Ha csak a fok számít a tiszta alkoholból kell a legkevesebb, ha az aroma is lényeg akkor a tisztázás után a hígítás előtt kell elvenni a javítandó anyaghoz. Itt is segít a számolás is.
Felmerült egy probléma,ami előtt értetlenül állok,és segítségteket kérem a megértésben!Készitettem két adag dió pálinka alapot,30-30 szem dióból,mindegyik duncosra öntöttem 3Lgabona szeszt(68*.ost),majd 40 nap érlelés után egyik adagot befűszereztem"cukroztam,majd újabb 40 nap elteltével leszűrtem,és nem tudok alkoholfokot mérni benne!!!!!(fokolóm jó,mértem vele más páleszt és OK)DE beleteszem eme szirupba és kiugrik belőle a mérő,kostólva viszont hozza a fokot,végig jelzi az utat!!A mennyiség is meg volt leszűréskor.
Korábban olvastam, hogy leesett alma, milyen cukortartalmú stb.... Van egy körtefa, de nem tudom milyen fajta lehet, apró hosszúkás körtékkel van tele. Szóval, leesett körtének néztem a Brixét, 10 volt, ami a fán volt,az pedig 12. Az lenne a kérdésem, hogy ezzel még érdemes várni? Ízre még nem igazán édes, de a földön van egy pár,de azt meg nem szedem fel. Előre is köszi.
Öreg ember vagyok már, s elég sok mindent tapasztaltam. Emlékszem amikor a mangalica közellenségnek lett kikiáltva, mint az egészség legfőbb rongálója, leginkább a zsírja miatt. Ma meg aranyárban árulják, mint egészségmegőrzőt. s mindkét esetben tudományos vizsgálattal alátámasztva.
Aztán ott van a margarin. Ha tíz évvel ezelőtt valaki le merte írni, hogy inkább zsírral főz mint margarinnal, hát kiátkozták, ma meg ugye a transzzsírok miatt egészségtelennek lett nyilvánítva. Szintén mindkét esetben tudományos vizsgálatokkal alátámasztva.
Aztán a spenót. Volt nagyon egészséges és fontos, aztán kiderült, hogy jobb elkerülni, aztán megint egészségessé vált, mára meg tulajdonképpen elfeledetté.
Eszembe jutott ám az üzleti érdekeltség a pektinbontóval kapcsolatban is, de már így is kicsit túl lett lihegve a téma, nem akartam újabb olajat önteni a tűzre.
Azért az üzlet, a profit hajszolása érdekes helyzeteket, sőt hiteket is képes generálni, mint pl. a mangalicánál vagy a margarinnál történt.
Vagy ott van a müzli.
Nem tudom tudományos érvekkel alátámasztani, hogy nekem a müzli egy nagy kamu, de az biztos, ha valaki el akarná venni előlem a marhapörköltet nokkedlival, s helyette müzlit etetni, akkor nagyon fejbevágnám, s megmaradnék korszerűtlen, tudománytalan vadembernek...:)
"Könyörgöm vedd már észre, hogy nem az én állításom."
Igen, én dobtam be a témát és nagyon köszönöm, hogy leírtad a véleményed. Azt sajnálom, hogy aztán tőled várják el, hogy komoly, tudományos érvekkel támaszd alá a véleményed. Megnyugtatlak, ezen a topicon, erre a kérdésre, senki sem tudja a helyes választ. Aki most felháborodik, azt vissza kéne rángatni valahogy a Földre.
Mindenkinek meg kell élnie valamiből, egyik ezt talál ki a másik azt, aztán jön is hozzá a megfelelő elmélet, ha kell akár egyetemi szinten is. Így válik minden eladhatóvá. A tudomány pedig minden szinten keresgél. Lehet egy néhány évvel kiderül, hogy a pektinbontó rákkeltő anyagokat választ ki, vagy pontosan az, hogy segítségével el lehet kerülni a rákot.
Ez olyan, mint egy vallás. Azt hiszem, ami tetszik nekem.
Mindezt eddig is tudtam és valójában engem a stílus sértett: "Pektinbontó kötelező".
Nekem mindig azt mondták itt, hogy vigyázzunk a kezdőkre, ne tanítsuk félre őket. Az itteni tanokból kiindulva Figyelget kolléga el sem tudta képzelni, hogy van pálinka pektinbontó nélkül is. Jól van ez így??? Szerintem nem.
Remélem feladhatjuk ezt a témát és továbbra is keresgélünk.:-)
Ez pl. kajszinál biztosan így van, de annál a körténél nem vagyok biztos benne. Mindennap, vagy kétnaponta keverem őket, a körte viszonylag gyorsan lesüllyed, a kajszi meg nem, csak hosszú idő után, jóval az erjedés befejeződése után. Az almánál meg megint más a helyzet.
Általában az is igaz, hogy minél gyorsabban célszerű lefőzni a cefrét, de itt is lehetnek kivételek. Talán hat hét évvel ezelőtt úgy jártam egy kajszival, hogy egyszerűen elfeledkeztem róla. Kb negyedig volt egy hordó, s lezárva két év után került elő. Ki akartam önteni, de nagyon jó illata volt ahogy megmozdítottam. Lefőztem, s nagy meglepetésemre az egyik legjobb kajszipálinka lett belőle. Azóta a kajszit hosszabb ideig tárolom, a többit meg amint leforrt lefőzöm, ha tehetem.
