-Hollóháza-Bózsva 23km, Kőbérc panzió, (Alternatív: de ha csak 14km mész első nap a Nagy-Miliccel Füzérig akkor Koronaőr vendégház, és étterem, az jó hely volt, Füzér-Vágáshuta 20km, a Koronás Vad Vendégház egy gasztronómiai kuriózum, ennek megfelelően azonban állandóan foglalt Vágáshuta-S.-Újhely kb 10km) -Bózsva-Sátoraljaújhely 21km, szállás-étel több helyen, de ha tudsz menni még 10km akkor -Makkoshotyka Vilma néninél, kaja pia bőséggel -Makkoshotyka-Regéc 25km szállás olcsón Bakos néninél, kaja is van, de van más lehetőség is, több is, ez a legolcsóbb Regéci várat nem szabad kihagyni! -Regéc-Encs 27km, Kurek panzió, vagy más is van, nagyon ajánlott pizza: Anyukám mondta nevezetű vendéglőben, szuper és nem drága
-Mindkét kéktúrámon Encs-Irota (kb28km) Irota-Bódvaszilas (kb25km) volt a szakaszolás, Irotán a Talentum vendégházban kaphatsz vacsorát is, lehet kérni, vezetékes telefon használható. Felsővadászon is van szállás (Gelyeta Gellértné)
Aggteleki-karszt
-Bódvaszilas-Jósvafő kb 26km, Bódvaszilason a 100 éves vendégház jó, ABC, kocsma van, több is. Jósvafőn Öreg Malom, kaja is van. -Jósvafő-Aggtelek csupán 6km, itt van egy kis porszem a gépezetben, mert az Aggtelek-Putnok szakaszt mindkét kéktúrámon egyben teljesítettük, 31km körül van, de nem sok szint, jól gyalogolható, kellemes útvonal. Gömörszőlősön azért lehet felezni, ott van szállás is, csak boltra nem emlékszem. Jósvafő-Gömörszőlős kb 20km, Gömörszőlős-Putnok kb 12km
Bükk
Putnok Havanna pizzéria, panzió elfogadható hely, nem is drága Putnok-Dédestapolcsány kb 18km, nagyon ajánlott a pizzéria-panzió, Aranykehely néven fut, nekünk nagyon bejött
Dédestapolcsány-Bánkút 9km, végig fölfelé, Síház, vagy a Fehér Sas, (egykori Bánkúti turistaház), a síház jóval olcsóbb, kaja van mindkét helyen. Ha izgalmakra vágysz ott van még a Cserepeskő-barlang, Bánkúttól kb 9km-re Bánkút-Bélapátfalva, kb 21km Szomjas Csuka kihagyhatatlan, Bélkő Panzió teljesen rendben van, aludtunk ott. ABC, kocsma több is van.
Bélkőre érdemes kimenni, ha van kedved:A vadregényes Bél-kő ormain Bélapát-Szarvaskő 11km, Szarvaskőn ABC, kocsma, szállás is van, itt nem aludtunk egyszer sem.
Mátra
Szarvaskő-Sirok kb 17km, Sirok Motel nagyon bejött, de a Csibész Vendégház is jó volt. ABC, étterem (Hunor) van Sirók-Kékes, 24km ez kemény, mert nem lehet, nem érdemes kiszállni, érdemi szállás pedig csak Mátraházán van, (+3km) de az jó, a buszállomás panziója, (Mátraháza Üdülőház) Kaja a Kékesen is van ha időben érsz fel, de az üdülőházban úgy emlékszem van vacsora is ha kérsz. Mátraháza-Galyatető, csupán 9km, Fogadó a Táncoló Kecskéhez pár évig az egyik kedvenc helyünk volt, ma már van választék szállásban is, például tök jó élmény lehet a kilátó színes ablakos bivakszállásán aludni!
