Ha egy aszinkron motor forgórésze rövidrezárt menetekből áll és nem értem mi adja a gerjesztést az álórész tekercseinek. A generátorok forgórésze vagy állandó mágnes (motorkerékpárokon láttam ilyen generátorokat) vagy egy tekercs amibe a kommutátorokon keresztül áramaot vezetnek és ennek a mágneses tere gerjeszti az áramot az állórész tekercseibe. Ilyen pl a gépkocsik generátora.
Természetesen mozog, szerintem a legegyszerűbb megoldással. Látható, hogy a hengert és a motort tartó két erős laposvas adagolás felőli végén két csapon elmozog, az ellensúly a tömör henger, valamint a behúzómotor súlya. Úgy van határolva, hogy már a fél cm átmérőjá ágakat is húzza.
ellent kell mondanom, ugyanis az aszinkron motorok, ha a meddo aramigenyuk ki van elegitve akkor tudnak generator uzemmodba mukodni. pl nagyon sok kis vizieromu generatora valojaban egyszeru 3fazisu aszinkron motor.
ha a vagotarcsa tengelyerol vennem a meghajtast akkor nem tudnam kikapcsolgatni a behuzast az esetleges tulterheles eseten. ami nekem egessz fontos opcionak tunik.
A villanymotor nem tud áramot termelni, ahoz generátor kell. Nem lenne egyszerübb a vágótárcsa tengelyéről egy átételel meghajtani azt az adagoló berendezést?
Sziasztok en szinten egy agaprito keszitesen faradozok. Szeretnem, ha velemenyeznetek az elkepzelesemet. Az alapotlet az, hogy az agaprito (tarcsas) legyen keteltu, tehat mukodjon traktor meghajtassal es villanymotor meghajtassal is.
Az az elkepzelesem, hogy amikor otthon dolgoznak vele akkor villanymotorral hajtanam a gepet es a behuzohengert is villanymotor hajtana. Ha viszont kimegyek a terepre akkor egy kistraktorral hajtanam meg. Ilyenkor viszont az a gond, hogy a behuzohengernek ekkor is szuksege lenne villamos energiara. Amit a villanymotorral termelnek meg, ugy, hogy a traktorral meghajtanam a motort is es kapna melle egy kondenzatort a meddoaram igenyenek a kielegitesere.
Tehat a traktor meghajtana a tarcsat es a villanymotort ami termelne a villanyt a behuzomotor szamara. Talalkozott mar valaki ilyen megoldassal?
A tarcsara pedig ezt a fordulatszam ellenorzot szeretnbem hasznalni : http://www.ifm.com/products/hu/ds/DI5003.htm egyszeruen beallithato a kivant fordulatszam 50 es 3000 ford/perc kozotti ertek es ha leesik a fordulatszam a beallitott ertek ala akkor megallitana a behuzohengert, ha ismet felporog akkor ismet elinditana. Hasznal valaki ilyen indukcios elven mukodo fordulatszam ellenorzot?
A traktorost eladtam, mivel nincs traktorom. Az aprítómat nem arra a fazonra csináltam, ez szintén az én egyedi igényeim alapján kristályosodott ki ( ház körüli, talicskába üríthető, kisebb méretű, stb. )
A nyers keményfát is ugyanígy szeleteli, a száraz már nem marad így egyben, de könnyedén viszi. A fordulata kb. 1000-es, az előtolás kb. 120 ford. / perc
Ahogy írtam is, engem ez a kvázi forgács nagyságú, na jó: 1-2-3cm-es nagyságot előállító gép érdekel évi 2Om3 termék előállítására. Lehet, hogy érdemesebb bérelni egy trakeszra szerelhető kardános Jensen vagy JMO6 félét, de lehet, hogy érdemes gyártani egyet. Úgy látom venni szinte kizárt, hogy megérje. Más a szakmám, nem akarok ezzel melózni.
Amúgy a piros JMO6-ot már eladtad? Mi volt benne? Annak a mintájára csináltad a mostanit?