A gyümölcs is tartalmaz pektinbontót, csak keveset és nem feltétlenül olyant, amilyent mi szeretnénk. A gyári pektinbontók leírásában szerepel, hogy milyen mellékreakcíókat nem katalizálnak.
Üdv.:Ha majd készít olyat is amibe tesz élesztőt,és a többi számára "furcsaságot", majd akkor lesz összehasonlítási alapja az általa készített pálinkáival szemben.
Az tény,hogy ezek csak javítanak a végtermék minőségén,tehát rosszabb semmi esetre sem lehet ua.feltételek mellett,mint kezeletlen társa.
-Az élesztő,és pektinbontó is természetes anyag.
-A cefre nem akkor van leforrva,ha lesüllyedt a bunda,már "jóval"előbb.A bundát az abban megrekedt co2 buborékok tartják fönt,s mikor ezek is távoznak,a bunda akkor merül el.
Persze hogy nem, idézőjelbe kellett volna tennem, ahogy pl. snapszmester is jelezte....
Nem sokat foglalkoztam ám ezzel a pektinbontós témával, csak most kicsúcsosodott, de ebben a pillanatban jutott eszembe valami. Lehet hogy ezek a pektinbontó enzimek jelen vannak az erjedő gyümölcsben? Csak nem egyformán? Érdekes lenne erről többet tudni. Vagy vannak "vad" pektinbontók, mint pl a vadélesztők? Vagy csak kevés van, s azért kell hozzáadni a cefréhez hogy elég legyen? Vagy, vagy, vagy.....
Hangsúlyoztam, hogy "számomra". S nem azért mert nem használ mesterséges anyagokat, hanem azért mert meseszép pálinkái vannak.
Amikor elkezdtem a pektinbontó használatát, szintén egy "számomra" szaktekintélynek tartott valaki hatására tettem, de ő sem volt "valódi" szaktekintély, csak meseszép pálinkái voltak.
Egy pillanatra visszatérve Kovács Gyulához.
Amikor még nem volt ismert, jó néhány évvel ezelőtt (akkor már használtam mindenhez pektinbontót), egy pesti barátom meghívott a vadászházába egy hétvégére Pórszombat közelében, ott találkoztam először a körtepálinkáival. Mit mondjak... lehidaltam...:)
S nem is igazán hittem el, hogy nem használ pektinbontót meg élesztőt.
De a későbbiekben másoknál is jártam így, s valóban elbizonytalanodtam.
Szóval ittam már "lehidalós" körtepálinkát pektinbontóval meg anélkül is.
Viszont most eszembe jutott valami a körtepálinkáról.
Egy középkorai körtefajta (nem tudom a nevét, de nemsokára érni kezd, majd teszek fel képet, hátha ismeri valaki) cefrézésénél reggelre megfordult a bunda, s azonnal elkezdtem lefőzni. Igenám, de az első adag lefőzése után, közbejött valami, nem tudtam folytatni, csak három-négy nap múlva. Nem mondom hogy ég és föld volt a különbség a két főzet között, de sokkal, sokkal jobb lett az azonnal lefőzött. Kipróbáltam aztán ezt más körtefajtákkal, de messze nem volt ekkora a különbség. Azóta az a fa nem termett, de az idén szép termés ígérkezik, nagyon figyelem a bunda fordulását és megismétlem, kíváncsi vagyok, hogy az akkori véletlen volt e vagy nem. (az akkoriban volt pektinbontó, most nem teszek bele).
Könyörgöm vedd már észre, hogy nem az én állításom.
S még azt sem mondtam, hogy egyetértek vele.
Mindössze annyit, hogy második éve nem használok pektinbontót.
Véleményem meg talán lehet spontán kialakult és egyben szubjektív is, bár ezt még nem írtam le, de most megteszem. Általában az a tapasztalatom, ha van két egymásnak feszülő és ellentétes szempont, akkor gyakran a kettő között van az optimális megoldás.
Ez itt, konkrétan a pektinbontó esetében részemről azt jelenti, hogy lehetséges amikor felesleges a pektinbontó használata és van amikor szükséges.
Így aztán pillanatnyilag a birsnél használok pektinbontót, a körténél meg nem.
S lehet, hogy két év múlva felülbírálom ezt a döntésemet, de jelenleg itt tartok, s ne kérj tőlem alátámasztást, mert ez egy szubjektív vélemény, s elismerem lehet hogy hibás, de az is lehet hogy nem.
De úgy gondolom, nem ez a legfontosabb (számomra semmiképp) a jó pálinka készítéséhez. Vannak standard eljárások a cefrekészítésnél, amiket azért ma már a nagy többség betart. Aztán ha az így elkészített cefrét elviszi hivatalos pálinkafőzdébe, akkor lesz egy jó pálinkája. ha otthon főzi ki, akkor meg vagy jó lesz vagy nem. Az a tapasztalatom, hogy az otthon főzött hibás pálinkák túlnyomó többsége elő vagy utópárlatos, vagy mindkettő.
Ez viszont valóban egy állítás a részemről, s ha kéred alá tudom támasztani, de csak saját tapasztalataim alapján, ami nyilván vitatható.
öreg_néne_b: Köszi, ezt eddig nem tudtam, nem használtam volna pluszban drága lallzyme-t. Azt gondoltam, hogy lebomlik, hozzáteszem a szakmámhoz nem áll közel. :)