Keresés

Részletes keresés

Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102300

De gondolom állványt használsz, nem?

Előzmény: nvizsla (102297)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102299

ISO-t 3200- nél tovább nem szívesen tolom, bár tapasztalat, hogy sokszor 6400-on is jobb a kép, mint kisebb ISO hoszabb záridő kombináció. Valahogy témától is függ, van ahol meglepően jó még a 6400 is.

Állványom van rendes, de nem szívesen hurcibálom, itthon inkább kéznél van. 

Előzmény: Homo mirabundus (102298)
Homo mirabundus Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102298

Közelítsük meg másként.

1. Meddig tudod feltolni az ISO-t, hogy még ne fájjon?

2. Barátod-e az állvány, legalább monopod erejéig?

Előzmény: Kimiki (102296)
nvizsla Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102297

Én csak a stabi nélküli Tamron 70-200/2.8 + 2x Teleplus MC-7 Kenko Tokináról tudok véleményt mondani, vagyis meg vagyok vele elégedve. Szinte kivétel nélkül ezzel a párossal fotózok madarakat, állatokat, többnyire cserkelve. Néhány példa itt:

  http://indafoto.hu/menyhart_jozsef

Előzmény: Kimiki (102296)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102296

Most, hogy a sokszorozókat kitárgyaltuk, az eredeti kérdésre valaki valamit?  Vegyem, ne vegyem, melyiket, melyiket ne...? 

Előzmény: Kimiki (102281)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102295

:)

Előzmény: Homo mirabundus (102294)
Homo mirabundus Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102294

Eccer tettem fel 70-200/2.8-ra (a legrégebbi, 2.8-on sztem még picit lágy fajtára) egy kétszerezőt, kíváncsiságból. Néztek rám egyes kollégák, kérdezték, hogy lusta-e vagyol, fater? Mert hogy értetlenkedve ráztam a fejem, folytatták azzal, hogy nyilván le akarom egyszerűsíteni az utómunkát. Kijelöl, Delete.

 

Igazuk volt.

Előzmény: Kimiki (102293)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102293

Nem tudom pontosan, nem tapasztalat... Talán tényleg csak annyi, hogy nem működik vele érdemben használhatóan.

Előzmény: boxer-gs (102284)
boxer-gs Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102292

Én épp ma néztem egy teleobi hirdetést, aminél írta az eladó, hogy nyitottan is tűéles (ha jól emlékszem a szófordulatra). Az összes róla szóló teszt és a saját tapasztalatom szerint is érdemes rekeszelni (mint a legtöbb obit) az élesebb kép eléréséhez. Mivel ezt nem feltételezem, hogy hazudni akarna az eladó, így csak azt igazolja ez az eset is előttem, hogy szinte mindenkinek másak az élességgel, képminőséggel szembeni elvárásai.

Előzmény: ötfelezős (102287)
boxer-gs Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102291

1.4x-ezőt tudok próbára adni. Van egy Kenko és egy Canon is.

Előzmény: rönofan02 (102289)
ötfelezős Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102290

Hajtson, mint a veszett fene! mondta Psmith.

Hová? Kérdezte a taxisofőr, nem minden ésszerűség híján.

 

Bocs, de ezt nem lehet kihagyni. Hol?

No meg, mi? Mert csak Canonból van 3 változat. Aztán régebben az volt a vélemény, hogy valamelyik kiegészítő márka 1,4-szerezője olcsó is és jó is (300 volt a nevének a vége, talán Kenko?).

Előzmény: rönofan02 (102289)
rönofan02 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102289

No, akkor máris okosabb lettem...

Szóval ki kellene próbálni, nem igaz? Van valakinek kölcsönbe, egy próba erejéig 2x, vagy 1,4x extendere?

