Így van; a sikló alsó állomástól nem messze van a kikötő, ahonnan indulnak a hajók. Mi a metrós híd tövétől indultunk (mi is a fenti helyről terveztük a hajókázást, de ez pont útba esett az egész napi lavra túra + környéke után, így kapóra jött. Ha jól emlékszem dnyipró metró megálló van ott...
...Visszafelé két kis busszal jöttünk és a második (302) megállóját találtuk meg viszonylag nehezen és nem a repteret. (Gatalmasak az utak: még az egyik feléről át akarsz a másikra jutni és a zebra vagy az aluljáró odébb van akkor csak az átjutás sokszor 10 perc is megvolt.) Egyébként szerintem érdemes térképet venni!
A reptér nagyon kezelhető. Szerintem nincs ott 1-es vagy 2-es, egészen kicsi, de modren az egész.
A postai tér a sokszor emlegetett Postova Plosha, ahol a sikló alsó állomása is van.
A felsoroltak nem megállók nevei, hanem a választható programok: "Panoráma/kirándulás Kijev" ezek lefele mennek a folyón (így láthatod a folyóról a Lavra épületeit meg a szabadságpéldáulszobrot ), a többi meg szerintem mind északi irányba. Itt nem esik szó arról, hogy a Metró-híd tövében is fel lehetne szállni.
A szállás árát nem írtam el. Ez a kedvenc keresőm, itt dobta ki az agodánál még április elején (ahogy utólag néztem az árakat, büszke is voltam magamra...)
Igen az emelkedő részéről közelítettük meg a Szent András templomot, nem volt egyáltalán vészes, az árusok portékáját bámulva észre sem vettük, ahogy felértünk .
A megálló számolásnál csak haza fele volt egy kis gáz, vagy nem állt meg valahol, vagy nem figyeltünk eléggé, de mindenképpen kell azért időt hagyni biztos ami biztos alapon. Ammúgy mi csak a metrót és a kisbuszt használtuk. Apropó kisbusz; jegyet nem kap senki, a soför megkapja a pénzt és kész. Mivel senki nem tudja, hogy utas volt így nem igazán tudom, hogy hogyan számol el. Vagy esetleg ki szervezték maszekba?( Bár ezt nem hinném.)
Az önkiszolgálót majd megnézem, hogy mi volt de ha eszembe áll a metroállomással akkor a jobb oldalon van egy kicsit fel a lépcsőn és ennyi. Népviseletben vannak az alkalmazottak, és a ceruzavéggel (radiros részével), nyomják a kasszát a hölgyek.
A lavra az ünnepség miatt volt ingyenes, viszont a mikor múzeum és a kincstár zárva volt. Ezt a kettőt sajnáltuk nagyon, de legalább van miért visszameni majd... ...hát igen, Putyin azért nem senki volt, no meg a többi nagy )ember)!
Időjárás kiváló volt, de a hétfő már azért határ eset volt, napon bisztos volt 31 fok is. Az már ne egészséges egy városnéző túrához!
Térdgatyával betudtunk jutni mindenhova, de a lavrában a barlangoknál adtak zöld kötényt (egyébként óriási tömeg volt a szűk barlang folyóson és meleg is volt úgy-hogy 20 perc elég is volt bőven belőle.)
Hajó van feljebb a ... metrónál majd megnézem ha ebből nem derül ki... :)
A lavrából a híd tövéig gyalog mentünk, kicsit hosszú volt, de nem olyan vészes, ammúgy latya utiterve is idáig szólt ha jól emlékszem .
A lavrában a Putyinék miatt hatalmas az ellenőrzés.
42.000.-ft a szállás felett ment el. Tehát ha a költő pénzhez hozzá adom a 22500.-ft-ot, a szállást no meg a 3200.-ft parkoló pláza díját, akkor elég jól sikerült a büdzsé. Valahogy jobban eset az önkiszolgálóban a többféle ételből válogatni, mint beülni egy középkategóriás étterembe... .... és a sör is jó árban volt, mindenhol 9-15 között lehetet kapni kiváló hideg csapolt sört!
