Keresés

Részletes keresés

Falusi1 Creative Commons License 2019.08.03 0 0 24489

Nem feltétlen.

Nekem évekkel ezelőtt ki kellett vágnom egy vírusfertőzött tőkét. A mellette lévő a mai napig egészséges és terem, semmilyen betegség jeleit nem mutatja.

Előzmény: Gabesz3 (24486)
van_Persil Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24488

Mivel lappang, nem tudni biztosan, hogy metszéskor, tetejezéskor, vagy kabócák/egyéb szívó rovarok által terjed, így jelenleg igen nehz/lehetetlen megmondani, hogy a szomszédos tőke nagyobb veszélyben van-e, mint bármely más pldány. 

Terjesztheti a metszőolló, a friss metszlapra rászlló légy, a szél, az oltvány etc.

Előzmény: Gabesz3 (24486)
Falusi1 Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24487

Én 20m-es hosszú tekercseket vettem. A szélességében nem vagyok biztos, de úgy 2-3m lehet.  A középső drótra rögzítettem a felső szélét mindkét oldalon, alul pedig a fürtzóna alatt kapcsoltam össze ruhaszárító csipesszel. A környék összes csipeszét felvásároltam, több helyen már gyanakodva néztek rám.

 Nem ok nélkül tartasz tőle, elég babra munka. Ha jól emlékszem a Bí-bor-ásznál rendeltem. Zöld színű, de a lyukméretet nem tudom, de ők biztos tudják.

Előzmény: kezdőlépés (24482)
Gabesz3 Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24486

Köszonöm én is valami ilyenre gondoltam tavaly ellszáradt a tőke masik fele. Megfertőzheti a szomszedos tőkét is?

Előzmény: van_Persil (24485)
van_Persil Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24485

Gutaütés. Védekezni ellene gyakorlatilag nem lehet, (lappanghat akár évekig, nem igazán tudják, hogy hogyan is fertőz, nincs ellene ható permetszer), a tőke menthetetlen, minél előbb távolítsd el gyökerestől és égesd el az egészet.

Előzmény: Gabesz3 (24483)
Gabesz3 Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24484

Bocsi a képek lemaradtak.

Gabesz3 Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24483

Sziasztok tanácsra lenne szükségem milyen betegség ez? Köszönöm Gábor

 

kezdőlépés Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24482

Hello

Szőlőhálózáshoz kérnék tanácsot mert mostanában kellene vennem a seregélyek:( ellen.

Milyet és kinél érdemes vennem? uv álló, lyukméret, kék, zöld?

Egyszerűbb a szélesebb (kb 3-4 m széles) amit fentről ráhúzok erős emberekkel, vagy elég az 1-1,5m széles amit két oldalról teszünk fel aztán fent meg lent valahogy összekapcsozunk?

Meg mivel egyszerűbb/gyorsabb kapcsozni?

Nem tudom mibe vágtuk fejszénket de meg kell oldanunk, sok méter kell nagyon a termőre forduló szőlőhöz:)

Veszprém, Zala megye

 

 

 

IsKol Creative Commons License 2019.08.01 0 0 24481

A bejárás alatt én is találtam egy tőkén hasonló levél tüneteket így hát a tapasztalataitokat felhasználva kifordítom a tőkét és este a tűznél búcsút veszek tőle, Szombaton.

Előzmény: Maci_P (24473)
kaposznyak Creative Commons License 2019.07.31 0 0 24480

Köszönöm a részletezést, jövőre már talán felkészültebb leszek.

Előzmény: van_Persil (24479)
van_Persil Creative Commons License 2019.07.31 0 0 24479

Amit a bogyókon látsz, az nem rothadás, hanem fürtperonoszpóra.

 

Atkák ellen rügyfakadáskor (nem elötte, nem utána, hanem pont akkor, amikor a levélkék hegyét éppen csak látni lehet), ill. most (nem korábban, nem késöbb) lehet. Tavasszal azért, hogy nem szaporodjanak fel, ilyenkor azért, hogy ne tudjanak a rügyekbe vonulni telelni. Korábban még nem vonultak, késöbb már benne lesznek a rügyekben (általában a hajtásvégiekben, mivel azok pattannak legelöször, így korábban ki tudnak szabadulni és elkezdeni szaporodni). De azzal is lehet öket gyéríteni, ha tetejezel még egyet (amennyiben van mit, persze).

 

A permetezéshez Maci_P mindent elmondott, max annyit, hogy felszívódóval azért értelmetlen dolog ilyenkor permetezni, mert egyrészt a bogyó már nem veszi fel, mivel a gázcserenyílásai bezáródtak, másrészt nincs már tömeges új lomb képzés, amit csak felszívódóval lehetne megvédeni..

