Azt hittem valami szakmai indoka van. :) Lelopni bármit lelophatnak, de ez nem sokkal drágább mint a horganyzott és azt is lelophatják. Inkább a 0,6mm-es vastagság zavar, ezért kérdezem hogy van-e tapasztalat.
Miért? Már gondolkodtam rajta sokat és éppen ez volt ami mellett az szólt hogy pl nem rozsdásodik. Mi a konkrét baj velük? Még nem rendeltem semmit, még bármire módosíthatok, persze színes kellene nem sima horganyzott.
Sziasztok! A Trifa csatornával van valakinek tapasztalata? Alumínium csatornákat nézegetem, és ez az amit még hajlandó lennék áldozni a dologra. Elvileg 0,6-os alu ötvözet a csatorna anyaga. Mennyire lehet ez jó? Vagy ha nem is Trifa, ugyanilyen anyagból hajt a környéken egy bádogos üzlet, talán kicsit olcsóbban. Műanyagot nem akarok, a márkás darabok meg drágák oda ahová kellenének. Csatornavasból elég a 20cm-es vagy érdemesebb 30-ast venni?
A mostani padlószinttől kiméred a végleges métervonalat ami kerek 1 méter plusz a kiszámolt vastagság. Az ajtókon pedig lesz egy jel, amit pontosan ide illesztenek beépítésnél.
ez egy nagyon lényegi kérdés. utólag semmit nem lehet vele kezdeni. nem a nyílászáró a kérdés, hanem hogy mi legyen a padlók rétegrendje. nem akarok nagyarc lenni, de ha még nincs eldöntve, akkor valami nagyon el lett cseszve.
olyan ember kellene, aki látott már mondjuk fafödémen fürdőszobát. saját agyammal valami vízálló osb vagy cementkötésű+folyékony fólia+hajlaterősítőben gondolkoznék.
Most kerülnek be a konténerházba a nyílászárók. Mivel van néhány olyan ablak, amely padlósikra kerül, többekközött egy emelő toló ajtó, ezért felmerül a következő kérdés:
A konténer padlója faburkolat, amire én rázárnék még egy OSB lappal, de a fürdőben és a WCben kerámialapot tervezek, ezért az a kérdés, hogy milyen magasságba kerüljön az emelő toló ajtó, mekkora rétegrendet hagyjak ki a fapadlón kivül?
Az épület alja szabadon van, azonban 25-28 cm szigetelést kep, ezért hőszigetelés kérdés nincsen.
A kerámialapos helységekbe villany padlófütés is kerül.
Nagyon tetszenek a fa (hatasu wpc?) teraszburkolatok. Pro es kontra miket lehetne emliteni egy normal csempezett teraszhoz kepest? Kell ala ugyanugy vmi aljazbeton vegig, vagy el lehet hagyni es csak vmi 'savalapot' kesziteni? m2 arban kb. mennyibe kerul a ket verzio atlagos minosegben?
Az a gond, hogy áthidalókban is Ytong termékek kellenek, amik sokkal drágábbak, mint a Porotherm pl.
Teherbirásban semmi gond nincs velük a téglához képest, hiába Ytong termék, de ennek nem olyan szar a nyomószilárdsága.
Kinek éri meg? 3 éve terveztem egy ilyenből, ahol kvázi főút mellett épült a ház, nagy a buszforgalom, setb. Oda nagyon kellett a hanggátlás.
Másnak a hőtároló tömege miatt kellett.
Összköltségben azért 4-5-800e Ft is lehet a különbség egy P30n+f-hez képest, ~150 m2-es földszintes háznál. Kicsit drágább a falazóanyag, kurva drága a hozzá való habarcs, frágább az áthidaló, és drágább a munkadija is. Vakolni sem olcsóbb, ugyanis az Ytong vékonyvakolat anyagára elég húzós.
Elővettem a régi témát, látom, korábban ki volt vesézve rendesen, de lenne kérdésem.
