Minden amit az újra előtérbe kerülő megújuló energiaforrások eltüzelésére alkalmas készülékekről tudni érdemes, hogyan kell kiválasztani, hol lehet kapni, hogy lehet csinálni
Westen star 24 kombi kondenzációs kazánunk van és most 124 m3 13336 Ft átalányt fizetünk. Ami azt jelenti hogy az előző tulaj inkább fával fűtött, és neki egy FEG 24-es cirkója volt, + 1 hőtárolós gázbojlerje. Ha most nekem 300 m3 gáz megy el havonta akkor az 32655 de ha 15 m3 megy el akkor már 48396 Ft. de mivel nem tudom hogy mennyit fogok fogyasztani fűtés nélkül, addig jobb félni mint meg ijedni. Ha éves átlagba 20-22 ből kijövök akkor az jó lenne. Eddig 703 m3 ment el ez 75606 Ft. Ez így ráfűtve kb ott van. Pontosan nem tudom hogy szeptemberben mikor kezdtünk fűteni. Akkor cseréltek órát amikor felrakták a kazánt, de akkor még nem kellett fűteni. Sok még az ismeretlen, de szép lassan ki fog tisztulni a homály. El ne higgyétek már hogy saját magam ellensége vagyok, csak néhány ismerősömnél a 70-80 ezres gázszámla megrémít.
Nem tudom, keresgéltük, de nem jöttünk rá... sőt, amikor felújítás, azaz sok, ipari szerszám szívta az áramot, akkor volt pl. 12 ezer, előtte hónapban meg 16.... az úgy azért durva. És párszor felment, még egyszer írom, semmiféle magyarázatot nem találtunk... simán elképzelhetőnek tartom, hogy csak úgy ráírták a számlára, ebben az országban már azon sem lepődnék meg. Az elfogyasztott kw-okat nem néztem még.
Az nagyon jó! Nekünk beszipkazza a 7-8 köbmétert per nap. Kisebb ház, de szigetelt most már. Oks, egész nap megy ha kell.
Tegyél összesen 25-30 centi gyapotot a padlásra, az pont elég. Falakat én azt mondom inkább egybe, annak ellenére, hogy nem olyan koltseghatekony. Még inkább várj, hogy elég legyen a keret 12-14cm grafitosra, de a több sem hulyeseg 20 alattig. Vagy az északi falat minél vastagabb rétegben.
Amikor elkoltoztem otthonrol, négy ember helyett ketten lettünk, de a vízfogyasztás nem csökkent, az aramszamla meg csak minimálisan. És közben meg rezsimcsökkentés is volt. Vettünk energiatakarekos izzokat, semmi változás... sőt, 30%-al néha megnőtt a számla, semmiféle magyarázatot nem találtunk rá...
Sziasztok! Kb 100 m2 fűtünk. Most konkrét adataim vannak: 01.09. 19 órától- 01.13. 17,15 ig 37 m3 = 9,25 m3/ nap. És még hideg sem volt. A födémet leszigeteltük 10 cm-es kőzetgyapottal, a falakon valamilyen hőszigetelő vakolat van. Ha mondjuk lemenne a hőmérséklet -10 alá, akkor tudnám meg konkrétan mennyi gáz fogy. Megkérdeztem a volt tulajtól hogy mennyi fát szoktál elhasználni egy télen? És azt mondta hogy 10 m3 , én is azért vettem ennyit. Meg még van kb 2-3 m3 hulladék fa, + gally . Eddig kb 2.5-3 m3 fa ment el, és 703 m3 gáz. Én is csak a nagy hidegben segítek rá. Ha ilyen telünk lesz akkor elég lesz a fa a jövő télre is. Ha hideg van és délelőtt betüzelek, eltüzelek 30 Kiló fát és a kazán csak másnap éjfél után kapcsol, az nem mindegy, mintha egész nap bömbölne. A ház Északi oldalon lévé helyiségeiben (22 C fokra van állítva a termosztát), a déli oldali szobákban 23-25 fok van. Mind ketten itthon vagyunk, nem vesszük le a fűtést. Ha a födém kapna még egy 10 cm -es, és az északi oldal is egy 10 cm -es szigetelést, ( kb ennyit futna még a keret,) nem tudom mennyit segítene.
Az a baj, hogy amivel keverni lehetne az drágább, mint a gáz. Ezek után mi értelme lenne?