Jó lett egyébként! Gondolom a puhafából csinál csak ilyen szép nagy szeleteket, meg lassú fordulaton.
Nem kioktatni akartalak, hanem segíteni. Egyébként jól lecsekkoltad.
Az apríték nem a motor erejétől lesz az, hanem a feldolgozóeszköz funkciójától.
Beteszek ide pár képet az én házi méretű aprítómról. Attól lesz kis méretű, hogy a tárcsán a kések - ágvastagsától függően - max. 1-2 cm-re vágják az ágat.
A piacon gyári gépet házi használatra nem igen tudsz venni. Mi itt mindannyian így vagyunk ezzel, ezért törjük állandóan a buksinkat, hogyan tudunk sok pénz nélkül hozzájutni ezekhez az eszközökhöz. Leginkább így, hogy segítjük egymást, megosszuk egymással a tapasztalatainkat.
Az én aprítóm olyan, mint a chokíto nevű édesség : nem szép, de finom !
A tárcsa a Bedair-féle, de nem függőleges, hanem vízszintes elrendezésű, nem gravitációs - azt sokat kell tuszakolni - hanem behúzóhengeres. Ez a gép nem tör, hanem szeletel, az előtolás miatt egyenletes a méret. Nincs nagy LE igénye, a meghatómotor 3 KW, a behúzómotor talán 250 W.Ledarál mindent, a vékony és vastag ágat ( kb. 5-6 cm-ig ), nyerset és szárazat, kukoricaszárat, komposztnak valót, papírt, stb. Egy személy kényelmesen tud óránként 1 m3 végterméket darálni.
Aha, 15e EUR(4,23M HUF) használtan. Ha főállásban ezt csinálod. Esetleg. De bizonyára lehet bérelni is! Vagy csinálni kell valami hasonlót a tizede árból.
Ez (Jensen A 530 XL) brutál profi. Különösen nyerő, hogy 15cm-ig mehetsz vele, ha igaz. Ilyet csináltál vagy vettél? Mennyi egy ilyen szörnyecske? Ilyet venni szerintem csak akkor éri meg, ha másnak is dolgozol vele az év nagy részében:DDD
A Mansen által vett cucc (JM 006 Wood Chipper) is nagyon jó, közeli rokonok lehetnek.:D
Attól függ mekkora darabokban van és hol tárolod. Ha szellős zsákban 5-12cm-es darabok vannak, az még akkor is kiszárad ha egymásra pakolod. Persze a szellőzés fontos, esővédelem nem árt.
Engem az érdekelne inkább, hogy az aprítékot, ami fűrészpor-faforgács méretű, hogyan lehet szárítani? Beletenni sűrű szövésű zsákba és felülről letakarva, jól szellőző helyen ki tud száradni vagy a belseje bepenészedik? Ki, mit próbált már?
Természetesen az ideális az lenne, hogy pár napra kiteríteni pl. egy lapos területre (fóliára, betonra vagy tetőre) és utána zsákozni, de ezzel nem sokan bíbelődnének. Én sem. Vagy terményszárítóba küldeni, de az tuti nem éri meg:DDD
Persze az is teljesen jó, amit mondasz, hogy megvárni míg megszárad, azután feldolgozni, de sokszor már zölden el kell tüntetni ill. a logisztika úgy egyszerűbb. Bár tagadhatatlan, hogy akkor a még benne lévő +3O% vizet is mozgatni kell.
Végigolvastam a hozzászólásaidat, megnéztem a képeket. Látom másba is belekötöttél a szóhasználat miatt.:DDD Szerintem ennek nem nagyon van jelentősége, de azért itt a topikon 3 dolog is előfordul:
- Ágdaraboló
- Ágaprító
- Ágdaráló
A hivatkozott oldal a darálást kalapácsokkal hozza kapcsolatba, míg a darabolás/aprítás késekkel történik. Persze van olyan gép, amiben mind a kettő van. Azért az inkább daráló, csak legfeljebb a darálás előtt előaprítás történik.:)
A darabolás és aprítás tehát késekkel történik, amik között érzésem szerint pont az tesz különbséget, amit írtál is: a végeredmény mérete. Az 1-2 hengeres, hengerenként 2-3-4 késes gépek inkább a hosszabb darabolásra (5-12cm) alkalmasak, míg a nagy tárcsás 1-2-3 késes gépek aprítékot (1-2-3cm) készítenek.