:o)

Barátsággal

Tóni

Előzmény: ötfelezős (102282)
ötfelezős Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102288

kevésbé elegáns vakon

 

Ez vázakon akart lenni, de ezt a billentyűzetet kissé erősebben kéne verni, viszont a helyesírás-ellenőrzőnek a vakon-al nem volt problémája. :D

Előzmény: ötfelezős (102282)
ötfelezős Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102287

Éppen hirdettek mostanában az adok-veszekben egy /4 IS-est 1,4x-el, gondoltam, megvárom, míg elkel, aztán leírom véleményemet, hogy az kissé túlzás volt, hogy telekonverterrel is ugyanolyan szép képet ad, de ha már szóba került, valamennyit az 1,4-szerező is rongál, de az tényleg nem sok.

Előzmény: boxer-gs (102284)
Homo mirabundus Creative Commons License 2017.03.18 0 1 102286

Igaza van ötfelezősnek!!!! 

Az 1.4X a teteje, de már azt is sokan finnyázzák. Persze nem tudni, mennyi bennük a pixelbuzulás és az eleve gyengébb obik részaránya, de valóban szükségmegoldás. (Tudom, hogy nem ugyanaz, de a képkivágás miatti "romlás" rendszerint kisebb, mint amit egy kétszerező csinál.)

Előzmény: rönofan02 (102277)
ötfelezős Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102285

Bocs, pontosítanék, a legtöbb gépen 4-es fényerejű lencsére téve nem működik, mivel a max nyílásnak 5,6 vagy nagyobbnak kell lennie. A 6D-nél még biztos így van, régebbi gépeknél meg, ha jól emlékszem, csak az 1-es sorozatnál működött 8-as kezdővel az AF.

Illetve, ez is sokat tárgyalt téma volt itt az Indexen 10 éve, valami érintkező leragasztással nem tiltja le a gép, csak éppen bebizonyosodik, hogy az AF már nem kóser, többet vadászik, téved, stb.

Előzmény: Kimiki (102283)
boxer-gs Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102284

Pontosan mit értesz értesz ezen?

 

A kétszerező maga működni fog, tehát adja a hosszabb gyútávot, csak éppen rönofan02 topiktárs 70D-jén AF nem lesz vele. De ez nem a váz szenzorméretétől függ, hanem az objektív fényerejétől. A kétszerezővel f4-ből f8 lesz, ami a vázak többségének (70D-nek is) már kevés az autofókuszhoz. De pl az újabb 80D-vel már működne.

A kétszerezővel kapható képminőség megint más téma. Szerintem jobb kompromisszum az 1.4x konverter.

Előzmény: Kimiki (102283)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102283

Olyan vélemény mintha én is olvastam volna valahol, hogy a kétszerező csak FF-em működik.

Előzmény: rönofan02 (102277)
ötfelezős Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102282

Mire rakod? Mert mintha kétszerezővel a /4-es már a kevésbé elegáns vakon nem is működne hivatalból.

Szerintem a kétszerezővel készített képekre először ránézve nagyon savanya arcot fogsz mutatni.

Előzmény: rönofan02 (102277)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102281

A másik, hogy én nem szeretek ilyesmit állandóan cserélgetni (adni-venni) tehát inkább járom körbe a témát sokszor, minthogy a végén rossz szájíze legyen a dolognak. Az igazság az, hogy kicsit a 2.8 felé hajlok, megmondom miért: mert ha mégis hiányozna a nagyobb fényerő bizonyos szituban, akkor a 4-esből nem tudok többet kicsalni, ha megszakadok sem. Viszont a 2.8 hiányosságán (IS) tudok segíteni (állvány, rövidebb záridő, gyakorlás...) de ez mindenképp rajtam, és nem rajtam kívülálló okon múlik. 

Nem akarok a későbbieben azon morogni, hogy mi a francért nem a fényerősebbet vettem, amikor szükségét érezném. Tudom, ezzel nagyjából meg is válaszoltam magamnak a megoldást, de mégsem, hisz ha valaki korrekt hátrányát mondaná a 4-essel szemben, az befolyásolhatna, de mindenképp elgondolkoztatna. Mondjuk ha azzal jönne valai, hogy stabi nélkül 10 képből négy kuka (stabi hiánya miatt), akkor lehet meggyőzne a stabi fontosságáról a szóban forgó objektív esetében. Mert hiába szebb a háttérmosás, és jobban lehet vele játszani, ha sok a bemozdult, életlen kép. 