Locsoló kocsit, azt az igai régit látni pedig igen nagy élmény volt !
A Lavrában ellenőrzés? A kincstárban volt, de hát az inkább olyan látszat ellenőrzésnek tünt. Azóta lehet h nagyobb a szigor, vagy valami van/volt a levegőben amiért a renete katona/rendőr kóricált az utcán. Amikor én voltam, a kievi napok rendezvény sorozat zajlott éppen, de nem tüntfel, hogy sok rendor lett volna.
A 42 ezer pénz az kettőtökre ment el a szállás felett?
Örülök, hogy tetszett, meg hogy hasznosak voltak az általam lejegyzettek.
nekünk nagyon tetetszett , várakozáson felül sikerül péntektől hétfőig tartó túra .
szállásunk a royal city hotelben volt , a belváros szélén nem messze a cirkusztó(egyetem metró megálló kb 15 perc sétára ) l : 22500 ft-ot fizettem 3 éjszakára 2 főnek reggelivel , ami szerintem elég jó ár . ( reggeli nagy választékban volt , szobák tiszták voltak , egyedül az épület elhelyezkedése volt érdekes : gyakorlatilag egy 19 emeletes lakótömb alsó 1 vagy két szintje volt megcsinálva hotelnek és melletünk játszótér , stb )
nagy köszönet mégegyszer Latyának hisz a programok 85 %-ban az ő leírása alapján lettek megvalósítva
péntek délután az első napi túrát csináltuk végig , és a főtéren végeztünk
szombaton a lavra + környéke (afganisztán múzeumba is bementünk ) + dlután 5-tül 1órás hajózás volt ahol az 50 pénzbe kerülő jegy mellé kaptunk sört vagy vizet . ( elvileg lett volna 25/fő ért is hajózás de ez a hely közelebb volt így innen indultunk, annak a hídnak a tövéből ahol a metro átmegy )
vasárnap a kontraktova térről indítottunk és andrás templom , szófia , szent mihály stb , operával bezárólag ( oprea sajnos nem volt nyitva )
hétfőn még 1 múzeum volt hirtelen kiötletölve, de hétfőn lévén zárva volt . így egyetem , sevcsenkó szobor , beszarábia pica ( 2 nagyon finom sajtot vettünk a nénitől , de 160 pénzt hagytunk nála 85 dkg-ért ) visszafelé kalandos volt a reptérre veló kijutás mert az állomások számolása valahol gellert kapott , így az átszállás az egyik buszról a másira a 10 perces séta helyett 40 őercesre sikerült de jó hagytunk elég időt ( a főtértől kb 12.50 kor indultunk )
már pénteken feltünő volt hogy minden utcán 100-200 méterenként rendőr , katóna őrző-védő , lófegyverrel , volt olyan hogy gránátot is láttam náluk . aztán a krestyavikon építik a színpadiot , szóval nagy felhajtás ....
hát mint kiderült nagyon nagy ünnep kellős közepébe csöppentünk ( amikor foglaltam fogalmam sem volt erről ) : a kereszténység felvételének 1025-ik évfordulóját !!!
mindenhol tele programmal , az emberek jelentős része népviseletbe öltözve . el kell mondjam hogy nagyon vallásosak , a lavrában kb 5 százalék túrista a többi vallási cálú zarándok főleg meg most . egyébként most inygenes volt
lavrába a biztonsági ellenörzés nem semmi volt : mindent ki kellett pakolni , még a fényképező gépet is működébe kellett hozni , vízet meginni .
nagyon teteszett hogy mindenhol nagyon sűrün kis árosító helyek ahol sört , fagyit , kvaszt , üdíőt , kávét emberi áron lehet vásárolni , és sok helyen leülni is .
