Keresés

Részletes keresés

vlacko Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61495

Szerintem ilyen fokú tereprendezés akkora volumenű munka lenne, hogy ezt nem tudják megcsinálni, de ne legyen igazam.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61491)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61494

Kösz szépen!  :-) 

 

Bár a középkori árnyékszékek igazi szakértője a Topikban zsoltikapék kolléga volt, de ő sajnos már 2017 márciusa óta nem jelentkezett be.

Előzmény: vlacko (61489)
vlacko Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61493

Nem volt semmi jele.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61491)
vlacko Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61492

Őszintén szólva halvány elképzelésem sincs, hova akarják besuvasztani a Szigeterődöt. Elbontják az Almásy kastélyt?

Előzmény: vlacko (61488)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61491

A belső téglavár körüli terepen láttál munkálatokat? Ott alakítanák ki a '"Szigeterődöt".

 

Előzmény: vlacko (61488)
vlacko Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61490

A csigalépcsőt elszúrták a felújítók.

vlacko Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61489

Külön Tamás kedvéért fotóztam! :-D

vlacko Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61488

Gyulán jártam november elején.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61487

Ide kellenének befutniuk a friss információknak! De nem...  :-(((

Előzmény: jazd (61486)
jazd Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61486

Hát itt semmi új nincs. Ezeket az infókat már tavaly is tudtuk. Ráadásul több helyszínhez van oda írva,hogy a befejezés éve 2019, ami sok esetben szerintem nem tartható. Még régészeti feltárás sem volt több helyen. 

Na meglátjuk. Egyenlőre sántít ez nekem.

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (61485)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61485
Előzmény: jazd (61483)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61484

Éppen most olvasom Passuthnak ezt a könyvét kb. 5 x-re!  :-)

 

Annak kapcsán került a kezembe, hogy ma este Árpád-házi II. Endre király pénzeire fogok licitálni. Így hát arra a korszakra fókuszálok, felidézve a virágzó Magyar Királyságot, amelyre még nem vágtak véres sebeket a mongol szablyák. Sőt uralkodója felvéve a keresztet, követte a nyugati királyok sorát Szentföldre.

 

Íme Passuth László gondolatai a nagyszerű lovagvárról:

 

 

Egy színes rajzokkal teli történelemkönyvből való a johannita lovagvár rekonstrukciós rajza, amely segítségével készítettem néhány összehasonlító képet.

 

Előzmény: gigabursch (61481)
jazd Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61483

A gyulai külső vár több pontján is  végeztek ásatásokat. Nem tudom azóta mi törrént.

Kisvárdán is folytak ásatások és falkutatás. Itt sem tudom most hol tart a projekt.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61482)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61482

Szerintem se foglalkozzunk a váras Topikban kastélyokkal!

 

Már régebben is javasoltam, hogy a Várprogram kapcsán "nyomozzunk" hol mi történt?

 

Szádvár esetében: a régészeti feltárást több hónapon keresztül végezték. Tudtommal most a tervezés folyik, hogy jövőre meginduljon a restaurálás. De ezek részleteit nem ismerem.

Előzmény: jazd (61480)
gigabursch Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61481

Sosem felejtem el azt az élményt, amikor először olvastam Kerak váráról, ahogy az oszmánok mondták.

Passuth László: Hétszer vágott mező c. műve volt, még gyerekfejjel.

 

Aztán mikor szembesültem a GoogleEarth jóvoltából a képekkel szembesültem vele, hogy ez minden elképzelésemet felülmúlta.

Előzmény: Nagyon Várbarát (61475)
jazd Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61480

Szerintem szedjük össze és írjuk itt le,hogy eddig mi és mennyi valósult meg a várprogramból. Kastélyokkal ne foglalkozzunk.

comix1976 Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61479
Előzmény: jazd (61477)
jazd Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61478
jazd Creative Commons License 2018.12.03 0 0 61477

Bár nem kedvenc hírportálom,de ezúttal egyetértek velük. Valahogy elakadt ez a dolog legtöbb helyen.

 

https://24.hu/belfold/2018/12/03/kastelyprogram-varprogram-muemlek-felujitas-rekonstrukcio-virag-zsolt-gulyas-gergely-europai-unio-tamogatas-brusszel/

Szádvárért Baráti Kör Creative Commons License 2018.12.02 0 0 61476

Sziasztok!

 

Az őszi munkánk jelentése, angolul, a GlobalGiving támogatói oldalon:

 

https://www.szadvar.hu/2018/12/projektjelentes/

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.02 0 0 61475

Folytatódik a szíriai-magyar régészeti feltárás a világ legnagyobb kereszteslovag várában.

 

Homsz tartományban, a Crac des Chevaliers fellegvár kápolnájában jelentették be a közös szíriai-magyar régészeti feltárás kezdetét.

 

A magyar kutatócsoport 2000-óta tevékenykedik Szíriában és számos szíriai szakemberrel működnek együtt a fellegvárban és annak tornyainál folyó munkálatokban, valamint a Crac des Chevaliers fellegvár kápolnája tetejének a leválasztásában és annak bizonyos részeinek megóvásában. Továbbá feltárásokban vesznek részt melynek során csatornák és vízgyűjtők kerültek elő a három dimenziós fotó technológiának köszönhetően. Ezen kívül vigyáznak arra, hogy a műemlék kövei az eredeti helyükön maradjanak meg.

