továbbküldeni a síneken. Továbbá fel kellene szerelni ezeket a buszokat a teljes, vasúti járművekben alkalmazott biztosító berendezésekkel, és akkor még mindig nem vagyok biztos abban, hogy ezt műszakilag meg lehet-e oldani. A síncsiszoló autóknál is van egy hátsó vezetőfülke, amivel a munkavégzés közben irányítják, és megvan a "normál" teherautó üzemhez tartozó vezetőfülke is. De mondom, ott másról van szó, mint nagyvasúti közlekedésről.
Régen, megboldogult gyermekkoromban láttam az akkor fénykorát élő Deltában egyfajta zártpályás autóbuszt, ami tulajdonképp valami betonvályúban közlekedett bizonyos szakaszokon. Ez sem új találmány, már a római birodalomban léteztek a kocsik kerekét megvezető vályúk (sőt, más, hihetetlenül "korszerű" közlekedési megoldások). Aztán léteznek troli-dízel hibrid járművek is, amik több településen át közelekednek, a településen belül felsővezetékről. Szóval, léteznek mindenféle "öszvér" járgányok, de ezt a vasútit nem igazán kapták fel, megvan az oka. Ha más nem, akkor a korábban már ecsetelt tömeg-kérdés.
Sajnos nincs könyvem a terepasztal építésről, a téma szakirodalma német nyelvű és (szerintem) drága. Mindent saját magamnak kell kipróbálnom sajnos....egykor volt egy barna kis könyv, de az már nem alkalmazható a mai dolgokhoz, elavult. Könyvtárakból ki lehet venni, (Vasútmodellezés a címe talán) börzén szokott mindíg lenni.
Az Ikarusos képet marhára el kezdtem keresni, de nincs meg, talán jövő hétre , utána kell nézni. (Megint a börze: sokan árulnak fényképeket, ott is láttam róla jó párat!)
Az űrszelvény méreten kívül a tömeg is gond volt, valami olyasmi, hogy pár biztonsági berendezés nem veszi észre ahogy elhalad.
Ja, most villamosítottak egy vonalat, ahová nem járhat be xVmot (villamos motorvonat) mert zavarja a mindenféle áramköröket! Ilyenre pénzt adott a MÁV?
Az MDmot kérdés érdekes, elvileg kapcsolható máshoz is, látták már egy-két teherkocsival. Mégis motorvonat, vagy csak ráragasztották a megnevezést?
Asszem, bagojjnak igaza leszen, hogy az Ikarus urszelveny nem lehet nagyobb a vasutinal. De az se logikus, hogy azert ne engedelyezzek, mert kisebb.
Matiz! El birnad kuldeni, vagy belinkelni azt a kepet a hattalcsuklos Ikarusokrol? Amikor meglattam a szornyszulottet (mondom, az egy szolo busz volt, egy vezetoallassal), nekem is rogton az jutott eszembe, hogy ezzel az erovel ket csuklost is ossze lehetne merge-lni, es akkor mindket vegen lenne vezetoallas + mindket oldalan lenne ajto(!). Kar, hogy kudarcba fulladt a dolog!
Es bagojj, Neked nincs keped a golf-Ikarusokrol? (Mellesleg nekem is tetszik a 200-as csalad, de meg inkabb az azelottiek. Most akkor nyissak egy buszos topikot? :-)))
Kozlekmernokok most lehet, hogy fogjak a fejuket, de hadd kerdezzem meg: nem lehetne-e olyan sinautobusz-konstrukciot kialakitani, amely egyarant tudna sinen es kozuton kozlekedni? Gondolok itt olyasmire, mint a BKV felsovezetek-szerelo narancssarga Skodai. Eletkepes lehetne egy ilyen "oszver"?
Hát érdekes lesz a busz a síneken. Szerintem egy minimum tömegnek kéne lenni a vasútnál. Bár ezt nem tudom.
Ti biztosan tudjátok: az Mdmot miért számít motorvonatnak, amikor akárhogyan is nézem, ez bizony egy egyszerű diesel. Utast se vihet, miért más kategória?
Az M42 dízelmotorja nem egészen úgy sikeredett ahogy gondolták. Sajnos, az M41-es motorjával is sok gond van, főleg, amióta beindították a felújítás-számítógépesítes folyamatot (a számítógéppel ellátott példányokat "okoská"-nak becézik a vezérek) .
V63 002-ért igazán kár, 160km/h-s áttételei voltak, egy olyan időben, amikor még nem volt az országab 160-es pálya! Igaz, a forgóvázai tovább élnek V63 006 alatt (ex. 106), de azt mondták már nem mehet 160-al. Valakit tudja mi ennek az oka?