Hirtelen ennyi. Ez cirka a kéktúra (legszebb) harmada, szintben a neheze, kb 350 masszív kilométer, Ha eddig eljutsz akkor már jók az esélyeid hogy végigmenj. :-)
Szállás, és kajaötletek, telefonszámok elsősorban itt:
a KÉK helyett javaslom a Magyar Zarándokutat Esztergom és Máriagyüd között. Minden kívánságodnak megfelel: zarándok út, minden este szálláson alhatsz, napközben találsz boltot v vendéglőt és tömeg sincs. Az alternatív utakkal együtt sem sokkal több mint 500 Km.
Én már kétszer végigjártam úgy, ahogyan Te tervezed.
10 kilóból könnyedén ki tudod hozni,ha sátrat nem viszel.De azért néha aludj a csillagos ég alatt,ha lehetőséged van rá.
Térkép alapján azért be tudod mérni,hogy hol tudsz tutira venni kaját,bár szerintem a Dunántúlon nem lesz gondod ezzel,távolabb meg nézd meg a térképet és tervezd meg előre.Készülj rá 1-2 túrával,majd bátran állj neki,mert ha elfáradsz vagy mégsem ízlik annyira,akkor legfeljebb felfüggeszted.
Egyszer úgy szeretném megélni azt, hogy nem minősítgetjük egymást azért, mert máshogy csináljuk a dolgainkat...
Más országokban az a furcsa, ha valaki részekre szed egy túraútvonalat és nem egyben csinálja meg.
Annak van nimbusza, aki egyszerre egyben tudja le, nem pedig részekre szedi, mert az éli meg azt, hogy bizony még két hét múlva is ugyanúgy sátorban leszek, nem pedig három nap múlva otthon a saját ágyamban.
Mindenkinek joga van úgy nekiveselkedni egy megpróbáltatásnak, ahogy akarja-tudja.
Ha van lehetősége 90 napra kiugrani a mókuskerékből, miért ne tenné meg?
Meglepő módon sok ember van, aki meglépi ezt még idehaza is.
És nem a rohanás miatt, hanem mert erre van igénye.
Az pedig, hogy miből telik neki rá - semmi közöm hozzá. Ez is egy olyan jó magyar sztori, hogy egymás zsebében vájkálunk.
Gyuri évek óta járja a Camino összes útját és havonta tartanak El Camino Klubbot. A következő augusztus 11én lesz.
Egyébként annyira le mertem volna fogadni, hogy Caminoban gondolkozol. Annyira tipikusan Camino-s volt a megközelítésed. Nos azt azért tudjad, hogy a Francia út, amiről írsz nagyon dugig van így nyáron, tehát nem kizárt, hogy a napi gyaloglási adagodba bele kell tegyél plusz 5-10kmeket, mert betelnek az albergue-ék dél környékén. Azonkívül az ital ott is sarkallatos kérdés, lévén, hogy a Mezetán megáll a hőség és a Camino nagy része erdőtlen vidéken megy. 40 fokra simán készülhetsz.
900km-t nem fogsz tudni 40 nap alatt teljesíteni. Általában a leggyakorlottabb is 60 napot tölt el a Camino-n.
A Kéktúra határozott előnye a Camino-val szemben, hogy erdős vidéken megy, változatos terepen megy és van lehetőséged elmélyedni, mert simán mehetsz fél-egy napokat úgy, hogy senkivel nem találkozol. Azonkívül olcsóbb is és nem kell a nyelvi korláttal bíbelődni.
A Caminonál viszont tudjad, hogy a Francia út mellett több más út is van. Ha mégis arra a vidékre vágysz, akkor javaslom a Camino Portuguese-t, ami Porto-tól megy Compostellába, és még ki lehet egészíteni Finisterráig és Muxiáig. Mindössze 240km Muxiáig 330. Ennek is két ága van, A part menti út, ami végig az óceán partján megy, kevesebb településsel és kajavételezési lehetőséggel, illetve van a centrális út, ami kicsit beljebb visz a városokon keresztül, ott viszont több a betonút.