Előzmény: kaposznyak (24478)
kaposznyak Creative Commons License 2019.07.31 0 0 24478

Mikor elmentem nyaralni, még nem volt vészes a helyzet, azt gondoltam, a Topas kitart.
Egyébként igen, volt atka is.

Ez egyébként a szomszéd öreglány szőlője, 3 éve én kezelem, de eddig teljesen bio volt, csak a sorok közötti területet kapáltam, meg metszegettem.

Viszont tavaly már kezdett sok lenni a rohadt szőlőszem, így idén már permeteztem, mint a példa mutatja kevés sikerrel. Bár mégse, vagy 30 tő van, kb. 20-3-7 arányban és a legkevesebb számú a leginkább beteges, a többiek szépek.


 

Kései fajták, még kb. 3 hét van érésig.
Thiovit meg Champion van itthon, illetve a Bumperre gondoltam a lisztharmat ellen, meg Teldor szóba jöhet a rothadás ellek. Ezek 14 naposak.

 

 

Maci_P Creative Commons License 2019.07.31 0 0 24477

A Champion leginkább peronoszra van, és mivel kontakt, 3 hetet nem bír ki a szőlő (de szerintem felszívódok sem...), látható is az eredmény. Ilyenkor biztos kell a vertimec? Akkora az atkafertőzésed tán? Vagy mire fújtad?

Ilyenkor peronosz ellen már felszívódóval nem igazán szabad menni szerintem, így leginkább réz-kén kezelés jöhez szóba.

Előzmény: kaposznyak (24476)
kaposznyak Creative Commons License 2019.07.31 0 0 24476

Sziasztok.

 

Ezt mivel permetezzem? 3 hete kapott Vertimec-et, lombtrágyát és lisztharmat ellen Champion-t és Topas-t.

 

Csak az egyik fajta szőlő ilyen, a többi szép.

 

Halfkey Creative Commons License 2019.07.30 0 0 24475

Sziasztok, valakinek van eladó 300l körüli pumpás úszófedeles inox tartálya? 

van_Persil Creative Commons License 2019.07.30 0 0 24474

U.a. nálam is.

Előzmény: Maci_P (24473)
Maci_P Creative Commons License 2019.07.30 0 1 24473

Az ESCA-val az a baj, hogy még most sem tudják pontosan, milyen gombák, hogyan, mikor fertőznek (legalábbis amit én találtam, sok helyen, ott mind ezt írják). Lappangási ideje hosszú. Ha bent tartasz egy beteg tőkét, azt kockáztatod, hogy megfertőzöd a környezetét. Még akkor is, ha fertőtleníted a szerszámokat. Volt nekem is olyan, hogy elhalt a felső része, aztán kihajtott lentről, átoltottam, hatalmasat nőtt, aztán egyik évben teli volt szép fürtökkel, és fogta magát, megint elhalt. Na, ekkor lett teljesen kiszedve - és azóta ha ilyet észlelek, még vegetációban nekiállok, kiszedem. Nekem nem éri meg a vesződséget vele.

Előzmény: granov (24471)
van_Persil Creative Commons License 2019.07.30 0 0 24472

Vágtam vissza eleget ahhoz, hogy tapasztaljam, nálam mit sem ér, úgyhogy én nem fogok vele kisérletezni.

Előzmény: granov (24471)
granov Creative Commons License 2019.07.30 0 0 24471

Ha gondolod:

A tünetek észlelésekor minden termés le kell szedni. A Tőkét jelölni.

Következő évben visszametszeni ameddig lehet.

Termést ledobni.

Következő évben max 3 szemre metszeni, termést ledobni. Ha lehet mégjobban visszametszeni.

Következő évtől lassan terhelni.

Lombtrágya minden permetlében.

 

 

Előzmény: van_Persil (24470)
van_Persil Creative Commons License 2019.07.29 0 0 24470

Én próbáltam visszavágni csak a tünetes hajtást kivágva, a váltócsapig visszavágva, de sehogy se lett a következő évben tünetmentes,sőt, a helyzet csakrosszabb lett.

Előzmény: granov (24469)
granov Creative Commons License 2019.07.29 0 0 24469

Tudom miről beszélsz. Ez már a sokadik próbálkozásom. Jónéhány tőkém omlott nekem is össze, de ez egy kicsit más. Persze valódi eredmény csak évek múlva és reprodukálva mondható. De egyelőre a jelek biztatók.

