Szia! Bocs, itt nem a szegelő sablonra gondoltam, hanem a fúró sablonra. A legjobb a sorozat fúró.Az ára tavaly 20 000Ft volt Fehérváron.Szögelni azért jobb sablon mellett, de kapocs lövő esetén már nem kell, csak a munkát lassítja.
Nagyon jól látod a problémát. Amenyiben a Hunort már megszoktad, és a kezedre is áll akkor maradj meg mellette. Az hogy 10 vagy 12 keretes az mindegy. Vagyis mégsem ,de ez az én egyéni véleményem. 10 keretesek az anyanevelőim, 12 keretesek a termelők kaptárjai 3 fiókon.
Szia! A tabi kaptárgyárnak fent vannak a képei is. Dr Vicze Ernő az alacsony keretes rakodó kaptár .című könyvében a pontos rajzát is meg találod, a használattal eggyütt.
Keretet meg inkább végy mintának.Lejebb azt is tanácsoltam a legközelebbi méhészvásáron ,azt hiszem Zalaegerszegen lesz január végén vagy február elején, válassz ki magadnak, és használd egy évet.Amennyiben a kezedre áll, és nem találsz benn hibát, csak le kell másolni. A Vásárok pontos idejét az OMME honlapon, vagy a méhészet ujságban találod.
Köszönöm a felvilágosítást,próbálom melyik lenne nekem haszosabb.Keret sablonom is van de azt mondták,hogy az nem szükséges ök nem használnak.Haverunk asztalos használhatjuk a gébeket amikor akarjuk.Ezért gondolkodom,hogy milyet csináljunk?! Jól meg kell gondoljam mitévő legyek.Feladtam magamnak a leckét!! Köszönöm, további infót és tapasztalatot, tanácsot köszönök.
Boldog új évet és sok méh családot kívánok minden méhésznek!!!
Szia! ennek a hozzászólásnak már harmadszor ugrom neki.Kora reggel próbálkoztam először.
Na már megint olyat írsz amit nem értek.Mi az, hogy duplásított kaptár.NB méreten fekvőben a 15,18,20,24.-es keretű kaptárt ismerem.Rakodóban az egyenlő keretest amit készítettek 10-12 kerettel, vagy az olyat aminek a mézterét kissebb kerettel látták el 1 /2NB vagy akár Hunor kerettel ezeket is készítik 10-12 kerettel.
Ezek általában egy anyára készültek a kissebbek inkább rajoknak jók(15-18) Dolgoznak ilyenekkel is teremlők, de aokhoz plusz kaptár kell és sok oda figyelés, kezdőnek nem jó.
Mézet sem lehet vele jól termelni, de aki ezzel dolgozik nem lehet meg győzni.
Azt kell eldönteni érdemes e javítgatni.Én egy új fiókot olyan 800 Ft körül kihozok.Egy komplett kaptár 8000 Ft körül van. Higiénikus alj, 3 fiók, meneküló tér Tető bádogozással.
A munkámat nem számolva.Viszont olyan amilyet elképzeltem.
Amenyiben csak festeni és fertőtleníteni kell, akkor érdemes vele foglalkozni.Amennyiben fenék csere, és egyéb fel újjítás is kell, akkor ne gondolkodj rajt. Tavaszra végy egy olyan kaptárt ami tetszik.Használd egy évig.Ekkor már látod az esetleges hibáit. A következő évben már a javított kaptárból fejlesztheted az állományodat.
Nem kellenek hozzá profi szerszámok.Einhell barkácsgépekkel dolgozom.Igaz nem az olcsó kategóriából.20-50000 Ft .-ba kerültek. Asztali körfűrész, fejező fűrész ,felső maró.A csavar behajtáshoz, mivel én a kaptáraimat csavarozom, jó az 5000Ft.-os névtelen gép is.
A keret fúrást is egyí ilyen géppel végzem, ráadásul egy barkács fúró állványba szerelve.
A fúráshoz laposvasból készítettem sablont .Az alsó és felső lécnek külön.A lapos vasra hegesztettem kis távtartókat előlre és oldalra ami megtartja a lécet fúrás közben.Nekem csak tavaly 700 keret kellet, de azt is bírta.Az idén az 1000 keret is hasonlóan lessz ki fúrva.
Sziasztok! Pár család bárhol elvan talán 10.-ig a szomszédok sem veszik észre.A kaptárakat szél és napárnyékba kell tenni.A kijárón se nap se a szél ne nézzen be.A gyalog út felé azért ne nézzenek.Nád palánkal a kaptárak előtt orvosolható ez a probléma is, olyan 1 m már elég.A törvény 2m.-ert ír. Ami még fontos itatás az folyamatos legyen, és a szomszédok tályékoztatása.Ami azért fontos, mert tavasszal a frissen ki teregetett ruhákat össze piszkolják.A többit az élet hoza majd.