Itt kevesebb a zarándok.
Ugyancsak kevesebb zarándok van a Camino Norte-n, ami Saint Jean Pied du Port-ból az északi parton megy égig Ovidio-ig és onnan le Compostellába. Ez hosszabb, mint a Francia Út, esősebb, de kevesebben járják.
Aztán ott van a Camino Primitivo, ami ha jól emlékszem tán 300km tájékán mozog és csak a Pireneusokban megy - na ott aztán tényleg alig van valaki.
Credential-t itthon is tudsz venni. Napi költség kb 35 EURO.
Ha javasolhatok valamit - előbb vágj bele a Kéktúrába, nézd meg, hogy egyáltalán bejön-e a gyaloglás egyedül hosszútávon. És utána menj Camino-zni.
Ha bajba kerülsz, bármi van, itthon könnyebb kiszállni...
Én tulajdonképpen az El Camino-ra vetettem szemet, a spanyol zarándokútra. Az kb. 900 km és maximálisan kiépített infrastruktúra van, faluról falura szálláshelyek, boltok, étkezőhelyek. De gondoltam, hogy a "Vedd a hazait!" mozgalom keretében, az El Camino helyett egy Kéktúrát csinálnék meg. Közelebb is van, magyarul is beszél mindenki, meg csak a mienk, na. Továbbá a táj szépsége, értéke sem marad el a spanyol útvonaltól, sőt. De ezek szerint akkor ez nem ilyen egyszerű, hogy elindulok és "minden a túrázó alá van rakva".
Nem akarok végigrohanni az egészen, de már jó ideje érlelődik bennem, valahogy megszállt az érzés, hogy ki kell szakadnom a jelenlegi élethelyzetemből minél hosszabb időre, és mivel időm engedi, legalább 30-40 napra, de akár jóval hosszabb idő is szóba jöhet.
Kísérő autót nem szeretnék. Nem akarok mást bevonni a terveimbe, főleg nem akarok egy akár több hónapos elköteleződést varrni senki nyakába. De főleg azért sem, mert magamban akarok lenni az idő javában, mintegy zarándoklat, ahogy fentebb is említettem. Azért is jobb a Kéktúra, mint a Camino, mert ott zsúfolásig van minden zarándokokkal, s szinte keresni kell a lehetőséget arra, hogy egyedül legyen az ember. Legalábbis a leírásokból, beszámolókból ezt szűrtem le.
Úgy gondoltam én is, hogy először ráedzek 1-2 szakasszal, felmérem az erőmet, hogy milyen felszerelés kell okvetlenül, főleg ha sok enni-innivalóval megyek, az sokat nyom a mérlegen, és a 68-70 kilómhoz nem akarok 15 kg-os táskát vinni. Olyan 9-10 kg, amivel kényelmesen tudok hosszabbakat menni, a testtömeg 10%-át mondják egészségesnek hosszabb távokra, nap-nap utáni menetelésekre.
Agyalok még rajta, úgy látom, nagyobb szervezést igényel, mint gondoltam. De valahova megyek, az tuti.
Én a magam részéről nagyon szívesen kipróbálnám, hogy milyen egyben végigjárni bármelyik kéktúrát (OKT, DDK, AK). Sajnos, amikor tehettem volna ez eszembe sem jutott. A legutóbbi alkalommal, amikor a DDK-n jártunk, találkoztunk egy sráccal, aki egymagában és egyvégtében járta azt. Ki is faggattuk, hogy tudja-e még értékelni a látottakat a túra végéhez közeledve és egyértelmű igen volt a válasz. Én a szabadságot szeretném benne, azt hogy véletlenül sem jut eszembe, hogy vasárnap melyik busznál/vonatnál kell lennem, mert hétfőn vár a munka. A leghosszabb túránk eddig 11 napos volt, igaz Ausztriában de olyan felhőtlenül, mint ott, csak az itthoni legalább 4-5 napos túrákon éreztem magam.