volt olyan hogy boltban hideg peszgőt vettünk és a parkban szépen nyugodtan elkortyolgattuk ( kb 35 pénz volt ) .enni a kersatykik metro mellett ( nem biztos hogy jól írom ) lévő ukrán népviseletbe öltözött dolgozók által kiszolgált önkiszolgálóban ettünk a legtöbbször mert jó árban volt és sok féle kajából lehettt választani .
mielőtt utnak indultok minden képpen érdemes elolvasni , hogy valaha milyen szoros kapcsolatott ápoltunk , amiről nagyon kevesen tudnak
ha kérdés van szívesen válaszolok , pesze ha tudok .
ja : 42000 ft -ot váltottam be és annyi ment el . itthon nem érdemes egyébként váltani , most kint 1070 pénzt adnak 100 euróért )
repjegy 2 főnek 24 ef lett volna ha nem lett volna pontom .
összeségéban nagyon teteszett a város a látnivalókkal és úgy mindennel együttt , és még az is hogy hogy 45 éves lévén egyből tudtam olvasni a ciril betőket
Ukrajnába utazó magyar állampolgárok számára nem kötelező a védőoltás és balesetbiztositás.
A 1962. december 20-án Budapesten aláirt a Magyar Népköztársaság és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége közöttí a szociálís ellátás területén való együttmüködés tárgyában egyezmény szerint az a magyar állampolgár, aki átmenetileg tartózkodik Ukrajna területén, heveny megbetegedés és sürgős szükség esetén a gyogykezelést (orvosi és szakorvosi kezelést, gyógyszerellátást, korházi és gyógyintézeti ápolást, gyógyászati segédeszközöket, azok sürgős pótlását vagy javitását) szükséges mértékben a magyar hatóságok által kiállítottútiokmány (útlevél stb.) alapján igényelheti.
Ez még mostanra is igaz? a balesetbiztositásra gondolván. Elég az útlevél? Ukrán Nagykövetség honlapján olvastam.
Lavrában nem voltam, a többi templomból senki nem akart rövidgatya miatt kihajítani. Más is bement úgy, bár előtte én is aggódtam picit, hogy komolyan veszik-e. De teljesen "normálisak" ilyen téren a helyi hívők, úgy látszik.
Májusban nem volt aktuális a rövidgatya, így ezt nem tudom.
Egyébként tök érdekes, hogy a Lavrán belüli templomokat ( elsősorban az alsó Lavrában) - tömegesen látogatták a belföldi erők, és látszatra nem turista célból, hanem a hitük gyakorlása végett. Ennek ellenére a kislányok/lányok/plázacicák/asszonyok/nagymamák/mamókák töredéke hozott kendőt magával, mindenki a nem kevés számú kendőárustól vette a főkötőket. Pl nálunk szuvenires bódék veszik körül az ilyen látványosságokat, tele mindenféle emléktárggyal, ott meg kendőket árultak. Szóval hölgyek csak kendőben. nadrág az passz....
A bejárat elötti pénztárban: a területre: 3 UAH, a kiállítások egy részére + 50 UAH.
A a kiállítások másik részére lavrán belül. Pl. a miniatür 10 UAH, a Történeti kincstár 30 UAH. Az hogy az 50 -be mi tartozik nem tudom, mi megvettük. Ja meg még van fotó jegy is azt hiszem, de ez olyan bizalom alapú.
Köszönöm, hogy ennyit foglalkozol velem. Lám,lám így kell velem "beszélni" szájbarágósan, mint a kis gyerekekkel. Hiáb, no az 50+plusz, az 50 plusz. Annyi mindenre kell figyelnem, hogy mindig van valami, ami lemarad, vagy elsiklom mellette.
Most már így "minden" világos. félve mondom......remélem.