Köszönöm a tanácsot,az EÜ pasas a méheknél jó bálátunk.Ő tanácsolta,hogy kérdezzem meg nem-e beteg cuccokat vettünk-e meg tőle,mert nála volt az utolsó beteg család akkor a környéken.Tűzre való már van benne elég: régiek és molyos is van benne elég.Tudásnak és alapfelszerelésnek is még az eleén vagyok.Köszönök minden tanácsot és figyelmeztetést.Várok továbbra is minden levelet.Üdv.
Azért azt mielőbb ki kell tudni volt-e valamilyen esemény (nyúlós stb.) abban a méhészetben ahonnan a holmi van.Nem szabad a tulaj szavaira hagyatkozni,hanem az Ő területén lévő méh eü.-st kell kérdezni és az állatorvost.
Mielőtt sok energiát és pénzt ölsz bele.
Ebben a szakmában az új eszközökre igaz a "kevesebb több" még ha házilag készült kicsit csálé is az első sorozat kaptár és keret.A méhészeti eszköz egy kicsit (nagyon) olyan mint a fogkefe vagy a fehérnemü.
Egyébként írott szabályt szegett az eladó a használt lépeskeretek eladásával.Az csak méhcsaláddal együtt megengedett.
Köszönöm a hozzászólásokat, nem sértődök meg semmin.Nagy szügségem van a tapasztalatotokra és véleményetekre.
Kaptam könyveket olvasom is.Dolgoztam is méhésznek elég sok ideig,de tapasztalatom kevés!Van méhész bevizsgáló barátunk, ő nézi és mondja mit égessek és használjak.Nem szeretnék magamnak, sem másnak kárt csinálni.40 Ft volt a drót néhány keret léppel,de megették a molyok azt beolvasztom.Fedelező,sapkák,keret tartók kb10db,1 duplásított kaptár stb..Hunor keretekhez vagyok szokva lehet,hogy evel szeretném folytatni.Pörgető,fedelező állványom nincs, még keresek.Méhek kilátásban az ismerős méhészektől.Ha tudtok eladó felszerelést, bármit írjatok érdekel.Köszönöm!!
Kereteket mindenképp tanácsos elégetni,ha csak 1% a gyanú, hogy volt nyúlós vagy nem tisztázott pusztulás. Kaptárakat pedig feketére égetni kívül-belül.Keletkező szemetet is elégetni,nem kukába tenni.Bár összességében ilyen cuccot leghelyesebb csak azért elfogadni és a portára vinni,hogy minden morzsája biztosan és gyorsan a kazánban végezze mielőtt bárki is méhészkedni kezdene benne. Ezzel nem kis problémát okozva másoknak akik munkát pénzt nem kímélve a méhészetnek(-ből) élnek.
Égetés előtti takarítás.Most állok neki kaparni a rajta maradt kb.10 éves dszuvát a keretekről és a kaptárról. Aztán kiégetni.Sok keretet megettek a molyok és el kell tüzelnem.Ajándékba kaptam szinte mindent.Tele van döglött molyokkal és méhekkel.Sok lessz vele a munka azt már tudom.Jött egy bevizsgáló méhész ismerős és közölte kérdezzem meg,hogy még a nyúlósság előtti vagy utáni időből való.Kicsit meg ilyesztett mikor mondta, de jobb most tudni mint később.Boczonádim (van),kaptár és pörgető készítésről szivesen várok bármien hozzászolást, véleményt segítséget. Előre is köszönöm mindenkinek!!
Szia! Az mit jelent, hogy a fertőtlenítés folyamatban van. Erről a témáról lejjeb már beszélgettünk.A segítséget meg konkretizáld.Épp az előző hozzászólás épp egy ijen volt, de lejjebb is számtalan apró ötlet és tanács van.
Kezdő méhész vagyok.Használt kaptárakkal és felszereléssel még méhek nélkül. Segígítséget, tanácsot és bármilyen jó tanácsot szeretnék kérni ami az induláshoz szükséges.Folyamatban a fertőtlenítés, javítás.Köszönöm előre is
Szia! Mindenképp egyenlő keretes legyen. A keretszám 10-12. Az utóbit jobbnak tartom, d e ez saját vélemény.Nem csak a tanfolyamotátogasd hanem keress magadnak olyan méhészt aki szívesen segít az első pár évben.Nem baj, ha az összes környékbeli méhészt látogatnád.A fontosságát lésőbb látni fogod.
A rajzok helyett inkább végy egy-két minta kaptárt.Az első év után kiderül jók e. Minden alkatrést jól működik, kézre áll stb. Utána már könnyebb lessz jól méhészkedni.
Ami a fontos nem a kaptár teremeli a mézet.A jó kaptár a méhésznek kell.A méheknek tök mindegy milyen a lakásuk.A fontos számukra a nagyság.A fészek,és a méz beleférjen.A kicsi méhlakást gyorsan kinövik, aztán már mennek is.
