1700m3 nem rossz. Nálunk 1890m3 fogyott szintén meleg vízzel együtt a 125m2-en és állandó 23 fokot tartva. Ebből csak fűtésre 1566m3 fogyott.
Májusban feldobtam még 10 centi gyapotot a födémre, mert a 20 centis vasbetonon a 10 centi nikecell elég karcsú volt, de ez már nem játszott bele a gázfogyasztásba.
"Pénzről nem volt szó, mivel addig nem akartam, hogy felmérjen, amíg nem tudom, hogy megcsináltatom-e."
Hm, a hőszigetelés (szinte) kizárólag a pénzről szól: elköltök 'x' forintot, hogy utána évi 'y' ft-t megspóroljak. Szal elég fura gondolkozás, hogy előbb eldöntöd, hogy megcsináltatod-e és utána esik szó a pénzről...
"Gondolom kicsit drágább mintha simán a falra raknák a gyapotot."
Nem feltétlenül. Ha kész a "keret", ahova be akarod fújni (nálad a légrés), akkor befújni már lehet olcsóbb, mint "falra rakni a gyapotot".
Mikor az ember kénytelen megcsinálni valamit, mert akinek kellett volna, sehol sincs...
Lépcsőbetonozás előtt vagyunk (most lettünk kész vele, ez tegnapi kép), felraktam még egy kis hőszigetelést, mert ezt többé már nem szedjük szét.
Illetve a földelőszonda kötődobozát semmiképpen nem akartam a már meglévő hőszogetelésbe belevágni, és valamikor úgyis megy rá még 5 centi, hát felraktam így.
Arról eddig nem volt szó, hogy anyagilag mivel járna mindez.
Mivel te sem írtál költséget, megint csak az ökölszabályt lehet nézni: minél jobban szigetelt egy ház fala, annál kevésbé éri meg a további szigetelés. És a tied egész jó, szal jó eséllyel soha meg nem térülő beruházással elérnéd, hogy aggódnod kelljen a pára miatt...
A nyugalomban lévő levegő jobb hőszigetelő,de nálad nincs nyugalomban (?).
Ezt nem tudom, remélem igen, mivel huzatot különösebben nem érzek sehol, de nem is nagyon figyeltem, hogy pl. a villamos dugajoknál van-e szélmozgás. Most nem érezni, de télen lehet más a helyzet.
Az az 1 rétegű gk nem tudjuk hogyan van párnafázva,de ha vízszintesen is van akkor elég nyugodt a levegő.
Ezt sem tudom, majd megpróbálom fotókon visszanézni.
A fólia páraáteresztő?
Ezt sem tudom, fekete....
A légrés kiszellőzik valahová?
Gondolom a padlástérbe, ezt majd megnézem.
Összességben akkor az a helyzet, ha nem mozog a levegő légrésben, akkor nem éri meg befújni, mert csak pénzkidobás és egy későbbi szerelésnél csak macera lenne.
Viszont ha van levegő mozgás, akkor megtérülhet, hisz az elszökő hőt meg lehet spórolni.
cca 140 nm nettó terület, 8 éves épület, így ha jól gondolom, számolom 14000 kWh az éves fűtésigény. Az elmúlt évben kb. 1700m3 gáz fogyott (melegvízzel együtt) 22-24 fok tartása mellett. Ez ha jól számolok, akkor 17000 kWh ami arra utal, hogy nincs különösebb levegő elszökés.
Félek nem teljesen értem amit írsz. Ha utólag fújatok a fólia és a gipszkarton közé, akkor az csak teljes kitöltés lehet azaz 10 cm. Ez a meglévő összesen 17 cm szigetelésnek több mint fele, tehát mindenképp kell számítás. A számításnál mit kell számoljak?
Adok vastagságot, nem gondoltam hogy ez számít.
gipszkarton 1,25 cm
légrés 10 cm
fólia ?
kőzetgyapot 10 cm
osb 1 cm
EPS 7 cm
A kérdés, hogy a 10 cm légrést belülről befújjással feltölteni ásványgyapottal az jó hőszigetelés szempontjából vagy inkább kockázatos egyéb okból.
Ezért is írtam, hogy van gáz. Az áttervezés, készülékcsere, turbós kémény, engedélyeztetés is tetemes költség, de kevesebb, mint bevezetni a gázt. A gáznak van azonban egy nagy hátránya: nem állítható elő házilag. Ellentétben a napenergiából nyert kW-kal.
Mivel van egy dög nagy pince (45m2), kazán, hőszivattyú, puffer tároló bármi vígan elfér és nem vesz el értékes lakóterületet. A kazánház, széntároló, műhely, garázs viszont ezzel az átalakítással egy garzon lakórésszé avanzsálna. Inkább lakjon a házban ember, ne autó, nem igaz?:D
Igen, én is ettől tartok, bár 0,2-es átlag már nem átlagos. Jobb annál. A passzív szint kifűthető/lehűthető a szellőző levegő hangolásával? Ez mondjuk nem az és lehet nem is lesz a közelében, hisz nem új építés, csak átalakítás/korszerűsítés.
"Az előtétfalnak lehet akár teljesen különálló alapja is, de ahhoz komoly alapozás kell alája (tehát profi tervező és korrekt munkások). Szerintem maradj a hülyebiztos megoldásnál, amikor egyben van az alap."
Innen indultunk. Minek a szigetelés alá alap?
"A B rajz csak valami vicces nyomdahiba lehet."
Nyilván ez csak egy kézi skicc. A lényeg az lett volna, hogy vasalva, ferdén alátámasztva nem fog kelleni a teljes alap vastagság lefelé. Statikailag megtervezhető, bár kivitelezni nem lenne egyszerű. Egyébként meg nem teherautókat kell tartania csak az előtétfalat.