Szóval nem akarok én senki agyára menni, de utólag sem akarom megbánni, vagy kicsit is sjnálni a döntésem. Kösz a türelmet. :)

Előzmény: Homo mirabundus (102279)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102280

"Én azt hittem, hogy nagyjából meg lett válaszolva"

 

A GDP-m jelentős része forog kockán, hadd pörögjek még egy kicsit a témán.  :)

Egyébként meg már most írtál újat, és hasznosat, úgyhogy már megérte!

Előzmény: Homo mirabundus (102279)
Homo mirabundus Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102279

Én azt hittem, hogy nagyjából meg lett válaszolva:(.

  Játszhatsz mindkettővel, de ugye a 2.8-asnak van 4-e, a 4-esnek viszont nincs 2.8-a:D. Nemtok mást mondani, mint eddig: azon múlik, éppen mit fotózol és milyen körülmények (fényviszonyok, mozgás) között. Én amúgy azt vettem észre, hogy amíg a 4-est gyakran használom teljesen nyitva, a 2.8-as-t viszont elég sűrűn feltekerem 4-re vagy fentebb. Ám ezzel -mint kiindulással- sincs minden rendben: a 2.8 tipikusan FF vázon ül, a 4-es meg a kisebben, ezzel a mélységélesség problémája egy újabb latolgatást gerjeszthetne - de ez már valóban parttalanná teszi a témát.

  Azért mégis van privát tanulságom: amikor valami olyasmibe keveredek, amit a te "általános célú" felhasználásodhoz hasonlónak vélek (=nagyjából fogalmam sincs, hogy mi kerül elém, nem nagyon tervezhető a dolog), és ahhoz viszem magammal a holmit, valahogy az utóbbi kombó hamarabb és gyakrabban kerül a tatyóba - de ez én vok. Ez ugye olybá tűnhet, hogy feladom a 2.8-as magasabb induló fényerejéből adódó elnyöket - de ha "általában" kellettek képek, én eddig nem éreztem emiatt korlátozva magam. És való igaz: amikor nagyon is célzott a dolog, és többnyire piszmogni, agyalni, ötletelni is van idő, netán még a fényekbe is beleszólhatok, esetleg állvány is van, akkor viszont a 2.8 kerül elő. Vagyis megint az jön elő, mihez kell éppen szabnom az eszközt...

  Azt azért nem hallgathatom el, hogy a 4-es hajlamosabb a flare-re, sőt, az ettől legjobban szenvedő obim (erről valahogy kevés szó esik, ahogy arról is, hogy a napellenzőt nem azért szokták rárakni sokan még zárt térben is, hogy még feltűnőbb legyen...).

  A gyorsaságban én ugyan nem vettem észre olyan különbséget egyik vázon sem, amin bármi is múlna, egy 7D sorozatot vidáman abszolvál akármelyik, s ha mégis van életlen kép, az szinte biztosan az én hibám. Biztos van különbség (sztem nem a 2.8 javára...), de ahhoz már olyan váz és téma is kell, hogy nyafoghassunk miatta - én ezt nem venném be a szelekciós ismérvek közé.

Előzmény: Kimiki (102275)
nvizsla Creative Commons License 2017.03.18 0 1 102278

Na akkor fog hiányozni a többlet fényerő, amikor felteszed a kétszerezőt! :)

Előzmény: rönofan02 (102277)
rönofan02 Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102277

No, erre én is nagyon kíváncsi vagyok!

Karácsony táján megleptem magam egy 70-200mm f/4 IS USM-mel, de őszintén szólva sokat agyaltam, hogy ez legyen, vagy a 2.8-as stabi nélküli. Végül az f/4 IS mellett döntöttem, bár az is igaz, hogy belebotlottam egy gyakorlatilag vadonatúj példányba nagyon jó áron, és ez azért elég meggyőző érv volt.... Azóta nagy megelégedettséggel használom, de azt azért hozzá tenném, hogy eleddig még nem hiányzott a nagyobb fényerő, ráadásul itt a tavasz, hosszabbodnak a nappalok, ráadásul az órát is mindjárt átállítjuk... Többnyire túrázáskor használom egy 70D-re tekerve. Most keresek hozzá egy kétszerezőt, mert néha-néha kicsit rövid, de nem dőlök a kardomba, ha nem lesz...