Nem biztos, hogy teljesen pontos és szakszerű vagyok, de nekem ez így szűrődött le. Hogy a feldolgozható átmérő mitől függ, azt csak sejtem. Leginkább a motor erejétől il.. a teljes hajtásrendszertől. Persze lehet, hogy tévedek.
Szóval szerintem ne a szavakon lovagoljunk, hanem azt mond meg nekem kérlek, hogy a pici (1-2-3cm) méret (apríték) mivel állítható elő? Ha piacon veszem, mit keressek ill. ha csinálom mit csináljak? A Steve Bedair féle szeletelőt ismerem, érzésem szerint az tökéletesen megfelel a célnak (csak adagolója nincs, bár a gravitáció besegít), de amit vettél (JM 006 Wood Chipper), az is tetszik, csak drága és nem tudom mi van benne. Gondolom már belenéztél:)
Nagyon ügyesek vagytok, gratula minden barkácsolónak!!!
Van egy lendkerekem de nagyon kicsi az átmérője és mivel le van lasítva a vágó tengely nem látam nagy értelmét az alacsony fordulatra. Egyébként a fogaskerék is betölti a lendítőkerék szerepét mert elég nagy talán van 40cm átmérőjü is.
Megcsináltam az egytengelyes darabolómat úgy hogy egy fogaskerék átételt tettem bele most kb 250-et forog. Valóban sokkal nagyob a nyomatéka pedig még a lenditő kereket is kihagytam belőle. Még finomítani kell. Majd ha késsz lessz teszek föl képeket.
A különbség a méretekben van. Az apríték-tüzelésű kazánokban csak a kis, viszonylag homogén méretű apríték tüzelhető, ahhoz a nagy darabok - 5-15 cm - már nem megfelelő.
Te is kevered a darabolót a darálóval. Az ún. " chipper ", azaz tárcsás daráló által készített apríték alkalmas automatizált apríték égetéséhez ( 0.5 - 2 cm ) A darabolt ág alkalmas mindenféle más, vegyestüzelésű égetőberendezésben történő eltüzelésre. Én készítek házi méretű, mindkét fajta gépet, lejjebb találsz képeket.
A szárítással nem kell külön foglalkozni, megszárad magától, max. elszineződik. ( természetesen ne gyulladjon be, ill. meg )
Közben látom már, hogy a profi gépek jellemzően 1O-15cm-t tudnak, esetleg 25-öt, szóval a házi kategóriában irreális a rönk méretek ledarálása:( Útépítésnél, erdőírtásnál láttam ilyeneket, ill. a felhalmozott apríték hegyeket, bár azok ipari méretű gépek.
El kell dönteni, hogy mivel fűt az ember, hasábfával vagy aprítékkal.
Ügyes megoldások vannak itt. Gratula! Nagyjából át is futottam, még régebben.
Ún. "Chipper" gép érdekelne csak kicsiben. Csinált már valaki vagy lehet ilyet készen venni normális áron? Aprítékégetőhöz gondoltam, hogy gallytól (ingyen van) a rönkfáig (viszonylag olcsó frissen vágva, kitermelőtől) bármivel üzemeljen. Mondjuk évi 1Om3 keményfa igényből kiindulva olyan 2Om3-t kellene előállítani.
Másik kérdés, hogy egy ilyen alapanyagot hogyan érdemes szárítani? Sok helyet foglal, talán szerencsés szellőző zsákba tenni és úgy napoztatni/tárolni jól szellőző helyen?
Ez nagyon egyszerű és jó megoldás. Én a behúzóhenger fogainak kiképzésével oldottam meg ( a fogak magassága csökken a széle felé ), de ez jobb megoldás, a tengelyközép alá kell az etetőt méretezni.