Előzmény: Falusi1 (24468)
Falusi1 Creative Commons License 2019.07.29 0 0 24468

Én is van_Persil véleményét osztom.

Nekem is volt ilyen tőkém. A tünetek szinte egyik napról a másikra jelentek meg, addig gyönyörűen fejlődött.

Nem vágtam ki az első évben, mert azt hittem kigyógyult, ugyanis a következő évben minden normálisan indult, aztán egyszer csak....

Előzmény: granov (24467)
granov Creative Commons License 2019.07.29 0 0 24467

Műtrágyával óvatosan. Mellé mindíg lombtrágya. Minél komplexebb annál jobb.

 

Mellékesen: van egy tőkém amin 4 éve vettem észre az esca tüneteit. Külön odafigyeltem rá, de nem vágtam ki. Az idén eddig tünetmentes, pedig zsendülesre mindíg jelentkeznek a tünetek. 

Mivel nincs másik esca-s tőkém nem tudom reprodukálni a folyamatot.

Előzmény: remete004 (24466)
remete004 Creative Commons License 2019.07.29 0 0 24466

Nagyon köszönöm! Ez sokat segített, mert nagyon jó képek. Ahogy nézem, tuti nyomelem hiánytünetet mutat, ahogy valahol olvastam, hogy a túlzott műtrágyázás is járhat ilyen következménnyel. Na ez jelentheti a szőlő "túlhajtatását", mikor a nyomelemek felvétele nem tud lépést tartani a nitrogén okozta erős hajtásnövekedéssel. Én értelmeztem félre a túlhajtás kifejezést. Bocsánat.

Előzmény: Maci_P (24461)
remete004 Creative Commons License 2019.07.29 0 0 24465

Van az 6 méter is. A fehér meg körbemegy a garázson az 12 méter  is van. Mármint a tavalyi vessző amit meghagyatam "karnak". Abból megy fel 60 centinként a függőleges vessző, amit szintén karnak hagyok jövőre. (azok is 3 méteresek már) Nem hallottam, hog a szőlőt a vesszőnöveléssel túl lehetne hajtani. A termést persze nagon megritkítottam. (meg most a jég is)

 

Előzmény: laca5 (24463)
remete004 Creative Commons License 2019.07.29 0 0 24464

Hát, lehet. Bízom benne nem az, mert olvasom itt, hogy ugrani kell kivágni és elégetni a tőkét.

Nem fogok nekiesni, mert nagy kárt nem csinál max kiviszi a mellette lévő kettőt is. Mondjuk az egyik abból egy muskotályos fehér fajta. Az az érdekes, hogy a lányoméknál volt olyan tőke, amelyik 80%-ban bevörösödött tavaly, idén meg nem látok rajta egy vörös levelet sem.

Azon nem látok, ami korán és többször lett permetezve, mert a gyümölcsfákkal együtt kaptak permetezést. ( Ott lemosót is.Azokat is beszórtam idén. Tavaly nem, mert olyan fajta, ami valamennyire ellenálló) Nem ismerem a vírusbetegség lefolyását csak gyanús, hogy "Kikupálódott" ezen a téren. A vírusból szerintem nem tud kigyógyulni. Azért lehet, hogy kitud mert én csak találgatok. 

Előzmény: van_Persil (24462)
laca5 Creative Commons License 2019.07.29 0 0 24463

Nem lehet, hogy kicsit túl van hajtva? Van vagy 2m az a függőleges vessző!

Előzmény: remete004 (24458)
van_Persil Creative Commons License 2019.07.29 0 0 24462

Mivel ez piros fajta, lehet, hogy ESCA. Annál pont az szokott lenni, hogy csak egyes hajtásokon jelentkezik a levélnekrózis, majd később terjed tovább a többi hajtásra. Az azon a hajtáson lévő termést hasonlítsd össze az ép részen leévőkkel. Ha van láthatö/érezhető különbség (kevésbé érett, esetleg fonnyadt), az is az ESCÁ-t véleményezi.

Előzmény: remete004 (24457)
Maci_P Creative Commons License 2019.07.29 0 0 24461
Előzmény: Maci_P (24460)
Maci_P Creative Commons License 2019.07.29 0 0 24460

Ha az eredeti helyen is ilyen, akkor tényleg lehet velehozott betegség. Van bőven a szőlőnek is mindenféléje (viroid, vírus...). Ilyen a levélsodródás vírus, fertőző leromlás, egy része simán keverhető tápanyaghiánnyal. Múltkor találtam egy jó összehasonlítást, de most hirtelen nincs meg.

Előzmény: remete004 (24457)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!