Szóval én is kíváncsi vagyok a véleményekre.

Barátsággal

Tóni

Előzmény: Kimiki (102275)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102276

Még annyi, hogy súly talán nem számít, árban meg nagyjából ugyanott vannak, ezért a dilemma.

Előzmény: Kimiki (102275)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.18 0 0 102275

Akkor még egy kis vitaindító, csakhogy ki ne haljon a topik.

Akinek van mindkét obival tapasztalata, elmondaná a tapasztalatait, melyiket miért? 70-200 4L IS USM vagy 70-200 2.8L USM.  Tudom a különbséget leírva, de a gyakorlatban érdekelne, hogy pl mennyi előnyt jelent a plusz fényerő, vagy inkább praktikusabb a gyengébb fényerő, de stabi. Élességben azt olvastam, nagyjából partiban vannak, talán a 2.8-as gyorsabb, persze ezt sem tudom mennyire lehet észrevehető.  Szóval aki használta, ismeri mondkettőt, írna pár sort róluk? APS-C-re kéne, portré, gyerek, általános célra, nem sport (bár a gyerek kategória szerintem kimeríti ezt) Játszás lehetősége a mélységelességgel, bokeh-val főleg. Köszönöm!

Kimiki Creative Commons License 2017.03.14 0 0 102274

Oké, köszönöm!

Előzmény: Homo mirabundus (102273)
Homo mirabundus Creative Commons License 2017.03.14 0 0 102273

Az sem rossz...

  Arra a mondásra gondoltam, aminek az a vége, hogy "...Isten majd kiválogatja!". :D

  No de tényleg, ha elsősorban állványról és/vagy mozgalmas, eleve rövid záridőket kívánó eseményekhez használnád, nagyobb gyútávon is aligha hiányozhat a stabi a nem extrém teléknél (tapasztalat, igaz, még 80-200 FD-vel). Most viszont a "magáncélú" 70-200 f4-emen ehhez képest folyamatosan be van kapcsplva az IS, és hidd el, nem az f2.8 - f4 közötti különbség okán, és nem is az osztrák úriember miatt, hanem mert az alkalmanként sem egycélú felhasználás során így jóval kevesebb a már műszakilag is eleve kuka képem.Magyarul gyakran előfordulhat, hogy a "másik váz másik obival" jól tudna jönni, de ez "profi attitűd". Még ha ott is van, tutira nem kézügyben, hanem a púpomon... Megjegyzem, még az f4-es esetén is szokott gondom lenni a "kis" mélységéleséggel, a rekeszelés meg nem tesz jót a záridőnek, de mindez nagyon függ attól, hogy mivel állsz szemben, mennyi múlik rajtad, vagy hogy meddig tolhatod az érzékenységet. Az én vázaim még nem szeretik a sokezer ISO-t:(, ami viszont az újabbaknál már nem annyira ügy. Ha ehhez van még jó nagy kezdő fényerőd is, behatárolt területen -no, ez a terepe a válogatásodnak, vagyis hogy mire kellene, és ahhoz az előbbiek alapján jó lenne-e, megérheti-e...- mindez együtt százezres spórolást, okosabban elkölthető pénzt jelenthet. Nyilván az első kérdésed is ilyesmin morfondírozva születhetett:), hogy ne utólag derüljönek ki.a dolgok 

Előzmény: Kimiki (102272)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.13 0 0 102272

hozzászólások...

Előzmény: Kimiki (102271)
Kimiki Creative Commons License 2017.03.13 0 0 102271

Mit kell kiválogatnom? A bemozdult képeket, vagy a hozzászások lényegét? :) 

Előzmény: Homo mirabundus (102270)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!