Csak amivel egyet értünk, azzal nem vitatkozunk tovább.
A kicsit talán vehemens helyreigazítási szándék sem azért jön, hogy kioktassanak, csupán jobb mindjárt az elején tisztázni a fogalmakat. Ebbe belefér, ha véletlenül olyasmit is elmagyaráznak, amit már nem kellene.
1. van értelme egy IR-ből megfigyelni két, másik IR beli objektum egymáshoz viszonyított sebességét.
azért van értelme, mert pl. ki tudom számítani, hogy az egymástól 400.000 km távolságra lévő objektumok, az én mérésem szerint kevesebb, mint 1 mp múlva találkoznak.
2. ez a sebesség nem egyenlő azzal, amit az objektumokhoz köthető IR-ből mérnénk, tehát A-ból B-t és viszont megfigyelve.
..a távolságuk az én rendszeremben másodpercenként ennyivel nő, az NEM azt jelenti, hogy az egymáshoz képesti sebességük ennyi lenne.
De igen, pontosan ezt jelenti. Semmi mást nem jelent és a másfajta értelmezés butaságokhoz vezet.
Éppen Te vagy az aki kétféle rendszerben akarod értelmezni a sebességüket és így jön ki a megfigyelőfüggő, szubjektív értelmezésű, ezerféle sebesség amint ezerféle szemszögből tekinted az objektumokat.
egy IR-ből méred két objektum egymáshoz viszonyított sebességét, ami lehet nagyobb, mint c.
Valamely IR-ből mért sebesség különbség nem egyenlő a két objektum relatív sebességével. Mindössze erről van szó. Astrojan meg egyébként sem szalonképes, mert a "béna" dologért még mindig nem kért bocsánatot. Bár most már ennyi idő elteltével mindegy is.
Innen kezdve csak egy rögeszmés népművészeti csupor, amiért derekasan megküzdött.
Egyáltalán nem azt mondom. Az, hogy a távolságuk az én rendszeremben másodpercenként ennyivel nő, az NEM azt jelenti, hogy az egymáshoz képesti sebességük ennyi lenne. Akkor egyszerre két rendszerben akarod a sebességet értelmezni, az meg semmi jóra nem vezet :)
A gravitációt úgy is lehet értelmezni, hogy az anyag tágul azzal a gyorsulással, semmilyen kísérlettel megfigyeléssel nem lehet se cáfolni se megerősíteni, ez már a vallás és a tudomány határterülete.
Szerintem meg pont nem ugyanazt mondja, ő azt mondja, hogy egymáshoz képest NEM 400 000 km/s a sebességük. Valószínűleg úgy gondolja, hogy 300 E km/s alatt van, nyilvánvalóan tévesen, hiszen a sebességük egymáshoz képest 400 E km/s.
Ha rosszul méri vagy rosszul számolja, akkor természetesen bármilyen marhaságot gondolhat a két tárgy egymáshoz képesti sebességéről. Ami 400 E km/s.
Ha tőled jobbra is és balra is elindul egy-egy tárgy hozzád képest 200 000 km/s sebességgel, akkor te azt látod, hogy köztük a távolság másodpercenként 400 000 km-rel nő. De azt nem mondhatod, hogy az egyik sebessége a másikhoz képest 400 000 km/s.
szerintem ugyanazt mondod, amit én.
egy IR-ből méred két objektum egymáshoz viszonyított sebességét, ami lehet nagyobb, mint c.
kábé ezt akartam leírni, lehet, hogy némileg szerencsétlenül.
Ha pl. felette van élével a lemez, akkor mondjuk a függőlegestől +-1 fokig terjedő sugarakat árnyékolja, de a +-5 fokosakat már nem. Márpedig egy +5 fokos meg egy -5 fokos eredője is függőleges erő.
nem nem. az élet azért keskenynek a lapjához képest, mert így a minden irányból érkező (hm alulról) "gravitonok" elmennek mellette, pontosabban nagyon kis részük megy át ferdén rajta. a többi (hm nem pontosan alulról jövőt) kioltja a minden irányból (hm felülről) érkező. tehát csak egy keskeny sávra érvényes az, hogy felülről (hm) nyomja, alulról (hm, juj) pedig nem. tehát az éle felől mérve sokkal nagyobb gravitációt kéne mérni, mint a lapja felől.
az éle felől meg 10-szer (a másodiknál 100-szor) nagyobbat, mint a lapja felől? kicsit kétlem.