Csatlakozom a véleményedhez, azzal egyet értve. Én mikor elkezdtem 3 éve, én is eleinte azzal voltam elfoglalva, hogy egy egy túrán,
minél több kilométert menjek. Paskoltam a hátamat elégedetten, ha megvolt a napi 25, de 2 szer volt, hogy 30 fölött mentem. Aztán csak lestem ki a fejemből, hogy
amikről túrabeszámolókban olvastam, kitérőkről, látványosságokról, én lemaradtam. Mára már ott tartok, hogy ha egy nap csak 15-öt megyek azt sem bánom,
mert így amit akarok, és tervezek azt megnézem. Akár fél órát is rászánva, vagy egy órát is. Legyen az akármilyen látványosság.
Minden tiszteletem Rockenbauer Pálé, de azt ne feledjük el, hogy őt megfizették azért, hogy kétszer is végigjárta az OKT-t, hogy úgy mondjam, ő a munkájából kifolyólag kéktúrázott mindkét alkalommal. Számára a Magyar Televízió biztosította a megfelelő idő- és pénzkeretet, míg mi, eccerű, mezei (illetve erdei) kéktúrázók a saját szabadságunk, illetve pénztárcánk terhére végezzük ugyanezt a tevékenységet. És ez alapvetően behatárolja a lehetőségeinket is. Ritka az olyan munka, ami mellett 6-8 hetet egyben, folyamatosan gyalogolhatunk. Sajnos, nekem sem ilyen a munkaköröm. Marad hát számomra a havonta egy alkalom hétvégén, plusz a hozzácsapott egy-két-három munkanapon.
Ez szerintem egyedi okokra vezethető vissza.Sokan szerintem belső zarándoklatként fogják fel,amihez azért lehet,hogy tényleg kevés egy hétvége.De lehet a háttérben még ezernyi ok(hirtelen szabadidő,negatív dolgok,gyógyulás,stb.)Vagy egyszerűen csak jött az érzés,hogy ezen az úton el kell indulni...:)
Csak nekem tűnik úgy, hogy az utóbbi időben elszaporodtak az egybemegcsinálommegszakításnélkülminélgyorsabbanannáljobb jellegű próbálkozások? Vagy eddig is voltak, és én nem vettem észre? Mélységesen tiszteletben tartva a sport értékét, ez mire jó? Annak idején, eleink azért találták ki ezt a tevékenységet, hogy minél alaposabban bejárjuk és megismerjük ezt a kis mélyedést itt a Kárpátok gyűrűjében, nem? Legalábbis szerintem!
Nem győzőm eléggé hangsúlyozni, hogy felnézek azokra, akik így járják végig az OKT-t, mégis van bennem némi izé, hogy talán Rokkenbauer Pál nem egészen erre gondolt, amikor elkezdte népszerűsíteni a Kéket... Lehet, hogy teljesítményorientált világunk hozza ezt?
De lehet, hogy rosszul látom, akkor gyorsan elnézést is kérek érte!
Arra azért készülj fel hogy pl kenyeret nem tudsz venni a boltban. Ha értetlenkedsz, hogy ott van a polcon, akkor elmondják hogy csak annyi kenyér érkezik a faluba amennyit előre megrendeltek a falubeliek. Víz sem egyszerű, a közkutakat megszüntették, így házaknál lehet kérni, vagy a temetőnél is szokott még csap lenni. Szállás, az nem nagyon van, pláne ha azt szeretnéd hogy napi távokra találj éppen szabad helyet...
Valóban csak kísérő autóval tudom elképzelni a dolgot, bár akkor azért nagy lesz a csábítás...
Javaslom hogy próbáld ki egy szakaszon, mondjuk járj végig egy Zemplént, így mind a logisztikát mind a saját képességeidet ki tudod előre próbálni.