Az érdekes, hogy azért nem engedélyeznek egy járművet, mert nem tölti ki az űrszelvényt. Gondolom, más lehetett ott a gáz, de nem tartom valószínűnek, hogy azt az Ikarus felépítményűt valaha is közforgalomra szánták volna.
És ha már érdekességeknél tartunk, egyet én is leírnék. Tesztelés alatt voltak motorvonatok, melyeket amúgy a maláj vasutaknak szállított a Hunslet, na egy ilyen állt Vámosgyörk állomáson, a dot-mátrixos kijelzőjén pedig a felirat, hogy Kuala Lumpur. Egy pillanatra elgondolkodtam, hogy ez aztán döfi, ha Vámosgyörkből közvetlen járat megy Kuala Lumpurba ;)
Erről az Ikarus-Ganz termékről volt egy kis képem. Ha minden igaz, ennek is B_mot volt a neve, és azért nem engedélyezték, mert nem töltötte ki az űrszelvényt. Egyébként nagyjából úgy nézett ki, mintha két csuklós busz hosszabb felét kapcsolták volna össze, tehát mindkét felén volt vezetőállás.
Végül is, a lényeg ugyanaz, kudarcba fulladt a kísérlet.
Más: volt olyan, hogy a németektől hoztak két emeletes kocsit (egy vezérlőt és egy simát) és menetrend szerinti vonatokkal közlekedtették őket egy kísérlet gyanánt. (Bp. Józsefváros-Nagykáta viszonylatban, ha minden igaz)
Érdekes volt a szili mögött a két nagy kocsi :-)
Nem hiszem, hogy szélesebb lenne, már csak azért sem, mert vígyn lehet Ikarusokat vasúton szállítani. De amúgy is, nem jellemző, hogy a vasúti űrszelvény keskenyebb lenne a közútinál.
Busz karosszéria gyengébb, de kisebb tömegek és kisebb sebességek is jellemzők, mint a vasúton. Bár egy mellékvonalon...akár biciklik is lehetnének a felépítmények, ezzel az erővel.
Nem golfautók voltak, hanem valami golfpályához vittek ki ezek a szerelvények. Nem nézett ki rosszul, bár én elfogult vagyok, nekem tetszik a 200-as család pofikája :)
"Autóbusz karosszériával vonatot építeni kicsit gázos, merthogy gyengébb a busz-doboz, mint ami vasúton megszokott
és elvárt. Borulásnál vonat-püré lenne csak belőle ember-szósszal."
Nana, hogy gyengebb, hiszen nem lehet annyi anyagot beletenni, mivel az aszfalt (plane a gumi!) kicsit keplekenyebb a sinnel... :-)) Amugy meg mi a kulonbseg akozott, hogy kozutrol vagy sinrol leborulo buszban lesz beloled szosz? :-)) Abban a tv-musorban meg valami olyasmit is bufogtek, hogy az Ikarus-kaszni mar csak azert se egeszen jo, mert szelesebb az urszelvenye a vasuti szabvanynal. Ez igaz?
Azok a golf-Ikarusok hogy neztek ki? En golfautokent eddig csak olyan helyes kis villanyos pulykakergetoket lattam, nem bohom nagy batarokat.
Az első két V63-mas azért sikerült olyan alacsonyra, mert eredetileg osztrák exportot is terveztek belőle, az osztrák űrszelvény pedig kisebb, mint a magyar, ezért készült alacsonyabbra ezek a mozdonyok (ti. a 001 és a002). Majd amikor kiderült, hogy mégsem kell az osztrákoknak ez a gép, akkor szépen alápakoltak a szedőknek, hogy elérjék a "drótot"...
Ja, alább olvastam a Piroskáról.
Eredetileg az MDmot-ot hívják Piroskának és a Bzmot-ot Studentkának.
De ahol, soh'sem jár MD, ott a Bz-t hívják Piroskának...
Az M42 állandóan dögrováson van. Míg a V46-ból prototipus sem készült és mégis bevált, addig az M42 egy nagy 0 (nullásozók figyelem!). Villanygép alapjaiból és alkatrészeiből elég nehez lehet dízel készíteni, vagy ha sikerül, akkor ilyen az eredmény.
Csak arra leszek kiváncsi, hogy vajon 4-5 év múlva mivel fog vontatni a MÁV? Lovakkal?
Ikarus kasznira régebben építettek pár kocsit, de tudtommal valami magán megrendelőnek, a golfpályályához. Tehát nem közforgalomba. Ezt a Ganzban mondták.