 

További részletek a cikkben olvashatóak:

 

https://orientalista.hu/elkezdodott-a-kozos-sziriai-magyar-regeszeti-feltaras-a-vilag-legnagyobb-kereszteslovag-varaban/

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.02 0 0 61474

"Az északi torony a cél az újhelyi ásatáson

 

A Sátoraljaújhelyen felnövő generációk a 20. század második felében elfogadták, hogy a várost körülvevő hegyek egyikét Várhegynek nevezik, de nem tulajdonítottak neki különösebb jelentőséget, hiszen a hegy tetején semmi sem utalt egy vár jelenlétére. Pedig ott volt az már a Tatárjárás utántól, amikor IV. Béla szorgalmazta az ország megvédésére szolgáló várak építését. Ekkor épült a Sátoraljaújhelyi vár is, amelynek első okleveles említése 1261-ből való: a kiváltságlevél rendelkezése alapján a veszély esetén a faluból a várba menekülő hospesek a ciszternát kötelesek vízzel feltölteni.

 

Előkerült a vár

 

A 20. század felére a várnak már a romjai is felszín alá kerültek. A vár területének szintvonalas felmérését 1986-ban Nováki Gyula és Sándorfi György készítette el. 2007-ben a sátoraljaújhelyi önkormányzat kezdeményezésére együttműködési megállapodás jött létre az Önkormányzat és a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma között, amelynek célja a vár maradványainak szisztematikus régészeti feltárása volt. A Ringer István által vezetett 2007-es felmérés során meghatározták a vár felszínsíkját, illetve az oldalak palástjait, majd 2008-ban megkezdődött a régészeti feltárás."

 

További részletek itt:

 

http://www.boon.hu/az-eszaki-torony-a-cel-az-ujhelyi-asatason/4003422

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.02 0 0 61473

A műsor elején Bertók Gábor régész beszél a mohácsi csatatér jelenleg is folyó kutatásáról:

 

https://www.muemlekem.hu/kozkincs-kereso/Mohacsi-csata:-meglehet-a-sorsdonto-hely-Gacs:-mesekastely-es-Csontvary-romai-ut-Obudan-290

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61472

A kora Árpád-korban feltűnő "fehérvár" elnevezést alkalmazták azokra a várakra, amelyeknek építési módja {mészhabarcsos kőfalak} elütött a régebbi módszer, vagyis a fagerendás + földtöltéses "fekete" várakétól.

 

Előzmény: jazd (61471)
jazd Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61471

A középkorban szinte minden kőépületet bevakoltak,sőt sokszor kváderkő mintát festettek rá. Ez akkor nem volt így, ha eleve faragott kváderkőből építettek,mint a gótikus katedrálisokat.

Szóval a hegyek ormairól fehéres színű várak néztek le az utazókra.

Előzmény: Shingen (61468)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61470

Sajnos a trianoni Magyarország várainak többsége romos, így a szemünk ezekhez van szokva. De már a középkorban is jól tudták, hogy a falaknak a legjobb védelmét a vakolat adja, tehát be is vakolták őket. Hogy most éppen milyen formában, szerintem azt az adott kor építészeti stílusa alapján lehetne megmondani.

 

Például a felvidéki Árva {szl: Orava} várának fénykorát a XVI. század vége jelentette, amikor a dúsgazdag és nagy politikai hatalommal bíró Thurzó főnemesi család birtokolta. Akkoriban pedig az épületeket a késő-reneszánsz stílus szerinti sgraffitos vakolattal díszítették.

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Sgraffito

 

Saját fotóim a megunhatatlan Árva váráról:

 

 

A várromok helyreállítása során nem vagyok híve, hogy a tervező építész "belerémálomkodja" a saját világmegváltó ötleteit, mint például Szászváron azt az üvegfalat. Ha nem tudjuk, hogy mi volt ott, akkor már inkább legyen egy simán fehérre vakolt fal azon a részen, mint valami borzadály modern dolog.

Előzmény: Shingen (61468)
Gabe86 Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61469

Ahogy ma, a középkorban sem hagyták az épületek falait fedetlenül, minden esetben vakolták és meszelték azokat, gyakran díszítő kváderfestéssel látták el őket. Romantikus felfogás, hogy a köfalaknak fedetlenül kell maradniuk, a faragott kőfelületeket is természetes felületükkel szükséges bemutatni. Ezek is a díszesebb épületeken festve voltak.

Előzmény: Shingen (61468)
Shingen Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61468

Én nemrég voltam ott.

Maga az épület rendben van felújítva, de tényleg az az üvegfal az borzasztó, egy ilyen stílusú épülethez.

Meg nem tudom mennyire volt jellemző régen ez a fehér meszesnek tűnő vakolás.

Ha már vissza építenek jobb lenne ha a falazatot hagynák szabadon, úgy is szebb lenne, mint ezzel a fehér vakolással.....

Előzmény: jazd (61462)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61467

Árpád-házi II. András magyar király 1217-es szentföldi hadjáratáról olvasgattam, amikor felmerült Beaufort várának neve, miszerint "alatta" vereséget szenvedtek a magyar lovagok. Hogy ez pontosan ostromot jelentett vagy a közelében vívott nyílt csatát a szaracénokkal, ez nem derült ki a számomra. Mindenesetre kíváncsi lettem erre az erősségre. A sok történelmi vihart látott vár igen romos falait napjainkban restaurálják.

 

 

Restaurálásáról egy összefoglaló:

 

http://www.hms.civil.uminho.pt/sahc/2008/CH153.pdf

 

Hosszabb dokumentumfilm, benne remekbe sikerült tömegrekonstrukciókkal:

 

https://www.youtube.com/watch?v=TBTHyYljcPc

HEV Creative Commons License 2018.12.01 0 0 61466

Nem tudja valaki, hogy a tájértéktár oldala miért nem működik már régóta? 

Vagy nálam lehet a hiba?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!