Én úgy válaszolnék, hogy megoldható, talán még a HEV által javasolt kocsikísérő nélkül is, de komoly előszervezést igényel a szállás és ellátást illetően. Természetesen étterem a legtöbb faluban nincs, de sok szálláson lehet ellátást is kérni. Ahol nem, talán ott is elintézhető, hogy a tulajdonos előre bevásárol az éppen nyitva lévő helyi kisboltjukban. Ez talán épp az amúgy indokolatlanul is lekezelt területek lakosságának lehet egyik segítőkész jellemzője. Csak rugalmasságot és jó tűrőképességet kell tanúsítani.
Elméletileg meg tudod így csinálni, hiszen Magyarország kis ország és a kéktúrán nem sűrűn van olyan, hogy napokig ne érintenél települést, tehát ha megnézed a térképet, ahogy HEV is javasolta, akkor be tudod magadnak szakaszolni az utat úgy, hogy reggel - este településen lehess.
Ez mondom az elmélet. Gyakorlatban a Csereháton Rakacaszend és Felsővadász között hiába mész falutól faluig, egy településen sincs se ABC se kajálda. Tehát ezen a részen nem árt, ha feltankolva mész.
Szálláshelyek vnnak, még extrém verzióban is - Dunántúlon könyvtár, Dunán innen polgármesteri hivatal stb a Teljesítmény Túrázók honlapján levő OKT pecsételőhelyek fórumán tudsz szállásokról - extrém szállásokról tájékozódni.
Az ivást sajnos nem fogod megúszni cipelés nélkül, ugyanis bár minden nap bele fogsz botlani településekbe, én a helyedben nem csinálnék végig mondjuk egy Mátraháza-Sirok szakaszt három liter víz nélkül. És ez kb minden szakaszra érvényes. Pláne nyáron. Tehát három liter vízet mindenképpen számolj.
Természetesen, igaz kell még hozzá egy autós kísérő aki felvesz a túra végén, elvisz az étterembe, vagy boltba majd a szállásra és reggel vissza. Térképet mennyire néztél meg a témában?
Én az önkéntes cenzor megnevezés helyett más címet használnék, mert itt a vandált keresztezték a butasággal. És akkor a butaság jelzővel visszafogtam magam.
Ha megnézzük a táblákat, azok tartalma többnyire olvashatatlanná vált, tehát tovább rontott rajta. Az például nehezen hihető, hogy egy adott irányba mind a hat helynév, célpont hibás lenne. (Patacsi-mező)
Továbbá van olyan tábla, ahol magát a jelzést tette olvashatatlanná, de van olyan is, ahol a tábla azonosítót és még emblémát is levakart. Tehát semmi logika, semmi jó szándék, csak állatias ösztön. Ezt máshol ámokfutónak titulálják, jobb helyeken ártalmatlanítják.
A kérdésem, hogy teljesíthető-e a Kéktúra egyhuzamban úgy, hogy sem sátrat, sem élelmet nem viszek magammal? Tehát gyakorlatilag megszakítás nélkül szeretném teljesíteni az útvonalat, minden este szálláshelyen tölteném az éjszakát, minden nap boltban vásárolt, ill. étteremben/kifőzdében magamhoz vett élelmiszerrel oldanám meg az evés-ivás kérdést?
A zárójeles megjegyzésed egy nagyon pesszimista vélemény. Már korábban is volt arra információ, hogy a táblahibákat elismerve, felmérés és lépések történtek azok javítására. Július elsejétől a Bükkben megkezdődött az OKT útvonalának táblacseréje. Azok adattartamát az illetékes megyei szövetségek közreműködésével javították. Ezután itt a tematikus úttábla cserék jönnek sorra.
De további jó hír, hogy napokon belül megindul az Aggteleki-karszt területén is a táblaszövegek felülvizsgálata. Ezt követi majd sorba a Cserehát és a Zemplén.