A bibliánkat is ajánlom neked: Őrősi Zoltán Méhek között.Aztán Faluba Zoltán Mit ,Hogyan,Miért a méhészetben. Ezekből tanultam én is, és elég gyakorlatiasak, jól meg lehet érteni egy kezdőnek is. Látogass még netes fórumokat is.Van a facebookon is.
Amit még mondani akarok, sok keserűségre készülj,nagyon sok munkára,precizitásra.
Légy elég kitartó, akkor eredmyényes lehetsz. Üdv a csapatban!
Boldog Karácsonyt és Halk Zümmögést kívánok tavaszig!
Jövőre talán már én is nekivághatok a méhészkedésnek, bár egyre inkább úgy hallom hogy "túl sok a méh"ész magyarországon. Az akác meg egyre kevesebb...(mert ugye nem csak jól mézel de jól is ég)
Nade, egyelőre túl vagyok a Vincze Ernő - Tanuljunk méhészkedni c. könyvén illetve most olvasom a SZIE Méhész képzésének könyveit, meg remélhetőleg a Vidékért Egyesületnél januárban elindul a méhész képzés a környékünkön...
Csakhogy a szokásos nagy dilemma nállam sem dőlt még el, azaz, hogy milyen katárt válasszak?
Mert szivem szerint az 1/2 NB-re szavaznék, arról hallottam a legtöbb jót számomra...
viszont Hunor rakodóhoz vannak tervrajzaim... Van akkora különbség, hogy ne legyártsam magamnak a Hunort hanem megvegyem az 1/2 NB rakodót? Hacsak nem találok addig rajzokat valahol?
(Ezt most írom le másodjára, valamiért az előbb is megszakadt a net :( )
Szia! Vannak meg szokott helyeim, de az újdolgoknál szoktam kutakodni.Bizony már rég rá jöttem, hogy mekkora ár különbségek lehetnek. A multik nál nem minden olcsó sőt...
Szia! Ma voltam csavarért a helyi Lets' Do It-ban. A 35-ös gipszkartoncsavar 4ft/db lett volna. Elmentem egy másik boltba, ahol a 30-as facsavar 2,70ft/db -volt.
Mielőtt vásárolnál,előtte érdeklődj az árakról te is.
Szia! Szívesen kipróbálnám én is a habkaptárt. (polisztirol, sztiropol) Szeretem a praktikus dolgokat, amik könnyebbé teszik a méhek, és méhészek életét. De volna egy pár dolog amivel nem vagyok tisztába. Például mennyire sérülékeny? Hogy bírja az évi 1-2-3-vándorlást? Mert pakoláskor nem lehet szöszmötölni, szórni kell ezerrel a helyükre. A propolisszal lekötött fiókokat, kereteket, rostaszövetet feszegetés nélkül,hogy lehet kiszabadítani? Télen a harkályok szeretik e annyira mint némely ház szigetelését. (tudom, madárhálló amit még én sosem használtam) Talán a nyári meleg ellen előnyös lehet. Viszont a fa kaptárral sincs gond, ha nem sötét színre festjük, és használjuk a szellőzőket. Nekem vándorláskor csak a festés szokott sérülni, ez természetes. Ha az aljdeszka megadja magát 20-30-évente, akkor legyártom és ennyi. Mindenesetre kipróbálnám szívesen, mint minden mást szoktam.
Pont ma beszéltem egy ismerős méhésszel és ő is emlegette a műanyag keretet és a szigetelőhabos kaptárt. Tőle megtudtam ki itt nálunk a méhegészségügyi felelősünk. Örültem is neki mert jó ismerős és ő is NB-val dolgozik.
Szia! Ne legyél bizonytalan.Egy kis elmélet .Oly a jó feetőtlenítő ami minden korokozót biztosan elpusztít, aránylag gyors, és nincs szernaradványa.Ez a láng. A gázforrasztó pistoly lángja 3600 fok körüli. Nincs az a spóra , baktérium, kórokiozó amelyik ezt ki bírja.
Amit nem lehet így fertőtleníteni az nem való a méhészetbe.legalábbis én, az enyénben nem használok.Léteznek múanyagok amelyek ezt is bírják, még ide hozzánk nem gyűrűztek le.A gagyibb hab kaptárakat is méreg drágán adják.Pedig sok tekintetben veri a fa kaptárt.A legfontosabb paraméterei miatt nem terjed.Még pedig az ára.Én szívesen használnék minden féle műanyagot a fa helyet.A speciális szerszám nem gond , csak az ára, és a fertőtlenítés a gond.
Abban igazadvan, hogy nem lehet erőre állítot csavar behajtóval szépen dolgozni.Ehhez minden képp kell a behajtó bit amit a gipszkartonosok is használnak.
Amenyiben bántást éreztél volna az írásomban rosszul érezted. Eszembe sincs meg bántani senkit. segítek ott ahol tudok.