Te csak ne kételkedj! Az Astrojan fizika szerint ez így kell legyen és punktum.
Ha ezzel ellenkező véleményen vagy, az csak azért lehet, mert teljesen meggárgyultál a sok hülye iskolai tanulmányodtól, ahelyett, hogy eredeti Astrojant olvasnál és végre hinnél benne. :o))
Ennyire nem egyszerű. Minden irányból jövő feltételezett részecskenyomás esetén az élével álló lemez csak egy szűk térszögben árnyékol, persze nagy százalékban, míg a lapjával álló sokkal nagyobb térszögben, kis százalékban. Emiatt az átlagos árnyékolás hatása azonos vagy nagyon közeli lehet.
Persze ettől még a nyomó gravitáció nem lesz jó modell. Mikor először felvetették (1690. Duilier, 1748. Le Sage ) még komoly tudományos lehetőség volt. El kellett vetni, mert a pontosabb mérések és számítások próbáját nem állta ki. A 21. században ezt előhozni egy vicc.
Igen, egy viszonyítási ponthoz képest (legyen ez az 1. objektum) 1 sec alatt megtett út (-ja a 2. objektumnak, egyenletes mozgást feltételezve). Nem ezt írtam ???
És fordítva is igaz, a 2. objektumhoz képest az 1. objektum által megtett út. Másodpercenként.
A sebesség relatív. Mit rontottam el?
Ha ezt mindenféle varázsképletekkel számolod, akkor rossz eredményt kapsz.
Nem darabonként hanem kilogrammonként. Tudod mi a newton? 1 newton az az erő ami
1 kg tömegű testet 1 másodperc alatt 1 m/s sebességre gyorsít fel.
A testek minden kilogramjára ez a horribilis erő hat, 1.2 x 1044 newton. A fejed nem gyorsul, mert minden irányból hat rá ez az erő. Kivéve alulról, mert alulról kb 1 kp erővel kisebb erő hat a fejedre, a Föld árnyékoló hatása miatt.
Ha az árnyékolás 1044 -szerese lenne amit a Föld árnyékol, akkor lenne kiárnyékolva az egész gravitonsugárzás. Jó nagy fekete lyukban lehet csak ekkora árnyékoló tömeg. A Nap tömege csak 106 Föld.
Nuncius: Miért ne lenne igaz? Azért mert Te szeretsz rosszul számolni?
Ha tudod, hogy mp-enként 200 000 km-t tesznek meg, akkor azt is tudod, hogy 100 mp után hol lesznek. 1000 mp után is tudod. 100 000 mp után is tudod. Ki tudod számolni az egymáshoz képesti sebességüket is.
Ha most Te görbe tükörből fejenállva nézel egy videót amit az egyik repülő objektumon vettél fel és a távolodó objektum ebből számolt sebessége nem felel meg az előző szakaszban számolt sebességnek, akkor relelm ide vagy oda valamit nagyon elkúrtál.
Azért nem kell szégyenkezned, ha összeszeded magad, akkor te is tudsz az említettekkel összemérhető hülyeséget írni.
Ez bizonyára így lehet. Hiszen ha Bign már nem éri fel ésszel, az mi más is lehetne, mint valami hülyeség.
Végül is ha magadat teszed meg etalonnak, az sem baj. Legfeljebb majd kiloBign-ben, esetleg centiBign-ben mérve a posztok értékét lehet finoman rangsorolni. Csak sértődés ne essék, mert megint állhatunk a nagy tekintélyű radírtestület Ítélőszéke előtt oszt' nekünk annyi. :o)
Most egy kicsit hagyjuk a fényt, mert ez egy elég gyakori pongyolaság. A sebesség definícójában eleve benne van, hogy mihez képest értelmezed. Olyan nincs, hogy valami sebessége egy másikhoz képest egy harmadik szerint.
Ha tőled jobbra is és balra is elindul egy-egy tárgy hozzád képest 200 000 km/s sebességgel, akkor te azt látod, hogy köztük a távolság másodpercenként 400 000 km-rel nő. De azt nem mondhatod, hogy az egyik sebessége a másikhoz képest 400 000 km/s. Vagyis éppen mondhatod, csak nem lesz igaz :)