Érdekes módon azon még senki nem gondolkodott el, ha évról évre csökken a gáz fűtőértéke, akkor elvileg évről évre többet kéne használni belőle, ugyanazon lakáshőmérséklethez.
De én nem veszem észre, hogy évről évre többet használnék.
Pedig írom, ősztől tavaszig, hány köbméter megy el.
Valószínű ez nem olyan pontos számítás, mint az országban megszokott mérés, " fizetek átalányba havi 10 ezret. "
Készitettem néhány képet..A fölső tálcákon hogyan legyenek és milyen magasak a terelő lemezek?hosszába vagy keresztbe legyenek??kb 6 cm magasság van a táskák között.. Ja,ma csináltam a kazánház falára egy pvc 110 es légbeeresztőt,mintha jobban égne a tüz és nem füstöl a kémény..Egy piaci műanyag ajtó van bejáratnak rakva,,Ablakpántos ajtó,csúnyán mondva....
legutoljára vagy 7 éve vettűnk fát . már akkor 18000/köbm volt 10köbm lett , erre jött 35000 szállítás, tehát gyorsan ki lehet számolni mennyi az annyi, és ehhez jött a több napos fűrészelés, darabolás. Ez 2 évre való adag, de azóta lett felszerelve kondis kazán, és ki szokott jönni a fűtés 750-800köbm-ből. Innentől fogva nincs értelme fával szórakozni.
"a gázt keverik oxigénnel, így nincs akkora ereje, mint nyáron. "
Akkor még csoda,hogy nem robbant fel a sok gázkazán.
Sziasztok!
Régi olvasó vagyok de erre már én is megszólalok.
Vagy 30 évvel ez előtt azt tanultam ököl szabályként hogy a gáz elegy 5-15 térfogat % között robbanó képes a többit meg nem próbálnám ki biztos ami biztos alapon.
A gáz a fűtőérték beállításához lehet keverni inert gázt (pl. nitrogén) ami ugye a levegőben is van de nem tudom azt hogy a gyakorlatban használják-e de néha az az érzésem hogy helyette paripa finggal keverik. :-)
De ezt nem tudod nekik megmagyarázni. A végén úgyis azt mondod, hogy nagyon költséges lenne keverni, arra meg azt mondják hogy akkor levegővel keverik, és kezdődik előről a körtánc...
Tudod az átlag magyar hülye mint a tök. Fával van 25°C, meg 70°C-os előremenő, azaz bocs, 40-50°C-os, mert le van fojtva a vegyeskazán. Gázzal tekeri 40-50°C-os vízzel. Fával ügye egyértelműen melegebb van, ez a nagy nemzeti felfogás, meg hogy a gázt keverik oxigénnel, így nincs akkora ereje, mint nyáron. A gáz megy éjjel-nappal, vagy tekergetik fel-le, lényeg hogy még véletlenül se legyen optimiális. Persze ebben még a szakemberek sem tudtak megegyezni, mikor fogy kevesebb gáz... Fával ugye reggel meg lehet fagyni, mert szigetelés az minek. A lényeg, hogy az átlag magyar jobban tudja, ez ugye nemzeti unikum.
Akkor mondjuk 25kg fa van egy árban 10m gázzal, bár az az 55% nem sok egy kicsit?
5-10m3 gáz fogyott 0-5°C között eddig, de volt pár nap mínusz is.
10-20kg fa fogyott amúgy hasonló körülmények között, de mint írtam, az fele ennyire sem komfortos. Ez így akárhogy nézem, aki spórolni akar, és nem akar egész nap fűteni, annak egál. Most hogy a gázt fel-le tekergetve olcsóbb maradna-e, azt nem tudom. Nyílván valamennyire, de nem szórakozok a gázkazánnal, fűtsön egész nap ha már van... Pontosan is meg lehetne mérni, de nekem erre nincs időm, és nem is érdekel.
Én csak azt írtam, hogy akinek nem számít más, csak hogy olcsó legyen, az tud olcsón fával is fűteni. És fát akár ingyen is szedhet. pl. vidéki ráérős vállalkozó, tanyán élők, kertgondozásból élők.
Ha 8 órát dolgozik az ember, akkor azért enyhe időben olcsóbb a fa, igaz fele annyira sem komfortos. Persze, le lehetne húzni a termosztátot is... Hideg meg még nem volt ;) fával meg azért lehet ,,rásegíteni'', mert áll kb. 15 erdei az udvaron, csak fával fűtve két enyhe tél, max vennék mellé szenet, szerintem így gondolta. Szerintem idén sem veszünk fát...