A nevezetességek nevének beírásának kínlódását meg el tudod kerülni, azzal, hogy pl. a térképeimet kinagyítva ( nem a blog oldalba beágyazott nézetben, hanem alatta a nagyobb méretre váltást követően) a térkép bal oldalán a nevezetességek magyar illetve ukrán ( esetleg orosz) pontos elnevezése ott van. Arra rákatt, a térképen feljön egy nagyobb felirat, onnan ki tudod másolni az ukrán elnevezést. Ezt beteszed a google keresőbe, feljön csomó találat. A wikipédiásra rákattintva pl. minden ukrán nevezetességnek ki tudod másolni az orosz, vagy angol nyelvű elnevezését.
meg úgy általában bármilyen dologot megkeresve a google wikipédiia ( meg hát persze akár más hely) találatánál is annak ott az adott nyelvű elnevezése, meg igen nagy eséllyel az angol elnevezése a meghatározásban benne van.
Van biztos másik, és talán jobb hely is,( meg a google earth is tudja) de pl itt: http://www.altitude-maps.com/ barangolsz a google mapsen és közben kiírja a térkép közepén lévő fekete x -hez tartozó magasságot. Ebből az jön le, hogy pl az Arzenál felől támadva egyrészt meg tudod nézni az igen mély metrót, másfelől teljesen víszintesen meg tudod közelíteni a mariinsky parkot. Onnan szépen lefelé menve az állatos házat, meg a környéket bejárva le tudsz sétálni a Majdanra.
A siklónál inkább az épület belső tere a szép, meg a felső állomás környéki park. 1,5UAH/ irányt, akár csal le/fel menni ha az ember már ott van, sztem megéri. Igazából a panoráma nem egy nagy szám. Nem olyan szerencsés a város szerkezete, mint pl nálunk, hogy a siklóból látunk egy parlamentet, meg a dunapartot.
Én is gondoltam rá, de valahogy hosszúnak tünt az a séta. Majd még jobban körül járom a guglival, aztán majd a helyszínen meglátjuk mennyi időnk lesz. Ugye vmikor du. érkezik a repcsi.
Azok után, hogy már voltál ott, melyik variációra hajlanál a St. Mihály után: András lejtőn végig, vagy vissza a siklós progi?
Kész vagyok a 3 napos programmal, beirom ide, hátha vkinek én is tudok segiteni. Bár....annyira ügyes nem vagyok, mint az előzőekben már láttuk is.
Zhulyany reptérről a szállásunkra / Lukyanovsky / busszal megyünk a 499-essel, vagy a 496-ossal. Jó sok megálló lesz.Közben várost is nézünk.
Gyors becsekkolás a hotelbe, s irány a Maidan Nezalezhnosti több lehetőség is van: metróval a Palats sportu-ig 3 megálló, átszállunk az M2-es metróra 1 megállót megyünk a Kreshatyik-ig. Jó lehet még: 159-es, 574-es, 527-es busz illetve a 16-os trollibusz.
2. nap
Lukianivskáról metróval a Zoloti Vorota-ig, itt átszállunk az M1-es metróra 1 megállóra van az Universytet. Innen már gyalogosan:
St.Vlagyimir templom, Sevcsenko egyetem, Operaház, Aranykapu, parkban sétálgatva, St.Sofia székesegyház, St. Mihály székesegyház, St. András templom.
Innen tovább vagy lesétálunk az András lejtőn a Kontraktova térre a metróhoz. Vagy vissza a siklóhoz, s azzal lemegyünk a partra, s a 62-es vagy 238-as busszal elmegyünk az Arsenalna metróig, hogy megnézzük a mélységét /ez a legmélyebb, itt olvastam/ Vagy a sikló aljában van a Postova Plosa metró.
3. nap
Lukianivskáról több lehetőség a Lavrához: 527-es busz közvetlen jó. 14 megálló
Metróval a Pecherskáig, s a 470-es busszal a Kyevo-Pecherska Lavráig 7 megálló