Silka vs. Tégla (mindkettő hőszigeteléssel):
Néztem árakat, valóban drágább a silka, ezen kívül eddig senkitől nem hallottam róla rosszat.
(jah rühelnek vele dolgozni sokan, a vezetékek stb helyét belevésni pokol), azért van ahol akciós, van ahol adnak ingyen vágót is hozzá bérbe.
Azt figyeltem sok árajánlatban hogy a "hagyományos" téglákhoz képest van egy kb 50% os ártöbblet ami nem kevés.
Kérdés, kinek ér meg enynit 10+ db hangszigetelés, meg jó nagy hőtároló képesség. Viszont az összköltségben (egész ház) ez eltörtpül. Egy olyan 3e ft/m2 lehet?
Mivel eps-sel ez elég jól kombinálható itt a közetgapoton lehet spórolni is. Egy 100nm-es háznál ez kb. 360e ft. többlet minusz a kőzetgyapot vs. EPS.
Esetleg vakoláson is lehet spórolni, sima felszín jön ki. Jól gondolkodom?
A kérdésem még az, hogy menyire masszív, stabil falakat lehet belőle építeni, a 25cm vastagságnál nem kell betonpillér? Földrengés terén a pl B30-as vagy NF 30-as téglához képest hogy viselkedik? Vagy mindkető kártyavár? Mekkora az a rengés amit még kibír (ok tegyük föl az alaprajz erre optimálisan van tervezve). Ahol lenne a ház ott egy 4-5ös (Richter) reális esély a ház élettartama alatt. Melyik födémmel lenne ez biztonságosabb (fa/vasbeton?)
Könnyűszerkezetestől idegkenkedem. Az nem megoldás.
Tudok olyan megyeszékhelyi belvárosi parkolóházról aminek az építésekor derült ki, hogy a szomszédos iskolába belóg 1 métert. Nehogy azt hidd lett valami következménye, illetve igen. A tornaterem falát lebontották és 1 méterrel odébb újra felhúzták. Halál komolyan megtörtént, a parkolóház irgalmatlan fontos volt oda. (valakinek, aki pontosan tudta a tervezéskor is, hogy nem fog beférni az adott helyre)
Építkezésnél mekkora az a tűréshatár, amit még elfogadnak eltérésként a megvalósult méretek esetén az engedélyes terven szereplőhöz képest? Azaz, ha van egy 12m szélesszégű épület, abban hány centi esetleges túllépés az, ami még hibahatáron belüli? (ha van ilyen...)
A szabály az, hogy két magasság és egy belépő összege 2H+B=62-65cm (egy emberi lépés).
Előszőr megméred a színtkülömbséget az induló és a fogadó színt között, az elosztod egész számmal (N).
Kapsz egy lépcsőfokmagasságot (H), amit megszorzassz kettővel és kivonod a 65-ból.
Ez lesz a belépő mélysége (B). B-t megszorzod a lépcsőfokok számával (N) és kapsz egy hosszat, amibe a lépcsőkar bele kell férjen (vizszintesen a induló színten).
Ha nem fér be, akkor meredekebb (szűkebb) lépcsőt kell tervezni (vagy tőrt karú- , csiga-, húzott lépcsőt, stb).
A meredekebb lépcső H-ja nagyobb lesz és a B-je kisebb, betartva a képletet. Ha B< 22 cm, akkor lemenni nehéz a lépcsőn, hiszen nem fér el a lábad (ha nincs homlok, akkor felmenni nem nehéz).
Extrém szűk esetekre létezik tánclépcső is.
Ennek a fokai srégek, az egyik felén pl. 17 a másik felén 27. A következő lépcső meg van fordítva. Akkor valojában B= 17cm, de mégis van 27cm helye a lábadnak, csak mindig jobbal vagy ballal kell indulni, az első lépcsőfok srégségének függvényében.
A szűk lépcsőknél arra kell odafigyelni, hogy a kivágás a fogadó szinten legyel elég tágas, mert lefele jövet nagyon kényelmetlen, ha hátra kell hajolni.