"Ha spórolni akarsz, akkor villámgyorsan felejtsd el a nehéz (=erős alapra szoruló) előtétfalat, létezik egy rakás hasonló, de könnyű megoldás is, amihez nem szükséges alap."
Pattintott kő és téglaszelet is megoldás, az még előtét nélkül is elmehet (fennmarad), de nem lenne olyan szép. Vagy valami nagyon ügyes kezű kőműves kell hozzá.:D
"talajon fekvő padlóban nincs hőszigetelés -> az építtető hülye"
Ez nem ilyen egyértelmű. Van olyan vélemény, a cikket idéztem is már itt párszor, miszerint az elfogadható fűtési költség növekedésért cserébe lényegesen komfortosabb a kuckó nyáron, mert a padló + az alatta lévő talaj tömeg besegít. A cikk szerint a mérleg pozitív. Persze komoly alap melletti szigetelés mellett.
"a kényszer (központi) szellőztetés is tervben van. Azzal lehetne kombinálni a fűtés/hűtést valóban, de ott meg nem mozog annyi levegő... ha jól értem, csak az átmeneti időben kellene"
Átlagos hőszigetelésű/méretű háznál a szellőzőlevegő a csúcs fűtési/hűtési hőigénynek csupán kb tizedét képes leszállítani, de még az átlagos hőigénynek is csupán a negyedét képes szállítani, tehát kevésbé zimankós napokra/rásegítésként is erősen halovány ez a terv,
én nem költenék egy fillért se ebben az irányban (szellőző levegő fűtése/hűtése).
Viszont hamár benn van a házban a gáz, akkor én nem vetném el azt sem a lehetőségek közül. Ha VALÓBAN marhajó egy ház hőszigetelése, akkor szinte tökmindegy, hogy azt a kevéske hőt milyen fajlagos árú energiahordozóból állítod elő (és menyire vacak hatásfokú fűtőberendezéssel) és végső soron a gáz mégiscsak sokkal olcsóbb, mint a villanyfűtés.
Eszembe jutott a tartály-rejtő paraván inverz változata is:)
a tartály felett a helyiség mennyezetére felfüggesztünk/lelógatunk egy nagy (vas/kpe/stb cső) karikát vagy negyedkör-ívet, majd ezt mintegy függönykarnisként használva rálógatunk akármit, ami körülveszi a tartályt (megtartva a hőszigetelés mellett a szellőző légrést). Ez a "függöny" lehet szövet, fém, műanyag, akár párazáró, stb
3-4-5kW -15 fokban? Hmm. Jó kérdés. Számolok majd. Egyelőre átépítés van terítéken, nagyon csak elméleti számok vannak. Meg méretek. Eltolt szintes ház, 3 erkély/loggia, fél ház alatt pince, földszinten nincs szigetelés, sőt kívül csak a lakószintek mellett volt (alap nincs szigetelve), azaz a jó eredményhez a járdát is fel lehet törni. Egyelőre 0,2-es átlagos fallal csinálok majd egy táblázatot.
A klíma (levegő-levegő hőszivattyú) egy okos megoldás, de nem szeretem a levegő forgatás/huzat+zaj miatt. Tudom vannak elvileg huzatmentesek... Az új nyílászárók miatt a kényszer (központi) szellőztetés is tervben van. Azzal lehetne kombinálni a fűtés/hűtést valóban, de ott meg nem mozog annyi levegő. Félő, hogy egy nem passzív házat a szellőző levegőre rásegítéssel nem lehet kifűteni. Bár ha jól értem, csak az átmeneti időben kellene szerinted, a kemény hidegekben meg menne a padló/fal/mennyezet fűtőháló akármi COP1.
Nem vagyok gáz párti, de már van. Nem kell bekötni, csak áttervezni. Radiátoros rendszerbe már nem ölnék pénzt, viszont az alacsony hőmérsékletű felületfűtéses rendszer elég nagy meló és pénz.
Ha van napelem, akkor mi az önköltségi ár? A napelemes rendszer amortizációja? Egyébként a számla 0-s ideális esetben, nem?
úgy voltam már vele (amiket amoda olvasgattam), hogy a golyós lesz a tuti. mert emezeket rakjam így, rakjam úgy, ilyen ágba, olyan ágba. kis lejtés legyen, vízszintes legyen. gumis vagy sem, rugós vagy lengő.
a gordiuszi csomót megoldottam :)
a kőzetgyapot nem drága, és szépen körbe is lehet tekerni, ahol meg szükséges, szépen lehet szakítani és vissza illeszteni
- pl simán felrakható rá laminált padló alá való alátétlemez, számos színben kivitelben kapható (1-3 mm) és filléres, jól néz ki (már akinek megfelel), van padlófűtéshez is páraáteresztó formában is.
- vékony PVC padlóval tekered körbe, de úgy hogy alul felül ha aggódsz a pára miatt (nagyon hideg helyiségben tényleg nem elvetendő probléma) az tudjon távozni. Azaz csak a palástot. Ez esztétikailag elég jól fel tudja dobni, és nem egy drága buli a vékonyabb fajta, és tök jól takarítható, valamennyire kemény így van mechanikai védelme is, ha van rá igény.
- veszel rá kapható EPS-ből készített héjat, és legletteled, amivel akarod. Ennek hátránya, ha valamiért bontani kell az nagyon nem egyszerű móka lesz adott esetben
- láttam már padlófilccel betekert változatot is, mondjuk azt macerás takarítani ha koszos lesz és le is akarod takarítani. Kérdéses mennyire számít az esztétika, milyen helyen van.