Autóbusz karosszériával vonatot építeni kicsit gázos, merthogy gyengébb a busz-doboz, mint ami vasúton megszokott és elvárt. Borulásnál vonat-püré lenne csak belőle ember-szósszal.
Egyébként nem újkeletű a buszok ilyetén való felhasználása, bár nem teljesen erről van szó: II. világháború idején amikor nem volt megfelelő a gumiabroncs-ellátás, több autóbuszt villamos jelleggel közlekedtettek, tehát vasúti kerekekkel, síneken járkáltak. Vannak erről képek, aszem a Közl. Múzeumban is láthatók.
Par eve a kiralyi TV vmelyik kora reggeli adasaban mutattak be egy szornyszulottet, ami a kisforgalmu vasutvonalak jarmugondjait lett volna hivatott megoldani. Ez egy kutyakozonseges Ikarus 2xx (sarga, helykozi) buszkarosszeria volt, amit izleses szurke nyomkarikas acelkerekekre ultettek, es a tv kedveert fel-ala jarkaltak vele egy vasuti atjaroban. Igen hulyen nezett ki a szeles buszkarosszeria a sineken, az meg a csucs volt, amikor meg indexelt is, mivelhogy a kozuti kozlekedeshez szukseges jelzoberendezesekkel volt ellatva, es nem a vasutiakkal. Azt meg plane nem tudom, hogyan fordul meg egy ilyen, mivel a kisforgalmu vonalak nem a nagy szamban tenyeszo forditokorongokrol hiresek, a gepnek pedig csak egy vezetoallasa volt. Az alapelv amugy teccett, hiszen tenyleg vmi ilyesmi jarmure lenne szukseg, es azt miert ne a meglevo darabokbol rakjuk ossze? (Plane, ha ezzel az Ikaruson is lehet segiteni.) Szoval tud valaki valamit a tovabbi fejlemenyekrol e teren?
Az ikarusz motorokkal csak egy a gond: ami "könnyedén" elhúz egy buszt, nem biztos, hogy elég egy motorvonatnak....
Állítólag a sárga csíkosokkal is sok a gond, forralják a vizet -> hengerfej....
OK, de például a V46-ból nem építettek prototípust sem, mert a legtöbb alkatrésze már kipróbált, bevált darab volt. És erre volt beszólva, hogy az M42 a V46 alapjaira épül !?
A V63 első darabja annyira alacsonyra sikerült, hogy az áramszedő alá bakokat tettek a biztonságos kontaktus végett; magasabb mozdonyvezetők meg lefejelik a tetejét :-) :-)
augusztus 12.-n az M42-el mentünk volna, de mivel éppen hiányzik belőle valami motoralkatrész, így M40-el mentünk, de azért kihozták nekünk fotózni az M42-t, az M61 017 húzta ki.
Egyébként az összes prototípussal ennyi gond szokott lenni, ott van pl. a 3750-s villamos is.
Ja, van M32 is, gokartnak hívják.Egy eredeti, gyári festésűt lehet látni a Kőbányai Sörgyárban. Van egy darab M42 is, de többet áll, mint működik, még nincs neve sem :-); a V46 alapjaira építették. M63 tényleg gyík, állítólag a hossza miatt keresztelték el.
Rákos állomáson is nagyon sokáig használták a gurítódombot...
Vahren:
Idővel teszek fel frissebb képeket az asztalról. Most az utakat építem, Faller Car System nevű őrületből; rakodót akarok kialakítani az egyik mellékvágányon - de még nem találtam megfelelő darut...szóval épülget az asztal. Érzésem szerint sosem lesz teljesen kész, mert mindíg van mit alakítani rajta :-)
Csodálkozol ?? Azért van buszhangjuk mert Ikarusz motort raktak beléjük 2oka volt :
Olcsóbb üzemeltetés(kevesebbet fogyaszt)
Mindíg van hozzá alkatrész (a cseh motorhoz sose volt)
Egyébként ez az ismerős főleg Bz-vel jár mostanában, és a felújított Bz-kel ("sárga csikos") meg van elégedve, persze bármikor szivesen viszaülne a jó öreg ABmot-ba...
Nekem az nem tetszik ezekben az "új" Bz-kben, hogy buszhangjuk van...
Én már vagy 20 éve TT-ben nyomoluk, egyszer talán (pénz+idő+hely) még terepasztal is lesz belőle...
Ferencváros Gubacsi Rendező , Szolnok Rendező , Miskolc Gömöri Pu. ja és Záhonyban is.
Ajánlom még figyelmedbe az ide vonatkozó Szakirodalmat : F2 F5-ös utasítások :)